Zdraví-AZ Vaše fórum o zdraví

Právě je stř kvě 22, 2024 7:28 pm

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 27 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Surová strava a bielkoviny
PříspěvekNapsal: čtv dub 11, 2013 5:41 pm 
Offline

Registrován: čtv dub 11, 2013 5:23 pm
Příspěvky: 7
Dobrý deň, pred nejakým časom som sa dal prevažne na surovú stravu (v pomere zhruba 80% surovej ku 20% varenej, niekedy mám dni, kedy som len na 100% surovej strave) teda veľa zeleniny, ovocia a ich čerstvé šťavy, hlavne mrkvová, v podstate sa držím Dr. Walkera. Dosiahol som, čo som chcel - lepšiu pleť, resp. odstránenie problémov, s ktorými som sa trápil posledné 3-4 roky. Všetko by bolo fajn, len ma trápi, že chudnem a niekedy neznesiteľný hlad - keď som len na surovej strave. S tukmi som robil veľkú chybu - škodlivé som dávno všetky vylúčil a nenahradil ich tými správnymi. Dnes sa snažím ich dopĺňať olivovým olejom, avokádom, orechmi a olejnatými semenami - ale zatiaľ ubehlo málo času na viditeľné výsledky. Zaujímalo by ma, ako správne telu dodať bielkoviny, ak sa vyhýbam mlieku a mliečnym výrobkom a mäso som výrazne obmedzil - max. 1 krát týždenne aj to len s kvantom zeleniny.
Človek, ak športuje, by mal telu denne dodať 1 až 2g bielkovín na kg hmotnosti. Kde také množstvo bielkovín z rastlinných zdrojov zohnať? Bolo by podľa Vás vhodné vyrábať si akési "proteínové nápoje" z veľkých dávok olejnatých semien a orechov? Ako aj Walker uvádza - pomlieť mlynčekom konkrétne orechy a semená a rozmixovať ich v teplej vode s medom - vznikne akési "mlieko". Walker uvádza nízke dávky, mňa by zaujímalo, ak napr. slnečnicové semená obsahujú 27g bielkovín na 100g, potom rozomletím 400g takýchto semien by som získal 108g bielkovín, čo by takmer stačilo (samozrejme by som semená a orechy kombinoval, toto uvádzam len pre jednoduchú kalkuláciu) - je takto zhotovený nápoj vhodný na dennú konzumáciu na získanie potrebných bielkovín z rastlinných zdrojov??


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Surová strava a bielkoviny
PříspěvekNapsal: čtv dub 11, 2013 10:00 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28290
Bydliště: Poděbrady
Badatel-Sk píše:
Dobrý deň, pred nejakým časom som sa dal prevažne na surovú stravu (v pomere zhruba 80% surovej ku 20% varenej, niekedy mám dni, kedy som len na 100% surovej strave) teda veľa zeleniny, ovocia a ich čerstvé šťavy, hlavne mrkvová, v podstate sa držím Dr. Walkera. Dosiahol som, čo som chcel - lepšiu pleť, resp. odstránenie problémov, s ktorými som sa trápil posledné 3-4 roky. Všetko by bolo fajn, len ma trápi, že chudnem a niekedy neznesiteľný hlad - keď som len na surovej strave. S tukmi som robil veľkú chybu - škodlivé som dávno všetky vylúčil a nenahradil ich tými správnymi. Dnes sa snažím ich dopĺňať olivovým olejom, avokádom, orechmi a olejnatými semenami - ale zatiaľ ubehlo málo času na viditeľné výsledky. Zaujímalo by ma, ako správne telu dodať bielkoviny, ak sa vyhýbam mlieku a mliečnym výrobkom a mäso som výrazne obmedzil - max. 1 krát týždenne aj to len s kvantom zeleniny.
Človek, ak športuje, by mal telu denne dodať 1 až 2g bielkovín na kg hmotnosti. Kde také množstvo bielkovín z rastlinných zdrojov zohnať? Bolo by podľa Vás vhodné vyrábať si akési "proteínové nápoje" z veľkých dávok olejnatých semien a orechov? Ako aj Walker uvádza - pomlieť mlynčekom konkrétne orechy a semená a rozmixovať ich v teplej vode s medom - vznikne akési "mlieko". Walker uvádza nízke dávky, mňa by zaujímalo, ak napr. slnečnicové semená obsahujú 27g bielkovín na 100g, potom rozomletím 400g takýchto semien by som získal 108g bielkovín, čo by takmer stačilo (samozrejme by som semená a orechy kombinoval, toto uvádzam len pre jednoduchú kalkuláciu) - je takto zhotovený nápoj vhodný na dennú konzumáciu na získanie potrebných bielkovín z rastlinných zdrojov??

Walker sám jedl vajíčka, sýry a možná používal i další zdroje bílkovin, přeci je to již nějaká doba, ale vše bylo trochu jinak výživné, dnes je skoro vše hlušina, ale zase můžete aplikovat čisté aminokyseliny, což se v jeho době nedalo. Jinak ořechové mléko zde také popisuji, to určitě používat můžete. Dále existují i hrachové, rýžové a syrovátkové proteiny, čili nabídka je slušná.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Surová strava a bielkoviny
PříspěvekNapsal: pát dub 12, 2013 1:36 pm 
Offline

Registrován: čtv dub 11, 2013 5:23 pm
Příspěvky: 7
Ak napr. mrkva obsahuje 1g bielkovín na 100g, môžem to chápať tak, že z čerstvej doma zhotovenej šťavy z 2kg mrkvy (niečo vyše litra šťavy) tým pádom získam 20g bielkovín? Nepijem ju samozrejme kvôli bielkovinám, len by ma zaujímalo, či to môžem chápať tak, že s tou šťavou prijmem vlastne až 20g bielkovín.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Surová strava a bielkoviny
PříspěvekNapsal: pát dub 12, 2013 7:57 pm 
Offline

Registrován: pon srp 30, 2010 2:07 pm
Příspěvky: 280
Badatel-Sk píše:
Ak napr. mrkva obsahuje 1g bielkovín na 100g, môžem to chápať tak, že z čerstvej doma zhotovenej šťavy z 2kg mrkvy (niečo vyše litra šťavy) tým pádom získam 20g bielkovín?

Počítáš to nějak divně. Šťáva má prakticky stejně živin (kromě vlákniny) jako celá zelenina. Takže v jednom litru šťávy z mrkve bude tak 10g bílkovin, těch dalších 10g je v tom zbytku.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Surová strava a bielkoviny
PříspěvekNapsal: pát dub 12, 2013 8:48 pm 
Offline

Registrován: čtv dub 11, 2013 5:23 pm
Příspěvky: 7
Nemám v tom celkom jasno, preto sa pýtam. Podľa Walkera sú všetky nutričné hodnoty obsiahnuté v šťave, zvyšok - teda vláknina, je z nutričného hľadiska bezcenný.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Surová strava a bielkoviny
PříspěvekNapsal: pát dub 12, 2013 9:40 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28290
Bydliště: Poděbrady
Badatel-Sk píše:
Nemám v tom celkom jasno, preto sa pýtam. Podľa Walkera sú všetky nutričné hodnoty obsiahnuté v šťave, zvyšok - teda vláknina, je z nutričného hľadiska bezcenný.

To by platilo pouze za určitých podmínek a ty se doma prakticky nedají docílit.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Surová strava a bielkoviny
PříspěvekNapsal: sob dub 13, 2013 2:55 pm 
Offline

Registrován: čtv dub 11, 2013 5:23 pm
Příspěvky: 7
Inak sú ale takéto vysoké dávky karotkovej šťavy podľa vás v poriadku? Spomenul som to na istom webe podobnom tomuto a tam sa dotyčný mierne zhrozil tým množstvom, že mi to nemusí urobiť dobre. Stále ale užívam len polovičné množstvo, aké doporučuje Walker a snažím sa zeleninové šťavy kombinovať, mrkovú mám ale obzvlášť rád.
Vy sa s názormi Walkera stotožňujete? Nie len v rámci štiav, ale celkovo.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Surová strava a bielkoviny
PříspěvekNapsal: pon dub 15, 2013 1:33 pm 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned úno 26, 2012 8:52 am
Příspěvky: 56
Bydliště: Bratislava
Ja od konca jesene do zimy vypijem stavu z cca 400-500kg mrkvy. Miesam ju 1:1 so stavou s kyslejsimi jablkami (odkukane od Gersonovcov). Este tam denne pridam jednu cviklu, pripadne zeler. Uz po tyzdni, ked na tuto stavu nabehnem, mam velmi lahko sfarbenu pokozku do bronzova a to je vsetko uz sa to pocas celej sezony viac nezafarbuje. Niektori znami si to ani nevsimnu. Zdravotne problemy z mrkvovej stavy nepocitujem ziadne, skor naopak, je to akasi droga, ked nahodou vynecham uplne mi chyba (vtedy si odstavujem pomarance, tie ju ako tak supluju). Akurat na supanie mrkvy a cvikli musim pouzivat nitrilove rukavice (mam pocit ze mrkva/cvikla vysusuju a farbia pokozku + hlina z mrkvy spini - tiez odkukane od "kucharok" pripravujucich zeleninu z filmu o Gersonovej klinike - hoci tie asi skor kvoli hygiene maju rukavice).

Inak pravdou je, ze v zimnom obdobi ani pri tomto masivnom piti stiav nedokazem zostat 100% na raw food (spenat, salaty, mrkva, zeler, uhorky, kapusta, kysla kapusta, jablka, banany, kel, redkovka - vsetko z hypermarketu, tekvicove semena denne, lieskovce, goji), citim potrebu si dost casto dat vajcia, zrejuce syry, sirnu patlaninu, kefir (tibetsky), kacaciu mast, slaninu, obcas aj morsku rybu.

Avsak v lete (az do neskorej jesene), ked mam bohatu zeleninu z vlastnej zahrady, uplne cerstvu, plnu energie a sucasne som co najviac vonku nabity slnecnou energiou, tak nemam problem byt kludne prakticky na 100% na raw food - papriky/paradajky/uhorky/vela listovej zeleniny, orechy, semena, oliv. olej (az na cca 0,7l domaceho kefiru zo suroveho kozieho mlieka denne - ked ma kozie prave sezonu nemozem vynechat, no a trochu rybieho oleja) a pritom sa citim uplne plny energie a absolutne necitim, ze by mi chybali nejake bielkoviny. Dokonca takto v lete este aj naberiem 2-3kg na vahe, mozno sice na vode, neviem. To by sa zrejme s hypermarketovskou zeleninou robit nedalo, ani s tou letnou...

Popri tom vsetkom netreba zabudat na bohate davky vitaminu C, B-komplex, jod (hlavne kelp), trochu horcika ked je zhon/stres a cely zimny cas vitamin D. Ako prehresok kazdy vecer cervene vino - hlavne ako antidepresivum, sem tam pivo a cez den aj niekolko malych espresso kav.

Takto to (aspon u mna) funguje velmi dobre.

_________________
Za 8 mesiacov zo 120kg na 80kg Jardovým systémom, bez hladovania, bez trápenia, v plnej sile a vitalite.
Pálenie záhy, peľová alergia, vyšší tlak, syndróm vyhorenia - vyliečené do mesiaca!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Surová strava a bielkoviny
PříspěvekNapsal: úte dub 16, 2013 10:17 pm 
Offline

Registrován: úte dub 16, 2013 8:17 pm
Příspěvky: 5
Badatel-Sk píše:
Nemám v tom celkom jasno, preto sa pýtam. Podľa Walkera sú všetky nutričné hodnoty obsiahnuté v šťave, zvyšok - teda vláknina, je z nutričného hľadiska bezcenný.

..autor co povie/napise ze vlaknina zo surovej zeleniny je z nutricneho hladiska bezcenna je idiot a teda o vsetkom co povie/napise treba pochybovat..


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Surová strava a bielkoviny
PříspěvekNapsal: úte dub 16, 2013 10:27 pm 
Offline

Registrován: stř zář 26, 2012 10:50 am
Příspěvky: 76
mee píše:
..autor co povie/napise ze vlaknina zo surovej zeleniny je z nutricneho hladiska bezcenna je idiot a teda o vsetkom co povie/napise treba pochybovat..

až na to ,že se dožil 115 let a o tom chceš taky pochybovat?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Surová strava a bielkoviny
PříspěvekNapsal: stř dub 17, 2013 5:40 am 
Offline

Registrován: čtv bře 29, 2012 3:11 pm
Příspěvky: 324
TomasV píše:
až na to ,že se dožil 115 let a o tom chceš taky pochybovat?

Dr. Walker je vymyšlená postava, něco jako náš Jára Cimrman. Samozřejmě se žádný Walker nedožil 115 let, když se nikdy ani nenarodil. Knihy pod tímto jménem napsali výrobci odšťavňovačů. Předlohou a inspirací pro stvoření postavy Dr. Walkera byl geniální Dr. Kellogg, ten se dožil skutečně vysokého věku , vynalezl kromě kukuřičných lupínků také mechanické odšťavňovače a jeho léčebné metody (klystýry, zeleninové šťávy, půsty atd.) byly podobné těm, které jsou uváděny v knihách vydaných pod jménem Walker.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Surová strava a bielkoviny
PříspěvekNapsal: stř dub 17, 2013 9:40 pm 
Offline

Registrován: ned črc 08, 2012 10:28 am
Příspěvky: 734
Ates píše:
Dr. Walker je vymyšlená postava, něco jako náš Jára Cimrman. Samozřejmě se žádný Walker nedožil 115 let, když se nikdy ani nenarodil. Knihy pod tímto jménem napsali výrobci odšťavňovačů. Předlohou a inspirací pro stvoření postavy Dr. Walkera byl geniální Dr. Kellogg, ten se dožil skutečně vysokého věku , vynalezl kromě kukuřičných lupínků také mechanické odšťavňovače a jeho léčebné metody (klystýry, zeleninové šťávy, půsty atd.) byly podobné těm, které jsou uváděny v knihách vydaných pod jménem Walker.

O Dr. Walkerovi som to tušil od začiatku, čo som sa stretol s jeho menom a údajným vekom.....

Dr. Kellogg si riadne ZASVINIL KARMU (ak to tak funguje...)........ milióny ľudí sa ráno pchajú FYTÁTMI ZATREPANÝMI kukuričnými lupienkami, spolu v kombinácii s pasterizovaným "vodovým" mliekom, či ešte horšie - džúsom (a drvivou väčšinou pasterizovaným)....... miesto toho, aby si dali kvalitné vajíčka na Ghí s trochou zeleniny... Ale o.k., viac to rozoberať nebudem... tu sa píše o surovej strave a bielkovinách... a o ich konzumácii z ich veľmi d*bilného zdroja - orechov, z ktorých sa bielkoviny vstrebávajú veľmi ZLE, a navyše sú plné inhibítoru tripsínu a často aj plné fytátov (zabránenie vstrebávania vápniku, zinku, železa, atď...).
Dajte si vaše "surové bielkovinové jedy" typu orechov, ktorými pohrdne KAŽDÝ ČLEN PRÍRODNÉHO NÁRODU, keby mu miesto toho dali MäSO či VAJÍČKA.


Naposledy upravil NOWOCAYN_2 dne stř dub 17, 2013 9:41 pm, celkově upraveno 2

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Surová strava a bielkoviny
PříspěvekNapsal: stř dub 17, 2013 9:40 pm 
Offline

Registrován: sob říj 02, 2010 10:19 pm
Příspěvky: 1106
Zjistěte si předně, zdali jste přirozeně uzpůsobený k příjmu syrové stravy a snadno si vše poskládáte z aminokyselin z rostlinné stravy, nebo jste typově člověk co prospívá na hutné, teplé a živočišné stravě. Nejlepší je použít vlastní citlivost - co mé chtělo chce, po čem se cítí dobře. Ne každý je ale takto se svým tělem spojen, proto může být užitečné se podívat na to
- jaký jsem metabolický typ
- jakou krevní skupinu mám
- jaká dóša jsem v rámci ajurvédy

a také uvažovat o tom, co je pro mě dobré v tento moment, v tomto psyhickém rozpoložení apod.

Následky, které jsem já napáchal na sobě - tedy že jsem bezhlavě šrouboval zásady zdravé výživy na svůj unikátní organismus - si nesu dodnes. Už jsem se ale dostal aspoň na trochu přijatelných 55kg:)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Surová strava a bielkoviny
PříspěvekNapsal: stř dub 17, 2013 9:42 pm 
Offline

Registrován: ned črc 08, 2012 10:28 am
Příspěvky: 734
sakul píše:
Následky, které jsem já napáchal na sobě - tedy že jsem bezhlavě šrouboval zásady zdravé výživy na svůj unikátní organismus - si nesu dodnes. Už jsem se ale dostal aspoň na trochu přijatelných 55kg:)

55kg ??? Koľko meriaš, Sakul ?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Surová strava a bielkoviny
PříspěvekNapsal: stř dub 17, 2013 9:50 pm 
Offline

Registrován: sob říj 02, 2010 10:19 pm
Příspěvky: 1106
Ah, jsem docela trpaslík, 172cm. Váha byla před nějakým časem i 52kg, tedy méně než má průměrný školák na prvním stupni:)


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 27 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 41 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz