Zdraví-AZ Vaše fórum o zdraví

Právě je čtv bře 28, 2024 10:37 am

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 123 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 9  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Ghí - přepuštěné máslo
PříspěvekNapsal: čtv bře 29, 2012 4:46 pm 
Offline

Registrován: čtv bře 29, 2012 3:11 pm
Příspěvky: 324
Pro mě osobně je ghí nejlépe stravitelný tuk, nikdy mi v žaludku dlouho neleží.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ghí - přepuštěné máslo
PříspěvekNapsal: čtv bře 29, 2012 5:14 pm 
Offline

Registrován: ned led 31, 2010 1:10 pm
Příspěvky: 735
Bydliště: Slovensko - Košice
Vševěd píše:
Vzhledem k tomu, že jsi moji připomínku ignoroval, je mi jasné, že jsi žádné krevní zkoušky neabsolvoval a tvrzení "mám cholesterol v pořádku" je kompletně vylhané.
už proto bys neměl někomu doporučovat vysokotukou dietu z nasycených tuků...

Dobre, priznávam, nerobil som si cholesterolové testy...
Urobím si ich ale - no povedz mi, ty "VŠEVĚD" (nakoľko som si také testy nikdy nerobil)... môžem si ich niekde urobiť bez toho, aby som sa dopredu objednával, a ešte použil ako "medzník" moju spretú doktorku, s tou najhoršou čakárňou na svete (sú tam samí dôchodcovia, minimálne 65 ročný, je tam smrad a vadí im, keď sa otvorí okienko, vraj im "ťahá na chrbát"... preto čakám ako idiot vonku... \":)\" ...).
Urobím si ich už len pre pokoj vlastnej duše....
Ja nevidím dôvod, aby Kwasniewski a Lutz klamali v tom, že na vysokotukovej strave s nízkym podielom sacharidov sa upravuje cholesterol na super hodnoty... PREČO BY TO ROBILI ? Kwasnieski už takmer 50 rokov propaguje svoj stravovací režim (s menšími úpravami - pridal viac sacharidov, teda nejakých 80-100g/deň...)... Keby bolo tvrdenie "cholesterol sa na tejto strave znižuje" lož, tak... BY TO ASI NETVRDIL 50 ROKOV, nie je predsa IDIOT... To je totiž vec, ktorú si môže každý, kto sa dá na vysokotukovú stravu s nízkym obsahom sacharidov, OVERIŤ, stačí, ak si urobí test cholesterolu...
A z toho dôvodu som písal, že mám super hodnoty cholesterolu (keďže na tej strave sa cholesterol znižuje, a navyše si robím rôzne detoxikácie a športujem).
UROBÍM SI TEDA TEN TEST PRE SEBA (NIE PRE TEBA), ALE ZMIENIM SA TU O TOM. No v inom vlákne, vo vlákne, kde sa rozoberá spomínaný druh výživy...

Mimochodom, ŽIJEŠ V OMYLE, keď si myslíš, že nasýtené tuky SAMÉ O SEBE zvyšujú cholesterol.... Proste aj ty si uveril WHO.... \":D\"
RASTLINNÉ TUKY sú vždy horšie než živočíšne, to WHO vie, a preto to zatĺka (myslíš, že majú záujem o zdravie obyvateľstva ? Kdeže...), a odporúča namiesto živočíšnych tukov tuky rastlinné... Ten, kto počúva ich rady, bude konzumovať rastlinné tuky. ALE SÚ NECHUTNÉ (až na drahý kokosový, ktorý ale tiež nie je chutný vo vysokých dávkach...)... tak AUTOMATICKY ľudia počúvajúci BLUDY WHO znížia spotrebu tukov, a pri súčasnej VYSOKOSACHARIDOVEJ STRAVE a súčasnom znížení tukov na malé množstvo (lebo rastlinné sú nechutné) sa im upraví cholesterol... A TAK SÚ ĽUDIA KLAMANÝ, ŽE TO JE VĎAKA TOMU, ŽE NEPOUŽÍVAJÚ ŽIVOČÍŠNE TUKY...
CHOLESTEROL VZNIKÁ VINOU S-A-CH-A-R-I-D-O-V, ak sa ich vysoké množstvo mieša s vysokým množstvom tuku. Ak sa ale vysoké množstvo tukov NEMIEŠA sa vysokým množstvom sacharidov (150/200 a viac gramov sacharidov s 200 a viac gramami tuku), tak SA CHOLESTEROL NEVYTVÁRA.
Preto tu stále píšem o tom, že ak niekto chce fungovať na tukoch bez toho, aby sa mu zvýšil cholesterol, musí obmedziť sacharidy na 80-100g/deň...

_________________
Majte sa pekne, veľa zdravia, šťastia, penazí vám prajem. NOWOCAYN & Marek. (9.5. 2012)
RUŠIM NICK, idem žiť, už je na to ČAS. Ruším účty na internete, všetko, počítač využívam už len na prácu.
Tešilo ma (9.5. 2012) dieta


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ghí - přepuštěné máslo
PříspěvekNapsal: pát bře 30, 2012 9:32 am 
Offline

Registrován: pon říj 04, 2010 4:38 pm
Příspěvky: 1493
NOWOCAYN píše:
Dobre, priznávam, nerobil som si cholesterolové testy...
Urobím si ich ale - no povedz mi, ty "VŠEVĚD" (nakoľko som si také testy nikdy nerobil)... môžem si ich niekde urobiť bez toho, aby som sa dopredu objednával, a ešte použil ako "medzník" moju spretú doktorku, s tou najhoršou čakárňou na svete (sú tam samí dôchodcovia, minimálne 65 ročný, je tam smrad a vadí im, keď sa otvorí okienko, vraj im "ťahá na chrbát"... preto čakám ako idiot vonku... \":)\" ...).
Urobím si ich už len pre pokoj vlastnej duše....
Ja nevidím dôvod, aby Kwasniewski a Lutz klamali v tom, že na vysokotukovej strave s nízkym podielom sacharidov sa upravuje cholesterol na super hodnoty... PREČO BY TO ROBILI ? Kwasnieski už takmer 50 rokov propaguje svoj stravovací režim (s menšími úpravami - pridal viac sacharidov, teda nejakých 80-100g/deň...)... Keby bolo tvrdenie "cholesterol sa na tejto strave znižuje" lož, tak... BY TO ASI NETVRDIL 50 ROKOV, nie je predsa IDIOT... To je totiž vec, ktorú si môže každý, kto sa dá na vysokotukovú stravu s nízkym obsahom sacharidov, OVERIŤ, stačí, ak si urobí test cholesterolu...
A z toho dôvodu som písal, že mám super hodnoty cholesterolu (keďže na tej strave sa cholesterol znižuje, a navyše si robím rôzne detoxikácie a športujem).
UROBÍM SI TEDA TEN TEST PRE SEBA (NIE PRE TEBA), ALE ZMIENIM SA TU O TOM. No v inom vlákne, vo vlákne, kde sa rozoberá spomínaný druh výživy...

Mimochodom, ŽIJEŠ V OMYLE, keď si myslíš, že nasýtené tuky SAMÉ O SEBE zvyšujú cholesterol.... Proste aj ty si uveril WHO.... \":D\"
RASTLINNÉ TUKY sú vždy horšie než živočíšne, to WHO vie, a preto to zatĺka (myslíš, že majú záujem o zdravie obyvateľstva ? Kdeže...), a odporúča namiesto živočíšnych tukov tuky rastlinné... Ten, kto počúva ich rady, bude konzumovať rastlinné tuky. ALE SÚ NECHUTNÉ (až na drahý kokosový, ktorý ale tiež nie je chutný vo vysokých dávkach...)... tak AUTOMATICKY ľudia počúvajúci BLUDY WHO znížia spotrebu tukov, a pri súčasnej VYSOKOSACHARIDOVEJ STRAVE a súčasnom znížení tukov na malé množstvo (lebo rastlinné sú nechutné) sa im upraví cholesterol... A TAK SÚ ĽUDIA KLAMANÝ, ŽE TO JE VĎAKA TOMU, ŽE NEPOUŽÍVAJÚ ŽIVOČÍŠNE TUKY...
CHOLESTEROL VZNIKÁ VINOU S-A-CH-A-R-I-D-O-V, ak sa ich vysoké množstvo mieša s vysokým množstvom tuku. Ak sa ale vysoké množstvo tukov NEMIEŠA sa vysokým množstvom sacharidov (150/200 a viac gramov sacharidov s 200 a viac gramami tuku), tak SA CHOLESTEROL NEVYTVÁRA.
Preto tu stále píšem o tom, že ak niekto chce fungovať na tukoch bez toho, aby sa mu zvýšil cholesterol, musí obmedziť sacharidy na 80-100g/deň...

Testy na cholesterol si můžeš udělat i jako samoplátce, v nějaké laboratoři ve svém okolí. Vadí mi, že píšeš, že jsi nikdy neměl lepší cholesterol a doporučuješ Kwasnievského dietu bez toho, že bys
věděl, jestli je to opravdu tak. I já jsem věřil tomu, že při ketogenních dietách nedochází ke zvyšování cholesterolu, ale nemusí to být tak úplně pravda. Aspoň v mojem případě nebyla, cholesterol 12 (povolená hodnota je 6). Samozřejmě jsem četl Velkou cholesterolovou lež a podle ní se ničeho bát nemusím. Plus pro mně je, že nemám vysoký krevní tlak a nejsem obézní. Ale že bych si vsadil na to, že se mi nic nemůže stát, to určitě ne, proto jím hodně omega vajec a piju olej z vlašských ořechů a mandlí, jím hodně oříškových másel.
Udělej si testy na cholesterol, uvidíš, na čem jsi. Doporučuju i poměr HDL/LDL

_________________
Fešák som, to je pravda, ale nie som narcis


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ghí - přepuštěné máslo
PříspěvekNapsal: pát bře 30, 2012 10:02 am 
Offline

Registrován: pon říj 04, 2010 4:38 pm
Příspěvky: 1493
jen taková myšlenka: jsem osobně vždycky skeptický k něčemu, co vypadá jako příjemná cesta, která má lepší výsledky než ta strastiplná.
že budu žrát slaninu a bůček a cholesterol mi půjde dolů? SUPER! ale obávám se, že to je moc krásné, než aby to tak fungovalo. že se můžu
cpát banánama od rána do večera a vyléčí se mi candida? nádhera! miluju banány, nebude žádný problém jíst je každý den!

_________________
Fešák som, to je pravda, ale nie som narcis


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ghí - přepuštěné máslo
PříspěvekNapsal: úte dub 03, 2012 9:27 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28242
Bydliště: Poděbrady
Ates píše:
Pro mě osobně je ghí nejlépe stravitelný tuk, nikdy mi v žaludku dlouho neleží.

Tento tuk doporučuje ajurvéda tisíce let, tak na tom něco asi bude.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ghí - přepuštěné máslo
PříspěvekNapsal: sob dub 14, 2012 4:37 pm 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon srp 22, 2011 2:03 pm
Příspěvky: 741
Bydliště: Praha 12 – Kamýk
Xeelee píše:
Niter kibbeh (kořeněné přepuštěné máslo)
http://cs.wikipedia.org/wiki/Niter_kibbeh

Přidávaj se do něj i fungicidní přísady. Toho by se dalo využít při protikvasinkový dietě. Právě sem vytvořil českej záznam na Wikipedii (překlad z angličtiny a katalánštiny):

Citace:
Niter kibbeh, nebo niter qibe (Etiopsky ንጥር ቅቤ niṭer ḳibē), také nazývané tesmi (v tigrinštině), je kořeněné přepuštěné máslo, používané v etiopské kuchyni. Připravuje se podobně jako přepuštěné máslo, ale niter kibbeh je vařeno s kořením. Recepty se liší, ale běžně se používá kmín, koriandr, kurkuma, kardamom, skořice, pískavice nebo muškátový oříšek. To mléčnému tuku dodává výraznou kořeněnou chuť a vůni. Pro zvýraznění chuti se celé koření opeče na pánvi a rozdrtí v hmoždíři nebo namele. U většiny druhů Niter kibbeh se často přidává i čerstvý česnek a zázvor.

V Somalilandu je známé jako subag Soomaali a je ve velké míře vyráběno a používáno při vaření v domácnostech a ke konzervování masa kočovníků. Přísady se trochu liší. Somálci do másla přidávají česnek, kardamom a hřebíček.

Právě sem si udělal niter kibbeh z:

1,25 kg másla (5 × 250 g),
30 g drceného kmínu,
15 g mleté skořice,
18 g celého hřebíčku (primitivní ruční mlýnek ho odmítá namlít),
12 g mletého muškátového oříšku,
min. 30 g pálivé mleté papriky,
20 g kari směsi (kurkuma, koriandr, sůl, pískavice, granulovaný česnek, pálivá paprika, kmín, skořice, hřebíček, muškátový oříšek, zázvor),
10 g oregána,
15 g provensálského koření (tymián, saturejka, rozmarýn, bazalka, majoránka, šalvěj, bobkový list),
(prostě až na 100g balení papriky celé sáčky)
1 hlavičky a tří stroužků nakrájeného čerstvého česneku,
a cca stejného množství nakrájeného zázvoru.

S pomocí chňapky a igelitového sáčku sem vyždímal plátýnko, přes který sem máslo propasíroval.

Niter kibbeh je tmavě červený (na okrajích skleněný nádoby u hladiny prosvítá žlutá), nádherně voní po koření a má velmi výraznou lahodnou chuť s lehkým pálivým dojezdem. (Mámu ale ochutnávka na špičku jazyka podle reakcí málem zabila \":)\" To asi bude tím, že nemůže česnek, křen, pálivou papriku, chilli apod. Asi ji k ochutnávce zlákala nádherná vůně linoucí se z kuchyně.)

Příště zkusím přidat nastrouhanej křen, trochu bobkovýho listu a nakrájený chilli papričky z vietnamský tržnice. Pálivé já tuze rád \":)\" Kapsaicin se rozpouští v tucích. Když to přeženu, tak budu mít spoustu chilli mastičky \":D\"

_________________
vše o šankaprakšaláně ● tabulka zdravých potravin: download / online / kompletní sakulova
Používejte MOZEK a nevěřte každý blbosti na Internetu!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ghí - přepuštěné máslo
PříspěvekNapsal: úte dub 17, 2012 11:05 am 
Offline

Registrován: pát kvě 14, 2010 4:04 pm
Příspěvky: 445
Bydliště: Hodonínsko
Včera jsem dělala své první Ghí \":idea:\"
Koupila jsem v kauflandu ve slevě německé máslo 250g, dala ho do titanového rendlíku, který nepřipaluje a zhruba 40 minut jsem nechávala probublávat, sbírala pěnu a až se dole udělaly hnědozlatavé hrudky, máslo jsem přecedila do skleničky přes plátýnko.
Výsledkem je zlatavá tuhá hmota s abnormálně výraznou vůní, velmi silné chuti a nikoliv hladké, ale lehce jakoby krupičnaté konzistence, která se na jazyku ihned rozpouští.
Je to tak správně?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ghí - přepuštěné máslo
PříspěvekNapsal: úte dub 17, 2012 12:00 pm 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon srp 22, 2011 2:03 pm
Příspěvky: 741
Bydliště: Praha 12 – Kamýk
jani píše:
Včera jsem dělala své první Ghí \":idea:\"
Koupila jsem v kauflandu ve slevě německé máslo 250g, dala ho do titanového rendlíku, který nepřipaluje a zhruba 40 minut jsem nechávala probublávat, sbírala pěnu a až se dole udělaly hnědozlatavé hrudky, máslo jsem přecedila do skleničky přes plátýnko.
Výsledkem je zlatavá tuhá hmota s abnormálně výraznou vůní, velmi silné chuti a nikoliv hladké, ale lehce jakoby krupičnaté konzistence, která se na jazyku ihned rozpouští.
Je to tak správně?

Je to tak správně. Část je tekutý a na dně jsou drobné kuličky podobný krupici. Předpokládám, že to tekutý budou nenasycený mastný kyseliny a kuličky budou z těch nasycenejch. Mimochodem, v mém niter kibbeh jsou menší a rychlejc se rozpouští než když sem přepuštěný máslo bez koření dělal z toho samýho nejlevnějšího českýho másla z Tesca.

_________________
vše o šankaprakšaláně ● tabulka zdravých potravin: download / online / kompletní sakulova
Používejte MOZEK a nevěřte každý blbosti na Internetu!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ghí - přepuštěné máslo
PříspěvekNapsal: pát dub 20, 2012 10:20 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28242
Bydliště: Poděbrady
Xeelee píše:
Právě sem si udělal niter kibbeh z:

1,25 kg másla (5 × 250 g),
30 g drceného kmínu,
15 g mleté skořice,
18 g celého hřebíčku (primitivní ruční mlýnek ho odmítá namlít),
12 g mletého muškátového oříšku,
min. 30 g pálivé mleté papriky,
20 g kari směsi (kurkuma, koriandr, sůl, pískavice, granulovaný česnek, pálivá paprika, kmín, skořice, hřebíček, muškátový oříšek, zázvor),
10 g oregána,
15 g provensálského koření (tymián, saturejka, rozmarýn, bazalka, majoránka, šalvěj, bobkový list),
(prostě až na 100g balení papriky celé sáčky)
1 hlavičky a tří stroužků nakrájeného čerstvého česneku,
a cca stejného množství nakrájeného zázvoru.

S pomocí chňapky a igelitového sáčku sem vyždímal plátýnko, přes který sem máslo propasíroval.

Niter kibbeh je tmavě červený (na okrajích skleněný nádoby u hladiny prosvítá žlutá), nádherně voní po koření a má velmi výraznou lahodnou chuť s lehkým pálivým dojezdem. (Mámu ale ochutnávka na špičku jazyka podle reakcí málem zabila \":)\" To asi bude tím, že nemůže česnek, křen, pálivou papriku, chilli apod. Asi ji k ochutnávce zlákala nádherná vůně linoucí se z kuchyně.)

Příště zkusím přidat nastrouhanej křen, trochu bobkovýho listu a nakrájený chilli papričky z vietnamský tržnice. Pálivé já tuze rád \":)\" Kapsaicin se rozpouští v tucích. Když to přeženu, tak budu mít spoustu chilli mastičky \":D\"

Zní to lákavě a matce se nedivím, slabší nátury takové špecie těžko snášejí, ale mě se sbíhají sliny.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ghí - přepuštěné máslo
PříspěvekNapsal: ned dub 29, 2012 12:43 pm 
Offline

Registrován: stř srp 17, 2011 5:02 pm
Příspěvky: 124
pokuď někdo dělá poprvé a neví jestli už je máslo hotové, stačí do něho namočit proužek papíru a zapálit.Pokuď bude prskat- v másle je ještě voda


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ghí - přepuštěné máslo
PříspěvekNapsal: ned dub 29, 2012 3:01 pm 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon srp 22, 2011 2:03 pm
Příspěvky: 741
Bydliště: Praha 12 – Kamýk
Podělím se o mou novou vychytávku, jedlou chilli mast.

Chilli mast se vyrábí tak, že se rozehřeje vazelína (nebo jinej tuk), zamíchá se do něj mletý nebo najemno nasekanný chilli, nechá se odstát do druhýho dne, znovu se rozehřeje a přecedí se do kelímků.

Já sem nakrájel papričky, hodil je do rozpuštěnýho másla (2 kostky) a dál sem postupoval jako při výrobě normálního ghí. Výsledek poslouží jako pokrm i jako mast. Akorát je u „masti“ potřeba počítat s tím, že je tekutá.

Po vychladnutí odpadu ho můžete sníst. Není už tak pálivej a pěkně křupe.

_________________
vše o šankaprakšaláně ● tabulka zdravých potravin: download / online / kompletní sakulova
Používejte MOZEK a nevěřte každý blbosti na Internetu!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ghí - přepuštěné máslo
PříspěvekNapsal: sob kvě 05, 2012 12:33 pm 
Offline

Registrován: úte kvě 04, 2010 10:08 am
Příspěvky: 1472
Co kdo děláte se zbytkem sebraných "nečistot" z přepuštěného másla ? \":?:\"
(příbuzní nedodržují zásady zdravé stravy, a smaží ostošest, tak zvažuju jim to dát na smažení... )

------------

jinde na netu čtu:
- ghí je vhodné k uchování na delší dobu než normální máslo a dochází u ghí ke zvýšení jeho teplotní odolnosti
- Jeho umírněné množství údajně povzbuzuje trávení více než ostatní oleje. Je schopno také podpořit imunitní systém (Ojas v Ayurveda). Je také velmi chutný a bez vedlejších účinků prostého (neupraveného) másla. Pokud odstraníme z másla vlhkost nemusíme je ani skladovat v lednici.
- lépe skladovat v lednici. Pokud se rozhodnete jinak, nevadí, i tak máslo vydrží roky. Na Východě se říká, že čím je ghí starší, tím je léčivější.
- máslo takto zbavené mléčné látky nežlukne. Vydrží měsíce i když jej nedáme do lednice. Jde o tuk oříškové vůně, který se při vysokých teplotách nepřepaluje. Je tudíž vhodný nejen na smažení, ale lahodné jsou z něho i polévky, omáčky a sladké pečivo. Dodá jídlu krásnou vůni a jemnost. Ghí je elixír na dlouhověkost. Regeneruje organismus, chrání nervové tkáně, podporuje imunitu, čistí naše energetické kanály, posiluje mozek, a odstraňuje z těla jedy.
- Kršna doporučuje zbylou pěnu a kousky čehosi uschovat a použít do polévek či buchet. (v Kršnově vegetariánské kuchařce od Adirádžy dásy (The Bhaktivedanta Book Trust).
- té sebrané pěně a čemusi se říká šmolc, podle jiných se tomu "blátu" z přepuštěného másla se říkalo (nářečně v Čechách, nikoliv podle Wiki) rantaš
http://en.wikipedia.org/wiki/Schmaltz
- Ghee je v originále výrobek z buvolího mléka a pravověrný Ind by se ofrňoval nad naším máslem - na ghee totiž berou máslo, které bylo vyrobeno ne naši cestou přes smetanu, ale přes dahi jogurt - v postupu zahřívají na 90 st. pro vypaření vody, ale nakonec ještě přikouří na 120 st. pro karamelizaci a změnu chuti….
- se dřív přepuštěnému máslu říkalo máslo, čerstvému pak „putra“. Dnes mu prý profesionální kuchaři říkají klarifikované máslo. Přepuštěné máslo je jasný český název, dříve se mu také říkávalo „šmolc“ (nebo „šmalc“) a pochází to z německého „Butterschmalz“, což si lze koupit v každém německém supermarketu – velkou kulatou vaničku
- hodně záleží na kvalitě vstupního másla (v zahraničí bývá o dost méně syrovátky, než si dovolí prodávat u nás \":-(\" , dle některých je u nás výtěžnost: z 500g hnusu mám 307g lahody....
- Používá se ke zjemnění chuti. Činí pokrmy stravitelnými, posiluje jejich chuť a při dušení zachovává vitamíny potravin. Posiluje zrak a ochlazuje přemírný žár (může se použít na ošetření popálenin kůže). Je přirozeným lapačem radikálů a tak ochraňuje buňky. Ghí obsahuje vitamíny A, E, niacin a minerály sodík, draslík, vápník, fosfor, hořčík a železo

- Jednodušší výrobní postup – máslo rozpustit, sundat z plamene a v téže nádobě nechat ztuhnout. Do tukového „škraloupu“ udělat díru, vylít spodní vrstvu (voda a mléčné zbytky), škraloup přehodit do čisté nádoby, rozpustit, sebrat zbytek pěny, nechat odpařit zbytek vody. Postup je z praxe farmářky, co zpracovává den co den celou dávku nadojeného mléka od jedné domácí kravičky.

- Ještě jedna metoda na přepouštění másla – bez filtrace hadříkem (kdo neumí anglicky, pochopí z fotek):
http://www.cookingforengineers.com/arti ... -Butter-II
Možno dál modifikovat rozpuštěním másla rovnou v pytlíku ve vodní lázni – odpadne umaštěný kastrol a bryndání másla při přelévání
(i když ne každý by asi viděl igelit jako ideální, kde je možnost přenosu chem.látek při tepelném zacházení...)


Naposledy upravil muflon dne sob kvě 05, 2012 1:28 pm, celkově upraveno 4

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ghí - přepuštěné máslo
PříspěvekNapsal: sob kvě 05, 2012 12:59 pm 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon srp 22, 2011 2:03 pm
Příspěvky: 741
Bydliště: Praha 12 – Kamýk
muflon píše:
Co kdo děláte se zbytkem sebraných "nečistot" z přepuštěného másla ? \":?:\"
(příbuzní nedodržují zásady zdravé stravy, a smaží ostošest, tak zvažuju jim to dát na smažení... )

Konzumovat koncentrovanou mléčnou bílkovinu musí bejt strašně zdravý \":-)\" A smažit na trochu mastný bílkovině je totální pitomost. Já pěnu vyhazuju.

_________________
vše o šankaprakšaláně ● tabulka zdravých potravin: download / online / kompletní sakulova
Používejte MOZEK a nevěřte každý blbosti na Internetu!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ghí - přepuštěné máslo
PříspěvekNapsal: sob kvě 05, 2012 1:13 pm 
Offline

Registrován: úte kvě 04, 2010 10:08 am
Příspěvky: 1472
Xeelee píše:
Konzumovat koncentrovanou mléčnou bílkovinu musí bejt strašně zdravý \":-)\" A smažit na trochu mastný bílkovině je totální pitomost. Já pěnu vyhazuju.

...tak smažení je nejspíš blbost, ono je to hodně tekuté...a tuku tam tudíž nebude kdovíkolik

Ale Kršna by to jak píšu, nevyhodil, doporučuje zbylou pěnu a kousky čehosi uschovat a použít do polévek či buchet...Ale souhlasím že to nebude zrovna kdovíjak prospěšné, přesto jsou lidé co to považují za lahůdku...(voní to příjemně)
...dříve prý babičky dětem mazaly ty zbytky ("cmour") na chleba nebo se na něm ohřívaly placky.
...je to dle komentářů na netu prý výtečný na maštění šišek, knedlíků, kaše a jiné laskominky (tak až si někdo bude chtít vesele "zahřešit", má jeden tip \":-)\" , neb dle pana Jardy je párkrát ročně potřeba u některých lidí aby se buď přežraly, nebo si dalo něco dost nezdravého na co mají chuť (aby je ta chuť zase na nějaký čas přešla, a tělo psychicky nemělo pocit že je ošizováno...mimo jiné jak víme časem se při přechodu na zdravou stravu, chutě postupně mění... \":-)\"


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ghí - přepuštěné máslo
PříspěvekNapsal: sob kvě 05, 2012 11:41 pm 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon srp 22, 2011 2:03 pm
Příspěvky: 741
Bydliště: Praha 12 – Kamýk
muflon píše:
Ale Kršna by to jak píšu, nevyhodil, doporučuje zbylou pěnu a kousky čehosi uschovat a použít do polévek či buchet...Ale souhlasím že to nebude zrovna kdovíjak prospěšné, přesto jsou lidé co to považují za lahůdku...(voní to příjemně)
...dříve prý babičky dětem mazaly ty zbytky ("cmour") na chleba nebo se na něm ohřívaly placky.
...je to dle komentářů na netu prý výtečný na maštění šišek, knedlíků, kaše a jiné laskominky (tak až si někdo bude chtít vesele "zahřešit", má jeden tip \":-)\" , neb dle pana Jardy je párkrát ročně potřeba u některých lidí aby se buď přežraly, nebo si dalo něco dost nezdravého na co mají chuť (aby je ta chuť zase na nějaký čas přešla, a tělo psychicky nemělo pocit že je ošizováno...mimo jiné jak víme časem se při přechodu na zdravou stravu, chutě postupně mění... \":-)\"

Babičky ani Kršna určitě nevěděli o tom jak je mléčná bílkovina škodlivá. Třeba by ji pak nedoporučovali. Věřím ale, že je to dobrota. Na tuhle informaci nenarážím poprvé. Já jen vím, že bych to nikdy nejed ani bych to nikomu nedoporučil stejně jako třeba konzumaci mléka.

_________________
vše o šankaprakšaláně ● tabulka zdravých potravin: download / online / kompletní sakulova
Používejte MOZEK a nevěřte každý blbosti na Internetu!


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 123 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 9  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 23 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz