Zdraví-AZ Vaše fórum o zdraví

Právě je úte bře 19, 2024 10:34 am

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 164 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 11  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Lis na olej
PříspěvekNapsal: pon pro 16, 2013 8:04 pm 
Offline

Registrován: pon pro 16, 2013 7:51 pm
Příspěvky: 14
Dobrý den,
koupil jsem si lis PITEBA a byl jsem s ním celkem zklamán. Ne že by nefungoval, ale pracnost lisování je nad běžné používání. Navíc jde tak těžce, že jsem i přestřihl šroub co drží kliku. Poohlédl jsem se tedy po jiném lisu a zakoupil elektrický. Je to o něčem jiném. Sice nejde tak štelovat jako PITEBA, ale jinak lisuje dobře. Lisoval jsem len a ten moc nešel. Oleje velmi málo, olej stříkal tam, kde odcházely pokrutiny. Zahřívání moc nepomáhalo. Nakonec jsem sáhl po jiném pytlíku a vše se změnilo. Suché pokrutiny, hodně oleje a šnek ve strojku jen vrzal. Zjišťuji, že jedna věc je lis a druhá kvalita lisovaných semínek. Lis mě vyšel na 8600Kč se všemi poplatky, poštovným a DPH. Jedná se o tento lis:
http://www.aliexpress.com/item/Full-aut ... 90728.html
Hezký den


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lis na olej
PříspěvekNapsal: pon pro 16, 2013 8:38 pm 
Offline

Registrován: pát črc 22, 2011 8:29 pm
Příspěvky: 627
jyra píše:
Dobrý den,
koupil jsem si lis PITEBA a byl jsem s ním celkem zklamán. Ne že by nefungoval, ale pracnost lisování je nad běžné používání. Navíc jde tak těžce, že jsem i přestřihl šroub co drží kliku. Poohlédl jsem se tedy po jiném lisu a zakoupil elektrický. Je to o něčem jiném. Sice nejde tak štelovat jako PITEBA, ale jinak lisuje dobře. Lisoval jsem len a ten moc nešel. Oleje velmi málo, olej stříkal tam, kde odcházely pokrutiny. Zahřívání moc nepomáhalo. Nakonec jsem sáhl po jiném pytlíku a vše se změnilo. Suché pokrutiny, hodně oleje a šnek ve strojku jen vrzal. Zjišťuji, že jedna věc je lis a druhá kvalita lisovaných semínek. Lis mě vyšel na 8600Kč se všemi poplatky, poštovným a DPH. Jedná se o tento lis:
http://www.aliexpress.com/item/Full-aut ... 90728.html
Hezký den

Podobny cinsky lis jsem tady prave rozebral a zjistoval jsem jak je udelany.

Podle mne se jedna o uplne stejny lis, jenom ma jinou kapotu.

Hlavni problem je, ze hlavni telo lisu je odstriknute z hliniku, ktery se bude neustale uvolnovat do oleje. Slupka lneneho seminka dokaze vylestit tvrdou nerez, co teprve udela s mekkym hlinikem.

Dalsi problem je, ze se lis neda vymyt od zbytku oleje, takze uvnitr nejdriv zlukne a pokud nebudete casto lisovat, tak bude i plesnivet. \":-(\"

Cinani potrebuji prodavat, ne resit, jestli je jejich vyrobek urcen k zdravemu zivotnimu stylu.

Pak jsou tam jeste dalsi zavady, jako ze jsou kratke srouby u detektoru seminka, takze jak jsem lis demontoval tak proste vypadl.

Snek je malo hluboky, takze pujdou lisovat jenom mala seminka, len, sezam, mak. Dyni, konopi, slunecnici uz lis bez natlaceni do sneku nevezme.

U meho provedeni se navic okamzite ulomil horni prisroubovany kryt, protoze jsem ho nevzal za spodek, ale za horni cast lisu pri vyndavani z krabice.

Jak je to s krytem u tohoto lisu se z obrazku neda poznat.

Jeste bych zapomel, lis, ktery jsem demontoval, nema kompatibilni zastrcku s nasi ceskou zasuvkou. Takova drobna chyba. \":-)\"

Inzenyr


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lis na olej
PříspěvekNapsal: úte pro 17, 2013 11:37 am 
Offline

Registrován: pon pro 16, 2013 7:51 pm
Příspěvky: 14
Tělo je vyrobeno z nerezu, šroub opracováním z kulatiny a válec litím a opracováním. Z hliníku je jen držák do kterého se uchycuje válec se šnekem. Takže semena s hliníkem do styku nepřijdou. Šroub je ve válci poháněn šestihranem, který je asi 2cm dlouhý. Válec je do tělesa lisu zajištěn kolíkem.
Lisoval jsem len, sezam, vlažské ořechy a mandle, vše bez zatlačování a lis si bral semena a ořechy sám. U sezamu se vyskytlo, že najednou přestal lisovat a semena jen drtil a jen částečně vymačkané vytlačoval ven. To jsem nakonec vyřešil tím, že jsem nedoplnil semena, nechal lis běžet a začal lisovat, když už docházely semena. Dal jsem jen pár semínek a když lisoval, zas jsem zásobník naplnil a vše bylo v pořádku. S mandlemi mám problém, že je to lisuje přes drážky, co jsou pro odtok oleje. Ostatně to bylo i s burskými oříšky.
Teto lis má flexo zástrčku a tak šel bez problémů zapojit do zásuvky.
Přední kryt je jen zaháklý na dvou zástrčkách a tak se jen zvedne a je demontován a je pak přístup k lisovacímu válci. Válec se sundá po vysunutí čepu a vyndá se šroub. Celé se to umyje ve vodě. Jen na konci válce zůstane tvrdá vylisovaný kroužek semínek, ale jde většinou nehtem odloupnout.
Jyra


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lis na olej
PříspěvekNapsal: úte pro 17, 2013 8:02 pm 
Offline

Registrován: pát črc 22, 2011 8:29 pm
Příspěvky: 627
jyra píše:
Tělo je vyrobeno z nerezu, šroub opracováním z kulatiny a válec litím a opracováním. Z hliníku je jen držák do kterého se uchycuje válec se šnekem. Takže semena s hliníkem do styku nepřijdou. Šroub je ve válci poháněn šestihranem, který je asi 2cm dlouhý. Válec je do tělesa lisu zajištěn kolíkem.
Lisoval jsem len, sezam, vlažské ořechy a mandle, vše bez zatlačování a lis si bral semena a ořechy sám. U sezamu se vyskytlo, že najednou přestal lisovat a semena jen drtil a jen částečně vymačkané vytlačoval ven. To jsem nakonec vyřešil tím, že jsem nedoplnil semena, nechal lis běžet a začal lisovat, když už docházely semena. Dal jsem jen pár semínek a když lisoval, zas jsem zásobník naplnil a vše bylo v pořádku. S mandlemi mám problém, že je to lisuje přes drážky, co jsou pro odtok oleje. Ostatně to bylo i s burskými oříšky.
Teto lis má flexo zástrčku a tak šel bez problémů zapojit do zásuvky.
Přední kryt je jen zaháklý na dvou zástrčkách a tak se jen zvedne a je demontován a je pak přístup k lisovacímu válci. Válec se sundá po vysunutí čepu a vyndá se šroub. Celé se to umyje ve vodě. Jen na konci válce zůstane tvrdá vylisovaný kroužek semínek, ale jde většinou nehtem odloupnout.
Jyra

Muzete to nafoti, protoze ten odkaz co jste posilal podle mne odpovida jinemu lisu.
Odhaduji to podle zakonceni hridele, ktere je stejne jako u toho lisu co mam rozebrany.

Tohle bych typoval podle Vaseho popisu, ze to spis odpovida tomuto lisu:

http://www.aliexpress.com/store/product ... 20321.html

U toho by ty problemy, co jsem tady popisoval byt nemely.

Inzenyr


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lis na olej
PříspěvekNapsal: stř pro 18, 2013 5:04 pm 
Offline

Registrován: pon pro 16, 2013 7:51 pm
Příspěvky: 14
Tak jsem něco nafotil, ale nejde mi to sem dát. Mohl bych to poslat na mail.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lis na olej
PříspěvekNapsal: stř pro 18, 2013 7:49 pm 
Offline

Registrován: pát črc 22, 2011 8:29 pm
Příspěvky: 627
jyra píše:
Tak jsem něco nafotil, ale nejde mi to sem dát. Mohl bych to poslat na mail.

Diky moc, podle mne je nejlepsi to dat na http://WWW.USCHOVNA.CZ.
Mail Vam poslu pres SZ.

Inzenyr


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lis na olej
PříspěvekNapsal: pát pro 20, 2013 2:43 pm 
Offline

Registrován: pon pro 16, 2013 7:51 pm
Příspěvky: 14
Na úschovně to po mě chce Váš mail a ten nemám. Sem mi nejdou vložit fotografie a tak posílám odkaz na lis. Mám přesně tento co je na úvodním obrázku. Lisovací zařízení je totožné, jen s rozdílem, že u mého není přídavný kroužek na lisování sezamu a zajištění je kolíkem ze zdola a ne šrouby postraně.
http://www.aliexpress.com/item/family-t ... 26962.html


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lis na olej
PříspěvekNapsal: pát pro 20, 2013 2:57 pm 
Offline

Registrován: pon pro 16, 2013 7:51 pm
Příspěvky: 14
Tady jsem našel i uchycení na čep a i na šrouby
http://www.aliexpress.com/item/CE-appro ... 27479.html
a tady je i lisovycí ústrojí bez přídavného kroužku, ale zas ne uchycení s čepem


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lis na olej
PříspěvekNapsal: pát pro 20, 2013 3:36 pm 
Offline

Registrován: pát črc 22, 2011 8:29 pm
Příspěvky: 627
jyra píše:
Tady jsem našel i uchycení na čep a i na šrouby
http://www.aliexpress.com/item/CE-appro ... 27479.html
a tady je i lisovycí ústrojí bez přídavného kroužku, ale zas ne uchycení s čepem

Dekuji za odkazy, toto provedeni lisu na olej je podstatne lepsi, nez to co jsem mel na rozebrani ja.

Jedine by bylo dobre jeste overit isolacni odpor mezi zasuvkou pro topici hlavu a napajeci snurou 230V.
Jestli to ma bezpecnostni oddeleni alespon 2kV.
Tohle by mel zmerit kazdy revizak, ktery kontroluje spotrebice ve firmach.

Inzenyr


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lis na olej
PříspěvekNapsal: ned pro 22, 2013 3:01 pm 
Offline

Registrován: pon pro 16, 2013 7:51 pm
Příspěvky: 14
Zkušenosti z lisem. Lisoval jsem len, vlašské ořechy, burské oříšky, mák, mandle, lískové oříšky a sezam. Nejlepší a nejčíščí olej je z lískových oříšku, nejhůře šly lisovat burské oříšky. Na mandle a lískové oříšky je nutné ohřívání, ale u mandlí se to musí hlídat a občas vypnout. Škoda, že lis nemá tepelnou regulaci předehřevu. Na netu se nabízí i lis, a je nejlevnější, bez elektrického předehřevu. Ten bych nedoporučoval. Na mák, sezam, vlašské ořechy a len předehřev ani není potřeba. Dokonce bych řekl, že třeba u lnu je to horší s předehřevem. Pokrutiny jsou pak horké a s ními i olej, který pak až prská z lisu ven kde odcházejí pokrutiny. Zase u mandlí docházelo k tomu, bez předehřevu, že místo aby pokrutiny vycházely z lisu, byly mandle mačkány ven otvory pro olej.
Z 2kg máku jsem vylisoval 0,5l oleje, z 1,6kg lískových oříšků je 1l oleje a z 3kg mandlí je 1,7l oleje
Hezký den Jyra


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lis na olej
PříspěvekNapsal: ned pro 22, 2013 4:28 pm 
Offline

Registrován: pát črc 22, 2011 8:29 pm
Příspěvky: 627
jyra píše:
Zkušenosti z lisem. Lisoval jsem len, vlašské ořechy, burské oříšky, mák, mandle, lískové oříšky a sezam. Nejlepší a nejčíščí olej je z lískových oříšku, nejhůře šly lisovat burské oříšky. Na mandle a lískové oříšky je nutné ohřívání, ale u mandlí se to musí hlídat a občas vypnout. Škoda, že lis nemá tepelnou regulaci předehřevu. Na netu se nabízí i lis, a je nejlevnější, bez elektrického předehřevu. Ten bych nedoporučoval. Na mák, sezam, vlašské ořechy a len předehřev ani není potřeba. Dokonce bych řekl, že třeba u lnu je to horší s předehřevem. Pokrutiny jsou pak horké a s ními i olej, který pak až prská z lisu ven kde odcházejí pokrutiny. Zase u mandlí docházelo k tomu, bez předehřevu, že místo aby pokrutiny vycházely z lisu, byly mandle mačkány ven otvory pro olej.
Z 2kg máku jsem vylisoval 0,5l oleje, z 1,6kg lískových oříšků je 1l oleje a z 3kg mandlí je 1,7l oleje
Hezký den Jyra

Proto jsem to u lisu na olej pro OMEGU resil nadobkou na horkou vodu. Ta velice dobre reguluje teplotu, aby nedochazelo k prehrivani. Na zacatku staci pro predehrati lisu nalit do nadobky horkou vodu. Voda ma daleko vetsi teplotni kapacitu nez hlinik, takze nadherne reguluje teplotu na vystupu pro odpad na 80°C, po celou dobu lisovani. Vsechny zkousene oleje neprestoupi teplotu 37°C.
Z druhe strany predpokladam, ze u cinskeho lisu doplnit regulaci teploty nebude zadny velky problem, jen co se podivam, jak to maji cinani vyresene. Hlavni problem je, ze telo lisu se zahriva samo vlivem tlaku lisovaneho semena. Kazde semeno vytvari jiny tlak a tim i jine zvyseni teploty. Takze bude potreba zpetnovazebni regulace.

Uplne vsechny semena na tomto jednoduchem lisu nepujdou lisovat stejne, nektere budou delat problemy. Staci se jen podivat, kolik regulacnich prvku maji profesionalni lisy na olej.

Inzenyr


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lis na olej
PříspěvekNapsal: ned pro 22, 2013 4:54 pm 
Offline

Registrován: pon pro 16, 2013 7:51 pm
Příspěvky: 14
Napřed musím opavit co jsem psal minule a to množství vylisovného oleje. U mandlí to není 1,7l ze 3 kil ale pouze 1,3l.
Ono právě, že se to zahřívá samo a na to má i vliv jaké plody do toho jdou. I z jednoho balení mohou mít rozdilné a pak právě dochází k různému lisování. Krásně se to pozná na tvaru pokrutin. Vyhřívací těleso má asi 20W a tak regulace jde v podstatě jakákoliv. Mám jednu sestavenou od Flajzara a tak se budu muset podívat jak tam půjde vestavět. Důležitější bude vysledovat jaká teplota je na co. Tato regulace má i display a to to ulehčí. Vlastní topné těleso je z hliníku a topná tělesa má zasazená v drážkách po straně. Neměl by být problém do toho zabudovat snímač. Jinak teplota lisovaného oleje není vysoká. Neměřil jsem jí, ale odhadem kolem 30°C.
Chlazení motoru je ventilátorem, který běží pokud je lis zapojený do zásuvky. Ventilátor nejde vypnout. Chladící vzduch nasává z prostoru lisování a vyfukuje vzadu za lisem, kde jsou vypínače.
Původně se mi líbil tento lis
http://shortcut.en.alibaba.com/product/ ... press.html
ale cena 660dolarů je už dost a k tomu ještě dopravné takže by vyšel asi na 20 tisíc korun.
Jyra


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lis na olej
PříspěvekNapsal: čtv pro 26, 2013 4:51 am 
Offline

Registrován: ned bře 25, 2012 9:57 pm
Příspěvky: 501
Bydliště: NMnV
Tak ten Váš lis sa zdá že by mohol aj niečo vydržať. Škoda že to poštovné je tak vysoké. A čo clo a DPH?

_________________
Prosím ctených mudrlantov aby na moje komentáre nereagovali.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lis na olej
PříspěvekNapsal: sob pro 28, 2013 1:03 pm 
Offline

Registrován: pon pro 16, 2013 7:51 pm
Příspěvky: 14
Píší, že vydrží lisovat 10 hodin denně a životnost j 10 let. Stál 251 dolarů ( ceny kolísají a v současnosti je o trošku dražší, chce to hlídat ceny), dprava 124 dolarů, česká pošta účtuje za vydání zásilky 96Kč + DPH. za to, že jsem si nechal zásilku proclít českou poštou učtuje 98Kč, bylo to bez cla a DPH bylo myslím slabě přes 1800Kč ( přesně si to nepamatuji a nechce se mi to hledat). Vypadá pěkně, ale co se týče bezpečnostních předpisů a elektrotechnických předpisů, tak to bych ho ani nesměl používat.
Hezký den


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lis na olej
PříspěvekNapsal: ned úno 09, 2014 1:02 am 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28234
Bydliště: Poděbrady
jyra píše:
Dobrý den,
koupil jsem si lis PITEBA a byl jsem s ním celkem zklamán. Ne že by nefungoval, ale pracnost lisování je nad běžné používání. Navíc jde tak těžce, že jsem i přestřihl šroub co drží kliku. Poohlédl jsem se tedy po jiném lisu a zakoupil elektrický. Je to o něčem jiném. Sice nejde tak štelovat jako PITEBA, ale jinak lisuje dobře. Lisoval jsem len a ten moc nešel. Oleje velmi málo, olej stříkal tam, kde odcházely pokrutiny. Zahřívání moc nepomáhalo. Nakonec jsem sáhl po jiném pytlíku a vše se změnilo. Suché pokrutiny, hodně oleje a šnek ve strojku jen vrzal. Zjišťuji, že jedna věc je lis a druhá kvalita lisovaných semínek. Lis mě vyšel na 8600Kč se všemi poplatky, poštovným a DPH. Jedná se o tento lis:
http://www.aliexpress.com/item/Full-aut ... 90728.html
Hezký den

To je za ty peníze docela pěkné a zdá se že i poměrně slušně udělané.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 164 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 11  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz