Zdraví-AZ Vaše fórum o zdraví

Právě je pát bře 29, 2024 1:39 pm

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 188 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 13  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Klíčení semen
PříspěvekNapsal: úte črc 13, 2010 9:50 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28249
Bydliště: Poděbrady
zuzis píše:
Jak na pohanku? Přečetla jsem si jak naklíčit pohanku, ale asi dělám něco špatně. Večer vysypu třeba 1/4 hrnku pohanky na talíř a tu poliji 1/4 hrnku studené vody.Prostě aby bylo kousíček vody nad pohankou. Ráno už je ale pohanka taková zkažená, pění a trochu smrdí. To asi normální není co? Pár klíček tam trochu je, ale jen pár, ne u všech.

Klíčení pohanky je problematické, protože zrno je většinou poškozeno a pak neklíčí, ale kvasí, což popisujete. To si musíte sehnat perfektní nepoškozené zrno, ale s tím je obrovský problém.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Klíčení semen
PříspěvekNapsal: úte črc 13, 2010 10:17 pm 
Offline

Registrován: čtv čer 03, 2010 2:10 pm
Příspěvky: 435
Kde tu pohanku kupujete? \":shock:\" Já nakupuju BIO v supermarketu a klíčí zcele bez problémů. Došla jsem se podívat do kuchyně, mám tam pohanku obživlou 48 hodin, vzala jsem do ruky tak asi 20 semínek a všechna měla klíček a nijak nesmrděla.

Měsíčně skonzumuji odhadem 3kg pohanky a je to podle mě nejlépe klíčitelné semínko. Stačí 2x denně proplachovat a nezasmrádne ani při těch 28mi stupních, co tu máme.

_________________
You cannot solve a problem with the same thinking that created it.” – Albert Einstein


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Klíčení semen
PříspěvekNapsal: stř črc 14, 2010 8:24 am 
Offline

Registrován: pát říj 30, 2009 11:21 pm
Příspěvky: 326
Tak jsem zjistil, že té špaldě se moc klíčit nechce.... jsou to šmejdi.... a i tak to není už jako dřív....

Jinak nevím proč, ale mám problémy s klíčením semen sezamu a konopí - měl jste s tím problémy?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Klíčení semen
PříspěvekNapsal: stř črc 14, 2010 9:26 am 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28249
Bydliště: Poděbrady
Kometa píše:
Kde tu pohanku kupujete? \":shock:\" Já nakupuju BIO v supermarketu a klíčí zcele bez problémů. Došla jsem se podívat do kuchyně, mám tam pohanku obživlou 48 hodin, vzala jsem do ruky tak asi 20 semínek a všechna měla klíček a nijak nesmrděla.

Měsíčně skonzumuji odhadem 3kg pohanky a je to podle mě nejlépe klíčitelné semínko. Stačí 2x denně proplachovat a nezasmrádne ani při těch 28mi stupních, co tu máme.

Velice záleží na kvalitě zpracování, které musí být maximálně šetrné a čerstvosti semínek, pak to jde opravdu samo.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Klíčení semen
PříspěvekNapsal: stř črc 14, 2010 9:28 am 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28249
Bydliště: Poděbrady
fdh píše:
Tak jsem zjistil, že té špaldě se moc klíčit nechce.... jsou to šmejdi.... a i tak to není už jako dřív....

Jinak nevím proč, ale mám problémy s klíčením semen sezamu a konopí - měl jste s tím problémy?

Špaldová pšenice má dost často uražené vršky semen a pak neklíčí, nejednodušší na klíčení je mungo, čočka a hrášek, což dělám docela často, ale s těmi semínky, na která se ptáte, jsem nikdy nelaboroval.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Klíčení semen
PříspěvekNapsal: stř črc 14, 2010 9:38 am 
Offline

Registrován: čtv čer 03, 2010 2:10 pm
Příspěvky: 435
Občas klíčím obyčejnou pšenici, mám jí zdarma, a až na polámaná semínka taky klíčí dobře. Takže možná zkuste zakoupit obyčejnější příbuznou té špaldové.

Uvažuju o zakoupení celého pytle pohanky přímo z mlýna, při mé spotřebě by to bylo docela ekonomické, ale je fakt, že se trochu obávám, aby kvalita nebyla někde jinde než jsem zvyklá.

_________________
You cannot solve a problem with the same thinking that created it.” – Albert Einstein


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Klíčení semen
PříspěvekNapsal: pon črc 19, 2010 10:46 am 
Offline

Registrován: čtv čer 03, 2010 2:10 pm
Příspěvky: 435
S čím lze bez problémů míchat pohanku? Běžně si jí dávám s banánem, mám pocit, že ten není tak náchylný ke kvašení. S jiným ovocem už bych jí asi nemíchala. Asi by to šlo s ořechovými mléky, ale na jejich výrobu nemám přístroj.
Taky by asi nebyl problém si jí dát se zeleninou, ale já jí nejraději k snídani nasladko.

_________________
You cannot solve a problem with the same thinking that created it.” – Albert Einstein


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Klíčení semen
PříspěvekNapsal: pon črc 19, 2010 9:15 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28249
Bydliště: Poděbrady
Kometa píše:
S čím lze bez problémů míchat pohanku? Běžně si jí dávám s banánem, mám pocit, že ten není tak náchylný ke kvašení. S jiným ovocem už bych jí asi nemíchala. Asi by to šlo s ořechovými mléky, ale na jejich výrobu nemám přístroj.
Taky by asi nebyl problém si jí dát se zeleninou, ale já jí nejraději k snídani nasladko.

Banán naopak většina protikvasinkových diet zakazuje, ale to záleží na individuální snášenlivosti. Já pohanku ve sladké verzi ještě nejedl a ani si to neumím představit, pro mě je to prostě jídlo, které vyžaduje kombinování se zelenými druhy listových zelenin, jako třeba špenát, nebo salát, ale proti gustu žádný dišputát.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Klíčení semen
PříspěvekNapsal: stř srp 04, 2010 5:27 pm 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon črc 06, 2009 6:56 pm
Příspěvky: 444
zuzis píše:
Jak na pohanku? Přečetla jsem si jak naklíčit pohanku, ale asi dělám něco špatně. Večer vysypu třeba 1/4 hrnku pohanky na talíř a tu poliji 1/4 hrnku studené vody.Prostě aby bylo kousíček vody nad pohankou. Ráno už je ale pohanka taková zkažená, pění a trochu smrdí. To asi normální není co? Pár klíček tam trochu je, ale jen pár, ne u všech.
Já myslím, že klíčit fakt není třeba. Pohanku nasypu na talíř, zaleju studenou vodou a až ji po cca 20 minutách nacucne, tak ji sním.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Klíčení semen
PříspěvekNapsal: stř srp 04, 2010 5:29 pm 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon črc 06, 2009 6:56 pm
Příspěvky: 444
Kometa píše:
S čím lze bez problémů míchat pohanku? Běžně si jí dávám s banánem, mám pocit, že ten není tak náchylný ke kvašení. S jiným ovocem už bych jí asi nemíchala. Asi by to šlo s ořechovými mléky, ale na jejich výrobu nemám přístroj. Taky by asi nebyl problém si jí dát se zeleninou, ale já jí nejraději k snídani nasladko.
Já používám tento recept http://zkracene.cz/Czz9


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Klíčení semen
PříspěvekNapsal: stř srp 04, 2010 6:13 pm 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon črc 06, 2009 6:56 pm
Příspěvky: 444
Co říkáte na tento článek http://zkracene.cz/SXDK s relativně snadným postupem ? Moc se mi ta PETka nelíbí, asi pořídím misky http://zkracene.cz/ySUP které mě za těch 300zmísta určitě nezruinují. Jinak mě docela udivuje, že článek tohoto typu vůbec na takovémto "bulvár-webu" vyšel...

Profi nakličovadla, které by měli lenivcům nebo těm co nemají čas klíčení hlídat (patřím do obou kategorií) usnadnit život, mají naopak ceny brutální: FreshLife http://zkracene.cz/RpYp EasyGreen http://www.easygreen.cz HealthySprouter http://zkracene.cz/dF90


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Klíčení semen
PříspěvekNapsal: stř srp 04, 2010 10:10 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28249
Bydliště: Poděbrady
Host píše:
Co říkáte na tento článek http://zkracene.cz/SXDK s relativně snadným postupem ? Moc se mi ta PETka nelíbí, asi pořídím misky http://zkracene.cz/ySUP které mě za těch 300zmísta určitě nezruinují. Jinak mě docela udivuje, že článek tohoto typu vůbec na takovémto "bulvár-webu" vyšel...

Profi nakličovadla, které by měli lenivcům nebo těm co nemají čas klíčení hlídat (patřím do obou kategorií) usnadnit život, mají naopak ceny brutální: FreshLife http://zkracene.cz/RpYp EasyGreen http://www.easygreen.cz HealthySprouter http://zkracene.cz/dF90

Tak PET lahve opravdu ideální nejsou, ale ty misky už za ty peníze vůbec ne. Já to klíčím naprosto normálně ve skleněné zavařovačce se šroubovacím víčkem, které na ni pouze položím a vyšroubuji tak, aby vznikla malá mezírka pro přístup vzduchu. Normálně po propláchnutí vylévám vodu vrchem a cedím to skrz prsty, ale pro vyšší komfort by asi nebyl problém si pár zavařovaček nechat provrtat u sklenáře a máte to samé jako v návodu, akorát skleněné a tedy jednoznačně zdravotně nezávadné. Ty ostatní specielní klíčidla, jsou ekonomické hovadiny a rozhodně bych to nekupoval, zručný kutil sklenář vám to vytvoří i z lepeného skla za menší peníze jako atypické akvárium.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Klíčení semen
PříspěvekNapsal: čtv srp 05, 2010 9:59 am 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon črc 06, 2009 6:56 pm
Příspěvky: 444
Jarda píše:
...Já to klíčím naprosto normálně ve skleněné zavařovačce se šroubovacím víčkem, které na ni pouze položím a vyšroubuji tak, aby vznikla malá mezírka pro přístup vzduchu...
V zavařovačce 5l nebo malé 7dcl ? Co kvůli větrání víčko provrtat malým vrtákem, aby se tam neprášilo, ale přitom dostatečně luftovalo ? Po propláchnutí tam voda nesmí zůstat vůbec ? Potápí se pouze při tom úvodním bobtnání že ?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Klíčení semen
PříspěvekNapsal: čtv srp 05, 2010 9:01 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28249
Bydliště: Poděbrady
Host píše:
V zavařovačce 5l nebo malé 7dcl ? Co kvůli větrání víčko provrtat malým vrtákem, aby se tam neprášilo, ale přitom dostatečně luftovalo ? Po propláchnutí tam voda nesmí zůstat vůbec ? Potápí se pouze při tom úvodním bobtnání že ?

Ideální je ta menší a do ní dávám cca 50 ml suchého stavu plodin ke klíčení. Na první pokus si vyzkoušejte mungo, to klíčí skoro samo a nic se na něm zkazit nedá. Víčko nevrtám, to by vám potom rezavělo a bohatě ho stačí pouze vyšroubovat na maximum. Po propláchnutí vodu vycedím skrz prsty, chvilku nechám vykapat a pak uhodím spodkem sklenice o dlaň druhé ruky, čímž se klíčené zrno sklepne do rovnoměrné vrstvy. První namočení je opravdu pod vrstvou vody a trvá 12 hodin, jinak skutečně bez vody, pouze ve vlhku.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Klíčení semen
PříspěvekNapsal: ned srp 08, 2010 12:32 pm 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon črc 06, 2009 6:56 pm
Příspěvky: 444
Jarda píše:
...Víčko nevrtám, to by vám potom rezavělo a bohatě ho stačí pouze vyšroubovat na maximum. Po propláchnutí vodu vycedím skrz prsty, chvilku nechám vykapat a pak uhodím spodkem sklenice o dlaň druhé ruky, čímž se klíčené zrno sklepne do rovnoměrné vrstvy. První namočení je opravdu pod vrstvou vody a trvá 12 hodin, jinak skutečně bez vody, pouze ve vlhku.
Mungo roste jako divé, za 2 dny klíčky 3cm. Já jsem nakonec víčko jen položil šejdrem aby tam byl přístup vzduchu. Co ale vojtěška, někdo ji doporučuje klíčit na vatě což se mi moc nelíbí. Dá se při bobtnání utopit na cca 8h (menší semenům prý stačí kratší doba máčení) jako jiné semena? To cedění mezi prsty bude u těchto drobných semínek asi divoké, kopa jich zůstává na stěnách sklenice...


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 188 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 13  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 31 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz