Zdraví-AZ Vaše fórum o zdraví

Právě je pát bře 29, 2024 2:16 pm

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 188 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 13  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Klíčení semen
PříspěvekNapsal: úte říj 25, 2011 9:26 am 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28249
Bydliště: Poděbrady
PetrJ píše:
Právě proto bych to chtěl zkusit. Nakličovací miska je fajn a semínka v ní klíčí výborně, ale trochu zdržuje, že s ní musím opatrně, je potřeba vylévat vodu ze spodní misky atd. Prostě pro každodenní používání by se mi líbilo něco jednoduššího - a obyčejnou sklenici s děrovaným víkem stačí jen lapnout do ruky, strčit pod vodu, pak během pár dní párkrát propláchnout a je hotovo.
Ty vyráběné jsou obvykle sice dražší, ale za to slušně vypadají, takže nejspíš nějaké pořídím. Zatím bych zkusil nějakou DIY variantu, aspoň uvidím, jaké to bude a kolik sklenic bude potřeba. Asi nejjednodušší je využít gumičku a nějakou síťovinu (jako třeba okenní nebo balkónní síť proti hmyzu: např. http://www.kovani-kliky-zamky.cz/okenni-doplnky).
Pro výrobu "Sprouting Jar" se dá použít i sklenice s plastovým (kov může časem zrezavět) uzávěrem, který provrtáme. Také můžeme vyříznout vnitřek víčka a dát dovnitř plastovou kanavu (http://www.youtube.com/watch?v=cY1hbwkpcjE) nebo, což vyjde asi nejlevněji, plácačku na mouchy (http://www.youtube.com/watch?v=R1eps8ql8q8&feature=related).

Velice zajímavé vynálezy i když to vyžaduje celkem slušnou kutilskou zručnost, aby si člověk při výrobě nerozdělal řádně ruku.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Klíčení semen
PříspěvekNapsal: úte říj 25, 2011 10:59 am 
Offline

Registrován: úte led 18, 2011 10:44 am
Příspěvky: 78
Bydliště: Praha
Ahoj!
Nevím, jestli to už nevymyslel někdo dřív, ale moje mamča vymyslela jednoduchý vynález. Do šroubovacího víčka na sklenici udělala nožem spoustu děr ve tvaru hvězdy nebo slunce, chcete li, (hodně hustě) a funguje to perfektně. Víčko je samozřejmě z nějakého kovu, ale semena klíčí a chutnají normálně a je to zadarmo (různé nakličovací nádobky jsou nepraktické, kromě toho drahého víčka uvedeného výše). Voda je v kontaktu s kovem krátce (kdo chce, může zkusit plastové víko).
Nasypeme semínka do sklenice, nalijeme vodu, zavřeme víčkem a vodu vylejeme (prvotní propláchnutí semen), dál sklenici neotvírám a vodu napouštím skrz propíchané víčko a zase tudy vylévám a tak dokola, než semena naklíčí do požadované délky... Úplně jednoduše, snad to někomu pomůže \":D\" mějte se krásně, klíčení zdar!!!


Přílohy:
Poznámka: Na rychlo kreslené víčko, takto jsou v něm nějak ty díry nožem, samozřejmě by to šlo i jinak, ale máme to takhle. Jen aby si to uměl každý trochu představit, chce to co nejvíc na husto...
Bez názvu.JPG
Bez názvu.JPG [ 23.59 KiB | Zobrazeno 23253 krát ]

_________________
Když ti bude nejhůř, otoč se čelem ke slunci a stíny budou padat za Tebe...
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Klíčení semen
PříspěvekNapsal: úte říj 25, 2011 7:40 pm 
Offline

Registrován: pon srp 22, 2011 4:59 pm
Příspěvky: 57
Andrea píše:
Ahoj!
Nevím, jestli to už nevymyslel někdo dřív, ale moje mamča vymyslela jednoduchý vynález. Do šroubovacího víčka na sklenici udělala nožem spoustu děr ve tvaru hvězdy nebo slunce, chcete li, (hodně hustě) a funguje to perfektně. Víčko je samozřejmě z nějakého kovu, ale semena klíčí a chutnají normálně a je to zadarmo (různé nakličovací nádobky jsou nepraktické, kromě toho drahého víčka uvedeného výše). Voda je v kontaktu s kovem krátce (kdo chce, může zkusit plastové víko).


Nápad je to určitě dobrý. Víčka jsou poměrně měkká, takže bude jistě dost snadné (bezpečné) do nich udělat zářezy nebo dírky (např. nožem nebo s kladivem a hřebíkem). Dokonce jdou, jak jsem se sám přesvědčil, stříhat obyčejnými nůžkami (i když se jim to asi úplně nelíbilo...), takže jsem většinu vnitřku vystřihnul a pod závit dal jemnou nylonovou síťovinu. Šlo to dobře a účel to taky plní na jedničku: voda teče dovnitř i ven, jako by tam žádné víčko nebylo. Jen se obávám, že víčko začne po čase rezavět a taky ten vzhled v mém provedení není nic, co bych chtěl mít někde vystavené.
Zkoušel jsem už napsat do různých e-shopů v Německu a Anglii, na kolik by vyšly sklenice Biosnacky s dopravou (A. Vogel je švýcarský, ne německý výrobce, to jsem se posledně mýlil). Uživatelé si je dost pochvalují, vytýkají jim jen menší velikost, nepřítomnost odkapávacího tácku a to, že cena je přeci jen trochu větší, než by se slušelo (ale stále jsou o dost levnější než konkurence). Zatím mi došla odpověď pouze z Anglie: poštovné by bylo 59 liber...

_________________
www.inklinace.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Klíčení semen
PříspěvekNapsal: stř říj 26, 2011 6:54 am 
Offline

Registrován: úte led 18, 2011 10:44 am
Příspěvky: 78
Bydliště: Praha
PetrJ píše:
Nápad je to určitě dobrý. Víčka jsou poměrně měkká, takže bude jistě dost snadné (bezpečné) do nich udělat zářezy nebo dírky (např. nožem nebo s kladivem a hřebíkem). Dokonce jdou, jak jsem se sám přesvědčil, stříhat obyčejnými nůžkami (i když se jim to asi úplně nelíbilo...), takže jsem většinu vnitřku vystřihnul a pod závit dal jemnou nylonovou síťovinu. Šlo to dobře a účel to taky plní na jedničku: voda teče dovnitř i ven, jako by tam žádné víčko nebylo. Jen se obávám, že víčko začne po čase rezavět a taky ten vzhled v mém provedení není nic, co bych chtěl mít někde vystavené.
Zkoušel jsem už napsat do různých e-shopů v Německu a Anglii, na kolik by vyšly sklenice Biosnacky s dopravou (A. Vogel je švýcarský, ne německý výrobce, to jsem se posledně mýlil). Uživatelé si je dost pochvalují, vytýkají jim jen menší velikost, nepřítomnost odkapávacího tácku a to, že cena je přeci jen trochu větší, než by se slušelo (ale stále jsou o dost levnější než konkurence). Zatím mi došla odpověď pouze z Anglie: poštovné by bylo 59 liber...

Tak kdo v tom nehledá krásu, tomu to perfektně a rychle poslouží. V případě rezivění není problém si udělat další, v podstatě zdarma \":)\"...

_________________
Když ti bude nejhůř, otoč se čelem ke slunci a stíny budou padat za Tebe...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Klíčení semen
PříspěvekNapsal: stř říj 26, 2011 9:10 am 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28249
Bydliště: Poděbrady
Andrea píše:
Ahoj!
Nevím, jestli to už nevymyslel někdo dřív, ale moje mamča vymyslela jednoduchý vynález. Do šroubovacího víčka na sklenici udělala nožem spoustu děr ve tvaru hvězdy nebo slunce, chcete li, (hodně hustě) a funguje to perfektně. Víčko je samozřejmě z nějakého kovu, ale semena klíčí a chutnají normálně a je to zadarmo (různé nakličovací nádobky jsou nepraktické, kromě toho drahého víčka uvedeného výše). Voda je v kontaktu s kovem krátce (kdo chce, může zkusit plastové víko).
Nasypeme semínka do sklenice, nalijeme vodu, zavřeme víčkem a vodu vylejeme (prvotní propláchnutí semen), dál sklenici neotvírám a vodu napouštím skrz propíchané víčko a zase tudy vylévám a tak dokola, než semena naklíčí do požadované délky... Úplně jednoduše, snad to někomu pomůže \":D\" mějte se krásně, klíčení zdar!!!

To je opravdu jednoduchý a dobrý nápad, který navíc nestojí prakticky nic, akorát párkrát propíchnout víčko nožem a to snad dovede skoro každý. Ono to sice asi celkem rychle zrezaví, nicméně víček se válí všude dost.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Klíčení semen
PříspěvekNapsal: stř říj 26, 2011 9:33 am 
Offline

Registrován: úte led 18, 2011 10:44 am
Příspěvky: 78
Bydliště: Praha
Nedám krk za všechna víčka, ale ty naše nijak nereziví a to je máme už pěkně dlouho (víc než půl roku určitě).

_________________
Když ti bude nejhůř, otoč se čelem ke slunci a stíny budou padat za Tebe...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Klíčení semen
PříspěvekNapsal: stř říj 26, 2011 9:47 am 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28249
Bydliště: Poděbrady
Andrea píše:
Nedám krk za všechna víčka, ale ty naše nijak nereziví a to je máme už pěkně dlouho (víc než půl roku určitě).

Některá jsou železná a barvená a některá ze slitin a barvená, ta by pak rezavět neměla, nicméně zase mohou něco uvolňovat, čili to rezavění by zase asi tolik nevadilo.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Klíčení semen
PříspěvekNapsal: stř říj 26, 2011 10:12 am 
Offline

Registrován: úte led 18, 2011 10:44 am
Příspěvky: 78
Bydliště: Praha
Tak to by potom vysvětlovalo nerezivění. Ale vzhledem k tomu, že víčkem voda jen proteče a pak je v postavené sklenici v kontaktu pouze se semínky a sklem, troufám si říct, že se uvolní do vody z víčka zanedbatelné množství.

_________________
Když ti bude nejhůř, otoč se čelem ke slunci a stíny budou padat za Tebe...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Klíčení semen
PříspěvekNapsal: stř říj 26, 2011 11:24 am 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28249
Bydliště: Poděbrady
Andrea píše:
Tak to by potom vysvětlovalo nerezivění. Ale vzhledem k tomu, že víčkem voda jen proteče a pak je v postavené sklenici v kontaktu pouze se semínky a sklem, troufám si říct, že se uvolní do vody z víčka zanedbatelné množství.

Tak určitě by to zásadně vadit nemělo, ale to víte, 100x nic, umoří i osla.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Klíčení semen
PříspěvekNapsal: stř říj 26, 2011 12:47 pm 
Offline

Registrován: čtv úno 03, 2011 5:09 pm
Příspěvky: 394
To s tím propíchaným víčkem je jednoduchý a vyrobím si to. Jen ještě pořád nevím, jak teda vlastně klíčit. Napřed propláchnout, pak nalít vody dvakrát více jak semínek, nechat to 12 hodin, potom slít a propláchnout a už bez vody, nebo zase nechat nějakou vrstvu nad nimi? A klíčit ve tmě nebo na světle?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Klíčení semen
PříspěvekNapsal: stř říj 26, 2011 1:19 pm 
Offline

Registrován: úte led 18, 2011 10:44 am
Příspěvky: 78
Bydliště: Praha
Igi píše:
To s tím propíchaným víčkem je jednoduchý a vyrobím si to. Jen ještě pořád nevím, jak teda vlastně klíčit. Napřed propláchnout, pak nalít vody dvakrát více jak semínek, nechat to 12 hodin, potom slít a propláchnout a už bez vody, nebo zase nechat nějakou vrstvu nad nimi? A klíčit ve tmě nebo na světle?

Tak to jsem ráda, že to někdo využije \":)\" . Jinak já to dělám tak, že namočím na několik hodin do vody (nechám stát semena ve vodě, aby nabobtnala - každému druhu to trvá jinak dlouho), až nabobtnají, tak proplachuji třeba 2 - 3x denně (zůstanou do příštího propláchnutí vlhké)...pak začnou růst.
Pokud Vám budou smrdět, je něco špatně. Záleží taky na okolní teplotě, vodě atd. ... Ale žádnou vědu bych z toho nedělala. Některé jsou náročnější na vyklíčení, ale většinou se to povede. Pokud ne, tak je chyba třeba v nešetrném zacházení se semeny při zpracování - po sklizni (loupání, přestárlá, ulámané klíčky, mořená) s tím pak už nic neuděláte, ta jsou mrtvá a nevyklíčí.
Sklenici mám postavenou na kuchyňské lince.

Jinak na internetu máte spousty návodů, jak nakličovat, stačí jen hledat...

_________________
Když ti bude nejhůř, otoč se čelem ke slunci a stíny budou padat za Tebe...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Klíčení semen
PříspěvekNapsal: stř říj 26, 2011 7:33 pm 
Offline

Registrován: pon srp 22, 2011 4:59 pm
Příspěvky: 57
Andrea píše:
Tak kdo v tom nehledá krásu, tomu to perfektně a rychle poslouží. V případě rezivění není problém si udělat další, v podstatě zdarma \":)\"...

Jistě máte pravdu. Taky pokud je někdo manuálně zručný a třeba i vybavený potřebnými nástroji, tak není důvod, aby to vypadalo jako můj pokus... Ono přece např. vykrojit povedený kruh v měkkém plechu a vyrobit tak víčko srovnatelné s těmi prodávanými (např. zde http://sproutpeople.org/supply/sprouters/ringm.html) přece nemůže být takový problém.

_________________
www.inklinace.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Klíčení semen
PříspěvekNapsal: stř říj 26, 2011 9:54 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28249
Bydliště: Poděbrady
Igi píše:
To s tím propíchaným víčkem je jednoduchý a vyrobím si to. Jen ještě pořád nevím, jak teda vlastně klíčit. Napřed propláchnout, pak nalít vody dvakrát více jak semínek, nechat to 12 hodin, potom slít a propláchnout a už bez vody, nebo zase nechat nějakou vrstvu nad nimi? A klíčit ve tmě nebo na světle?

Již jsem to zde popisoval, tak si to projděte, ale po namočení se klíčí bez vody a normálně na světle.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Klíčení semen
PříspěvekNapsal: stř říj 26, 2011 9:56 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28249
Bydliště: Poděbrady
PetrJ píše:
Jistě máte pravdu. Taky pokud je někdo manuálně zručný a třeba i vybavený potřebnými nástroji, tak není důvod, aby to vypadalo jako můj pokus... Ono přece např. vykrojit povedený kruh v měkkém plechu a vyrobit tak víčko srovnatelné s těmi prodávanými (např. zde http://sproutpeople.org/supply/sprouters/ringm.html) přece nemůže být takový problém.

Každý není zručný kutil, někdo se zraní i při daleko méně nebezpečných činnostech než je práce s ostrým plechem, ale nápad je to dobrý.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Klíčení semen
PříspěvekNapsal: čtv říj 27, 2011 9:35 am 
Offline

Registrován: pon srp 22, 2011 4:59 pm
Příspěvky: 57
Jarda píše:
Každý není zručný kutil, někdo se zraní i při daleko méně nebezpečných činnostech než je práce s ostrým plechem, ale nápad je to dobrý.

Je škoda, že se nedělají i plastová šroubovací víčka na obyčejné zavařovací lahve, to by pak bylo snadnější. Leda použít nějakou dózu: např. tahle je celkem dost velká (1,8 l): http://www.ikea.com/cz/cs/catalog/products/00030262/, tahle (0,9 l) má zase víčko z nerez oceli s (asi) plastovým vnitřkem, který by se dal jistě dostat ven a nahradit mřížkou: http://www.ikea.com/cz/cs/catalog/products/80112541/.

_________________
www.inklinace.cz


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 188 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 13  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 29 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz