Zdraví-AZ Vaše fórum o zdraví

Právě je sob dub 27, 2024 2:26 am

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 861 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5 ... 58  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Lněný olej
PříspěvekNapsal: stř srp 05, 2009 8:30 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28269
Bydliště: Poděbrady
Xion píše:
Hmm, ak som to dobre pochopil, tak 3 lyzice rozomletych lanovych semienok denne, je bez rozmixovania so sirou a bielkovinou z dlhodobeho hladiska skodlivych? Nechce sa mi nejako riesit davkovanie, ale zase nerad by som si pri pokuse zasobit telo prospesnymi omega-3 kyselinami, nakoniec zdravie poskodzoval. Momentalne davam pravidelne 1 lyzicu lanoveho oleja rano, a pocas dna si zamiesam do jedla asi 3 zarovnane polievkove lyzice rozomleteho lanoveho semienka, vacsinou na obed. Dost casto k tomu jedavam bryndzu, no nemixujem to spolu, iba to spolu zjem. Z tohto pohladu teda k ziadnej stablizacii nedojde?

Ako su na tom konopne semienka a konopny olej? Tiez obsahuje zdraviu skodlive latky? Alebo su menej rizikovym zdrojom omega-3 mastnych kyselin a vhodnejsie na pravidelnu konzumaciu?

Víte ono to není o rizikových faktorech, ale o určité jednoduché logice. Lněný olej, pomocí omega 3 mastných kyselin, snižuje cholesterol LDL a tím vlastně ředí krev, při předávkování tak docílíte prudkého snížení tlaku a to moc zdravé není. Stejné látky i účinky má také konopný olej a mimo to má nezanedbatelně vyšší cenu. Další rizikové faktory jsou již specifikou lněných semínek a abych se nemusel rozepisovat, okopíroval jsem Vám je pro přehlednost z jiné internetové stránky.
V rizikových faktorech lněných semínek mají prsty hlavně lignany. Vzhledem k tomu, že v těle imitují funkci estrogenů konzumaci by se měly vyhnout zejména kojící a těhotné ženy. Další interakce fytoestrogenů v lidském organismu jsou samozřejmě možné a proto doporučuji opatrnost. Dlouhodobá konzumace lněných semínek navíc snižuje kouagulační schopnost a může vyvolat krvácení. Dalším rizikovým faktorem jsou kyanidové sloučeniny, které se podobně jako např. v kasavě ve lnu rovněž vyskytují. Jejich množství lze zmírnit tepelnou úpravou, ale i přesto je doporučená denní bezpečná dávka cca 60g lněných semínek (cca dvě polévkové lžíce).
Záleží tedy jak na samotném oleji, tak na lignanech obsažených pouze v celém semínku a také na síře, se kterou lze oboje smíchat, zda bude lněný olej, či semínko léčit, nebo bude škodit, nic není univerzálně dobré, nebo špatné, ani lněný, či konopný olej.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lněný olej
PříspěvekNapsal: stř srp 05, 2009 9:11 pm 
Offline

Registrován: ned dub 26, 2009 6:26 pm
Příspěvky: 1758
Dakujem, a nepoznate nejaku podobnu analyzu o konopnych semienkach? \":-)\" Ci nahodou nemaju menej skodlivych latok.

_________________
Prehľadné, stručné a aktualizované návody fóra Zdraví-AZ


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lněný olej
PříspěvekNapsal: stř srp 05, 2009 9:48 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28269
Bydliště: Poděbrady
Xion píše:
Dakujem, a nepoznate nejaku podobnu analyzu o konopnych semienkach? \":-)\" Ci nahodou nemaju menej skodlivych latok.

Na internetu je toho celkem dost, akorát je potřeba to trochu prohledat, podívejte se například sem, http://www.karelhadek.eu/cs/casopis/clanek/?id=122


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lněný olej
PříspěvekNapsal: úte říj 13, 2009 7:00 pm 
Offline

Registrován: stř zář 23, 2009 11:00 pm
Příspěvky: 6
Tak jsem se poptal na ceny u AGRO-EL a moc mi jejich nabídka nevyhovuje - buď 0,5l za 150 Kč nebo 5l za 525, nic mezi tím (+110 poštovné). Těch 5 l je na mě moc, asi bych měl problém s uskladněním (i spotřebou v rozumném časovém horizontu). Nevíte o jiném výrobci nebo nebydlí někdo v okolí Olomouce, že bychom se rozdělili? (V mé oblíbené prodejně zdravé výživy je bohužel olej zřejmě pouze starší...).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lněný olej
PříspěvekNapsal: úte říj 13, 2009 7:35 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28269
Bydliště: Poděbrady
jlejsek píše:
Tak jsem se poptal na ceny u AGRO-EL a moc mi jejich nabídka nevyhovuje - buď 0,5l za 150 Kč nebo 5l za 525, nic mezi tím (+110 poštovné). Těch 5 l je na mě moc, asi bych měl problém s uskladněním (i spotřebou v rozumném časovém horizontu). Nevíte o jiném výrobci nebo nebydlí někdo v okolí Olomouce, že bychom se rozdělili? (V mé oblíbené prodejně zdravé výživy je bohužel olej zřejmě pouze starší...).

Asi Vás zklamu, ale o nikom jiném nevím, je to patrně jediný přímý dodavatel na našem území a dokonce i ten nelisuje u nás, ale v zahraničí. Je to ovšem nejčerstvější olej jaký se dá na našem trhu sehnat, jinak ostatní dodavatelé jsou pouze prodejci a v mnoha případech ještě nedodržují distribuční a skladovací podmínky, pro tento druh zboží. Olej se musí skladovat v nízké teplotě a to na obchodech téměř nikde nedodržují. Pokud máte živnostenský list, tak můžete vyzkoušet velkoobchodní podmínky firmy Country Life s. r. o., Nenačovice 87, 266 01 Beroun 1. Podmínkou je sice odběr za 3000,-Kč, ale zboží Vám dovezou až do domu a můžete si objednat z velikého sortimentu, co chcete, nemusí to být jen jeden druh zboží. Lněný olej Vám dovezou ještě studený a velice dobrý, ale je stejně starší a dražší, než ten od firmy agro-el. Pokud jej zmrazíte, což vyloženě doporučuji, vydrží asi rok a to se dá i těch 5 litrů, při konzumaci sirné patlanice, celkem pohodlně spotřebovat.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lněný olej
PříspěvekNapsal: stř říj 14, 2009 2:09 pm 
Offline

Registrován: ned dub 26, 2009 6:26 pm
Příspěvky: 1758
Da sa ta sirna patlanica urobit aj bez oleja, teda nahradit tu cast oleja zvysenim davky rozomletych lnenych semien? Alebo je tam ten olej vyslovene potrebny (nechce sa mi ho zhanat, je to fakt problem zohnat cerstve). Radsej by som to rozmixoval iba zo semienkami, ale neviem ci to nestrati zo svojho ucinku.

_________________
Prehľadné, stručné a aktualizované návody fóra Zdraví-AZ


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lněný olej
PříspěvekNapsal: stř říj 14, 2009 7:24 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28269
Bydliště: Poděbrady
Xion píše:
Da sa ta sirna patlanica urobit aj bez oleja, teda nahradit tu cast oleja zvysenim davky rozomletych lnenych semien? Alebo je tam ten olej vyslovene potrebny (nechce sa mi ho zhanat, je to fakt problem zohnat cerstve). Radsej by som to rozmixoval iba zo semienkami, ale neviem ci to nestrati zo svojho ucinku.

Tak to Vás zklamu, bude to fungovat jinak. Právě olej je základem té chemické reakce a zdrojem omega 3 mastných kyselin. Se lněným semínkem to bude sice také mít velice příznivé účinky, ale zdaleka ne ty, které poskytuje originální směs s olejem.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lněný olej
PříspěvekNapsal: čtv říj 15, 2009 12:40 am 
Offline

Registrován: ned dub 26, 2009 6:26 pm
Příspěvky: 1758
Jarda píše:
Tak to Vás zklamu, bude to fungovat jinak. Právě olej je základem té chemické reakce a zdrojem omega 3 mastných kyselin. Se lněným semínkem to bude sice také mít velice příznivé účinky, ale zdaleka ne ty, které poskytuje originální směs s olejem.

V tomto clanku:
http://www.vilcakul.estranky.cz/stranka ... i-a-pohode

sa pise, ze olej ide nahradit rozomletym lanovym semienkom, avsak 3x vacsim mnozstvom. Ale je to dost chaoticky napisane, neviem, ci sa to mysli ako vseobecna rada a pri sirnej patlanine to uz neplati? Takisto som celkom nepochopil, ma sa drzat cela ta dieta, co je tam napisana, alebo sa da ta sirna patlanina uzivat oddelene, na zlepsenie zdravia, a moze to byt pouzite aj na inom stravovacom systeme.

_________________
Prehľadné, stručné a aktualizované návody fóra Zdraví-AZ


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lněný olej
PříspěvekNapsal: čtv říj 15, 2009 8:21 am 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28269
Bydliště: Poděbrady
Xion píše:
V tomto clanku:
http://www.vilcakul.estranky.cz/stranka ... i-a-pohode

sa pise, ze olej ide nahradit rozomletym lanovym semienkom, avsak 3x vacsim mnozstvom. Ale je to dost chaoticky napisane, neviem, ci sa to mysli ako vseobecna rada a pri sirnej patlanine to uz neplati? Takisto som celkom nepochopil, ma sa drzat cela ta dieta, co je tam napisana, alebo sa da ta sirna patlanina uzivat oddelene, na zlepsenie zdravia, a moze to byt pouzite aj na inom stravovacom systeme.

To můžete vyzkoušet, já sám to vyzkoušené nemám, ale byl bych opatrný. Lněného semínka se dají aplikovat tak maximálně dvě polévkové lžíce denně, jinak je to nebezpečné. Při použití samotného lněného semínka se do té směsi dostává veliké množství lignanů a je otázkou jak se to bude chovat k vašemu organizmu. Samotný olej lignany neobsahuje, nebo jen ve velmi malém množství, ale takto jich tam bude opravdu hodně. Použitím velkého množství lněného semínka (lignanů) se dá velice silně naředit krev a to může být nebezpečné. Minimálně bych si v průběhu testování sledoval krevní tlak a pokud se začnete motat z nízkého tlaku, tak aplikaci ihned ukončit a nacpat se bůčkem. Jinak celá dieta se nutně držet nemusí, dá se to aplikovat i s jinou stravou. Já používám tuto patlanici velice často a i v poměrně velikých dávkách do nejrůznějších jídel.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lněný olej
PříspěvekNapsal: čtv říj 15, 2009 6:50 pm 
Offline

Registrován: stř črc 08, 2009 8:50 pm
Příspěvky: 142
...do "patlaniny" dávám na 1/2 kg tvarohu krom ostatního 2-3 polévkové lžíce lněného semínka rozsekaného na kávovém mlýnku "tak akorát" ne moc. Když se lněné semínko rozseká moc najemno, je pak patlanina hořká a nedobrá.... \":?\"
jinak je to docela dobrota \":D\"

_________________
Chceš-li vědět, co je nového, podívej se do starých knih.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lněný olej
PříspěvekNapsal: čtv říj 15, 2009 8:45 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28269
Bydliště: Poděbrady
milda píše:
...do "patlaniny" dávám na 1/2 kg tvarohu krom ostatního 2-3 polévkové lžíce lněného semínka rozsekaného na kávovém mlýnku "tak akorát" ne moc. Když se lněné semínko rozseká moc najemno, je pak patlanina hořká a nedobrá.... \":?\"
jinak je to docela dobrota \":D\"

To se mi zdá docela málo, já dávám na 25 dkg tvarohu cca 7 dkg lněného oleje, dále 3, někdy i 5 polévkových lžic čerstvě rozsekaného lněného semínka a relativně dost česneku. Můžu říct, že to vlastně patlanici velmi dobře zahustí a získáte takový pudinkový materiál velice vhodný do mnoha druhů jídel.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lněný olej
PříspěvekNapsal: pát pro 04, 2009 5:30 pm 
Offline

Registrován: pát říj 23, 2009 12:34 pm
Příspěvky: 104
Na čem se to lněné semínko nejlíp umele? Mlýnek na kavu nemám, zkoušel jsem klasický mlynek na mák, ale moc dobře to nešlo, je nějaký lepší způsob, nebo je to rukama? Dá se takto rozemleté semínko skladovat delší dobu v mrazničcce stejně jako např. rozemletý mák nebo sezam?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lněný olej
PříspěvekNapsal: pát pro 04, 2009 7:18 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28269
Bydliště: Poděbrady
gonzales01 píše:
Na čem se to lněné semínko nejlíp umele? Mlýnek na kavu nemám, zkoušel jsem klasický mlynek na mák, ale moc dobře to nešlo, je nějaký lepší způsob, nebo je to rukama? Dá se takto rozemleté semínko skladovat delší dobu v mrazničcce stejně jako např. rozemletý mák nebo sezam?

V mixéru, nebo tříštivém kávomlýnku, ale nedoporučuji ho připravovat mnoho do zásoby, lepší je vždy čerstvé. V mrazáku se dá skladovat v mikrotenovém sáčku celkem dost dlouho, ale čerstvé je čerstvé.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lněný olej
PříspěvekNapsal: pát pro 04, 2009 9:53 pm 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte črc 21, 2009 7:32 am
Příspěvky: 480
Bydliště: Nové Město na Moravě
gonzales01 píše:
Na čem se to lněné semínko nejlíp umele? Mlýnek na kavu nemám, zkoušel jsem klasický mlynek na mák, ale moc dobře to nešlo
Že to s mlýnkem na mák moc nešlo mne překvapuje, já naopak ani nic jiného nezkoušel, s mlýnkem na mák mi to jde bezvadně a skvěle rychle. Je určitě možné, že oba máme hodně rozdílné mlýnky. Zpočátku jsem si trochu pohrával s jemností mletí (na mém mlýnku se reguluje utahováním matice, která drží rukojeť na ose mlýnku), tak možná zkuste poštelovat taky, jistě tam nějakou regulaci jemnosti mletí máte. No trochu mne mrzí, že se Vám to s mlýnkem na mák nedaří, protože je to podle mne šetrnější (pomaluběžné mletí za studena) než rozšmelcování vysokootáčkovým mixérem, kde k nějakému ohřevu jistě dojde, snad ale zanedbatelnému.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lněný olej
PříspěvekNapsal: pát pro 04, 2009 10:10 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28269
Bydliště: Poděbrady
Jindra píše:
Že to s mlýnkem na mák moc nešlo mne překvapuje, já naopak ani nic jiného nezkoušel, s mlýnkem na mák mi to jde bezvadně a skvěle rychle. Je určitě možné, že oba máme hodně rozdílné mlýnky. Zpočátku jsem si trochu pohrával s jemností mletí (na mém mlýnku se reguluje utahováním matice, která drží rukojeť na ose mlýnku), tak možná zkuste poštelovat taky, jistě tam nějakou regulaci jemnosti mletí máte. No trochu mne mrzí, že se Vám to s mlýnkem na mák nedaří, protože je to podle mne šetrnější (pomaluběžné mletí za studena) než rozšmelcování vysokootáčkovým mixérem, kde k nějakému ohřevu jistě dojde, snad ale zanedbatelnému.

Pokud mixujete třeba 4 lžíce na sirnou patlanici, tak se to neohřeje vůbec, ale ve větším množství trochu ano. Nicméně i tak se teplota rozhodně nedostane na 45 °C ani po relativně dlouhé době.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 861 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5 ... 58  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Bing [Bot] a 35 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz