Zdraví-AZ Vaše fórum o zdraví

Právě je pát bře 29, 2024 9:28 am

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 205 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 14  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Syrová strava pro a proti
PříspěvekNapsal: ned črc 01, 2012 10:03 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28249
Bydliště: Poděbrady
Deane píše:
Bludička Júlia,
Surová strava možno je dobrá pre dôchodcov alebo od úradníkov pracujúcich v štátnej správe čo celý deň len zbytočne derú stoličky. Ale skús ísť makať do dnešnej zahraničnej firmy a na obed začni žuť redkvičky.
1. nedovolí to čas
2. prídeš o časť príjmu ktorý dostávaš dotáciou závodného stravovania
3. nedoplníš dostatočne rýchlo energiu a pri páse odpadneš
4. dožiješ sa možno o rok viac ale v totálnej chudobe lebo ťa dodávatelia "kvalitnej stravy" zoderú z kože.

Teda robím čo sa dá, snažím sa obmedziť príjem nezdravej stravy a čo najviac obohatiť o zdravú. Teraz napríklad dokončujem skleník vo dvore aby som si viac dopestoval, no to je všetko limitované. Ani hnoj nezoženieš ktorý by nebol kontaminovaný, aj kone a kravy žerú humus.

S většinou těch bodů bych si dovolil nesouhlasit, jde o to chtít a pak to jde.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Syrová strava pro a proti
PříspěvekNapsal: ned črc 01, 2012 10:12 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28249
Bydliště: Poděbrady
[quote="bludicka":38j322q7]Na nakličovanie používam viac systémov, záleži, čo chcem nakličovať. Celú moju "úrodu" zmestím na chladničku a jednu malú poličku.

S tým klíčením som špekulovala celé roky, kým som prišla na to, ako to robiť efektívne, niektoré tie nakličovacie misky skončili v koši, ako napr. na žeruchu z keramiky, kde sa vytvárala pleseň. potom žerucha na vate sa mi vôbec neosvedčila, potom tie plastové viacposchodové systémy, korene sa zamotali v tých štrbinách, ťažko sa tie klíčky odtiaľ dostávali, ťažko sa to čistilo.

Naklíčiť mungo bôby nie je žiadne umenie, umenie je naklíčiť semienka, ktoré vylučujú sliz, tie sa nedajú v pohári klíčiť, potom veľmi drobné semienka ako amarant, teff, canihua - tie sú tak drobné, že by vám prešli pomedzi prsty a cez väčšinu nakličovacích systémov jednoducho prepadnú.

Na semienka, ktoré nevylučujú sliz, používam pohárový systém. Ak potrebujem naklíčiť ale obrovské množstvo - niekedy napr. nakličujem naraz aj 10 kg obilia - pohánku, kamut a robíevam z toho v sušičke esénsky chlieb, tak tu používam veľké plastové sitá, občas také mávajú na umývanie zeleniny, na drobné semienka ako quinoa používam veľké plastové sito na múku, ktoré je dostatočne husté a semienka neprepadnú, tie sitá sú položené v mise, aby voda odtekala. Niečo takéto, len nesmú mať moc veľké otvory:

http://www.domacepotreby.eu/detail/1641 ... cm-okruhly

Pohárový systém používam veľmi podobný tomuto:



Naposledy upravil Jarda dne čtv led 01, 1970 2:00 am, celkově upraveno 0
seans=2mcue66tmb67f6or6kdspg1m73\">http://www.bio-obchod.sk/bioprodukt.php ... 6kdspg1m73 Cez tie drátové sieťky sa najefektívnejšie dostane voda pri preplachovaní a zároveň aj nadrobnejšie semienka ako amarant sa nedostanú von, skúsila som


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Syrová strava pro a proti
PříspěvekNapsal: čtv zář 27, 2012 9:18 am 
Offline

Registrován: pon lis 09, 2009 6:20 pm
Příspěvky: 254
Výborný článok:
http://chetday.com/rawfooddietnazariah.htm

Ten rozhovor uvádzam preto, lebo sa mi zdá, že celkom objektívne uvádza niektoré diskutabilné fakty o dlhodobej vitariánskej vegánskej strave z čisto zdravotného a vedeckého hľadiska.

V tom článku sa rieši problematika B12, problematika vzniku deficitov u niektorých dlhoročných vitariánov vegánov, čo je ešte detoxikačná reakcia a čo je už deficit v strave, otázka živočšínych produktov a varených vegetariánskych jedál, ich stráviteľnosti a prospešnosti, otázka dostatočného kalorického príjmu, ktorý je ťažšie naplniť na surovej strave ako varenej, otázka omega 3 tukov, a či naozaj je možné z ľanových pomletých semien získať tieto tuky v dostatočnej miere vs. konzumácia väčšieho množstva ľanového oleja, otázka proteínov, otázka enzýmov a nakoľko sú enzýmy v surovej strave naozaj potrebné pre trávenie, otázka využiteľnosti živín zo surovej stravy a problém strávenia vysokovláknitej surovej zeleniny u ľudí s nedostatočným trávením, ako je to s populárnymi osobnosťami surovej stravy, či sú naozaj 100% vita ako prehlasujú, problém deficitu DHA na vegánskej strave, koľko je naozaj reálne vitariánov vegánov, ktorí sú 20-30 rokov na tejto strave bez zdravotných problémov, človek ako všežravec a nie vegán.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Syrová strava pro a proti
PříspěvekNapsal: pon říj 01, 2012 12:22 pm 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř led 18, 2012 2:56 pm
Příspěvky: 279
Tak to je opravdu zajímavý článek bludičko - díky za něj;)!!! Mám ráda různé úhly pohledu - to není nikdy na škodu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Syrová strava pro a proti
PříspěvekNapsal: pon říj 01, 2012 4:42 pm 
Offline

Registrován: ned kvě 29, 2011 9:32 pm
Příspěvky: 182
Pro angličtináře: http://www.youtube.com/watch?v=rf_OWun4Y04&feature=player_embedded

Vyvinul se moderní člověk díky vařené stravě ? V dokumentu říkají, že ano. Dělají tam série různých testů, například vezmou skupinu 14 lidí, dají jim jíst jenom syrové jídlo po dobu 14 dní a všichni účastníci během testu zhubnou. Potom dají syrové jídlo myším a pak vařené jídlo, na vařené stravě myši uběhli větší vzdálenost v takovém tom kolečku, protože měli více energie. Pak dali syrové maso hadovi a vařené maso hadovi a bylo prokázáno, že během trávení vařeného masa, had spotřeboval méně energie. A tohle je základní poznatek, od kterého se vyvýjí další směr uvažování v dokumentu. Díky tomu, že na vařené jídlo není potřeba tolik energie a naopak se z něho více energie získá, tak se nám zmenšili zažívací orgány a zbylo více energie, například na výživu mozku.

Vypadá to, že vařené jídlo je poselstvím i zkázou zároveň. Má určité výhody, které určitě přenesly lidskou civilazaci o světelné roky dopředu, ale zároveň lidé trpí nadbytkem energie (tloustnutí) a hlavně jídlo ztrácí svoji alkalickou povahu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Syrová strava pro a proti
PříspěvekNapsal: pon říj 01, 2012 6:18 pm 
Offline

Registrován: ned črc 08, 2012 10:28 am
Příspěvky: 734
smajliss píše:
Pro angličtináře: http://www.youtube.com/watch?v=rf_OWun4Y04&feature=player_embedded

Vyvinul se moderní člověk díky vařené stravě ? V dokumentu říkají, že ano. Dělají tam série různých testů, například vezmou skupinu 14 lidí, dají jim jíst jenom syrové jídlo po dobu 14 dní a všichni účastníci během testu zhubnou. Potom dají syrové jídlo myším a pak vařené jídlo, na vařené stravě myši uběhli větší vzdálenost v takovém tom kolečku, protože měli více energie. Pak dali syrové maso hadovi a vařené maso hadovi a bylo prokázáno, že během trávení vařeného masa, had spotřeboval méně energie. A tohle je základní poznatek, od kterého se vyvýjí další směr uvažování v dokumentu. Díky tomu, že na vařené jídlo není potřeba tolik energie a naopak se z něho více energie získá, tak se nám zmenšili zažívací orgány a zbylo více energie, například na výživu mozku.

Vypadá to, že vařené jídlo je poselstvím i zkázou zároveň. Má určité výhody, které určitě přenesly lidskou civilazaci o světelné roky dopředu, ale zároveň lidé trpí nadbytkem energie (tloustnutí) a hlavně jídlo ztrácí svoji alkalickou povahu.

smajliss : ako vieš, že jedlo varením startí svoju alkalickú povahu ? ... Kde máš dôkaz, že varené mäso alebo vajíčka pôsobia v tele kyselinotvorne ? ... Myslíš, že prečo tlustnú ľudia z vareného... ? Žeby z cestovín, a pečiva, sladkostí, koláčov, knedlíkov... ? ASI ÁNO... Ak sa varia zdravé potraviny v správnych pomeroch, tak nič z toho nehrozí.... \":wink:\"
Mimochodom, správne dýchanie rieši samo o sebe acidobázickú (ne)rovnováhu.... .... A HLAVNÝM dôvodom prekyslenia je aj tak NEGATÍVNA PSYCHIKA....


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Syrová strava pro a proti
PříspěvekNapsal: pon říj 01, 2012 6:36 pm 
Offline

Registrován: ned kvě 29, 2011 9:32 pm
Příspěvky: 182
NOWOCAYN_2 píše:
smajliss : ako vieš, že jedlo varením startí svoju alkalickú povahu ? ... Kde máš dôkaz, že varené mäso alebo vajíčka pôsobia v tele kyselinotvorne ? ... Myslíš, že prečo tlustnú ľudia z vareného... ? Žeby z cestovín, a pečiva, sladkostí, koláčov, knedlíkov... ? ASI ÁNO... Ak sa varia zdravé potraviny v správnych pomeroch, tak nič z toho nehrozí.... \":wink:\"
Mimochodom, správne dýchanie rieši samo o sebe acidobázickú (ne)rovnováhu.... .... A HLAVNÝM dôvodom prekyslenia je aj tak NEGATÍVNA PSYCHIKA....

Přiznám se, že to nemám osobně vyzkoušené, ale říká se to (třeba Dr.Young) :- ) . Jinak ty máš dobré pH na živočišné stravě ? Já teda teď jím živočišné produkty taky, ale určo v menším množství než ty a k tomu hodně syrového, takže to pH držím v dobré hladině.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Syrová strava pro a proti
PříspěvekNapsal: pon říj 01, 2012 7:55 pm 
Offline

Registrován: úte dub 26, 2011 8:57 pm
Příspěvky: 560
NOWOCAYN_2 píše:
smajliss : ako vieš, že jedlo varením startí svoju alkalickú povahu ? ... Kde máš dôkaz, že varené mäso alebo vajíčka pôsobia v tele kyselinotvorne ? ... Myslíš, že prečo tlustnú ľudia z vareného... ? Žeby z cestovín, a pečiva, sladkostí, koláčov, knedlíkov... ? ASI ÁNO... Ak sa varia zdravé potraviny v správnych pomeroch, tak nič z toho nehrozí.... \":wink:\"
Mimochodom, správne dýchanie rieši samo o sebe acidobázickú (ne)rovnováhu.... .... A HLAVNÝM dôvodom prekyslenia je aj tak NEGATÍVNA PSYCHIKA....

tu istu otazku som chcela smajlissovi polozit aj ja, totizto, nie je pravda, ze jedlo varenim straca alkalicku povahu, ja teraz vsak hovosim o zelenine, lebo napriklad jasnym dokazom je sakul, ktory tu v ktorejsi diskusii spominal, ako mu narastlo pH po zeleninovej polievke.
o zemiakoch pravidelne citat, ze su zsadotvorne a a to je rec vzdy o varenych.
ja som po urcitom case dospela, ze surova strava mi dobre nerobi, za rok na nej sa mi dost kazia zuby (nebude to ovocim), a naskocili dalsie zdravotne problemy, ktore zrejme poukazuju na nejaky problem so vstrebavanim zivin.
podla ajurvedy som v silnej prevahe vata a tu mi to sedi, ze by som mala jest hlavne varenu zeleninu.


som vdacna bludicke za link na clanok, co sem vlozila.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Syrová strava pro a proti
PříspěvekNapsal: úte říj 02, 2012 7:25 am 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř led 18, 2012 2:56 pm
Příspěvky: 279
No já to mám podobné - nějak vnitřně cítím, že bych úplně na syrové stravě být nemohla a proto jsem na ní de facto ani nikdy nebyla. Sice v mém jidelníčku dosti převažuje, ale vařenou (obzvlášť některou zeleninu) rozhodně nezatracuji! věřím, že jsou lidé, kteří mohou fungovat pouze na syrové stravě, ale k nim se prostě nemohu zařadit \":oops:\" . V mém případě bude i nadále v jídelníčku figurovat rozumně tepelně upravená strava:).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Syrová strava pro a proti
PříspěvekNapsal: úte říj 02, 2012 8:26 am 
Offline

Registrován: pát kvě 14, 2010 4:04 pm
Příspěvky: 445
Bydliště: Hodonínsko
prokera píše:
No já to mám podobné - nějak vnitřně cítím, že bych úplně na syrové stravě být nemohla a proto jsem na ní de facto ani nikdy nebyla. Sice v mém jidelníčku dosti převažuje, ale vařenou (obzvlášť některou zeleninu) rozhodně nezatracuji! věřím, že jsou lidé, kteří mohou fungovat pouze na syrové stravě, ale k nim se prostě nemohu zařadit \":oops:\" . V mém případě bude i nadále v jídelníčku figurovat rozumně tepelně upravená strava:).

Když jsem začínala s uzdravováním se, byla jsem půl roku na vita stravě, místama jsem musela aspon přepařit zeleninu, také mi nědělalo dobře být jen čistá vitoška, ted mám vysazených 5 jedů a stačí mi 1x denně vařené jídlo, to vaření tam prostě i u mě musí bejt, ačkoliv jsem se tomu snažila bránit se. Organismus si řekne asi sám, já se svým tělem totálně sladila, dopřávám mu i chuťovou pohodu vařených jídel, ale vždy bez 5ti jedů a funguje to naprosto dokonale. ( rýže natural, luštěniny, domácí gulášek zahuštěný bramborou, přepařená zeleninka, přepařené jablíčko s pohankou a semínky, rýže nebo pohanka s domácími povidly a kozím tvarohem a poslední dobou denně syrový žloutek s medem a citronem - papůůů, jen si nemůžu vzpomnět na co to bylo, v mládíčku mi to bábinka dělávála s cukrem ( místo medu ), snad na kosti ????


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Syrová strava pro a proti
PříspěvekNapsal: úte říj 02, 2012 8:59 am 
Offline

Registrován: úte dub 26, 2011 8:57 pm
Příspěvky: 560
jani píše:
....syrový žloutek s medem a citronem - papůůů, jen si nemůžu vzpomnět na co to bylo, v mládíčku mi to bábinka dělávála s cukrem ( místo medu ), snad na kosti ????

ja som to ako dieta jedla raz tusim s cukrom ci salkom, mi prislo dost tazko vtedy z toho, ale mnamka to bola \":)\")))

jedno z jedal je varene? ostatne surove?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Syrová strava pro a proti
PříspěvekNapsal: úte říj 02, 2012 9:44 am 
Offline

Registrován: pát kvě 11, 2012 10:10 am
Příspěvky: 14
jani píše:
Když jsem začínala s uzdravováním se, byla jsem půl roku na vita stravě, místama jsem musela aspon přepařit zeleninu, také mi nědělalo dobře být jen čistá vitoška, ted mám vysazených 5 jedů a stačí mi 1x denně vařené jídlo, to vaření tam prostě i u mě musí bejt, ačkoliv jsem se tomu snažila bránit se. Organismus si řekne asi sám, já se svým tělem totálně sladila, dopřávám mu i chuťovou pohodu vařených jídel, ale vždy bez 5ti jedů a funguje to naprosto dokonale. ( rýže natural, luštěniny, domácí gulášek zahuštěný bramborou, přepařená zeleninka, přepařené jablíčko s pohankou a semínky, rýže nebo pohanka s domácími povidly a kozím tvarohem a poslední dobou denně syrový žloutek s medem a citronem - papůůů, jen si nemůžu vzpomnět na co to bylo, v mládíčku mi to bábinka dělávála s cukrem ( místo medu ), snad na kosti ????

jakých 5 jedů si vysadila? napadá mě jen živočišný tuk, cukr a bílá mouka \":)\"


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Syrová strava pro a proti
PříspěvekNapsal: úte říj 02, 2012 10:23 am 
Offline

Registrován: úte dub 12, 2011 8:22 pm
Příspěvky: 8
bludicka píše:
Na nakličovanie používam viac systémov, záleži, čo chcem nakličovať. Celú moju "úrodu" zmestím na chladničku a jednu malú poličku.

A aké nádoby používaš na pestovanie microgreens?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Syrová strava pro a proti
PříspěvekNapsal: úte říj 02, 2012 12:00 pm 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř led 18, 2012 2:56 pm
Příspěvky: 279
jani píše:
Když jsem začínala s uzdravováním se, byla jsem půl roku na vita stravě, místama jsem musela aspon přepařit zeleninu, také mi nědělalo dobře být jen čistá vitoška, ted mám vysazených 5 jedů a stačí mi 1x denně vařené jídlo, to vaření tam prostě i u mě musí bejt, ačkoliv jsem se tomu snažila bránit se. Organismus si řekne asi sám, já se svým tělem totálně sladila, dopřávám mu i chuťovou pohodu vařených jídel, ale vždy bez 5ti jedů a funguje to naprosto dokonale. ( rýže natural, luštěniny, domácí gulášek zahuštěný bramborou, přepařená zeleninka, přepařené jablíčko s pohankou a semínky, rýže nebo pohanka s domácími povidly a kozím tvarohem a poslední dobou denně syrový žloutek s medem a citronem - papůůů, jen si nemůžu vzpomnět na co to bylo, v mládíčku mi to bábinka dělávála s cukrem ( místo medu ), snad na kosti ????

Hmm - to jsi lepší:) - tak to já 5 bílých jedů nikdy úplně nevysadila \":oops:\" - napr. moje závislost na pečivu - hlavně sladkém - je stěží překonatelná...pečivo si občas kupuji, ale víc peču své - z celozrnné mouky. Samozřejmě znám veškerá negativa kolem toho, ale je fakt, že nic konkrétního neřeším, cítím se dost dobře a tohle co dělám je spíš z preventivních důvodů, takže ani na sebe nejsem moc přísná jako zkraje - ty tendence už opadly. Zjistila jsem, že mi dělá mnohem hůř, když něco nejím a odříkám si než když toho nezdravého sním relativně málo, ale pochutnám si - to teprve jsem pak v pohodě:)! Ale je mi jasné, že z mého jídelníčku bych zde šlo mnoho lidí do kolen \":lol:\" - no už to tak neprožívám a říkám si "zlatá střední cesta". Zas by byla jiná situace, kdybych řešila nějaký zdravotní problém... I tak se ale určitě stravuji mnohem lépe než většina národa \":wink:\" a to mi zatím stačí...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Syrová strava pro a proti
PříspěvekNapsal: úte říj 09, 2012 10:49 am 
Offline

Registrován: sob dub 07, 2012 11:39 am
Příspěvky: 121
Někteří autoři knížek doporučují vita stravu po celej rok opírají se hodně o pro nás cizokrajne ovoce a vůbec neberou v potaz naše pásmo.
Navíc jejich studie jsou zaměřené hlavně na pacienty z těchto převážne teplích krajin.

Naopak zase Malachov a jiní berou v potaz klima a pásmo v kterém žijeme.
A doporucují přes léto studené nápoje ,syrovou stravu a přes zimu ořechy,zeleninu převážne dušenou a kořenovou syrovou,kys.zelí,pickles,obiloviny a podobně..
Třeba v makrobiotice spatřuje slovanske kořeny

Já skouším syrovou rok a musím říci ,že se začínam více přiklánět k té druhé straně ,už kvuli logice naších klimatickych podmínek.Nevím kde bych tu v zimě utrhl ananas,pomeranč atd. ,když by neexistovala doprava.
Navíc rostlina předává informace z klimatu v kterém vyrostla.

Veganství má základ etický ,ale také si na tom udělal někdo hodně slušny bussines v podobě tofu,seitan,robi mas ,soja mlék,jogurtu a podobnych nesmyslu.

citace Malachov:
Jak zdravě vařit
Nejlepší je jíst naturální Čerstvé potraviny. Ovšem obyvatelé
Ruska si musí jídlo vařit, protože žijí v drsných ruských
klimatických podmínkách s dlouhými a drsnými zimami.
V zimě není žádná čerstvá rostlinná potrava k dispozici
a pokud je, nemusí být vždy zdravá, ba naopak může působit
negativně. Je vsak třeba vědět jak správně vařit, protože příprava
různých druhů potravin má svá specifika. Kromě toho
je nuíné minimalizovat ztrátu jejich biologické hodnoty.

Při naturálním stravování je třeba brát ohledy na roční
období víc než při ostatních typech: na jaře se jí čerstvá
zeleň, v létě ovoce a zelenina, na podzim podzimní ovoce
a v zimě ořechy, obilniny, luštěniny, kořínky, sušené ovoce
a bylinky Jídlo by mělo být pestré, ale na druhou stranu není
třeba jíst každý den něco jiného, protože se tomu enzymová
soustava nestačí přizpůsobit.
Potraviny živočišného původu je možné konzumovat po
celý rok, ale nejlépe jen dvakrát až čtyřikrát během týdne,
přičemž platí: čím je organismus mladší, tím častěji si je
může dovolit, a čím je starší, tím musí být pří jejich konzumaci
opatrnější. Živočišné produkty je třeba střídat, nikoli
jíst stále tytéž: jednou za dva týdny vařené vepřové nožky
čili chrupavku (to abyste doplnili zásoby vaši vlastní), jednou
až dvakrát týdně vejce a občas to proložit masem, rybami
a dalšími inasnýrni výrobky.

Jaký na to máte názor pane Jardo a dalši?


Naposledy upravil HARMON3K dne úte říj 09, 2012 12:02 pm, celkově upraveno 2

Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 205 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 14  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 37 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz