Zdraví-AZ Vaše fórum o zdraví

Právě je stř dub 24, 2024 1:07 pm

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 205 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 14  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: syrová strava pro a proti
PříspěvekNapsal: stř dub 04, 2012 11:10 pm 
Offline

Registrován: ned led 31, 2010 1:10 pm
Příspěvky: 735
Bydliště: Slovensko - Košice
janin píše:
Aká škoda, že som ho prepásla, to naozaj ľutujem, ale teším sa na Jardu Duška, v máji bude v Istropolise. Už mám lístky na oba dni. Tiež Ti prajem pekný deň, resp. už večer.

A ako je to s tými ŠTYRMA DOHODAMI ? ... Len nad nimi "mentálne masturbujete", alebo ich aj uplatňujete ?
Lebo to je problém 99,99 percent tých, čo sa vydajú na "duchovno" (patrím tu aj ja, a aj k tým 99,99%...)... vedomostí na knihu, ale SKUTEK UTEK (samozrejme to kolíše, niekto viac, niekto menej, ale SKUTOČNÁ ZMENA MENIACA ŽIVOT NA ÚPLNE NOVÚ KVALITU - NA RAJ NA ZEMI PRE DANÉHO ČLOVEKA - to sa nedeje...). A prečo teda ten RAJ ten človek v sebe nemá ? LEBO SKUTEK UTEK. STRACH, STRACH, STRACH, STRACH, STRACH, STRACH, STRACH, STRACH A LENIVOSŤ, LENIVOSŤ, LENIVOSŤ, LENIVOSŤ, LENIVOSŤ, LENIVOSŤ...
Mám dojem, že všetky prekážky nám vytvárajú len tieto dve NEKVALITY nášho procesoru... \":D\"

_________________
Majte sa pekne, veľa zdravia, šťastia, penazí vám prajem. NOWOCAYN & Marek. (9.5. 2012)
RUŠIM NICK, idem žiť, už je na to ČAS. Ruším účty na internete, všetko, počítač využívam už len na prácu.
Tešilo ma (9.5. 2012) dieta


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: syrová strava pro a proti
PříspěvekNapsal: čtv dub 05, 2012 12:41 am 
Offline

Registrován: ned dub 26, 2009 6:26 pm
Příspěvky: 1758
Xeelee píše:
Problém je v tom, že všechny informace máme jen zprostředkovaný a jediným způsobem, jak si je ověřit, je to, že se člověk breathariánem sám stane. Takže tu máme jen lidi, kteří tomu věří, kteří připouští, že to možná je možný, ty co tomu nevěří, ale úplně to nezatracujou, a ty, kterým jako důkaz nemožnosti stačí usvědčení nějakých podvodníků nebo jen nesmyslnost žití bez jídla.

Najdomyselnejsi plan, ako oslabit ludsku rasu, bolo naucit ho riesit veci vyhradne myslou, na ukor intuicie. Taky clovek sa potom k poznaniu nikdy nedostane, riesi iba to, co mu podhodia. Pochopitelne, vzdy si bude vsetkym neisty, a nakoniec si zvoli aj tak nespravne, na zaklade viery v nejaku "autoritu". Ale je to stale len viera, nic ine, navyse viera, ktora nevychadza z hlbky. Nieje potom lahsi sposob, ako manipulovat cloveka, a udrziavat ho v mentalnej klietke ako chovnu zver.

_________________
Prehľadné, stručné a aktualizované návody fóra Zdraví-AZ


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: syrová strava pro a proti
PříspěvekNapsal: pon dub 09, 2012 4:06 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28269
Bydliště: Poděbrady
milo1 píše:
Nemozem s vami suhlasit. Clovek jedol maso aj davno pred civilizaciou. A spytajte sa 90 rocnej starenky ktora prezila dva svet. vojny ta vam povie ked bolo maso bolo to ako zlato v dome. Takzevnetreba pisat hluposti. Vsetko z mierou jest maso nemozu len chory ludia.

Nevím zda bylo zlatov domě, ale pokud člověk z nějakého důvodu maso vůbec nejí, musí ho poměrně dobře kompenzovat, jinak se dostává do deficitů, ale určitě to bez masa jde a i dlouhodobě, to mohu sám za sebe potvrdit.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: syrová strava pro a proti
PříspěvekNapsal: pon dub 09, 2012 4:18 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28269
Bydliště: Poděbrady
sakul píše:
Někdo tu zmiňoval že živočisné bílkoviny jsou ok, pokud se nekonzumují v podobě průlmyslově zpracovaných potraviny jako jsou salámy apod.

Campbell tohle v čínské studii rozporuje. Jeho výzkumy ukázaly že i u lidí na činském vekově při relativně nízkém příjmu živočišných bílkoviny se významně zvedal výskyt rakoviny a dalších nemocí. Tito lidé konzumovali jen maso minimálně zpracované. Rapidní nárust těchto nemocí byl pak u američanů, kteří bílkovin přijímali 2x-3x více.
Tohle by potvrzovalo Jardův názor že i při příležitosné konzumaci si člověk může přivodit značné trable.

To máte pravdu, ale i tak je třeba se držet logiky nutričních hodnot a látek, které se z masa získávají a dodat je jinak, nebo z dlouhodobého pohledu bude mít člověk bez konzumace masa problém.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: syrová strava pro a proti
PříspěvekNapsal: pon dub 09, 2012 4:56 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28269
Bydliště: Poděbrady
Xion píše:
Najdomyselnejsi plan, ako oslabit ludsku rasu, bolo naucit ho riesit veci vyhradne myslou, na ukor intuicie. Taky clovek sa potom k poznaniu nikdy nedostane, riesi iba to, co mu podhodia. Pochopitelne, vzdy si bude vsetkym neisty, a nakoniec si zvoli aj tak nespravne, na zaklade viery v nejaku "autoritu". Ale je to stale len viera, nic ine, navyse viera, ktora nevychadza z hlbky. Nieje potom lahsi sposob, ako manipulovat cloveka, a udrziavat ho v mentalnej klietke ako chovnu zver.

Máte plnou pravdu, základ je intuitivní jednání a pokud se na něj člověk začne spoléhat, dosahuje zpravidla mimořádných úspěchů.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Syrová strava pro a proti
PříspěvekNapsal: sob čer 23, 2012 7:42 am 
Offline

Registrován: pon lis 09, 2009 6:20 pm
Příspěvky: 254
Problém mäsa - vynechám nejaké etické dôvody a polemiky na čo je človek uspôsobený... je v tom, že nech ho už upravím akokoľvek, či už varením, pečenim, smažením, bielkoviny sa denaturujú a vznikajú v ňom toxické mutagénne látky, heterocyklické amíny - toto je nevyvrátiteľný fakt. Samozrejme čím vyššia teplota a dlhšia úprava, tým viac týchto látok v mäse vzniká. Sú to predovšetkým bielkoviny, kde vzniká najviac škodlivých látok vplyvom tepla a potom nenasýtené tuky - vysoký stupeň oxidácie a zahrievanie koncentrovaných škrobov - toxické akrylamidy. Niektorí ľudia začali preto jesť surové mäso - ale tu musí byť prvotriedna kvalita a je tu riziko parazitov.

Ak zahrejem zeleninu, ktorá má 90% a viac vody, tých škôd tam toľko nevznikne, podobne je to so strukovinami. A to je dôvod prečo väčšina protirakovinových diét neobsahuje práve živočíšne bielkoviny.

V dnešnej dobe je ešte jeden pádny dôvod nejesť mäso, mäso je na vyššom stupni potravinového reťazca, takže vždy tam bude viac akumulovaných škodlivých látok ako v rastlinnej strave.

Zistilo sa viacerými štúdiami, že predĺžiť život sa dá dvomi spôsobmi - obmedziť celkový kalorický príjem alebo obmedziť bielkoviny. Bielkoviny, ich nadmerný príjem sú záťaž pre obličky, pečeň, čím viac bielkovín jem, tým viac vápnika telo potrebuje na neutralizáciu odpadných metabolických procesov, Eskimáci trpia najväčšou osteoporózou na svete, majú ju už v 40-tke, pretože majú najväčší príjem bielkovín na svete a pritom prijmú obrovské množstvo vápnika z chrupaviek a kostí.

To, že mi nejaká strava prospieva krátkodobo, napr. zvýšenou konzumáciou bielkovín získam svalový objem, ešte ale neznamená, že takáto strava prospieva organizmu dlhodobo a je pre neho zdravá. Veľa kulturistov má problémy s pečeňou a následkom zvýšeného príjmu bielkovín - oni konzumujú tie bielkoviny v 90% v denaturovanej forme - tepelne upravené mliečne produkty, srvátkové denaturované proteíny - aj keď výrobca tvrdí, že nie sú denaturované, aj tak sú, pretože sa všetky vyrábajú z pasterizovaného mlieka, zákon nedovoľuje použitie surového mlieka, tak začínajú trpieť hnilobnou dyspepsiou z nestrávených bielkovín a musia umelo dodávať enzýmy na trávenie bielkovín. Kulturistika je plná neprirodzených postupov a hlavne jej vrcholná forma.

Surová strava je pre organizmus veľmi šetrná, nezaťažuje zbytočne trávenie, nevzniká tam toľko toxických odpadných produktov, ja vidím najväčší problém v tom, že väčšina ľudí si ju nevie dobre nakombinovať a potom môžu vzniknúť nejaké deficity, takisto sa mi nezdá rozumné prílišné zameranie na ovocie - fruitariánstvo sa v dlhodobom časovom horizonte nepotvrdilo ako zrovna zdravé, dnešné ovocie je prešľachtené a obsahuje oveľa viac fruktózy ako ovocie kedysi, najlepšie je zamerať sa na zelenolisté zeleniny.

A ešte k tej neustálej polemike, že čo jedli naši predkovia a dedkovia... oni jedli predovšetkým to, čo mali dostupné a čo im poskytovalo dané prostredie. Ale to ešte vôbec neznamená, že takáto strava je pre človeka tá najvhodnejšia. Ak má človek možnosť výberu, má dnes šancu si vybrať takú potravu, pri ktorej jeho telo bude najlepšie fungovať, môže využívať rôzne superfoody ako morské riasy, surové kakao, goji,včelí peľ, materskú kašičku, acai, panenský kokosový tuk a dodať telu ešte viac výživných a ochranných látok.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Syrová strava pro a proti
PříspěvekNapsal: sob čer 23, 2012 8:16 am 
Offline

Registrován: ned bře 25, 2012 9:57 pm
Příspěvky: 501
Bydliště: NMnV
Bludička Júlia,
Surová strava možno je dobrá pre dôchodcov alebo od úradníkov pracujúcich v štátnej správe čo celý deň len zbytočne derú stoličky. Ale skús ísť makať do dnešnej zahraničnej firmy a na obed začni žuť redkvičky.
1. nedovolí to čas
2. prídeš o časť príjmu ktorý dostávaš dotáciou závodného stravovania
3. nedoplníš dostatočne rýchlo energiu a pri páse odpadneš
4. dožiješ sa možno o rok viac ale v totálnej chudobe lebo ťa dodávatelia "kvalitnej stravy" zoderú z kože.

Teda robím čo sa dá, snažím sa obmedziť príjem nezdravej stravy a čo najviac obohatiť o zdravú. Teraz napríklad dokončujem skleník vo dvore aby som si viac dopestoval, no to je všetko limitované. Ani hnoj nezoženieš ktorý by nebol kontaminovaný, aj kone a kravy žerú humus.

_________________
Prosím ctených mudrlantov aby na moje komentáre nereagovali.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Syrová strava pro a proti
PříspěvekNapsal: sob čer 23, 2012 2:09 pm 
Offline

Registrován: pon lis 09, 2009 6:20 pm
Příspěvky: 254
Ja sa nestravujem 100% surovou stravou, nemám na to vždy možnosti práve z tých dôvodov ako ste písali, nesedím doma, pracujem a nedá sa vždy všetko jedlo nosiť so sebou, alebo pripravovať dopredu.

Okrem toho som toho názoru, že dnešná zelenina a ovocie v obchodných domoch ako Tesco, Kaufland Billa je niekedy tak otrasnej kvality,že namiesto nich si niekedy radšej uvarím ryžu natural, quinou. V lete keď sa dá zelenina a ovocie kupovať na trhoch, tak je to ešte ok, ale v zime tá dostupnosť kvalitnej zeleniny a ovocia je obmedzená.

Ja to dosť kompenzujem klíčkami, nakličujem kvantum - rukolu, žeruchu, brokolicu, reďkovku, horčicu, senovku. Dokonca som našla aj výborný systém ako bez problémov naklíčiť slizovité semienka - ľan, chia semienka, sem patrí aj tá rukola, žerucha. Z obilnín nakličujem len bezlepkové kvalitné ako proso, teff, canihua, pohánku, amarant, quinou, z lepkových max. nejaký kamut občas. Myslím, že ak sú semienka bio kvality, je to bezpečnejšia potravina ako kupovať niekedy zeleninu z obchodných reťazcov, kde človek nikdy nevie koľko chémie a pesticídov v sebe majú. Klíčky sú v tomto celkom ok, sú vitálne, nie ako dlho skladovaná a ožiarená zelenina.

Najefektívnejší rýchly spôsob ako si urobiť "živé jedlo" je podľa mňa zelený koktail, alebo ako to v Amerike volajú green smoothie. Pohádžem do mixéra rôzne ovocie - banán, jablko, pomaranč podľa sezóny, do toho hodín za poriadnu hrsť rôznych klíčkov, niečo zelené, buď šalát, uhorku, trochu púpavy, žihľavové výhonky a celé to rozmixujem a vypijem. Je to taká "fast food" surová strava. Vďaka tomu ovociu to chutí celkom dobre, aj keď tam človek dá napr. tie výhonky a klíčky, príp. to zelené. Človek to do seba naleje a môže fungovať ďalej, nemusí pol hodinu žuť šalát. V podstate dokážem na tom niekedy fungovať celé dni, len to doplním o trochu máčaných semien a orechov, alebo aj tie tam pomixujem. Len treba na to dosť výkonný mixér.

Odšťavovanie je dosť pracné a spotrebuje veľa zeleniny a ovocia. Bio kvalita je drahá, vlastnú záhradku a produkciu nemám, neviem, či je vždy až také rozumné kupovať tú mrkvu v Bile a v Kauflande, kde pomaly neviem ani odkiaľ je. Zase zvýšeným príjmom tej zeleniny dostávam do seba nielen tie ochranné látky, ale aj tie toxické. Takisto plesne bývajú častý problém. Niektorí producenti namáčajú zeleninu v protiplesňových chemických prípravkoch, tiež nie moc lákavé. Odšťavujem, keď je na trhu dosť lacnej zeleniny a odšťavujem dosť aj klíčky.

Odšťavujem hlavne koreňovú zeleninu - mrkva, cvikla, zeler a moc vláknitú zeleninu a mixujem hlavne listovú zeleninu, uhorky, rajčiny, cukiny a pod. Odšťavovanie by malo mať tú výhodu, že zbavuje zeleninu a ovocie vlákniny a v tej sú vraj naviazané pesticídy, či sa dá na to úplne spoliehať neviem.

V konečnom dôsledku mi príprava surovej stravy - nakličovanie, mixovanie (to nezaberie skoro žiadny čas), odšťavovanie, príprava šalátov zaberie stále omnoho menej času ako príprava kedysi varenej stravy. Aj teraz občas varím, ale už sú to jednoduché jedlá. Čas mi zaberá behanie po trhoch a obchodoch a zháňanie zeleniny a ovocia. Už som to skúšala tú zeleninu aj vákuovo uskladniť, či to nevydrží dlhšie v chladničke, ale tiež to nefunguje úplne optimálne.

Ak budem mať čas, chcem skúsiť popozerať, ktoré divorastúce byliny u nás by sa dali konzumovať vo väčších množstvách pod. ako púpava, žihľava, pretože divorastúce byliny sú to najlepšie, čo existuje, čo sa týka vitálnych látok, možno ešte klíčky sú ok. Nie sú šľachtené, nerastú na vyčerpanej pôde...

Často sa píše, že bio zelenina je nezmysel... moje skúsenosti sú ale opačné, keď si kúpim bio zeleninu, je väčšinou podstatne chutnejšia a dlhšie mi vydrží, neskazí sa tak rýchlo ako tá bežná.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Syrová strava pro a proti
PříspěvekNapsal: sob čer 23, 2012 3:33 pm 
Offline

Registrován: ned bře 25, 2012 9:57 pm
Příspěvky: 501
Bydliště: NMnV
Ja súhlasím s tým že je treba jesť čo najviac surovej zeleniny a ovocia, len to odšťavovanie sa mi prestalo páčiť. Telo vlákninu potrebuje. Možno kúpim nejaký rotavátor aby som mohol obrábať kúsok zeme čo mi leží ľadom na kopaniciach zarastené burinou. (cca 20 km asi 15 árov) Moja žena vôbec nemá vzťah k zahradke, minule ju kamarátka rozosmiala keď sa jej spýtala že "ako si toto dopestovala"? Ona dokáže kvety max. poliať. Teraz ide do záhrady len keď príde kamarátka s dvojročným synom a on ju za ruku ťahá do zahrady, lebo chce maliny a ríbezle.
No neviem si predstaviť že by som prešiel na takú stravu - beriem ju ako dobrý doplnok.

_________________
Prosím ctených mudrlantov aby na moje komentáre nereagovali.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Syrová strava pro a proti
PříspěvekNapsal: sob čer 23, 2012 3:49 pm 
Offline

Registrován: sob lis 14, 2009 10:07 pm
Příspěvky: 109
ahoj bludicko, mohla bys, prosim, napsat, jakym zpusobm klicis? Zvlast kdyz klicis tak velke mnozstvi. klicky mi delaji moc dobre, ale s pravidelnou konzumaci mam problem prave proto, ze mi moc nejde to kliceni, aby to bylo efektivni a nezabiralo prilis casu/mista. klicis vzdy jednotlive druhy semen samostatne nebo dohromady? a na tacich nebo v lahvich? mam i doma male prostory a pres den jsem v praci, tak bych potrebovalo neco co nevyzaduje tolik pece. dekuju moc. I


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Syrová strava pro a proti
PříspěvekNapsal: sob čer 23, 2012 7:14 pm 
Offline

Registrován: pon lis 09, 2009 6:20 pm
Příspěvky: 254
Na nakličovanie používam viac systémov, záleži, čo chcem nakličovať. Celú moju "úrodu" zmestím na chladničku a jednu malú poličku.

S tým klíčením som špekulovala celé roky, kým som prišla na to, ako to robiť efektívne, niektoré tie nakličovacie misky skončili v koši, ako napr. na žeruchu z keramiky, kde sa vytvárala pleseň. potom žerucha na vate sa mi vôbec neosvedčila, potom tie plastové viacposchodové systémy, korene sa zamotali v tých štrbinách, ťažko sa tie klíčky odtiaľ dostávali, ťažko sa to čistilo.

Naklíčiť mungo bôby nie je žiadne umenie, umenie je naklíčiť semienka, ktoré vylučujú sliz, tie sa nedajú v pohári klíčiť, potom veľmi drobné semienka ako amarant, teff, canihua - tie sú tak drobné, že by vám prešli pomedzi prsty a cez väčšinu nakličovacích systémov jednoducho prepadnú.

Na semienka, ktoré nevylučujú sliz, používam pohárový systém. Ak potrebujem naklíčiť ale obrovské množstvo - niekedy napr. nakličujem naraz aj 10 kg obilia - pohánku, kamut a robíevam z toho v sušičke esénsky chlieb, tak tu používam veľké plastové sitá, občas také mávajú na umývanie zeleniny, na drobné semienka ako quinoa používam veľké plastové sito na múku, ktoré je dostatočne husté a semienka neprepadnú, tie sitá sú položené v mise, aby voda odtekala. Niečo takéto, len nesmú mať moc veľké otvory:

http://www.domacepotreby.eu/detail/1641 ... cm-okruhly

Pohárový systém používam veľmi podobný tomuto:



Naposledy upravil bludicka dne čtv led 01, 1970 2:00 am, celkově upraveno 0
seans=2mcue66tmb67f6or6kdspg1m73\">http://www.bio-obchod.sk/bioprodukt.php ... 6kdspg1m73 Cez tie drátové sieťky sa najefektívnejšie dostane voda pri preplachovaní a zároveň aj nadrobnejšie semienka ako amarant sa nedostanú von, skúsila som


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Syrová strava pro a proti
PříspěvekNapsal: ned čer 24, 2012 11:49 am 
Offline

Registrován: ned říj 02, 2011 6:10 pm
Příspěvky: 1085
Bydliště: Praha
bludicka píše:
Na nakličovanie používam viac systémov, záleži, čo chcem nakličovať. Celú moju "úrodu" zmestím na chladničku a jednu malú poličku.

Bludicko, dik za detailni navod. ja jsem se naklicovanim nikdy nezabyval, protoze jsem myslel, ze toho bude na danem prostoru tak malo, ze to nestoji za tu namahu. Ale zda se, ze to muze byt i uzitecny. Mohla bys jeste napsat pro uplne blbe, minimalne pro mne, jak pak svou urodu zpracovavas? Tedy chapu mungo, sklidim a snim \":)\" . Ale treba ten chleb....

_________________
Oliver Wendel Holmes, Harvard University: pevne verim, ze kdyby cela medicina, tak jak je nyni aplikovana, mohla byt potopena na dno more, bylo by to lepsi pro lidstvo a to nejhorsi pro ryby.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Syrová strava pro a proti
PříspěvekNapsal: ned čer 24, 2012 2:06 pm 
Offline

Registrován: pon lis 09, 2009 6:20 pm
Příspěvky: 254
pv33 píše:
Bludicko, dik za detailni navod. ja jsem se naklicovanim nikdy nezabyval, protoze jsem myslel, ze toho bude na danem prostoru tak malo, ze to nestoji za tu namahu. Ale zda se, ze to muze byt i uzitecny. Mohla bys jeste napsat pro uplne blbe, minimalne pro mne, jak pak svou urodu zpracovavas? Tedy chapu mungo, sklidim a snim \":)\" . Ale treba ten chleb....

Klíčky najčastejšie dávam do zelených koktailov, mixujem, používam to namiesto zeleného.

Menej chutné klíčky odšťavujem napr. proso, amarant.

Vyrábam sušené placky napr. z naklíčeného kamutu, ochutím, pridávam napr. mrkvovú drť, čo vyjde z odšťavovača, rascu, pomletý ľan..., robí sa to približne nejak takto, ja tie klíčky meliem na mäsovom mlynčeku, aspoň ho využijem, inak mi naň sadá prach doma:

http://www.youtube.com/watch?v=EplopUyQPdA

Mám 12-poschodovú sušičku (treba ale sušičku s reguláciou teploty, ktorá to neupečie ako väčšina sušičiek) tak si toho narobím kopec, sušené to vydrží dosť dlho, minimálne pár týždňov určite. A je to fajn zobrať niekde so sebou.

Z naklíčenej pohánky a máčaných orechov si zase vyrábam do zásoby sušenú granolu, niečo podobné tomuto a beriem so sebou ako "sušenú" raw stravu na cesty, môže sa to potom aj zaliať orechovým mliekom:

http://chocolateandzucchini.com/archive ... ranola.php

Robím napr. kombináciu naklíčená pohánka, namočené mandle, tekvicové zrniečka, naklíčená slnečnica, na ochutenie pridávam pokrájané jabĺčka, škoricu, alebo tam dám goji, sušené brusnice, výborné je to s jahodami, malinami, vždy pridám aj chia semienka, ktoré potom vytvoria takú dobrú gelovú štruktúru a chutí to ako kaša.... Všetko to zmiešam vo veľkej nádobe a naplním tácky do sušičky (sú to také špeciálne fólie).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Syrová strava pro a proti
PříspěvekNapsal: ned čer 24, 2012 2:19 pm 
Offline

Registrován: ned říj 02, 2011 6:10 pm
Příspěvky: 1085
Bydliště: Praha
bludicka píše:
Klíčky najčastejšie dávam do zelených koktailov, mixujem, používam to namiesto zeleného.....

Dik moc, mozna neco zkusim

_________________
Oliver Wendel Holmes, Harvard University: pevne verim, ze kdyby cela medicina, tak jak je nyni aplikovana, mohla byt potopena na dno more, bylo by to lepsi pro lidstvo a to nejhorsi pro ryby.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Syrová strava pro a proti
PříspěvekNapsal: ned črc 01, 2012 9:57 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28269
Bydliště: Poděbrady
bludicka píše:
Problém mäsa - vynechám nejaké etické dôvody a polemiky na čo je človek uspôsobený... je v tom, že nech ho už upravím akokoľvek, či už varením, pečenim, smažením, bielkoviny sa denaturujú a vznikajú v ňom toxické mutagénne látky, heterocyklické amíny - toto je nevyvrátiteľný fakt. Samozrejme čím vyššia teplota a dlhšia úprava, tým viac týchto látok v mäse vzniká. Sú to predovšetkým bielkoviny, kde vzniká najviac škodlivých látok vplyvom tepla a potom nenasýtené tuky - vysoký stupeň oxidácie a zahrievanie koncentrovaných škrobov - toxické akrylamidy. Niektorí ľudia začali preto jesť surové mäso - ale tu musí byť prvotriedna kvalita a je tu riziko parazitov.

Ak zahrejem zeleninu, ktorá má 90% a viac vody, tých škôd tam toľko nevznikne, podobne je to so strukovinami. A to je dôvod prečo väčšina protirakovinových diét neobsahuje práve živočíšne bielkoviny.

V dnešnej dobe je ešte jeden pádny dôvod nejesť mäso, mäso je na vyššom stupni potravinového reťazca, takže vždy tam bude viac akumulovaných škodlivých látok ako v rastlinnej strave.

Zistilo sa viacerými štúdiami, že predĺžiť život sa dá dvomi spôsobmi - obmedziť celkový kalorický príjem alebo obmedziť bielkoviny. Bielkoviny, ich nadmerný príjem sú záťaž pre obličky, pečeň, čím viac bielkovín jem, tým viac vápnika telo potrebuje na neutralizáciu odpadných metabolických procesov, Eskimáci trpia najväčšou osteoporózou na svete, majú ju už v 40-tke, pretože majú najväčší príjem bielkovín na svete a pritom prijmú obrovské množstvo vápnika z chrupaviek a kostí.

To, že mi nejaká strava prospieva krátkodobo, napr. zvýšenou konzumáciou bielkovín získam svalový objem, ešte ale neznamená, že takáto strava prospieva organizmu dlhodobo a je pre neho zdravá. Veľa kulturistov má problémy s pečeňou a následkom zvýšeného príjmu bielkovín - oni konzumujú tie bielkoviny v 90% v denaturovanej forme - tepelne upravené mliečne produkty, srvátkové denaturované proteíny - aj keď výrobca tvrdí, že nie sú denaturované, aj tak sú, pretože sa všetky vyrábajú z pasterizovaného mlieka, zákon nedovoľuje použitie surového mlieka, tak začínajú trpieť hnilobnou dyspepsiou z nestrávených bielkovín a musia umelo dodávať enzýmy na trávenie bielkovín. Kulturistika je plná neprirodzených postupov a hlavne jej vrcholná forma.

Surová strava je pre organizmus veľmi šetrná, nezaťažuje zbytočne trávenie, nevzniká tam toľko toxických odpadných produktov, ja vidím najväčší problém v tom, že väčšina ľudí si ju nevie dobre nakombinovať a potom môžu vzniknúť nejaké deficity, takisto sa mi nezdá rozumné prílišné zameranie na ovocie - fruitariánstvo sa v dlhodobom časovom horizonte nepotvrdilo ako zrovna zdravé, dnešné ovocie je prešľachtené a obsahuje oveľa viac fruktózy ako ovocie kedysi, najlepšie je zamerať sa na zelenolisté zeleniny.

A ešte k tej neustálej polemike, že čo jedli naši predkovia a dedkovia... oni jedli predovšetkým to, čo mali dostupné a čo im poskytovalo dané prostredie. Ale to ešte vôbec neznamená, že takáto strava je pre človeka tá najvhodnejšia. Ak má človek možnosť výberu, má dnes šancu si vybrať takú potravu, pri ktorej jeho telo bude najlepšie fungovať, môže využívať rôzne superfoody ako morské riasy, surové kakao, goji,včelí peľ, materskú kašičku, acai, panenský kokosový tuk a dodať telu ešte viac výživných a ochranných látok.

Akorát je divné, že si většina lidí zpravidla vybírá to nezdravé a pak stav populace dle toho vypadá, není lepší pokud si to regulovala sama příroda.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 205 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 14  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz