Zdraví-AZ Vaše fórum o zdraví

Právě je čtv bře 28, 2024 3:07 pm

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 266 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 18  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Rybí tuk
PříspěvekNapsal: pát srp 31, 2012 9:26 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28242
Bydliště: Poděbrady
[quote="bludicka"2169mm7m]Obsah ortuti v rybách uvádzané v ppm

http//www.fda.gov/food/foodsafety/prod ... 115644.htm

Ak prechádzajú rybie tuky purifikáciou - priemyselným čistením, molekulárnou destiláciou, niektoré dokonca 2x, dezodorizáciou... nikto nevie ako vlastne je chemicky pozmenený konečný produkt a čo vlastne ešte hodnotné zostalo z toho rybieho tuku. Pri molekulárnej destilácii sa rybí tuk musí najskôr chemicky upraviť esterifikovať a potom zahriať.

Tu si prečítajte, čo vlastne znamená slovo molekulárna destilácia, existuje viacero typov

http//www.fattyacidshub.com/buyers-gui ... -fish-oil/

http//www.mainoptical.com/pdf/TG_vs_EE.pdf

Tu píšu napr.

http//www.squidoo.com/fish_oil

"Vyhýbajte sa rybiemu oleju, ktorý prešiel molekulárnou destiláciou. Proces destilácie pozmení prírodnú formu oleja. Áno, dokáže odstrániť niektoré toxíny, ale olej už nie je viac vo svojej prírodnej forme. Molekulárna destilácia spôsobuje, že olej je zoxidovaný a nie je nič horšie ako zoxidovaný olej. Ak váš rybí olej bol molekulárne destilovaný, mali by ste sa spýtať ako silne znečistený musel byť rybý olej, aby sa musel použiť taký agresívny čistiaci proces.

Molekulárna destilácia je jediný známy vedecký proces, ktorý efektívne a úspešne odstráni nielen ťažké kovy ale aj PCB a iné škodlivé toxíny. Redukuje ich na množstvá, ktoré sú považované za bezpečné, čo sa týka konzumácie pre ľudí.

Niektoré spoločnosti používajú v procese molekulárnej destilácie lacné rozpúšťadlo hexán, ktorého zvyšky sa dajú nájsť v konečných produktoch. Iné používajú etanol."

Viete prečo sa niektorý lacnejší rybí tuk vo forme doplnkov veľmi nekazí? Presne z toho istého dôvodu ako rastlinný rafinovaný olej, ktorý môže stáť na poličke aj niekoľko mesiacov. Rafinácia ho pozmenila tak, že je stabilný, ale zároveň aj menejhodnotný. Aj v dnešnej dobe sa stále používa rozpúšťadlo hexán pri rafinácii rastlinných olejov.

To, že ryby obsahujú nejaký selén, nestačí ani zďaleka na neutralizáciu ortuti. Je síce pravda, že ortuť naviazaná na mäso z rýb nie je taká škodlivá ako ortuť, ktorú by sme vdychovali do seba napr. z rozbitého teplomeru, ale otravy ortuťou z konzumácie rýb už vôbec nie je taký ojedinelý jav. Ryby sú jednoznačne v súčasnej dobe najviac zamorený zdroj potravy.

A rozhodne by som nedoporučovala tehotným ženám konzumáciu rýb, všetko to prechádza pekne cez placentu do plodu, ktorého mozog sa práve vyvíja. A ortuť patrí medzi najsilnejšie mozgové jedy. Ak si chcete spoľahlivo znížiť IQ u svojho budúceho potomka, tak nech tehotná mamička jedáva veľa rýb, hlavne tých veľkých dravých, príp. nech si dá odvŕtať amalgámy, nech má hypotyreózu a nedostatok jódu. Konzumácia DHA mastných kyselín je fajn na rozvoj mozgu, ale z bezpečnejších zdrojov, napr. z morských rias pestovaných umelo vo forme oleja z rias.

http//www.iherb.com/Ovega-3-Omega-3s-D ... gels/41142
http//www.iherb.com/Deva-Vegan-Omega-3 ... caps/39698

Tieto oleje z rias sú lisované za studena a neprechádzajú všetkými tými očistnými tortúrami ako bežné rybie oleje.

Alebo olej z ráčikov, ktorý je bohatý na antioxidant astaxanthin a tuky sú tam vo forme veľmi prospešných fosfolipidov a nie triglyceridov ako v rybom oleji. Olej z ráčikov sa takisto lisuje za studena a netreba ho nijak čistiť a upravovať, je dostatočne čistý na rozdiel od rybieho oleja

http//www.iherb.com/Jarrow-Formulas-Kr ... ftgels/250

Kto napr. jedáva surovú rybu? okrem nejakého sushi... Väčšina z nás tú rybu usmaží, upečie, ugriluje... v lepšom prípade uvarí a čo sa stane s tými hodnotnými omega-3 mastnými kyselinami, keď tú rybu pečiem pri 180 stupňoch celzia ca. pol hodinu? U ľanového oleja máte obavy pomaly, keď je dva dni vonku niekde pri izbovej teplote a dávate ho do chladničky alebo mrazničky. Prečo by zrovna omega-3 mastné kyseliny z rýb mali byť nejak extra odolné voči vysokým teplotám? Ešte uvarená ryba je zrejme celkom ok.

Nezávislá organizácia, ktorá ľudí varuje informáciami o otrave ortuťou z potravín, rýb, človek tam skôr nájde nejaké objektívnejšie informácie, je tam kopec zaujímavých článkov



Naposledy upravil Jarda dne čtv led 01, 1970 2:36 am, celkově upraveno 0
1


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rybí tuk
PříspěvekNapsal: pát srp 31, 2012 9:55 pm 
Offline

Registrován: pon lis 09, 2009 6:20 pm
Příspěvky: 254
Svetové zásoby ortuti sú možno rovnaké, ale asi polovica uvolňovanej ortute do ovzdušia sa vytvára spaľovaním uhlia, fosílnych palív, výrobou kovov, zlata, výroba cementu, chemický priemysel zameraný na výrobu chlóru, alkálií, spaľovaním odpadu a len asi 1% tvorí amalgám. Ortuť zo vzduchu vsakuje do zeme, ocitá v povrchových a spodných vodách, odtiaľ ide do riek a morí. A napr. taký kuriózny zdroj ortute sú krematória, kde sa ortuť dostáva do vzduchu a cintoríny, kde sa z amalgámov dostáva ortuť zase do spodných vôd.

Čím viac je ortute vo vzduchu, kam ju dostávame, tým viac sa jej ocitá následne v moriach a riekach na rozdiel od toho, ak je hlboko v zemi, v nejakých nerastoch.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rybí tuk
PříspěvekNapsal: sob zář 01, 2012 7:29 am 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28242
Bydliště: Poděbrady
bludicka píše:
Svetové zásoby ortuti sú možno rovnaké, ale asi polovica uvolňovanej ortute do ovzdušia sa vytvára spaľovaním uhlia, fosílnych palív, výrobou kovov, zlata, výroba cementu, chemický priemysel zameraný na výrobu chlóru, alkálií, spaľovaním odpadu a len asi 1% tvorí amalgám. Ortuť zo vzduchu vsakuje do zeme, ocitá v povrchových a spodných vodách, odtiaľ ide do riek a morí. A napr. taký kuriózny zdroj ortute sú krematória, kde sa ortuť dostáva do vzduchu a cintoríny, kde sa z amalgámov dostáva ortuť zase do spodných vôd.

Čím viac je ortute vo vzduchu, kam ju dostávame, tým viac sa jej ocitá následne v moriach a riekach na rozdiel od toho, ak je hlboko v zemi, v nejakých nerastoch.

To je sice všechno jasné, nicméně ta rtuť ve svém absolutním množství zde byla, je a bude stále, nikam nemizí, ani nepřibývá, čili takto jsem se snažil uvažovat, zda není přeci jen něco jinak.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rybí tuk
PříspěvekNapsal: sob zář 01, 2012 9:05 am 
Offline

Registrován: pon lis 09, 2009 6:20 pm
Příspěvky: 254
Výborná štúdia o oxidácii rybieho tuku:

http://www.unuftp.is/static/fellows/doc ... k05prf.pdf


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rybí tuk
PříspěvekNapsal: pát říj 12, 2012 5:10 pm 
Offline

Registrován: pon lis 09, 2009 6:20 pm
Příspěvky: 254
SUROVÝ a FERMENTOVANÝ rybí tuk, ktorý neprešiel žiadnymi úpravami ako molekulárna destilácia, čistenie, dezodorizácia, nie je obohatený o žiadny umelý vitamín A a D ako väčšina rybích tukov na trhu. Tak to som ani nevedela, že niečo také existuje, ale podľa toho, čo o tom píšu je to asi najlepší rybí tuk, čo sa dá zohnať:
Tá fermentácia zabezpečuje uvoľnenie oleja bez zahriatia, celý proces trvá 6 až 12 mesiacov, takýto olej na rozdiel od bežných obsahuje oveľa viac pigmentov, látky ako CoQ10, vitamíny K, E, proces laktofermentácia premení vitamín A na rôzne dostupné formy:
http://kellythekitchenkop.com/2008/10/f ... art-1.html

výborné zaujímavé čítanie o rybom oleji, jeho výživových hodnotách a spracovaní fermentovaného surového rybieho tuku, bežne dostupného rybieho tuku a oleja z ráčikov:

http://gapsaustralia.com.au/wp-content/ ... ns-PDF.pdf

Obsah rôznych látok a aj ťažkých kovov v tomto rybom oleji:
http://www.greenpasture.org/public/Prod ... /index.cfm

Štandardy na čistotu, je tam uvedený aj stupeň oxidácie:
http://www.greenpasture.org/public/Prod ... /index.cfm

Ja som si tento rybí tuk objednala tu, poštovné je okolo 4,95 libier:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rybí tuk
PříspěvekNapsal: ned říj 14, 2012 12:15 pm 
Offline

Registrován: čtv bře 29, 2012 3:11 pm
Příspěvky: 324
Na našem trhu jsou krill oleje od dvou různých výrobců. Který je podle vás kvalitnější? Je to OmniKrill nebo krill olej od Reflex nutrition??? Složení obou je stejné, ale rozhoduje kvalita zpracování, při které může teoreticky docházet k oxidaci, jak běžné například u doplňků s rybím tukem.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rybí tuk
PříspěvekNapsal: ned říj 14, 2012 2:23 pm 
Offline

Registrován: pon lis 09, 2009 6:20 pm
Příspěvky: 254
Je veľmi ťažké preniknúť do výrobných postupov jednotlivých výrobcov, väčšina z nich si toto starostlivo stráži a len tí serióznejší niečo zverejnia.

Ja vôbec netuším aký je rozdiel medzi tými dvoma produktami, to sa dá zistiť len veľmi ťažko, v každom prípade treba kupovať ten olej od takého predajcu, ktorý má veľký obrat a nestojí mu to na sklade pol roka. Preto ja zásadne kupujem takéto háklivé veci z iherb.com, na iherb.com sú vždy čerstvé doplnky výživy, lebo majú obrovský svetový obrat.

Niektoré oleje z ráčikov sú ale zmiešané s rybím tukom, na to dávať pozor.

Ja som zvažovala krill oil z iherbu a ten surový rybí tuk, rozhodla som sa pre ten surový rybí tuk.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rybí tuk
PříspěvekNapsal: ned říj 14, 2012 5:01 pm 
Offline

Registrován: pon lis 09, 2009 6:20 pm
Příspěvky: 254
V Amerike ešte existujú nezávislé testy doplnkov výživy:
http://www.consumerlab.com/

Kedysi som tam mala zadarmo vstup na dva týždne a pozerala som tam tie oleje z ráčikov a viem, že napr. od firmy Now dopadol veľmi biedne a ešte aj od pár firiem kvôli mikrobiálnemu zaťaženiu.

U kopec iných doplnkov boli zistené dosť vysoké hladiny olova, u probiotík mŕtve kultúry a pod.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rybí tuk
PříspěvekNapsal: ned říj 14, 2012 5:10 pm 
Offline

Registrován: čtv bře 29, 2012 3:11 pm
Příspěvky: 324
bludicka píše:
V Amerike ešte existujú nezávislé testy doplnkov výživy:
http://www.consumerlab.com/

Kedysi som tam mala zadarmo vstup na dva týždne a pozerala som tam tie oleje z ráčikov a viem, že napr. od firmy Now dopadol veľmi biedne a ešte aj od pár firiem kvôli mikrobiálnemu zaťaženiu.

U kopec iných doplnkov boli zistené dosť vysoké hladiny olova, u probiotík mŕtve kultúry a pod.

Sám postupem času zjišťuji, že na doplňky a různé superfood není dobré se moc spoléhat. Mnoho z nich má nulovou účinnost a některé jsou dokonce škodlivé.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rybí tuk
PříspěvekNapsal: ned říj 14, 2012 5:16 pm 
Offline

Registrován: pon lis 09, 2009 6:20 pm
Příspěvky: 254
Ja mám takú istú skúsenosť. Ale na druhej strane niektoré doplnky mi pomohli zase veľmi, keď som bola chorá, ale kopec vecí a "superfoodov" som prestala kupovať vrátane chlorely, spiruliny a pod. Dám si radšej námahu a skočím občas na farmárske trhy, na salaše nakúpiť si kvalitnú bryndzu, kvalitné maslo, ktoré si zamrazím, ovčie, kozie mlieko, kvalitnú zeleninu, ovocie, občas si nazbieram žihľavu, púpavu a pod.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rybí tuk
PříspěvekNapsal: ned říj 14, 2012 6:50 pm 
Offline

Registrován: sob kvě 05, 2012 8:09 pm
Příspěvky: 86
Děkuji Bludičce za odkazy a zaroveň za přiblížení textu, pro ty co neovládají angličtinu.
Za sebe mohu říct toto, lneneho oleje se bojim, radeji si davam 2x tydne trochu lneneho seminka do tvarohu. To mne chutná. Myslim si, že to co člověk přijímá, má chutnat. Věřím, že tělo si tak nějak samo řekne co chce.

Kdysi jsem uzivala MaxiCor (vysoce koncentrovaný rybí olej v tobolkách) ale musela jsem ho přestat užívat, celý den i v noci jsem ze sebe cítila rybinu, což bylo velmi nepříjemné a hůře mne to trávilo.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rybí tuk
PříspěvekNapsal: pon říj 15, 2012 10:35 am 
Offline

Registrován: čtv bře 29, 2012 3:11 pm
Příspěvky: 324
bludicka píše:
SUROVÝ a FERMENTOVANÝ rybí tuk, ktorý neprešiel žiadnymi úpravami ako molekulárna destilácia, čistenie, dezodorizácia, nie je obohatený o žiadny umelý vitamín A a D ako väčšina rybích tukov na trhu. Tak to som ani nevedela, že niečo také existuje, ale podľa toho, čo o tom píšu je to asi najlepší rybí tuk, čo sa dá zohnať:
Tá fermentácia zabezpečuje uvoľnenie oleja bez zahriatia, celý proces trvá 6 až 12 mesiacov, takýto olej na rozdiel od bežných obsahuje oveľa viac pigmentov, látky ako CoQ10, vitamíny K, E, proces laktofermentácia premení vitamín A na rôzne dostupné formy:![/b]

Bludičko, čistě teoreticky se chci zeptat, jestli během procesu fermentace nemůže ten tuk taky oxidovat??? Přece jen je to několikaměsíční proces.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rybí tuk
PříspěvekNapsal: pon říj 15, 2012 1:12 pm 
Offline

Registrován: pon lis 09, 2009 6:20 pm
Příspěvky: 254
Ates píše:
Bludičko, čistě teoreticky se chci zeptat, jestli během procesu fermentace nemůže ten tuk taky oxidovat??? Přece jen je to několikaměsíční proces.

No to ma napadlo tak isto... ale ono sa fermentujú celé surové rybie pečene s morskou vodou po dobu 6 až 12 mesiacov, nie izolovaný olej ako taký. Počas fermentácie sa časť oleja vyplavuje na povrch a zbiera sa a zvyšok sa potom dolisuje z pečení a naspodu zostáva niečo ako rybí koncentrát - používa sa napr. ako rybia omáčka na dochucovanie. Problém s oxidáciou vo zvýšenej miere nastáva, ak z toho oleja odstránim tie antioxidačné zložky, neupravovaný rybí tuk je veľmi bohatý na vitamín A a obsahuje aj E.

http://www.westonaprice.org/cod-liver-o ... ufacturing

Niektoré firmy dokonca v procese molekulárnej destilácie zničia tieto vitamíny - A a D a potom ich tam umelo dodávajú a môžu vzniknúť toxické stavy z nadbytku vitamínu A. Ale prírodný vitamín A a hlavne ak je v správnom pomere s vitamínom D, ten zabraňuje jeho toxicite, toto nespôsobuje.

Aj keď samozrejme megadávky aj toho prírodného vitamínu A napr. z pečene polárnych medveďov môžu spôsobiť toxicitu, to sú dávky až okolo 10000 IU denne.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rybí tuk
PříspěvekNapsal: ned říj 21, 2012 4:38 pm 
Offline

Registrován: čtv bře 29, 2012 3:11 pm
Příspěvky: 324
Bludičko, jsi tady největší odborník na rybí tuk, tak se Tě chci zeptat. Jeden můj známý (biochemik) mi tvrdí, že špatně zpracovaný nebo zoxidovaný dopňěk rybího tuku může v jedné kapsli vytvořit v těle tolik volných radikálů, jako krabička cigaret. Týká se to prý hlavně levných doplňků, které prošly molekulární destilací atd... Ze zkušeností můžu říct, že když jsem dlouhodobě bral doplňky rybího tuku, tak se mi postupně kumulovala stále větší únava, místo toho, abych se cítil lépe. Stenjně negativní zkušenost mám však i s lněným olejem. V podstatě se cítím lépe bez jakýchkoliv doplňků rybího tuku a bez lněného oleje. Může to být pravda s tím množstvím volných radikálů?
A má vůbec smysl jíst lososa nebo makrelu, kterou pečeme dlouhé minmuty při 180 stupních, když omega 3 jsou tolik termolabilní?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rybí tuk
PříspěvekNapsal: ned říj 21, 2012 5:49 pm 
Offline

Registrován: pon lis 09, 2009 6:20 pm
Příspěvky: 254
Presne aké množstvo voľných radikálov sa vytvorí konzumáciou zoxidovaného rybieho alebo ľanového oleja, netuším. To je už hodne biochemická záležitosť. Ono to závisí aj napr. od toho, akú máš v organizme zásobu antioxidantov, vitamínu E, glutathionu. Podobne o tom písal ten Bruce Fife v článku o ľanovom oleji. Ja osobne som už stopla konzumáciu nestabilných rastlinný olejov, ten rybí tuk som si objednala, uvidím, čo to bude a dúfam, že si tým neuškodím. Ale oni majú ešte jeden výrobok, majú zmiešaný rybí tuk s kvalitným maslom od kráv voľne pasených a to maslo zastabilizuje ten rybí tuk, možno by to bolo bezpečnejšie kúpiť, ale je to aj drahšie a zdalo sa mi to vyhodenie peňazí za niečo, čo si môžem kúpiť sama tu - to maslo.

Ak ješ primárne rybu kvôli omega-3 mastným kyselinám a pečieš ju pri 180 stupňoch, tak to podľa mňa zmysel určite nemá a som to aj nedávno čítala v nejakom článku. Keby si piekol ľanové semienka pri 180 stupňoch dajme tomu aj len 10 minút - sú malé, rýchlo sa spália, tak by ich tu každý na fóre asi vyhodil rovno do koša (ak by ich mali jesť ako zdroj omega 3), ale pri rybe to ľudí moc nenapadne. Ale tak tá ryba má hodnotu napr. kvôli mäsu.

Tu má zmysel jesť produkty ako sushi, čiže surové ryby, možno jemne upravené v pare, ale tak to by som sa fakt bála kvôli parazitom, myslím u toho sushi. Ale drtivá väčšina sushi sa robí z mrazeného mäsa, tam by to riziko nemuselo byť až také veľké.

Niečo o zoxidovanom rybom oleji a vytváraní voľných radikálov:
http://drdaveunleashed.wordpress.com/ta ... -fish-oil/
http://www.livestrong.com/article/41046 ... il-rancid/

Ja do toho rybieho tuku, keď mi príde namiešam kvalitný vitamín E, to predĺži jeho trvanlivosť.

Tu je nejaká štúdia, kde ženám podávali dva mesiace rybí tuk, tak v krvi im namerali vysokú hodnotu peroxidov a výrazne sa im znížila hodnota vitamínu E v tele po troch mesiacoch:
http://www.thedcasite.com/Omega3_Fatty_ ... min_E.html

"After 2 mo, older women had significantly higher lipid peroxide levels than young women. The lipid peroxide:TG ratio, which declined by mo 3, was still significantly higher than baseline.
These data indicate that although long-term fish oil supplementation may be beneficial in reducing plasma total TG, susceptibility of plasma lipids to free radical attack is potentiated."

Po dvoch mesiacoch mali staršie ženy významne vyššiu hodnotu peroxidov, než mladšie ženy.
Tieto údaje naznačujú,že hoci dlhodobá suplementácia rybím tukom môže mať prínosy v znížení hladiny triglyceridov, citlivosť tukov v plazme na útok voľných radikálov sa zosilnila.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 266 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 18  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 22 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz