Zdraví-AZ Vaše fórum o zdraví

Právě je pát bře 29, 2024 8:15 am

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 59 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Houby
PříspěvekNapsal: pát črc 10, 2009 3:13 pm 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon čer 15, 2009 3:16 pm
Příspěvky: 131
Bydliště: Středočeský kraj
Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat, jaký názor máte na houby? Mají nějaké hodnoty pro člověka? Také se mají jíst syrové?
Předem děkuju
hezký den
Jana


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Houby
PříspěvekNapsal: pát črc 10, 2009 7:53 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28247
Bydliště: Poděbrady
Jana píše:
Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat, jaký názor máte na houby? Mají nějaké hodnoty pro člověka? Také se mají jíst syrové?
Předem děkuju
hezký den
Jana

Konkrétně hlívu ústřičnou, doporučuji v příkladu denního jídelníčku a sám ji jím velice často, samozřejmě syrovou a je velice chutná, doporučuji vyzkoušet. Rozsah jejího léčivého působení je na dlouhé psaní, ale na toto téma je toho na netu opravdu hodně, najděte přes vyhledavač "hlíva ústřičná" a máte čtení na celý večer. Jiné houby již tak zdravé nejsou, ale jako pochutina proč ne, navíc velice dobře čistí trávicí trakt a to rozhodně není na škodu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Houby
PříspěvekNapsal: úte črc 14, 2009 10:43 pm 
Offline

Registrován: stř črc 08, 2009 8:50 pm
Příspěvky: 142
Dobrý večer,
mohl byste, prosím napsat nějaký recept na jídlo se syrovou hlívu ústřičnou? Dík, milda

_________________
Chceš-li vědět, co je nového, podívej se do starých knih.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Houby
PříspěvekNapsal: stř črc 15, 2009 8:13 am 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28247
Bydliště: Poděbrady
milda píše:
Dobrý večer,
mohl byste, prosím napsat nějaký recept na jídlo se syrovou hlívu ústřičnou? Dík, milda

Na hlavních stránkách, v Příkladu denního jídelníčku, je recept napsaný. Pro jistotu ho přenesu sem, ale obecně lze říci, že hlívu ústřičnou můžete v syrovém stavu přidávat do veškerého zeleninového jídla.
Nastrouháme střední mrkev a kousek celeru. Nakrájíme syrovou růžičkovou kapustu, brokolici, brambor, rajčata, cibuli, ledový salát, případně jinou zeleninu a polovinu avokáda. Přidáme pokrájenou syrovou hlívu ústřičnou a dle chuti rozmačkaný česnek 1 – 3 stroužky. Jako zálivku použijeme maximálně 1 polévkovou lžíci jablečného octa a 1 – 2 lžíce extra viržin panenského olivového oleje. Dále přidáme 1 – 2 lžíce rozemletého lněného semínka, nebo strouhaného kokosu a 1 – 2 lžíce naklíčených luštěnin, například mungo, hrách, čočka. Jako koření je dobrá kurkuma nebo kari, případně čerstvá majoránka, máta, třezalka, bazalka, saturejka a pro milovníky pálivých chutí doporučuji papričky habanero, které sám používám téměř do veškerého zeleninového jídla.
Případně se dá na salát použít velice dobrá majonéza z naprosto čerstvého syrového vejce. Na jedno vejce, nedoporučuji dělat více vajec naráz, dáme cca 1 dcl oleje, trochu česneku, případně cibulku, malinko soli a jablečného octa. Celé vejce rozklepneme do mixéru, přidáme jablečný ocet a sůl, pustíme mixér na nejvyšší otáčky a malým pramínkem přiléváme pomalu olej až do zhoustnutí, potom ještě přidáme rozmačkaný česnek a pokrájenou cibulku a krátce promixujeme. Olej se dá použít jakýkoliv, ale každý také jinak chutná, mám to vyzkoušené z naprosto veškerých panenských olejů, ale jako u jiných potravin lépe vždy chutnají ty více škodlivé a tak zde je chuťově nejvhodnější panenský olej slunečnicový. Na zeleninový salát je tato majonéza opravdu super. Při použití této majonézy, již z výše uvedeného salátu vynecháte vše od místa „dle chuti rozmačkaný česnek 1 – 3 stroužky“, dávám pouze majoránku, kurkumu a pálivou papriku.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Houby
PříspěvekNapsal: stř črc 15, 2009 5:10 pm 
Offline

Registrován: stř črc 08, 2009 8:50 pm
Příspěvky: 142
Díky, přes víkend vyzkouším \":)\"

_________________
Chceš-li vědět, co je nového, podívej se do starých knih.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Hliva ustricova a Betaglukany
PříspěvekNapsal: čtv lis 12, 2009 2:40 am 
Offline

Registrován: ned dub 26, 2009 6:26 pm
Příspěvky: 1758
V poslednom case sa dost hovori o Betaglukanoch, ktore zvysuju imunitu (mozno kvoli tym poplachom o chripkach). Obsahuje ich Hliva Ustricova, z ktorej sa casto predavaju rozne betaglukanove extrakty.
Ja sa chcem opytat, je vobec nejaky racionalny dovod siahnut po tych pripravkoch (aj ked tvrdia ze su prirodne), ked Hliva sa da lacno kupit, alebo dokonca vypestovat na kuse dreva?
Su nejake rizika konzumovat ju surovu?
Ake mnozstvo za den je rozumne konzumovat, aby bol ucinok na pozdvihnutie imunity znatelny.
Ja som uz skusal ochutnat a ma to taku neutralnu chut, ze je to mozne jest samotne, ale zamiesanim do zeleninoveho salatu, alebo akehokolvek varackeho jedla, sa nic nemoze pokazit. Takisto skoro hociaka polievka ju myslim s radostou prijme. \":-)\"

aha pardon, az po pridani prispevku som si vsimol, ze v teme "Houby" sa o nej hovori, takze so surovou nieje ziaden problem.

_________________
Prehľadné, stručné a aktualizované návody fóra Zdraví-AZ


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hliva ustricova a Betaglukany
PříspěvekNapsal: čtv lis 12, 2009 9:17 am 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28247
Bydliště: Poděbrady
Xion píše:
V poslednom case sa dost hovori o Betaglukanoch, ktore zvysuju imunitu (mozno kvoli tym poplachom o chripkach). Obsahuje ich Hliva Ustricova, z ktorej sa casto predavaju rozne betaglukanove extrakty.
Ja sa chcem opytat, je vobec nejaky racionalny dovod siahnut po tych pripravkoch (aj ked tvrdia ze su prirodne), ked Hliva sa da lacno kupit, alebo dokonca vypestovat na kuse dreva?
Su nejake rizika konzumovat ju surovu?
Ake mnozstvo za den je rozumne konzumovat, aby bol ucinok na pozdvihnutie imunity znatelny.
Ja som uz skusal ochutnat a ma to taku neutralnu chut, ze je to mozne jest samotne, ale zamiesanim do zeleninoveho salatu, alebo akehokolvek varackeho jedla, sa nic nemoze pokazit. Takisto skoro hociaka polievka ju myslim s radostou prijme. \":-)\"

aha pardon, az po pridani prispevku som si vsimol, ze v teme "Houby" sa o nej hovori, takze so surovou nieje ziaden problem.

Ne není s ní žádný problém, dá se velice dobře konzumovat syrová a lze ji přidávat prakticky skoro do každého zeleninového jídla. Jinak v tepelné úpravě jsou z ní výborné, sice ne moc zdravé, ale zato velice chutné houbové řízky. Jsou ale rozhodně zdravější, než řízky z masa, které tlumí trávení, naopak hlíva i v této, ne zrovna ideální, úpravě trávení podporuje.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Houby
PříspěvekNapsal: čtv lis 12, 2009 10:55 am 
Offline

Registrován: ned dub 26, 2009 6:26 pm
Příspěvky: 1758
Vdaka, a ako je to s davkovanim, u surovej hlivy, aby to malo pozitivny efekt? Aby sa to vyrovnalo tym tabletkam s betaglukanom, ktore sa mi moc nechce kupovat. Cez tabletky prijimam len jod kazde dva-tri dni (Kelp) a uz i tak mam zly pocit, ze hltam nejaku tabletku. \":-)\"

_________________
Prehľadné, stručné a aktualizované návody fóra Zdraví-AZ


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Houby
PříspěvekNapsal: čtv lis 12, 2009 11:19 am 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28247
Bydliště: Poděbrady
Xion píše:
Vdaka, a ako je to s davkovanim, u surovej hlivy, aby to malo pozitivny efekt? Aby sa to vyrovnalo tym tabletkam s betaglukanom, ktore sa mi moc nechce kupovat. Cez tabletky prijimam len jod kazde dva-tri dni (Kelp) a uz i tak mam zly pocit, ze hltam nejaku tabletku. \":-)\"

Toho nemusí být nějaké veliké množství, stačí pár kusů, já dávám tak 3-4 polévkové lžíce hrubě nakrájené houby, ale opravdu na to moc nezáleží, spíše jde o pravidelnost používání. Na jód si kupte řasy Dulse a ten pocit užívání tablet máte vyřešený.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Houby
PříspěvekNapsal: čtv pro 31, 2009 3:20 pm 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon črc 06, 2009 6:56 pm
Příspěvky: 444
Jarda píše:
Toho nemusí být nějaké veliké množství, stačí pár kusů, já dávám tak 3-4 polévkové lžíce hrubě nakrájené houby, ale opravdu na to moc nezáleží, spíše jde o pravidelnost používání. Na jód si kupte řasy Dulse a ten pocit užívání tablet máte vyřešený.

Nakrájíte hlívu i s nohou (bílá) nebo jen klobouk (tmavý) ? Já to valím syrové do salátů komplet, ale když není úplně čerstvá tak ta noha chuťově nic moc...to už mi víc šmakují lampiony žampiony


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Houby
PříspěvekNapsal: čtv pro 31, 2009 6:26 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28247
Bydliště: Poděbrady
Host píše:
Nakrájíte hlívu i s nohou (bílá) nebo jen klobouk (tmavý) ? Já to valím syrové do salátů komplet, ale když není úplně čerstvá tak ta noha chuťově nic moc...to už mi víc šmakují lampiony žampiony

Používám hlívu celou i s nohou, ale ty silnější, tvrdé nohy, většinou proženu odšťavňovačem, nebo je nakrájím velice nadrobno. Je pravda, že žampióny jsou chuťově lepší, ale nemají betaglukany a o ně především jde.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Houby
PříspěvekNapsal: čtv pro 31, 2009 10:29 pm 
Offline

Registrován: ned dub 26, 2009 6:26 pm
Příspěvky: 1758
Co hliva a ovocie. Ked jem cely den ovocie, je mozne zjest male mnozstvo hlivy aj k ovociu, alebo ako je to lepsie riesit v ovocny den?

_________________
Prehľadné, stručné a aktualizované návody fóra Zdraví-AZ


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Houby
PříspěvekNapsal: pát led 01, 2010 11:06 am 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28247
Bydliště: Poděbrady
Xion píše:
Co hliva a ovocie. Ked jem cely den ovocie, je mozne zjest male mnozstvo hlivy aj k ovociu, alebo ako je to lepsie riesit v ovocny den?

Tak to jsem nikdy nezkoušel a zrovna ideální mi to nepřipadá, asi bych hlívu míchal pouze do zeleniny a ovoce jedl samostatně, ovšem nic vám nebrání experimentovat, třeba to bude zajímavá zkušenost.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Houby
PříspěvekNapsal: pát led 15, 2010 1:44 am 
Offline

Registrován: stř kvě 13, 2009 1:38 am
Příspěvky: 48
A co třeba houba shii-take nebo reishi?

http://www.vegi.cz/cz/lecive_houby

Ještě by mne zajímalo, zda jíte (vy, co s jídlem hub za syrova máte nějaké zkušenosti) syrové houby samotné nebo s něčím. Samotné houby jsou totiž (alespoň podle mé zkušenosti) do žaludku dost těžké.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Houby
PříspěvekNapsal: pát led 15, 2010 8:26 am 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28247
Bydliště: Poděbrady
Araila píše:
A co třeba houba shii-take nebo reishi?

http://www.vegi.cz/cz/lecive_houby

Ještě by mne zajímalo, zda jíte (vy, co s jídlem hub za syrova máte nějaké zkušenosti) syrové houby samotné nebo s něčím. Samotné houby jsou totiž (alespoň podle mé zkušenosti) do žaludku dost těžké.

Ty houby, co uvádíte, jsou výborné a mimořádně zdravé, ovšem v syrovém stavu je asi těžko seženete, sušené jsou opravdu velmi tuhé a skutečně těžko stravitelné. Já používám běžně hlívu ve všech jejích kultivarech, dokonce jsem si ji jeden čas pěstoval doma ve sklepě, což není nejmenší problém. Je výborná do salátů a relativně slušně stravitelná, pokud se něco takového dá o houbách vůbec říci. Mimo hlívu lze použít v syrovém stavu i žampióny, které jsou sice chutné, ale z pohledu léčebných účinků to je již slabší.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 59 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 21 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz