Zdraví-AZ Vaše fórum o zdraví

Právě je úte kvě 21, 2024 6:24 am

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 861 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 58  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Lněný olej
PříspěvekNapsal: sob kvě 22, 2010 11:06 pm 
Offline

Registrován: čtv úno 18, 2010 12:38 pm
Příspěvky: 319
Sybilla píše:
Možno by niekomu pomohlo prečítať si niečo o zlých a dobrých tukoch a vplyvu omega mastných kyselín a najmä ich vplyvu na zápalové procesy v tele. Niektoré porovnania sú zaujímavé a je jasné, prečo ľanový olej je svojim pomerom omega jedným z najlepších.
http://knihy.cpress.cz/DataFiles/Book/0 ... h_uvod.pdf

Vďaka za zaujímavý odkaz, preštudujem, teraz som to len tak na rýchlo prebehol a trošku ma zarazila hneď tabuľka č.2
Špatné tuky - nasycené - kokosový olej nakoľko tu pán Jarda viac krát písal, že je veľmi vhodný pri boji s kvasinkami, pretože obsahuje kyselinu kaprylovú, ktorú taktiež okrem kvasiniek neznášajú aj plesne.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lněný olej
PříspěvekNapsal: sob kvě 22, 2010 11:39 pm 
Online
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28290
Bydliště: Poděbrady
mohy píše:
Sybilla píše:
Možno by niekomu pomohlo prečítať si niečo o zlých a dobrých tukoch a vplyvu omega mastných kyselín a najmä ich vplyvu na zápalové procesy v tele. Niektoré porovnania sú zaujímavé a je jasné, prečo ľanový olej je svojim pomerom omega jedným z najlepších.
http://knihy.cpress.cz/DataFiles/Book/0 ... h_uvod.pdf

Vďaka za zaujímavý odkaz, preštudujem, teraz som to len tak na rýchlo prebehol a trošku ma zarazila hneď tabuľka č.2
Špatné tuky - nasycené - kokosový olej nakoľko tu pán Jarda viac krát písal, že je veľmi vhodný pri boji s kvasinkami, pretože obsahuje kyselinu kaprylovú, ktorú taktiež okrem kvasiniek neznášajú aj plesne.

Není pouze tuk dobrý a špatný, vždy je to o tom jakého máte přebytek a pak je ten druhý je ten prospěšný právě pro vás, čili to nelze paušalizovat.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: V čem mrazit lněný olej pro SP?
PříspěvekNapsal: pát črc 02, 2010 9:27 am 
Offline

Registrován: pát črc 02, 2010 9:19 am
Příspěvky: 1
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jakým způsobem se ukládá lněný olej do mrazáku? Jaké lahve použít - sklo nebo stačí plast?Děkuji za odpověď.

Tak už jsem si odpověď našla...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: V čem mrazit lněný olej pro SP?
PříspěvekNapsal: pát črc 02, 2010 6:48 pm 
Online
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28290
Bydliště: Poděbrady
Jája píše:
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jakým způsobem se ukládá lněný olej do mrazáku? Jaké lahve použít - sklo nebo stačí plast?Děkuji za odpověď.

Tak už jsem si odpověď našla...

Již jsem to zde někde psal, že já mám malé skleničky o objemu cca 2 dcl, které používám stále dokola, ale je dost pracné vždy skleničku vymýt. Pokud mě skleničky nestačí, tak další olej zmrazím v PET lahvích o objemu 0,3-0,5 l. Je to tedy jedno a popraskání sklenic se bát nemusíte, olej totiž není jako voda a na rozdíl od vody svůj objem mrazem zmenšuje a ztuhne zhruba do konzistence husté vazelíny.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Lněný olej
PříspěvekNapsal: čtv srp 05, 2010 7:04 pm 
Offline

Registrován: ned úno 28, 2010 11:25 pm
Příspěvky: 218
Mastné kyseliny, jako kyselina linoleová a linonenová, které se nacházejí ve lněném, sójovém, ořechovém, mandlovém, kukuřičném atd. oleji, jsou esenciální pro spontánní vznik rakoviny, a také jsou podle všeho rozhodujícím faktorem při vzniku stařeckého pigmentu, alkoholické cirhózy jater, cukrovky, obezity, stresem navozeného imunodeficitu, některých aspektech šokové reakce, epilepsie, otoků na mozku, vrozené retardace, kornatění tepen, očního zákalu a dalších degenerativních nemocí. Pro zvířata jsou pravděpodobně tím nejdůležitějším toxinem.
Používám totiž lněný olej proto se ptám jaký máte na to názor. Trošku mě to překvapilo…....


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lněný olej
PříspěvekNapsal: čtv srp 05, 2010 9:07 pm 
Online
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28290
Bydliště: Poděbrady
Sikora píše:
Mastné kyseliny, jako kyselina linoleová a linonenová, které se nacházejí ve lněném, sójovém, ořechovém, mandlovém, kukuřičném atd. oleji, jsou esenciální pro spontánní vznik rakoviny, a také jsou podle všeho rozhodujícím faktorem při vzniku stařeckého pigmentu, alkoholické cirhózy jater, cukrovky, obezity, stresem navozeného imunodeficitu, některých aspektech šokové reakce, epilepsie, otoků na mozku, vrozené retardace, kornatění tepen, očního zákalu a dalších degenerativních nemocí. Pro zvířata jsou pravděpodobně tím nejdůležitějším toxinem.
Používám totiž lněný olej proto se ptám jaký máte na to názor. Trošku mě to překvapilo…....

O svých názorech na toto téma jsem toho zde napsal dostatek, čili pouze stačí podotknout, že mnoho lidí právě dieta na lněném oleji vytáhla z rakoviny a mnoha dalších zdravotních problémů. Možná, že ta vámi uvedená studie považuje za zdravé tuky ty umělé a pak už bych o její vypovídací hodnotě debatu dále nevedl.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lněný olej
PříspěvekNapsal: čtv srp 12, 2010 5:38 pm 
Offline

Registrován: čtv srp 12, 2010 5:27 pm
Příspěvky: 2
Dobrý den, chtěl bych se Vás zeptat na názor, zda mi od firmy Agro-El přišel skutečně lněný olej. Objednal jsem si 5l a přišel kanystr na kterém je napsáno:
Olej lněný, země původu Rakousko a složení je tam mimo jiné
Polonenasycené mastné kyseliny:
linolová .............. 78 g / 100 g
linolenová ........... 3,5 g / 100 g

Toto uváděné složení je ale úplně jiné od typického složení lněného oleje.
Např. kyselina alfa-linolenová by měla mít zastoupení více než 50g / 100g.
Děkuji za odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lněný olej
PříspěvekNapsal: čtv srp 12, 2010 8:54 pm 
Online
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28290
Bydliště: Poděbrady
Vlk píše:
Dobrý den, chtěl bych se Vás zeptat na názor, zda mi od firmy Agro-El přišel skutečně lněný olej. Objednal jsem si 5l a přišel kanystr na kterém je napsáno:
Olej lněný, země původu Rakousko a složení je tam mimo jiné
Polonenasycené mastné kyseliny:
linolová .............. 78 g / 100 g
linolenová ........... 3,5 g / 100 g

Toto uváděné složení je ale úplně jiné od typického složení lněného oleje.
Např. kyselina alfa-linolenová by měla mít zastoupení více než 50g / 100g.
Děkuji za odpověď

Prostudujte si tuto stránku http://cs.wikipedia.org/wiki/Ln%C4%9Bn% ... erme%C5%BE , kde se mimo jiné píše. Pěstitelé vyšlechtili i len s větším obsahem kyseliny alfa-linolové (70 %) a velmi nízkým obsahem kyseliny alfa-linolenové (<3 %), což zhruba odpovídá uvedeným hodnotám, ale opravdu nemohu tvrdit, zda to je, či není pravda. Obecně vzato, sám mám ovšem s tímto dodavatelem dobrou zkušenost a mnoho lidí z tohoto fóra také, čili mě to jako blábol nepřipadá a zboží bude pravděpodobně v pořádku.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lněný olej
PříspěvekNapsal: čtv srp 12, 2010 10:24 pm 
Offline

Registrován: čtv srp 12, 2010 5:27 pm
Příspěvky: 2
Jarda píše:
Prostudujte si tuto stránku http://cs.wikipedia.org/wiki/Ln%C4%9Bn% ... erme%C5%BE , kde se mimo jiné píše. Pěstitelé vyšlechtili i len s větším obsahem kyseliny alfa-linolové (70 %) a velmi nízkým obsahem kyseliny alfa-linolenové (<3 %), což zhruba odpovídá uvedeným hodnotám, ale opravdu nemohu tvrdit, zda to je, či není pravda. Obecně vzato, sám mám ovšem s tímto dodavatelem dobrou zkušenost a mnoho lidí z tohoto fóra také, čili mě to jako blábol nepřipadá a zboží bude pravděpodobně v pořádku.

Asi to bude skutečně tento případ, děkuji. Bude se to asi jmenovat "len zlatý". (http://en.wikipedia.org/wiki/Flax)
Logicky pak ale vyvstává otázka, zda takový olej konzumovat, když má minimální podíl omega-3 tuků a dominantní podíl omega-6, kterých je ve stravě obvykle nadbytek.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lněný olej
PříspěvekNapsal: pát srp 13, 2010 8:54 am 
Online
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28290
Bydliště: Poděbrady
Vlk píše:
Asi to bude skutečně tento případ, děkuji. Bude se to asi jmenovat "len zlatý". (http://en.wikipedia.org/wiki/Flax)
Logicky pak ale vyvstává otázka, zda takový olej konzumovat, když má minimální podíl omega-3 tuků a dominantní podíl omega-6, kterých je ve stravě obvykle nadbytek.

Nedomnívám se, že by se na dodávkách z tohoto zdroje mělo něco měnit a podle mého názoru bude olej v pořádku, ale není nic snazšího, než jim zavolat a objektivní fakta zjistit dotazem.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lněný olej
PříspěvekNapsal: úte srp 24, 2010 6:10 pm 
Offline

Registrován: pát srp 06, 2010 7:24 pm
Příspěvky: 4
Aký máte prosím názor na domácu výobu ľanového oleja? Našla som odšťavňovač s olejovým lisom a tiež ručný lis na výrobu tohoto oleja. Pri lisovaní na odštavňovači vzniká trením teplota okolo 49 stupňov a pri ručnom lise sa používa petrolejová lampička. Môže byť takto vylisovaný olej plnohodnotný?

http://www.freshjuice.cz/pro-domacnost/ ... lejov-lis/
http://www.piteba.com/eng/index_eng.htm


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lněný olej
PříspěvekNapsal: úte srp 24, 2010 7:32 pm 
Online
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28290
Bydliště: Poděbrady
magic píše:
Aký máte prosím názor na domácu výobu ľanového oleja? Našla som odšťavňovač s olejovým lisom a tiež ručný lis na výrobu tohoto oleja. Pri lisovaní na odštavňovači vzniká trením teplota okolo 49 stupňov a pri ručnom lise sa používa petrolejová lampička. Môže byť takto vylisovaný olej plnohodnotný?

http://www.freshjuice.cz/pro-domacnost/ ... lejov-lis/
http://www.piteba.com/eng/index_eng.htm

To asi může, ovšem silně pochybuji, že tyto lisy dokáží vyrobit lněný olej, tam je potřeba opravdu značných tlaků a proti jiným semenům je zde velký rozdíl. Podle mého názoru je na to třeba opravdu profesionální zařízení jinak bude výtěžnost naprosto minimální, ale mohu se mýlit, uvedené přístroje jsem v činnosti nikdy neviděl.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lněný olej
PříspěvekNapsal: čtv lis 18, 2010 9:19 pm 
Offline

Registrován: čtv lis 18, 2010 9:04 pm
Příspěvky: 2
[quote="Jarda":3v84sbvv]To asi může, ovšem silně pochybuji, že tyto lisy dokáží vyrobit lněný olej, tam je potřeba opravdu značných tlaků a proti jiným semenům je zde velký rozdíl. Podle mého názoru je na to třeba opravdu profesionální zařízení jinak bude výtěžnost naprosto minimální, ale mohu se mýlit, uvedené přístroje jsem v činnosti nikdy neviděl.[/quote:3v84sbvv]
V činnosti sa to vidieť dá \":roll:\" a podľa videa olej vyrobiť dokážu - ale kvalita takéhoto oleja z obrázkov overiť nepôjde. Výhodou by ale bol zaručene čerstvý olej. \":wink:\"
Link na video :

Naposledy upravil joler dne čtv led 01, 1970 2:00 am, celkově upraveno 0
1


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lněný olej
PříspěvekNapsal: čtv lis 18, 2010 10:48 pm 
Online
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28290
Bydliště: Poděbrady
[quote="joler":16uvzbjo]V činnosti sa to vidieť dá \":roll:\" a podľa videa olej vyrobiť dokážu - ale kvalita takéhoto oleja z obrázkov overiť nepôjde. Výhodou by ale bol zaručene čerstvý olej. \":wink:\"
Link na video :

Naposledy upravil Jarda dne čtv led 01, 1970 2:00 am, celkově upraveno 0
1


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lněný olej
PříspěvekNapsal: pát lis 19, 2010 6:34 pm 
Offline

Registrován: čtv lis 18, 2010 9:04 pm
Příspěvky: 2
[quote="Jarda":452lxshk]No, ale já se bavím o lisování za studena. Tento lis jsem již viděl, ale to vám k ničemu není, jde o zpracování za relativně vysoké teploty a to ideální určitě není. Zase máte pravdu v tom, že olej bude naprosto čerstvý, což by u lněného oleje bylo docela vhodné a pokud by se okamžitě zpracoval, tak proč ne.[/quote:452lxshk]
Podľa niektorých informácií maximálna teplota, ktorú možno k extrahovaniu použiť bez rizika poklesu kvality získaného oleja je 50 stupňov Celzia. (Zdroj: Detoxikace střeva - Očista strěva je cesta ke zdraví, Josiane Mignot, Fontána, 2008).
Viac sa zdá pravdepodobné, že panenský olej sa získava pri teplote do 35 °C. Ale aj toto kritérium možno uvedený lis splňa :


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 861 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 58  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 60 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz