Zdraví-AZ Vaše fórum o zdraví

Právě je čtv bře 28, 2024 10:32 am

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 474 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 28, 29, 30, 31, 32  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Orechy, semienka
PříspěvekNapsal: sob bře 21, 2020 3:25 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28242
Bydliště: Poděbrady
VitekH píše:
Tak jsem našel dvě protichůdné informace a to, že kešu a pistácie se mají dávat do vody a naopak.

"Kešu, piniové, makadamiové, pistáciové a brazilské oříšky nenámáčíme, protože obsahují vysoké množství tuků a došlo by k jejich fermentaci."

je to tak, či ne?

Já tedy osobně dával pistácie do vody a musim se přiznat, že potom z toho byla břečka a kešu byly tušim chuťově bez rozdílu..

Jinako mi bylo řečeno, abych namáčel lískové ořechy, což dělám a jsou chutnější, leč ta voda, která by se měla vypít mi bylo řečeno, že je jedovatá - proto se vlastně ty lískáče mají namáčet a pak propláchnout - co je na tom pravdy? Píšete, že by se měla pít, tak nevím..

Kešu a pistácie bych asi také nemáčel, nakonec je otázkou zda je vhodné je jako zde nerostoucí potraviny vůbec jíst. Pokud jde o místní ořechy ty je vhodné namočit a pokud jde o tu vodu z máčení záleží zda chcete omezovat přísun železa do těla pak pít, nebo nechcete omezovat železo a pak raději vylít.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Orechy, semienka
PříspěvekNapsal: ned bře 22, 2020 2:40 pm 
Offline

Registrován: ned bře 22, 2020 2:28 pm
Příspěvky: 191
VitekH píše:
Já tedy osobně dával pistácie do vody a musim se přiznat, že potom z toho byla břečka a kešu byly tušim chuťově bez rozdílu..

Pitácie jsou skoro vždy pražené, proto z nich je po namočení břečka. To stejné platí pro kešu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Orechy, semienka
PříspěvekNapsal: ned bře 22, 2020 3:16 pm 
Offline

Registrován: stř led 08, 2020 10:16 pm
Příspěvky: 87
Bydliště: Praha
Daryl píše:
Pitácie jsou skoro vždy pražené, proto z nich je po namočení břečka. To stejné platí pro kešu.

kupuji nepražené, nesolené - natural..


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Orechy, semienka
PříspěvekNapsal: ned bře 22, 2020 3:51 pm 
Offline

Registrován: ned bře 22, 2020 2:28 pm
Příspěvky: 191
VitekH píše:
kupuji nepražené, nesolené - natural..

Ty by neměl být problém namočit. Můžu se zeptat, kde se dají sehnat nepražené pistácie a kešu? Ještě jsem na ně nikde nenarazil.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Orechy, semienka
PříspěvekNapsal: ned bře 22, 2020 6:56 pm 
Offline

Registrován: stř led 08, 2020 10:16 pm
Příspěvky: 87
Bydliště: Praha
Daryl píše:
Ty by neměl být problém namočit. Můžu se zeptat, kde se dají sehnat nepražené pistácie a kešu? Ještě jsem na ně nikde nenarazil.

Hehe. Na netu najdeš minimálně dvě varianty

na http://www.grizly.cz
a na chezamis.cz/

Pistácie ještě tu
http://www.schellex.cz/x309-bio-pistacie-loupane-1-kg - tady ale stojí asi 1600, co mi pani řikala. Nezkoušel jsem, nemám love.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Orechy, semienka
PříspěvekNapsal: ned bře 22, 2020 8:45 pm 
Offline

Registrován: ned bře 22, 2020 2:28 pm
Příspěvky: 191
VitekH píše:
Hehe. Na netu najdeš minimálně dvě varianty

na http://www.grizly.cz
a na chezamis.cz/

Pistácie ještě tu
http://www.schellex.cz/x309-bio-pistacie-loupane-1-kg - tady ale stojí asi 1600, co mi pani řikala. Nezkoušel jsem, nemám love.

Tyhle by měly být pro máčení bez prolbému. Jak dlouho jsi je máčel ve vodě? Nebylo to moc dlouho?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Orechy, semienka
PříspěvekNapsal: ned bře 22, 2020 9:27 pm 
Offline

Registrován: stř led 08, 2020 10:16 pm
Příspěvky: 87
Bydliště: Praha
myslim, že i docela krátce. jakože třeba dvě tři hoďky.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned dub 19, 2020 9:30 pm 
Offline

Registrován: stř led 08, 2020 10:16 pm
Příspěvky: 87
Bydliště: Praha
Zdravim, kupuju si natural pistácie. Měl jsem zatim možnost ochutnat tři typy a u dvou variant chuť připomínala desinfekci. Ta vůně je cítit v nemocnicích a přesně takovej z toho mám dojem.

Znáte to někdo, nebo nevíte proč? Ten jeden typ to není tak intenzivní a vlastně se to jakoby ztratilo, ty co mám teď, u těch je to hodně znát. Trochu pomohlo to opláchnout.

Díky


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned dub 19, 2020 10:56 pm 
Offline

Registrován: pát čer 08, 2018 10:44 am
Příspěvky: 586
Můj tip: Desinfekce zásilky ve skladu v rámci mezinárodní přepravy.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Orechy, semienka
PříspěvekNapsal: pon dub 20, 2020 2:56 pm 
Offline

Registrován: ned dub 26, 2009 6:26 pm
Příspěvky: 1758
Pozor na mak, ktory kupujete. Do niektorych zmesi maku primiesavaju technicky mak. Cesky mak je na tom celkom dobre, bohuzial, vacsina sa vyvaza a dovaza sa hnus z EU (technicky mak), ktory tam primiesavaju.

https://www.vitalia.cz/clanky/mak-v-cr- ... s-morfinu/
https://www.vitalia.cz/clanky/proc-nekupovat-mlety-mak/
https://www.vitalia.cz/clanky/poznate-v ... ate-sanci/

Pozor si treba dat hlavne na hotove makove vyrobky (strudle a zaviny zo supermarketov, mleteho maku s cukrom do kolacov, atd...). Najlepsie vsetko makove vyrabat si sam, a to z cisteho Ceskeho modreho maku. Na uzemi Ceskej republiky,sa totiz technicky mak nepestuje (na uzemi Slovenska bohuzial uz ano).

Ja osobne doporucujem mak pouzivat v minimalnej miere (jedno makove jedlo za tyzden max), kvoli vysokemu obsahu omega-6 mastnych kyselin. Ale po tomto clanku dokonca mi prijde rozumne pouzivat iba vyhradne kvalitny cesky modry mak, a iba domace z neho vyrobene vyrobky. Navyse, najlepsie rucne zbierany, kedze mechanicky zbierany je nahorkly, kedze sa poskodia zrniecka a makovy olej na ich povrchu zhorkne. Bohuzial, rucne zbierany mak vzdy stoji tak 2x viac. (casto okolo 8-10 eur/kg). Pozor si treba dat najma na vyvary, orechove mlieka atd, kde sa to svinstvo z technickeho maku vyvari/vyluhuje do tej vody. Cize nieje semeno ako semeno, u lanoveho sme uz zistili, ze sa pouziva priemyselny lan s omega-6 mastnymi kyselinami, tak zase tu u maku je toto upozornenie, ze sa zmiesava s technickym.

_________________
Prehľadné, stručné a aktualizované návody fóra Zdraví-AZ


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Orechy, semienka
PříspěvekNapsal: pon dub 20, 2020 9:39 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28242
Bydliště: Poděbrady
Xion píše:
Pozor na mak, ktory kupujete. Do niektorych zmesi maku primiesavaju technicky mak. Cesky mak je na tom celkom dobre, bohuzial, vacsina sa vyvaza a dovaza sa hnus z EU (technicky mak), ktory tam primiesavaju.

https://www.vitalia.cz/clanky/mak-v-cr- ... s-morfinu/
https://www.vitalia.cz/clanky/proc-nekupovat-mlety-mak/
https://www.vitalia.cz/clanky/poznate-v ... ate-sanci/

Pozor si treba dat hlavne na hotove makove vyrobky (strudle a zaviny zo supermarketov, mleteho maku s cukrom do kolacov, atd...). Najlepsie vsetko makove vyrabat si sam, a to z cisteho Ceskeho modreho maku. Na uzemi Ceskej republiky,sa totiz technicky mak nepestuje (na uzemi Slovenska bohuzial uz ano).

Ja osobne doporucujem mak pouzivat v minimalnej miere (jedno makove jedlo za tyzden max), kvoli vysokemu obsahu omega-6 mastnych kyselin. Ale po tomto clanku dokonca mi prijde rozumne pouzivat iba vyhradne kvalitny cesky modry mak, a iba domace z neho vyrobene vyrobky. Navyse, najlepsie rucne zbierany, kedze mechanicky zbierany je nahorkly, kedze sa poskodia zrniecka a makovy olej na ich povrchu zhorkne. Bohuzial, rucne zbierany mak vzdy stoji tak 2x viac. (casto okolo 8-10 eur/kg). Pozor si treba dat najma na vyvary, orechove mlieka atd, kde sa to svinstvo z technickeho maku vyvari/vyluhuje do tej vody. Cize nieje semeno ako semeno, u lanoveho sme uz zistili, ze sa pouziva priemyselny lan s omega-6 mastnymi kyselinami, tak zase tu u maku je toto upozornenie, ze sa zmiesava s technickym.

Za pár let již nebude poživatelné prakticky nic co produkují velkoproducenti kvůli zisku tedy to vidím na návrat k samopěstitelství. Ono nakonec nic jiného lidem nezbude než se o sebe zase začít starat sám.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Orechy, semienka
PříspěvekNapsal: úte dub 21, 2020 11:20 pm 
Offline

Registrován: ned dub 26, 2009 6:26 pm
Příspěvky: 1758
Jarda píše:
Za pár let již nebude poživatelné prakticky nic co produkují velkoproducenti kvůli zisku tedy to vidím na návrat k samopěstitelství. Ono nakonec nic jiného lidem nezbude než se o sebe zase začít starat sám.

Veru tak, najhorsie je, ze makove maskrty, kolace, strudle, makove gulicky, buchty, zaviny, moravske kolace atd, oblubuju hlavne deti, a tie su prave na tie chemicke latky co su v technickom maku najcitlivejsie. Teraz si predstavte tie veganky, co robia vsetky mozne druhy orechovych mliek, kde sa to vyluhuje najviac, ked o tomto nevedia, kolko skody narobili na svojich detoch nevedomky v dobrom domneni, a pritom ich dopovali opiatmi denno-denne, obycajne mlieko by bola ovela lepsia moznost.

Otazne je, ako je na tom bio mak, ci aj tam moze nastat tento problem, kedze vegani oblubuju kupovat bio vyrobky vo vacsej miere. Ale aj tak verim, ze to napachalo znacne skody hlavne v nasich koncinach, kde sa mak pouziva hojne, pozostatok zo starych cias, lenze im nedochadza ze vsetky tie recepty boli robene na BIO prirodnom, rucne zbieranom maku. Ved pred 100 rokmi iny ani nemohol byt.
Podla mna, taketo skryte zalezitosti su aj dovodom, preco vela veganov a ludi stravujucich sa super zdravo, nakoniec dopadne zle. V domneni, ze maju omega-3, davaju omega-6 lanove semienka, pritom omega-3 maju v hlbokom deficite, a v zlom pomere ku omega-6, a v domneni, ze mak je zdravy, a orechove mlieka su super, sa denne dopuju opiatmi. Z toho su po rokoch urcite zdravotne problemy. Dalsi experti dopujuci sa sojou, dalsi predavkujuci sa paraorechmi a selenom, plny plesni, ci zaplesnene arasidy plne mykotoxinov a podobne.

Ja som to sem hodil, kedze si myslim, ze ludia okolo zdravej stravy si orechove mlieka robia casto, a mak pridavaju vselikde, aby boli opatrny, aky mak kupuju.

_________________
Prehľadné, stručné a aktualizované návody fóra Zdraví-AZ


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Orechy, semienka
PříspěvekNapsal: stř dub 22, 2020 8:31 am 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28242
Bydliště: Poděbrady
Xion píše:
Veru tak, najhorsie je, ze makove maskrty, kolace, strudle, makove gulicky, buchty, zaviny, moravske kolace atd, oblubuju hlavne deti, a tie su prave na tie chemicke latky co su v technickom maku najcitlivejsie. Teraz si predstavte tie veganky, co robia vsetky mozne druhy orechovych mliek, kde sa to vyluhuje najviac, ked o tomto nevedia, kolko skody narobili na svojich detoch nevedomky v dobrom domneni, a pritom ich dopovali opiatmi denno-denne, obycajne mlieko by bola ovela lepsia moznost.

Otazne je, ako je na tom bio mak, ci aj tam moze nastat tento problem, kedze vegani oblubuju kupovat bio vyrobky vo vacsej miere. Ale aj tak verim, ze to napachalo znacne skody hlavne v nasich koncinach, kde sa mak pouziva hojne, pozostatok zo starych cias, lenze im nedochadza ze vsetky tie recepty boli robene na BIO prirodnom, rucne zbieranom maku. Ved pred 100 rokmi iny ani nemohol byt.
Podla mna, taketo skryte zalezitosti su aj dovodom, preco vela veganov a ludi stravujucich sa super zdravo, nakoniec dopadne zle. V domneni, ze maju omega-3, davaju omega-6 lanove semienka, pritom omega-3 maju v hlbokom deficite, a v zlom pomere ku omega-6, a v domneni, ze mak je zdravy, a orechove mlieka su super, sa denne dopuju opiatmi. Z toho su po rokoch urcite zdravotne problemy. Dalsi experti dopujuci sa sojou, dalsi predavkujuci sa paraorechmi a selenom, plny plesni, ci zaplesnene arasidy plne mykotoxinov a podobne.

Ja som to sem hodil, kedze si myslim, ze ludia okolo zdravej stravy si orechove mlieka robia casto, a mak pridavaju vselikde, aby boli opatrny, aky mak kupuju.

To máte bohužel plnou pravdu, ono mnoho zdánlivě zdravých potravin může dost výrazně škodit a z dlouhodobého pohledu může jít i fatální škody na organizmu člověka. Je to taková divná hra na schovávanou za účelem vytvoření vysokých zisků tedy naprosto amorální prasečina, ale tak to dnes na světě chodí.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv dub 23, 2020 9:00 am 
Offline

Registrován: ned bře 22, 2020 2:28 pm
Příspěvky: 191
VitekH píše:
Zdravim, kupuju si natural pistácie. Měl jsem zatim možnost ochutnat tři typy a u dvou variant chuť připomínala desinfekci. Ta vůně je cítit v nemocnicích a přesně takovej z toho mám dojem.

Znáte to někdo, nebo nevíte proč? Ten jeden typ to není tak intenzivní a vlastně se to jakoby ztratilo, ty co mám teď, u těch je to hodně znát. Trochu pomohlo to opláchnout.

Díky

Jedná se o chuť chlóru? Ten by neměl být na potraviny vůbec použit. To je divné.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Orechy, semienka
PříspěvekNapsal: čtv dub 23, 2020 1:10 pm 
Offline

Registrován: stř led 08, 2020 10:16 pm
Příspěvky: 87
Bydliště: Praha
EDIT:Bohužel nevim, jak chutná chlor..
Budu mít brzo návštěvu, tak se zeptám, jestli jim to něco nepřipomíná - teď se nově stalo, že to cejtim i v paraořeších, ale stalo se to až v půlce balení. - stejnej výrobce.

Možná jo, napadá mě asociace se zápachem, co býval na plaveckym bazéně vnitřnim a mohlo by to být ono.

hehe, když mi dáš adresu, můžu ti poslat hrst jako obyčejnou zásilku - to by mě nezabilo, a tobě by to přišlo až do schránky. pochopitelně ti to zabalim.

jako pravda je, že já během své meditace jsem si rozpomněl na pachy z cigaret, pachy zvratků, kdy jsem po kalbách zvracel, což jsou roky zpátky a podobné, takže to může spouštět nějakou asociaci, ale opravdu jsem to u pistácií jednoho výrobce necítil a u pistácií od jiných dvou výrobců ano.
- mimoto fakt to neni cítit, jako když si čichneš, jenom když to jim, tak to vytváří tu pachuť v ústech.

Jakože snim aktuálně tak od 0-3hrstí denně bych tak řekl.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 474 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 28, 29, 30, 31, 32  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz