Zdraví-AZ Vaše fórum o zdraví

Právě je sob dub 27, 2024 3:05 pm

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 861 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 ... 58  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Lněný olej
PříspěvekNapsal: čtv zář 15, 2011 1:23 am 
Offline

Registrován: pát črc 22, 2011 8:29 pm
Příspěvky: 627
Icho píše:
Pane Jardo, osobně jsem si objednal ruční lis PITEBA, proto mě informace o vhodných odrůdách velice zajímají. Než se ponořím do hlubin Google, máte nějaký osobní tip na dodavatele a podle Vás nejvhodnější odrůdu lnu?

Děkuji

Mozna bych mel reseni jako nahradu za lis PITEBA s nastavcem od EUJUICERS.CZ:

http://www.eujuicers.cz/cs/katalog/odst ... one-juicer

http://www.eujuicers.cz/cs/katalog/odst ... a-80048006

pokud opravdu funguje. K tomu se musi vyjadrit dodavatel.

Pro trochu sikovneho cloveka by to mozna prislo za stejnou cenu jako lis PITEBA s postovnym, jenom by nebylo treba tocit klikou a zapalovat kahan.

Pohon by zaridila trochu vykonnejsi vrtacka se stojanem, kterou dost lidi vlastni, ale da se poridit za celkem nizkou cenu.

http://www.rucni-naradi.cz/skil-6002-aa

http://www.nejenhobby.cz/kombinovany-dr ... rtacku.htm

Drzak vrtacky se upne na stul. Vrtacka se upne do drzaku. Na nastavci je sestihran, ktery se upne do sklicidla vrtacky. Odhaduji z obrazku nastavce, ze osa nastavce ma mensi rozmer nez 13 mm, aby se dala upnout do slicidla vrtacky. To je treba overit u dodavatele. Nastavec se zajisti proti otaceni, treba plechovym drzakem se srouby, ktere zapadnou do vybrani v nastavci. Plechovy drzak se upne sverkou ke stolu.

A vyroba oleje bez rucniho toceni klikou muze zacit. \":-)\"

Inzenyr


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lněný olej
PříspěvekNapsal: čtv zář 15, 2011 10:52 am 
Offline

Registrován: čtv čer 03, 2010 2:10 pm
Příspěvky: 435
Ha, info o dalších odrůdách nalezeno!

_________________
You cannot solve a problem with the same thinking that created it.” – Albert Einstein


Naposledy upravil Kometa dne čtv led 01, 1970 2:00 am, celkově upraveno 0
e10e35d5b53ff63ea32e54a9223573ff


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lněný olej
PříspěvekNapsal: čtv zář 15, 2011 12:10 pm 
Offline

Registrován: ned led 16, 2011 12:30 am
Příspěvky: 165
To inzenyr:

http://www.youtube.com/watch?v=IWImjTOBJyY
(Omega 800x Oilpress + lněné semínko Country Life)

Ten lis od EUJUICERS.CZ funguje bez problémů.
(Hledat=> lis / Jenik2011)

Hurom/Omega 800x mají stejný motor i převodovku (1:22).
Výstupní parametry 178Nm při 80RPM.

Vámi uvedená 500W vrtačka má max. 7.5Nm a to je málo.
Dle plánů (konstrukce) pana Bernieho lisu stačí 35Nm viz. video.
http://www.youtube.com/watch?v=__R8x9ckaPk


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lněný olej
PříspěvekNapsal: pát zář 16, 2011 7:52 pm 
Offline

Registrován: pon říj 04, 2010 10:02 pm
Příspěvky: 8
Tak už mi ten lis PITEBA přišel domů. Nedalo mi to a okamžitě jsem ho podle návodu umyl od strojního oleje, přimáznul jedlým olejem a složil. Semena lnu z DM už jsem měl koupená předem, tak jsem hned potočil. Myslel jsem, že to půjde hodně ztuha, ale šlo to krásně, ona ta klika je hodně dlouhá a ten převod plus předehřev dělá své. Ale hlavně, ten čerstvě vylisovaný olej je naprosto lahůdkový. Už nechci vidět žádné prodávané lahvičky s nahořklým olejem, který jsem cítil na jazyku hoodně dlouho, fuj! Některé prodejce bych to jejich zboží nechal za trest přede mnou vypít.

Díky všem za informace o vhodných odrůdách lnu, teď budu shánět dodavatele.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lněný olej
PříspěvekNapsal: sob zář 17, 2011 7:35 am 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28269
Bydliště: Poděbrady
Kometa píše:
Mazec, netušila jsem, že v tom jsou takové rozdíly - rozptyl je mezi 2% a 52% !

Googlila jsem, nepříliš úspěšně, tak jen 2 informace:

Nebrat: Jantar, Amon a Lola.
Flandersu se u nás v roce 2009 pěstovalo jen 13%, zbytek byly 3 výše uvedené, pro nás nepoužitelné odrůdy.
Takže sehnat ho nebude asi úplně jednoduché.

Při googlení jsem dokonce našla studii, kdy chtěli kapry krmit směsí se lněnym semínkem, zdali se zvýší množství omega 3 v jejich mase (a vyrobí tak pro konzumenty atraktivnější rybu) a v průběhu výzkumu zjistili, že jim do té směsi namleli špatnou odrůdu lněnýho semínka a celý velký výzkum tak vyšel víceméně vniveč.

Tak jednoduché není skoro nic a různé šlechtění spíše kvalitu likviduje, protože jde proti přírodě.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lněný olej
PříspěvekNapsal: sob zář 17, 2011 7:39 am 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28269
Bydliště: Poděbrady
inzenyr píše:
Mozna bych mel reseni jako nahradu za lis PITEBA s nastavcem od EUJUICERS.CZ:

http://www.eujuicers.cz/cs/katalog/odst ... one-juicer

http://www.eujuicers.cz/cs/katalog/odst ... a-80048006

pokud opravdu funguje. K tomu se musi vyjadrit dodavatel.

Pro trochu sikovneho cloveka by to mozna prislo za stejnou cenu jako lis PITEBA s postovnym, jenom by nebylo treba tocit klikou a zapalovat kahan.

Pohon by zaridila trochu vykonnejsi vrtacka se stojanem, kterou dost lidi vlastni, ale da se poridit za celkem nizkou cenu.

http://www.rucni-naradi.cz/skil-6002-aa

http://www.nejenhobby.cz/kombinovany-dr ... rtacku.htm

Drzak vrtacky se upne na stul. Vrtacka se upne do drzaku. Na nastavci je sestihran, ktery se upne do sklicidla vrtacky. Odhaduji z obrazku nastavce, ze osa nastavce ma mensi rozmer nez 13 mm, aby se dala upnout do slicidla vrtacky. To je treba overit u dodavatele. Nastavec se zajisti proti otaceni, treba plechovym drzakem se srouby, ktere zapadnou do vybrani v nastavci. Plechovy drzak se upne sverkou ke stolu.

A vyroba oleje bez rucniho toceni klikou muze zacit. \":-)\"

Inzenyr

To sice nemáte špatně vymyšlené, ale vrtačka asi nebude mít dostatečně malé otáčky, patrně by tam musela být ještě nějaká převodovka.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lněný olej
PříspěvekNapsal: sob zář 17, 2011 7:49 am 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28269
Bydliště: Poděbrady
[quote="Kometa":pf8j7c4w]Ha, info o dalších odrůdách nalezeno!


Naposledy upravil Jarda dne čtv led 01, 1970 2:00 am, celkově upraveno 0
46b4eb569a54d07a883c06089c97aa9b


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lněný olej
PříspěvekNapsal: sob zář 17, 2011 7:53 am 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28269
Bydliště: Poděbrady
Icho píše:
Tak už mi ten lis PITEBA přišel domů. Nedalo mi to a okamžitě jsem ho podle návodu umyl od strojního oleje, přimáznul jedlým olejem a složil. Semena lnu z DM už jsem měl koupená předem, tak jsem hned potočil. Myslel jsem, že to půjde hodně ztuha, ale šlo to krásně, ona ta klika je hodně dlouhá a ten převod plus předehřev dělá své. Ale hlavně, ten čerstvě vylisovaný olej je naprosto lahůdkový. Už nechci vidět žádné prodávané lahvičky s nahořklým olejem, který jsem cítil na jazyku hoodně dlouho, fuj! Některé prodejce bych to jejich zboží nechal za trest přede mnou vypít.

Díky všem za informace o vhodných odrůdách lnu, teď budu shánět dodavatele.

Dejte sem nějaké postřehy jako kolik z čeho a za jakou dobu, případně i únavnost a další, to bude mnoho lidí určitě zajímat.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lněný olej
PříspěvekNapsal: sob zář 17, 2011 11:31 am 
Offline

Registrován: čtv čer 03, 2010 2:10 pm
Příspěvky: 435
Jarda píše:
Tak jednoduché není skoro nic a různé šlechtění spíše kvalitu likviduje, protože jde proti přírodě.

Co jsem tak pochopila, tak odrůdy s opačným poměrem omega 3 a 6 byly vyšlechtěny záměrně, protože olej z nich má delší trvanlivost. Ovšem k čemu pak takový olej je...

_________________
You cannot solve a problem with the same thinking that created it.” – Albert Einstein


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lněný olej
PříspěvekNapsal: sob zář 17, 2011 9:23 pm 
Offline

Registrován: pon říj 04, 2010 10:02 pm
Příspěvky: 8
Jarda píše:
Dejte sem nějaké postřehy jako kolik z čeho a za jakou dobu, případně i únavnost a další, to bude mnoho lidí určitě zajímat.

OK, pustím se do toho, prosím ale o trpělivost, jsem momentálně opravdu mimořádně pracovně vytížený a teď opravdu nejsem pánem svého času, poslední dva týdny spím maximálně tři hodiny denně. Ale do konce září to sem určitě dám.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lněný olej
PříspěvekNapsal: ned zář 18, 2011 6:42 am 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28269
Bydliště: Poděbrady
Kometa píše:
Co jsem tak pochopila, tak odrůdy s opačným poměrem omega 3 a 6 byly vyšlechtěny záměrně, protože olej z nich má delší trvanlivost. Ovšem k čemu pak takový olej je...

Tak je z něho výborná bionafta a to se při současné debilní dotační politice unie vyplatí jak zemědělcům, tak zpracovatelům olejů. Vezměte si, že litr oleje stojí v obchodní síti zlomek toho co ten samý olej u benzínové pumpy, je to prostě sviňárna, ale pokud si to ovčané nechají líbit, vládnoucí mafie v tom nebude nic měnit, maximálně zvedat cenu a daně.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lněný olej
PříspěvekNapsal: ned zář 18, 2011 6:43 am 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28269
Bydliště: Poděbrady
Icho píše:
OK, pustím se do toho, prosím ale o trpělivost, jsem momentálně opravdu mimořádně pracovně vytížený a teď opravdu nejsem pánem svého času, poslední dva týdny spím maximálně tři hodiny denně. Ale do konce září to sem určitě dám.

To nespěchá, spíše to chce praktické poznatky a když ten lis máte pár dní, tak jich asi moc zatím nebude.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lněný olej
PříspěvekNapsal: pát zář 23, 2011 2:55 pm 
Offline

Registrován: čtv čer 03, 2010 2:10 pm
Příspěvky: 435
Volala jsem do Agro-el, lisují z odrůd Hela a Treola, pokud jsem pánovi dobře rozuměla. Google tyhle odrůdy nezná, tak netuším, jak si vedou.
Omega 3 by měly být přes 50%, čekají na rozbor, až bude, vyvěsí ho na internet.

_________________
You cannot solve a problem with the same thinking that created it.” – Albert Einstein


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lněný olej
PříspěvekNapsal: sob zář 24, 2011 12:01 am 
Offline

Registrován: čtv čer 03, 2010 2:10 pm
Příspěvky: 435
Jen tak aby řeč nestála - taky máte problém s vyléváním poslední půldeci oleje z kanystru od Agro-elu? Miluju výtvory, které jejich autoři nevyzkoušeli (protože kdyby vyzkoušeli, tak by je snad nemohli pustit do světa \":)\" ).

_________________
You cannot solve a problem with the same thinking that created it.” – Albert Einstein


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: lněný olej
PříspěvekNapsal: sob zář 24, 2011 8:17 pm 
Offline

Registrován: sob zář 24, 2011 7:50 pm
Příspěvky: 3
Přeji pěkný večer.Na základě tohoto fóra jsem si koupila lněný olej , panenský, lisovaný za studena má vyvážený poměr omega 3 mastných kyselin s omega 6 a 9 mastných kyselin v tomto složení: 55% Omega 3, 14% Omega 6, 17 % Omega 9,balení 250 ml za 140,-Kč , lisují ho 1x za týden na objednávku.záruční dobu má 2 měsíce při správném skladování, ječirý a bez usazenim. Je velmi jemné chuti.Zajímá mne zda složení omega je správně vyvážený.
Dále bych měla dotaz na lněné semínko, na tomto fóru jsem se dočetla,že se může sirná patlanina dělat i na dny při ukladnění v ledničce, zaráží mne ,ale mleté lněné semínko. 4etla jsem,že se musí rozemlít těsně před použitím, je to pravda?
Vyrábějí i lněný olej zlatý s tímto složením 1,6 % Omega 3 ,68 % Omega 6,
18,5 % Omega 9 . U zlatého oleje mne zajímá k čemu jinému se dá použít než ve studené kuchyni, udájně při dietě na hubnutí, ale žádné informace jsem zatím nikde nenašla.


Naposledy upravil supka dne pon zář 26, 2011 9:24 am, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 861 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 ... 58  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 156 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz