Zdraví-AZ Vaše fórum o zdraví

Právě je čtv bře 28, 2024 11:21 am

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 46 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Pickles
PříspěvekNapsal: úte čer 30, 2009 2:10 pm 
Offline

Registrován: čtv bře 19, 2009 6:50 pm
Příspěvky: 669
Vy sol nedoporučata, ale do tých pickles sa dat musí.
Je dobré tam dat morskú sol? Nejaká sol tam íst musí.
Aká je najlepšia nádoba? Plastová alebo kameninivá prípadne nejaká iná.
Ktorý typ zeleniny je najvhodnejší čo sa týka zásoby laktobacilov?
Ďakujem


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pickles
PříspěvekNapsal: úte čer 30, 2009 4:17 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28242
Bydliště: Poděbrady
Mat píše:
Vy sol nedoporučata, ale do tých pickles sa dat musí.
Je dobré tam dat morskú sol? Nejaká sol tam íst musí.
Aká je najlepšia nádoba? Plastová alebo kameninivá prípadne nejaká iná.
Ktorý typ zeleniny je najvhodnejší čo sa týka zásoby laktobacilov?
Ďakujem

Trochu soli je asi vhodné, ale s úspěchem se dají místo soli použít i mořské řasy, které jsou dost slané. Sůl je rozhodně vhodnější mořská, ale ještě lepší je sůl nečištěná mořská, nebo keltská.
Rozhodně je lepší kamenina, ale bohatě stačí i větší sklenice.
To si spíše vyberte podle chuti, protože pokud ta nejvhodnější bude nechutná, tak toho sníte málo a to není cílem, ono se to moc neliší, čili je vhodnější jíst to co mi vyloženě chutná a ve větším množství.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pickles
PříspěvekNapsal: úte čer 30, 2009 6:10 pm 
Offline

Registrován: čtv bře 19, 2009 6:50 pm
Příspěvky: 669
Čítal som, že sol uvolní stavu z tej zeleniny.
Ked riasy tak ktoré?
Mám z toho trochu obavy, lebo ked sa to zle spraví tak to namiesto kvasenia začne hnit a tomu by som sa rád vyhol.
Možete mi doporučit nejakú knihu receptov čo máte odskúšané?
Ďakujem


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pickles
PříspěvekNapsal: úte čer 30, 2009 9:00 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28242
Bydliště: Poděbrady
Mat píše:
Čítal som, že sol uvolní stavu z tej zeleniny.
Ked riasy tak ktoré?
Mám z toho trochu obavy, lebo ked sa to zle spraví tak to namiesto kvasenia začne hnit a tomu by som sa rád vyhol.
Možete mi doporučit nejakú knihu receptov čo máte odskúšané?
Ďakujem

To je pravda, ale velice záleží na tipu zeleniny, některá má tolik šťávy, že není třeba žádnou uvolňovat.
Které řasy Vám budou chutnat já netuším, ale třeba vločky Dulse jsou docela dobré.
Obavy jsou zbytečné a bez pokusu to stejně nezjistíte, zda máte talent vyrobit něco jedlého. Kuchařské umění je o intuici a ne o receptu, dobrý kuchař uvaří ze zbytků co najde super jídlo, které nic nestojí a matlal klidně ze superdrahých a kvalitních surovin umatlá šlichtu pro prase. Nedělejte toho hned na první pokus celý kýbl a pokud se to nepovede, tak to vyhoďte a pokuste se znovu, jinak Vám poradit asi nedovedu. Já to podle žádných receptů nedělám, asi jsem ten dobrý kuchař a mám intuici, čili všeho tam dávám od oka a přiměřeně. Rozhodně musí bohatě stačit, pokud do Seznamu napíšete "recepty na pickles" a tutově si vyberete.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pickles
PříspěvekNapsal: pát pro 04, 2009 5:34 pm 
Offline

Registrován: čtv bře 19, 2009 6:50 pm
Příspěvky: 669
Vadí ak po zjedení pickles+kyslej kapusty má stolica polohnačkovú konzistenciu? Misu však nešpiní.
Tej zeleniny jem realatívne dost+čerstvá zelenina,orechy.
Ďakujem


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pickles
PříspěvekNapsal: pát pro 04, 2009 7:23 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28242
Bydliště: Poděbrady
Mat píše:
Vadí ak po zjedení pickles+kyslej kapusty má stolica polohnačkovú konzistenciu? Misu však nešpiní.
Tej zeleniny jem realatívne dost+čerstvá zelenina,orechy.
Ďakujem

To už dobře není, měla by být formovaná, případně jako velice hustá a hrubá bramborová kaše. Zařaďte do stravy něco, co staví, nebo omezte některý z kvašených produktů.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pickles
PříspěvekNapsal: pát pro 04, 2009 9:24 pm 
Offline

Registrován: čtv bře 19, 2009 6:50 pm
Příspěvky: 669
Nevedel som náist správny výraz. Je to kaša a je hrubo formovaná(je tam jasne vidiet čo som zjedol ráno na obed, na večeru), akurát to nie je také "hutné". Predtým som bol zvyknutý, skor na takú tuhšiu, preto sa mi to nezdalo.Pridám tam nejakú pohnaku,resp amarnt alebo quinou.
Ďakujem


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pickles
PříspěvekNapsal: sob pro 05, 2009 3:13 pm 
Offline

Registrován: čtv bře 19, 2009 6:50 pm
Příspěvky: 669
Dnes mi matka povedala, že vraj tú kyslú kapustu umývam zle. Vraj sa má prepláchnut v teplej vode.
Ja ju preplachujem vždy v studenej, potom vyžmýkam a dám do šalátu alebo zjem samotnú alebo v kombinácii s pickles.
Zvláštne,že si to všimla až teraz(aspon ma už nesleduje tak precízne ako predtým) ona to tak vraj prepláchne, ked robí kapustnicu. Naozaj to prepláchnutie studenou vodou vadí?
Mne skor pripadá čudné preplachovat tú teplou. Ja osobne som do iba žmýkal, ale nikdy sa mi nepodarilo úplne odstránit ten nálev z ktorého ma potom pálila záha.
Ďakujem


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pickles
PříspěvekNapsal: sob pro 05, 2009 3:31 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28242
Bydliště: Poděbrady
Mat píše:
Dnes mi matka povedala, že vraj tú kyslú kapustu umývam zle. Vraj sa má prepláchnut v teplej vode.
Ja ju preplachujem vždy v studenej, potom vyžmýkam a dám do šalátu alebo zjem samotnú alebo v kombinácii s pickles.
Zvláštne,že si to všimla až teraz(aspon ma už nesleduje tak precízne ako predtým) ona to tak vraj prepláchne, ked robí kapustnicu. Naozaj to prepláchnutie studenou vodou vadí?
Mne skor pripadá čudné preplachovat tú teplou. Ja osobne som do iba žmýkal, ale nikdy sa mi nepodarilo úplne odstránit ten nálev z ktorého ma potom pálila záha.
Ďakujem

Já se domnívám, že to je celkem jedno, pokud ta voda není vyloženě horká, ale to by to zase nešlo rukama vyždímat. Pokud v tom tedy udržíte ruce, tak je to asi jedno, ale já bych to vodou neproplachoval, dle mého názoru stačí lák vyždímat, vodou odstraníte zbytečně mnoho laktobacilů.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pickles
PříspěvekNapsal: sob pro 05, 2009 8:32 pm 
Offline

Registrován: čtv bře 19, 2009 6:50 pm
Příspěvky: 669
Ja to nijako extra nepremývam, to by sa potom skutočne odstránilo to podstatné.
Dnes som to po dlhej dobe opat skúsil iba vyžmýkat a opat ma pálila záha.
Ono to pálenie záhy je zvláštne, pretože ma páli iba v tom momente ako to jem,resp. este pár minút po dojedení a potom to odoznie. Čo to vlastne sposobuje? Ja sa domnievam,že je to ten nálev. Nemože to mat aj nejakú súvislost s vit.C, ktorého je tam požehnane. Mohol by ma ev. dráždit aj ten?
Ako som spomínal, ked to prepláchnem tak sa to eliminuje.
Okrem tejto kvasenej zeleniny jem aj tabletové laktobacily ktoré zapíjam pred jedlom.

To že sa ovocie a zelenina bije , to je jasné, ale platí to aj v prípade, že by som napr hodil do mrkvového pickles aj jablko? To by som potom vyhodil(kontajner). Alebo do domácej kyslej kapusty by som pridal jablko(nejaký sladký druh napr. odrodu GALA). Bolo by to možné alebo sa mám držat overeného postupu.
Dnes som čítal napr, že pridanie obyčajného rafinovaného cukru do kapusty podnieti vznik kyseliny mliečnej a dodá kyslost kapuste. Ten cukor konk. sa premení na kyselinu mliečnu. Je takýto postup ok alebo sa tomu radšej vyhnút?
Ďakujem


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pickles
PříspěvekNapsal: sob pro 05, 2009 9:26 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28242
Bydliště: Poděbrady
Mat píše:
Ja to nijako extra nepremývam, to by sa potom skutočne odstránilo to podstatné.
Dnes som to po dlhej dobe opat skúsil iba vyžmýkat a opat ma pálila záha.
Ono to pálenie záhy je zvláštne, pretože ma páli iba v tom momente ako to jem,resp. este pár minút po dojedení a potom to odoznie. Čo to vlastne sposobuje? Ja sa domnievam,že je to ten nálev. Nemože to mat aj nejakú súvislost s vit.C, ktorého je tam požehnane. Mohol by ma ev. dráždit aj ten?
Ako som spomínal, ked to prepláchnem tak sa to eliminuje.
Okrem tejto kvasenej zeleniny jem aj tabletové laktobacily ktoré zapíjam pred jedlom.

To že sa ovocie a zelenina bije , to je jasné, ale platí to aj v prípade, že by som napr hodil do mrkvového pickles aj jablko? To by som potom vyhodil(kontajner). Alebo do domácej kyslej kapusty by som pridal jablko(nejaký sladký druh napr. odrodu GALA). Bolo by to možné alebo sa mám držat overeného postupu.
Dnes som čítal napr, že pridanie obyčajného rafinovaného cukru do kapusty podnieti vznik kyseliny mliečnej a dodá kyslost kapuste. Ten cukor konk. sa premení na kyselinu mliečnu. Je takýto postup ok alebo sa tomu radšej vyhnút?
Ďakujem

Pálení žáhy znamená vracení kyselin ze žaludku a to, co popisujete vy s tím zjevně nesouvisí, třeba vás nějak dráždí kyseliny ze zelí a po průchodu jídla do žaludku to ustane. Další možnost je sůl, která je velice agresivní a může vám dráždit sliznice, tu opravdu odstraníte propláchnutím z velké části a pak by to nedráždilo.
Jablka se přidávat dle mého názoru dají, ale vyzkoušené to nemám, ten cukr bych rozhodně nepoužíval.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pickles
PříspěvekNapsal: ned pro 06, 2009 2:09 pm 
Offline

Registrován: čtv bře 19, 2009 6:50 pm
Příspěvky: 669
Možné to je. Tou solou to asi nie je, tom som už vyskúšal.
Soli sa úplne vyhýbam(okrem himalajskej).
trochu som pátral po tej kapuste a narazil som na názor, že ked sa tam pridá cukor, že je potom značne kyslá.
Tá, ktorú kupujem je presne taká. Ked som sa "baby" na trhu pýtal či tam dala cukor, tvrdila, že nie.
Mala tam aj sladkú o ktorej tvrdila, že tam ho dala spolu s jablkami atd. Teraz som z toho zmatený.
Existuje nejaký sposob ako by som to mohol doma overit?
Ďakujem


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pickles
PříspěvekNapsal: ned pro 06, 2009 7:25 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28242
Bydliště: Poděbrady
Mat píše:
Možné to je. Tou solou to asi nie je, tom som už vyskúšal.
Soli sa úplne vyhýbam(okrem himalajskej).
trochu som pátral po tej kapuste a narazil som na názor, že ked sa tam pridá cukor, že je potom značne kyslá.
Tá, ktorú kupujem je presne taká. Ked som sa "baby" na trhu pýtal či tam dala cukor, tvrdila, že nie.
Mala tam aj sladkú o ktorej tvrdila, že tam ho dala spolu s jablkami atd. Teraz som z toho zmatený.
Existuje nejaký sposob ako by som to mohol doma overit?
Ďakujem

Tak tady mě napadá jediná možnost, prostě si to kyselé zelí doma v malém objemu vyrobit a uvidíte kde je problém.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pickles
PříspěvekNapsal: pon pro 07, 2009 4:04 pm 
Offline

Registrován: čtv bře 19, 2009 6:50 pm
Příspěvky: 669
Som zvedavý.
Ďakujem


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pickles
PříspěvekNapsal: ned led 31, 2010 7:07 pm 
Offline

Registrován: ned led 31, 2010 1:10 pm
Příspěvky: 735
Bydliště: Slovensko - Košice
Chcem sa opýtať : Kedy jesť pickles ? Počas jedla sa to neodporúča, lebo jeho kyslá chuť bráni vylučovaniu amalýzy ( ak sa nemýlim s názvom ), ktorá je nezbytná pri natrávení obilnín ( jem aj tie, zatiaľ si bez nich neviem predstaviť život ). Odporúčate teda napríklad po každom druhom jedle ( denne jem 4 porcie jedla, ak si odmyslím ovocie - to je "predporcia" - ale len nalačno si ho dávam ) si dať pickles ? Samozrejme najlepšie za pomoci vločiek, alebo himalájskej soli ( skôr tej soli... nemám chuť na riasy v kapuste, radšej ich mám v ryži natural ). Alebo pred jedlom ? Ďakujem za vyjadrenie. Marek.

_________________
Majte sa pekne, veľa zdravia, šťastia, penazí vám prajem. NOWOCAYN & Marek. (9.5. 2012)
RUŠIM NICK, idem žiť, už je na to ČAS. Ruším účty na internete, všetko, počítač využívam už len na prácu.
Tešilo ma (9.5. 2012) dieta


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 46 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 31 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz