Zdraví-AZ Vaše fórum o zdraví

Právě je úte dub 30, 2024 10:02 pm

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 17 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Psychická závislost na čokoládě
PříspěvekNapsal: úte říj 16, 2012 1:38 pm 
Offline

Registrován: úte říj 16, 2012 1:18 pm
Příspěvky: 34
Dobrý den,

oslovuji tímto všechny, kteří se s daným problémem potýkají, kteří nad ním vyhráli
i všeobecně ty, kdož zakusili ve svém životě nějakou formu závislosti.
Už delší dobu se zajímám o možnosti zdravého životního stylu a snažím se je praktikovat.
Bohužel psychiku se mi zjevně stále srovnat nedaří a v tom je nejspíš základ mých neúspěchů
ve snaze ozdravit své tělo.
Všimla jsem si, že ačkoliv třeba zrovna nemám vyloženě chuť na sladké, jdu si koupit čokoládu
jen proto, že mám dojem, že mi naplní nějaký pocit. Pohodlí, bezpečí, spokojenosti.
Krátkodobě zažívám uspokojení, ovšem dlouhodobě to má samozřejmě za následek špatnou funkci
organismu atp. Trpím nejspíš kvasinkami a různě často se mi opakují depresivní odbdobí
a jsem náchylná k úzkostem.
Přemýšlím, jak s tím mentálně pracovat. Kam přesnout pocit jistoty a spokojenosti a jak ho tam ukotvit?
Do sebe? jak? Do nějaké činnosti? Jak se vám to daří?
Taky uvažuju zda moje psychická nerovnováha jen zrcadlí nerovnováhu fyzickou (mám anemii, nízký tlak)
nebo je to naopak.. Asi je třeba pracovat na obojím současně.. Moc mi to nejde, když jedna stránka (fyz) podrývá druhou(psych) a naopak. Co s tím? Osvědčuje se technika zatnout zuby a jít do toho? Naposledy jsem to vydržela dva týdny a absťáky a napětí byly docela náročné. Zatnout zuby víc?
Děkuju za jakékoli podněty či podporu


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte říj 16, 2012 1:46 pm 
Offline

Registrován: úte říj 16, 2012 1:18 pm
Příspěvky: 34
jen bych k sobě ještě dodala, že k psychologovi chodím, ale nedozvídám se zde nic - abych tak řekla - autentického...
Jako malá jsem bývala často nemocná, vytržené obě mandle (ach jo), špatná imunita a asi třikrát zánět průdušek..


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte říj 16, 2012 2:11 pm 
Offline

Registrován: úte dub 26, 2011 8:57 pm
Příspěvky: 560
sebazaprenie u mna neviedlo k nicomu, len zhorsilo situaciu.
odporucam pozriet video septegram 4:

http://www.septegram.cz/dalsi-videa


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte říj 16, 2012 5:22 pm 
Offline

Registrován: čtv úno 03, 2011 5:09 pm
Příspěvky: 396
Kiddo píše:
Dobrý den,

oslovuji tímto všechny, kteří se s daným problémem potýkají, kteří nad ním vyhráli
i všeobecně ty, kdož zakusili ve svém životě nějakou formu závislosti.
Už delší dobu se zajímám o možnosti zdravého životního stylu a snažím se je praktikovat.
Bohužel psychiku se mi zjevně stále srovnat nedaří a v tom je nejspíš základ mých neúspěchů
ve snaze ozdravit své tělo.
Všimla jsem si, že ačkoliv třeba zrovna nemám vyloženě chuť na sladké, jdu si koupit čokoládu
jen proto, že mám dojem, že mi naplní nějaký pocit. Pohodlí, bezpečí, spokojenosti.
Krátkodobě zažívám uspokojení, ovšem dlouhodobě to má samozřejmě za následek špatnou funkci
organismu atp. Trpím nejspíš kvasinkami a různě často se mi opakují depresivní odbdobí
a jsem náchylná k úzkostem.
Přemýšlím, jak s tím mentálně pracovat. Kam přesnout pocit jistoty a spokojenosti a jak ho tam ukotvit?
Do sebe? jak? Do nějaké činnosti? Jak se vám to daří?
Taky uvažuju zda moje psychická nerovnováha jen zrcadlí nerovnováhu fyzickou (mám anemii, nízký tlak)
nebo je to naopak.. Asi je třeba pracovat na obojím současně.. Moc mi to nejde, když jedna stránka (fyz) podrývá druhou(psych) a naopak. Co s tím? Osvědčuje se technika zatnout zuby a jít do toho? Naposledy jsem to vydržela dva týdny a absťáky a napětí byly docela náročné. Zatnout zuby víc?
Děkuju za jakékoli podněty či podporu

Jak tu Jarda psal - cukr je droga, tak je pochopitelné, že máte absťák. Navíc i kvasinka vylučuje různé látky k ovlivňování svého majitele aby ji koupil potravu a pak ho za odměnu odmění troškou endorfinu, nebo podobné látky způsobující štěstí.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte říj 16, 2012 6:22 pm 
Offline

Registrován: úte říj 16, 2012 1:18 pm
Příspěvky: 34
Igi píše:
Jak tu Jarda psal - cukr je droga, tak je pochopitelné, že máte absťák. Navíc i kvasinka vylučuje různé látky k ovlivňování svého majitele aby ji koupil potravu a pak ho za odměnu odmění troškou endorfinu, nebo podobné látky způsobující štěstí.

Ano, to chápu. Na co se ptám je, jak si nejlépe počínat v té přechodové fázi.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte říj 16, 2012 11:08 pm 
Offline

Registrován: pát črc 22, 2011 8:29 pm
Příspěvky: 627
Kiddo píše:
Ano, to chápu. Na co se ptám je, jak si nejlépe počínat v té přechodové fázi.

To bude abstak nejenom na cukr, ale i na kakao.

Mozny bych nejdrive zkusil prejit na neprazene kakaove boby. Pokud by to nestacilo, tak pridat alespon Stevii (Sladik) nebo Xylitol.

Tim kvasinku krmit nebudete, otazka je, co ona na to kvasinka. \":-)\"

Inzenyr


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte říj 16, 2012 11:26 pm 
Offline

Registrován: pon srp 01, 2011 9:10 pm
Příspěvky: 143
[quote="inzenyr":2h5hkktv]To bude abstak nejenom na cukr, ale i na kakao. Mozny bych nejdrive zkusil prejit na neprazene kakaove boby. Pokud by to nestacilo, tak pridat alespon Stevii (Sladik) nebo Xylitol.
Tim kvasinku krmit nebudete, otazka je, co ona na to kvasinka. \":-)\" Inzenyr[/quote:2h5hkktv]
hmm.. v těchto případech si vždy vzpomenu na slavnou Jardovu větu z ::

Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob říj 20, 2012 10:05 pm 
Offline

Registrován: úte říj 16, 2012 1:18 pm
Příspěvky: 34
Děkuju za rady.
Tip na kakaové boby je výborný nápad. Předpokládám, že bob navíc nespořádám tak snadno. Přeci jen čisté kakao má velmi výraznou chuť. A další důvod je čistě logický (a já si ho hodlám naočkovat) - proč si chodit kupovat dobrotu páté kategorie(u nás prodávané čokolády), když mám v šuplíku největší kvalitu (bob)?
Video mě rovněž potěšilo. Ten chlapík tam vlastně neříká nic nového, ale po shlédnutí jsem měla pocit, jako by mi něco v hlavě klaplo.
Zajímalo by mě - také vám příbuzní hrnou sladkosti? Nebo se vám podařilo si to s nimi nějak vyříkat?

Ještě k tomu videu - snažím se pracovat na tom, abych dodávala svému mozku pozitivní impulsy. hlavně se snažím přeorientovávat svůj způsob myšlení, víc si všímat dobrých než špatných událostí atp. Ráda bych se zeptala, jak vy se staráte o to, abyste byli spokojení, co vá pomáhá/prospívá. Nějaké běžné denní rituály, techniky, četba...?
Zkouším být sportovně aktivnější, ale únava mě často přemůže.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned říj 21, 2012 11:42 am 
Offline

Registrován: pát črc 22, 2011 8:29 pm
Příspěvky: 627
Kiddo píše:
Děkuju za rady.
Tip na kakaové boby je výborný nápad. Předpokládám, že bob navíc nespořádám tak snadno. Přeci jen čisté kakao má velmi výraznou chuť. A další důvod je čistě logický (a já si ho hodlám naočkovat) - proč si chodit kupovat dobrotu páté kategorie(u nás prodávané čokolády), když mám v šuplíku největší kvalitu (bob)?
Video mě rovněž potěšilo. Ten chlapík tam vlastně neříká nic nového, ale po shlédnutí jsem měla pocit, jako by mi něco v hlavě klaplo.
Zajímalo by mě - také vám příbuzní hrnou sladkosti? Nebo se vám podařilo si to s nimi nějak vyříkat?

Ještě k tomu videu - snažím se pracovat na tom, abych dodávala svému mozku pozitivní impulsy. hlavně se snažím přeorientovávat svůj způsob myšlení, víc si všímat dobrých než špatných událostí atp. Ráda bych se zeptala, jak vy se staráte o to, abyste byli spokojení, co vá pomáhá/prospívá. Nějaké běžné denní rituály, techniky, četba...?
Zkouším být sportovně aktivnější, ale únava mě často přemůže.

Kakaovych bobu opravdu spotrebujete jenom velice male mnozstvi, protoze maji velmi vyraznou nahorklou chut a ve fianancnim prepoctu na prodavane cokolady vyrazne usetrite. \":-)\"
Dalsi aspekt je hromada tuku v prodavane cokolade, pokud nekupujete kvalitni horkou cokoladu.

Co se tyka negativniho mysleni a stresu, tak se postupne ztrati s preorientovanim na zdravou stravu.
Podel hesla: Kdyz nejde o zivot, tak jde o h...o.

Inzenyr


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned říj 21, 2012 12:44 pm 
Offline

Registrován: úte dub 26, 2011 8:57 pm
Příspěvky: 560
inzenyr píše:
Kakaovych bobu opravdu spotrebujete jenom velice male mnozstvi....

to vobec nie je pravda, da sa toho spast hodne \":lol:\"


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned říj 21, 2012 1:25 pm 
Offline

Registrován: pát črc 22, 2011 8:29 pm
Příspěvky: 627
ovekyska píše:
to vobec nie je pravda, da sa toho spast hodne \":lol:\"

To jite jenom samotne kakaove boby bez neceho sladkeho, a presto jich snite hodne?

Ja je nejim po lzickach, ale po jednotlivych kouscich a dukladne si je vychutnavam. \":-)\"

Chutovy efekt je totiz uplne stejny, kdyz si date do ust jeden kousek nebo hned celou lzicku.

Inzenyr


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned říj 21, 2012 2:05 pm 
Offline

Registrován: úte dub 26, 2011 8:57 pm
Příspěvky: 560
inzenyr píše:

To jite jenom samotne kakaove boby bez neceho sladkeho, a presto jich snite hodne?

samotné a po jednom kúsku. musela som sa ovládať, aby som nezjedla celý sacok naraz. No ale ja som asi dosť veľký extremista.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned říj 21, 2012 3:22 pm 
Offline

Registrován: úte říj 16, 2012 1:18 pm
Příspěvky: 34
inzenyr píše:
Co se tyka negativniho mysleni a stresu, tak se postupne ztrati s preorientovanim na zdravou stravu.
Podel hesla: Kdyz nejde o zivot, tak jde o h...o. Inzenyr

Oblíbení přísloví mé babičky.:- ) Boby jsem dnes obědnala.

Jinak, zrovna jsem byla do obchodu pro kokosový ořech. Než jsem se k němu dostala, musela jsem projít několik desítek metrů dlouhým
regálem s čokoládama. Nekoupila jsem nic, ale všechno ve mě zachvátila potřeba - to chci to chci.. Až se mi z toho zamotala hlava. Zpáteční cestu domů přes kopec jsem takřka uběhla a - vida - chutě zmizely. Nevím na jak dlouho, ale příště to vyzkouším znovu. Pořádně se zapotit.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned říj 21, 2012 5:07 pm 
Offline

Registrován: úte dub 26, 2011 8:57 pm
Příspěvky: 560
Kiddo píše:
musela jsem projít několik desítek metrů dlouhým
regálem s čokoládama

tak toto by som neustála.... \":roll:\"


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned říj 28, 2012 8:27 pm 
Offline

Registrován: úte říj 16, 2012 1:18 pm
Příspěvky: 34
Týden nejím cukry (občas si tedy dovoluju suchar nebo rýžový chlebíček či sladší zeleninu), mouku, mléko, lepkové zrniny... Ale! promítá se to do mého apetitu, který je nyní opravdu velký. Neustálé chutě na "něco". Občas to zvládnu, občas se přejím ořechy nebo něčím podobným.
Je to snad projev kvasinky? Nebo tak zásadně postrádám nějaké živiny (vitamíny, minerály), že mě tohle pronásleduje?


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 17 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 70 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz