Zdraví-AZ Vaše fórum o zdraví

Právě je úte bře 19, 2024 5:10 am

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 21 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Boj s váhou
PříspěvekNapsal: čtv čer 09, 2016 4:45 pm 
Offline

Registrován: čtv čer 09, 2016 3:59 pm
Příspěvky: 4
Zdravím,
Nevím, jestli můj příběh někomu pomůže, možná spíš čekám, že najdu člověka se stejným problémem. Už od narození jsem byla hubená( porodní hmotnost 2,70 kg).Do prvního porodu jsem o nějaké zdravé stravě ani neslyšela, ani jsem neměla zájem, mohla jsem sníst cokoliv a nebylo to na mě poznat, váhu jsem měla vždy kolem 58 kg při výšce 171 cm. Naprosto mi to vyhovovalo.Po prvním porodu jsem najednou měla 65 kg, a cítila se děsně.Rozhodla jsem se vynechat uzeniny a začít jíst víc zeleniny a ovoce, po roce jsem měla zpět svých krásných 58 kg. Pak sem otěhotněla podruhé, a to jsem se rozhodla více věnovat stravě.Narazila jsem na tyhle stránky. Docela mě inspirovaly, tak jsem si upravila jídelníček,jen obědy jsem si dělala normální ( vařené ).Byla jsem spokojená a plná energie, miminko bylo naprosto zdravé, přibrala jsem jen 6 kg. Zlom nastal po propuštění z porodnice ( tam jsem jedla vše,co přede mě postavili,hlad byl děsně velký a nepohrdla jsem ani nudlemi s cukrem či co to bylo) Po návratu domů jsem se zvážila, 58 kg,bylo mi to děsně divné,čekala jsem přece jen větší váhu,hlavně po těch úžasných obědech v nemocnici, ale dál jsem to neřešila. Po 3 dnech jsem si na váhu stoupla znovu a zděsila se, 55 kg !!. No šok. A to jsem jedla ve velkém,kvůli kojení.Tak nastal boj,udržet svou váhu aspoň na těch 55 kg.Byly dny,kdy jsem nechtěla jídlo ani vidět a musela se nutit něco sníst, bohužel jsem nemohla setrvat na zdravé stravě, to bych si k snídani musela dát tak 1 kg sladkého ovoce. Radši jsem se přestala vážit, jenže na kontrole po šestinedělí,jaké překvapení, váha 53 kg...Sestřička mi poradila úžasnou věc,přestat se hýbat a jíst sladkosti, skvělý přístup.Doktorka byla o něco sdílnější, mám to dispoziční a 90% ženských by to se mnou vyměnilo. A já jsem v koncích, nevím, co mám jíst,aby mi ta váha neklesala,reklamu na anorexii dělat nehodlám. A nechci se cpát sladkostmi, bučkem a podobnými věcmi. Jediné řešení je přestat kojit, protože je to prý způsobeno tím, ale to se mi příčí dávat dítěti umělé mléko,když mám svoje. Jinak ovoce zeleninu jím pořád dost,ořechy, jáhly,pohanku,kuskus,rýži, bulgur,brambory, chleba si peču, dělám si ovocné koktejly s manga,to je dost syté, a popíjím ovocné šťávy. Beru pupálkový olej, občas si koupím čokoládu, kvůli kojení nesmím nadýmavé věci. Beru jakoukoliv radu, pokud vůbec jde v tomhle případě pomoct, pokud ne,tak jsem se alespoň vypsala \":-)\".Děkuji.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Boj s váhou
PříspěvekNapsal: čtv čer 09, 2016 4:55 pm 
Offline

Registrován: pon čer 10, 2013 2:26 pm
Příspěvky: 964
Nenech se vyvést z míry ani sestřičkami, ani doktory, ani články v novinách. A už vůbec neuvažuj o přerušení kojení, koj třeba do pěti let, prostě tak, jak vám to s děckem sedne. Jez to, co ti přijde pro tebe dobré, tělo si samo řekne, ono si to sedne.
Na tvou výšku bys mohla vážit padesát devět, ale z toho se nestřílí, v zimně si vezmeš o mikinu víc, no ....


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Boj s váhou
PříspěvekNapsal: pát čer 10, 2016 8:21 am 
Offline

Registrován: čtv čer 09, 2016 3:59 pm
Příspěvky: 4
Tělo by snědlo klidně i půl vola \":-)\".Jinak pro představu moje dnešní snídaně : špaldové vločky s kupou sušeného ovoce,semínek a ořechů, 0,5 l Kara bez mlíka, po hodině 3 plátky špaldového chleba s kozím sýrem a 0,5 l kojícího čaje a to je teprve 8 ráno,co zbytek dne, navíc se cítím jen lehce zasycena. Je to dost náročné i na psychiku.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Boj s váhou
PříspěvekNapsal: pát čer 10, 2016 9:39 am 
Offline

Registrován: pon čer 10, 2013 2:26 pm
Příspěvky: 964
Lochomacek píše:
Tělo by snědlo klidně i půl vola \":-)\".Jinak pro představu moje dnešní snídaně : špaldové vločky s kupou sušeného ovoce,semínek a ořechů, 0,5 l Kara bez mlíka, po hodině 3 plátky špaldového chleba s kozím sýrem a 0,5 l kojícího čaje a to je teprve 8 ráno,co zbytek dne, navíc se cítím jen lehce zasycena. Je to dost náročné i na psychiku.

Tohle by byla moje celodenní strava, ku které bych se odhodlával tak do jedenácti dopoledne .... a raději bych si to rozložil do víc jídel .... Tož, každé tělo funguje jinak, no .... (vážím o 30 kg víc a ne a ne přibrat, i když chci, jako ty, už to vzdávám, prostě se to jídlem udělat nedá).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Boj s váhou
PříspěvekNapsal: pát čer 10, 2016 9:55 am 
Offline

Registrován: pát led 29, 2016 11:42 am
Příspěvky: 297
Lochomacek píše:
Tělo by snědlo klidně i půl vola \":-)\"

Tak proč mu ho nedat? Tělo se patrně snaží doplnit živiny, kterých se mu ale ze stravy nedostává. Dohledala jsem něco na základě toho, jak jedly minulé generace, pokud jim např. náboženství nebo šlechta nezakazovaly vybrané potraviny. Z tohoto odkazu překládám doporučené potraviny pro těhotné a kojící ženy.

  • olej z tresčích jater kvůli vitaminům A a D (pozor, nesmí být přidaný umělý vitamin A, je toxický) - 2 čaj. lžičky denně. Toto množství není možné užívat, pokud k tomu není každý den konzumováno tučné maso, žloutky apod!
  • litr plnotučného (ideálně syrového) mléka denně
  • 60g másla denně - vše od krav, které měly možnost se pást
  • 2 a více vajec denně
  • navíc ještě žloutky - vše od slepic, které měly travnatý výběh
  • 100 gramů jater, 1x - 2x týdně
  • čerstvé ryby a plody moře (mušle, jikry) -3x - 4x týdně
  • hověží nebo jehněčí každý den, je nutné je jíst s tukem
  • tučné ryby nebo sádlo (z prasat, která měla venkovní výběh) - kvůli vitaminu D, denně
  • 2 pol. lžíce kokosového oleje denně
  • laktofermentovaná zelenina a nápoje, denně
  • kostní vývary
  • správně připravené celozrnné obilniny (namočené dostatečně dlouho předem atd.)
  • čerstvá zelenina a ovoce

Na stravu je samozřejmě nutné přejít postupně, aby to nevyvolalo nežádoucí reakce, ale silně se nedoporučuje něco vynechávat.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Boj s váhou
PříspěvekNapsal: pát čer 10, 2016 10:52 am 
Offline

Registrován: pon čer 10, 2013 2:26 pm
Příspěvky: 964
Gamina píše:
Tak proč mu ho nedat? Tělo se patrně snaží doplnit živiny, kterých se mu ale ze stravy nedostává. Dohledala jsem něco na základě toho, jak jedly minulé generace, pokud jim např. náboženství nebo šlechta nezakazovaly vybrané potraviny. Z tohoto odkazu překládám doporučené potraviny pro těhotné a kojící ženy.

  • olej z tresčích jater kvůli vitaminům A a D (pozor, nesmí být přidaný umělý vitamin A, je toxický) - 2 čaj. lžičky denně. Toto množství není možné užívat, pokud k tomu není každý den konzumováno tučné maso, žloutky apod!
  • litr plnotučného (ideálně syrového) mléka denně
  • 60g másla denně - vše od krav, které měly možnost se pást
  • 2 a více vajec denně
  • navíc ještě žloutky - vše od slepic, které měly travnatý výběh
  • 100 gramů jater, 1x - 2x týdně
  • čerstvé ryby a plody moře (mušle, jikry) -3x - 4x týdně
  • hověží nebo jehněčí každý den, je nutné je jíst s tukem
  • tučné ryby nebo sádlo (z prasat, která měla venkovní výběh) - kvůli vitaminu D, denně
  • 2 pol. lžíce kokosového oleje denně
  • laktofermentovaná zelenina a nápoje, denně
  • kostní vývary
  • správně připravené celozrnné obilniny (namočené dostatečně dlouho předem atd.)
  • čerstvá zelenina a ovoce

Na stravu je samozřejmě nutné přejít postupně, aby to nevyvolalo nežádoucí reakce, ale silně se nedoporučuje něco vynechávat.

Úplně špatné to není, v podstatě nic z toho ... ale první, co vynechat by bylo to mléko (potenciálně alergie na laktosu - zbytečná zátěž, resp. risk) a vejce (naprosto zbytečné jídlo), max. občas vysrknout syrové.
A silně omezit množství, v tom výčtu to působí hrůzostrašně .... \":D\"


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Boj s váhou
PříspěvekNapsal: pát čer 10, 2016 11:06 am 
Offline

Registrován: pát led 29, 2016 11:42 am
Příspěvky: 297
martina72 píše:
Úplně špatné to není, v podstatě nic z toho ... ale první, co vynechat by bylo to mléko (potenciálně alergie na laktosu - zbytečná zátěž, resp. risk) a vejce (naprosto zbytečné jídlo), max. občas vysrknout syrové.
A silně omezit množství, v tom výčtu to působí hrůzostrašně .... \":D\"

Mléko ještě chápu, kromě laktózy je problematický i typ kaseinu, který produkuje většina krav. Ale třeba syrové mléko z jerseyek nebo od koz může být dobré. Přece jen není na laktózu přecitlivělý každý.

Ale nikde nevysvětlujete, proč by měla být vejce zbytečná potravina. Je v nich velké množství živin, obzvlášť toho typu, které potřebují kojící ženy, a obzvlášť v syrových žloutcích.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Boj s váhou
PříspěvekNapsal: pát čer 10, 2016 11:15 am 
Offline

Registrován: pon čer 10, 2013 2:26 pm
Příspěvky: 964
S vejci je ten problém, že je skoro nikdo nejí syrová, přitom by se, dle mého názoru, měla jíst právě jen taková. Vysvětlovat to nebudu. S mlékem to jest jasno. Ostatně, z hlediska vápníku je mléko také špatně, dost to destruuje právě metabolismus vápníku.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Boj s váhou
PříspěvekNapsal: pát čer 10, 2016 11:26 am 
Offline

Registrován: pát led 29, 2016 11:42 am
Příspěvky: 297
martina72 píše:
Ostatně, z hlediska vápníku je mléko také špatně, dost to destruuje právě metabolismus vápníku.

A tohle platí pro všechny plošně včetně kojících žen, které produkují vlastní mléko, a tím jim odchází z těla spousta vápníku?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Boj s váhou
PříspěvekNapsal: pát čer 10, 2016 12:09 pm 
Offline

Registrován: pon čer 10, 2013 2:26 pm
Příspěvky: 964
Gamina píše:
A tohle platí pro všechny plošně včetně kojících žen, které produkují vlastní mléko, a tím jim odchází z těla spousta vápníku?

V mateřském mléku je vápníku naprosté minimum a z těla vám nic neodchází. Kojení nepředstavuje žádnou významnou ztrátu energie, živin, vitamínů, minerálů ... prostě je to nic, Naopak, kojení energii získáváte, tím vztahem s dítětem.
Uvědomte si, že většina lidmi projevované energie (ale i tělesné hmoty) vůbec nepochází z prosté "chemie", z přeměny jednoho prvku na druhý, resp. z jejich syntézy ve sloučeniny, z metabolismu, jak si většina lidí myslí. Fysika si to ale rozhodně nemyslí.
Jste blázen, který si myslí, že vaše životní pochody se dají uvařit jako polévka smícháním nějakých minerálů?
Hleďte na vaše dítě - živoucí zázrak. Ono rozhodně neroste jen z vápníku či vitamínů. Roste hlavně z vaší lásky k němu. A samozřejmě z napojení se na tu živou část světa. Tam vápník není. Většina světa (99,9 % světa) žádný vápník (nebo uhlík) neobsahuje.
Take it easy ..... mějte radost a kojte, jak to jen půjde. Klidně mléko úplně vynechte, stejně budete mít mléka a vápníku dosti.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Boj s váhou
PříspěvekNapsal: pát čer 10, 2016 12:37 pm 
Offline

Registrován: pát led 29, 2016 11:42 am
Příspěvky: 297
martina72 píše:
V mateřském mléku je vápníku naprosté minimum a z těla vám nic neodchází. Kojení nepředstavuje žádnou významnou ztrátu energie, živin, vitamínů, minerálů ... prostě je to nic, Naopak, kojení energii získáváte, tím vztahem s dítětem.
Uvědomte si, že většina lidmi projevované energie (ale i tělesné hmoty) vůbec nepochází z prosté "chemie", z přeměny jednoho prvku na druhý, resp. z jejich syntézy ve sloučeniny, z metabolismu, jak si většina lidí myslí. Fysika si to ale rozhodně nemyslí.
Jste blázen, který si myslí, že vaše životní pochody se dají uvařit jako polévka smícháním nějakých minerálů?
Hleďte na vaše dítě - živoucí zázrak. Ono rozhodně neroste jen z vápníku či vitamínů. Roste hlavně z vaší lásky k němu. A samozřejmě z napojení se na tu živou část světa. Tam vápník není. Většina světa (99,9 % světa) žádný vápník (nebo uhlík) neobsahuje.
Take it easy ..... mějte radost a kojte, jak to jen půjde. Klidně mléko úplně vynechte, stejně budete mít mléka a vápníku dosti.

Váš příspěvek je patrně určen pro osoby žijící v jiné realitě, jinak si jej nedokážu vysvětlit.

Nicméně pro lidi, kteří potřebují k životu jídlo (a těch je většina, nehledě na to, že existují výjimky), bych ráda uvedla, že ačkoliv je obsah vápníku v mateřském mléce 4x nižší, než v kravském mléce (320 mg/l oproti 1250 mg/l), lidské tělo vápník a další živiny skutečně potřebuje. Pokud se tedy člověk není schopen živit pránou - což paní, která zde žádá o pomoc, zjevně schopna není. Jinak by klidně mohla přežívat na plátku chleba denně, ale to zjevně není směr, kterým by se v tomto bodě svého života byla schopna ubírat. Většina lidí má problém vstřebat i ty živny, které přijímá jídlem, a je podvyživená co se týče mikronutrientů (i některých makronutrientů), proto mi přišlo vhodné pojmout problém z tohoto hlediska.

Podotýkám, že já žádné dítě nemám. Většinou necítím potřebu reagovat na Vaše příspěvky, ale v tomto případě jsem ráda, že jste svou odpovědí prakticky ukázal, za jak moc nerelevantní je možné považovat Vaše rady k tomuto tématu. Tím neříkám, že jsou ve své podstatě nějak chybné. Nicméně se chováte jako někdo, kdo chce učit novorozence běhat, aniž by počkal, až na to bude fyziologicky připravený a až se naučí všechny potřebné předcházející dovednosti.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Boj s váhou
PříspěvekNapsal: pát čer 10, 2016 1:25 pm 
Offline

Registrován: pon čer 10, 2013 2:26 pm
Příspěvky: 964
Nejsem dogmatik.
Ale vychoval jsem tři děti a byl i u porodu a samozřejmě i u mnohaletého kojení všech dětí, dětem jsem vařil, své ženě také (většinu toho, co snědla), a vím přesně, co všechno jedla a snědla (jedla dost málo a velmi zdravě). Nějak to neodpovídá hmotě, jakou děti nabyly.
Také není úplně jasno, jak to, že padesátikilová žoužel (zas někdo jiný), která je dokonce na smrt nemocná, vzornně obstará několik dětí (tři) a kojí je mnoho let, dokonce s nalitými prsy, nejí skoro vůbec (přitom když ano, tak nezdravě), a nezhubne, jiná, sedmdesátikilová, která také nejí skoro vůbec a dokonce se hodně hýbe a pracuje, během těhotenství a po porodu, z té samé stravy přibere třicet kilo a prsy se jí zvětší ad absurdum (na nějaké devatenáctky) - také tři děti.
Zde nefungují "zákony", které si většina populace myslí. Zde je opravdu tajemství materie. Tedy čirý materialismus - fysika - svět, jaký jest. Většině populace - idealistům a fantasmagorům - nedostupný.
Jen se snažím naznačit, že v jídle to není. Jídlo s tělesností člověka zas tak moc nesouvisí.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Boj s váhou
PříspěvekNapsal: stř čer 15, 2016 8:59 pm 
Offline

Registrován: čtv čer 09, 2016 3:59 pm
Příspěvky: 4
Děkuji za zajímavé reakce, kravské mléko piju opravdu minimálně,nepovažuji to za něco,co by člověk potřeboval k životu.I když jedna zajímavost, většina lidí pije mléko jiného zvířete,ale lidské mateřské by nevypila \":-)\". (Manželovi jednou došlo mléko do kafe, tak jsem mu nabídla, že mu dám trochu svého,razantně odmítl \":-)\" ). Pránou se živit nehodlám, nevěřím tomu,takže by to u mě ani nefungovalo.Zkusím tedy do jídelníčku zařadit postupně tučnější věci, a neřešit hmotnost(budu muset schovat váhu).S masem bude problém,nechutná mi (psychický blok ze školky). Po porodu nejsem schopna sníst ani kuřecí maso, jednou se mi po něm udělalo špatně, a už ho nemůžu ani cítit. Tak mě napadá, jak píšu tyhle řádky, že psychika bude u mě asi dost velký problém. Zatím se mi podařilo vrátit hmotnost na 55 kg, ale toho jídla, co musím sníst....


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Boj s váhou
PříspěvekNapsal: stř čer 15, 2016 9:17 pm 
Offline

Registrován: pát led 29, 2016 11:42 am
Příspěvky: 297
Já jsem hodně dlouho jedla jen málo masa a poté, co jsem ho začala jíst hodně, jsem ho vůbec nedokázala strávit - bylo mi například 3 dny špatně \":-)\" Nakonec to šlo, musela jsem začít hodně malými množstvími. Nemáte odpor třeba k nějaké konkrétní úpravě masa? Třeba by fungovalo zařadit nějaký způsob úpravy, který neznáte ze školky? Nebo třeba aspoň vývary z masa/kostí (třeba kuřecí a slepičí - jsou nejsnadněji stravitelné) jako základ zeleninových polévek nebo rizota apod.?

Pokud byste to zatím raději nechala být, zkuste živočišné tuky. Většina lidí nejraději začíná máslem. Dobře se hodí do velké spousty jídel - do kaší, k zelenině atd. Já si ho dávám i k banánu \":-)\"

Držím palce! \":)\"


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Boj s váhou
PříspěvekNapsal: stř čer 15, 2016 9:49 pm 
Offline

Registrován: pon čer 10, 2013 2:26 pm
Příspěvky: 964
Maso je naprosto zbytnou součástí jídelníčku, u většiny lidí. Na druhou stranu představuje doslova dar z nebes třeba pro diabetiky, či pro lidi, kteří chcou žít zdravě, střídmě, chcou zhubnout ... a tak.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 21 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz