Zdraví-AZ Vaše fórum o zdraví

Právě je čtv bře 28, 2024 11:12 pm

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 298 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 20  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: pon říj 31, 2011 1:24 am 
Offline

Registrován: úte kvě 04, 2010 10:08 am
Příspěvky: 1472


Naposledy upravil muflon dne čtv led 01, 1970 2:00 am, celkově upraveno 0
resnum=2&


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon říj 31, 2011 2:11 am 
Offline

Registrován: úte kvě 04, 2010 10:08 am
Příspěvky: 1472
Na behej.com je podle terapeuta J.Veselého mnoho nebezpečných rad ohrožujících zdraví....
Přesto tam různé inspirativní věci lze nalézt... \":-)\" , jen se člověk nesmí nechat vyhecovat k nesmyslným rizikovým výkonům, za které by dříve či později zaplatil daň zdravotních následků....
Nechal jsem se na behej.com jejich reakcemi strhnout k poněkud emotivnějším příspěvkům za což se případným čtenářům omlouvám, ono "radit" resp.dělit se o něco z mého pohledu nového, je pro některé tamější "mazáky" jistě úsměvné...za což jsem sklidil možná i oprávněnou reakci -
"Moje" vlákno o "zdravém" běhání:
http://www.behej.com/topic/10114-behate ... -rekordy/1

"Filosoficko-"vědecko populární" vlákno od "SlavoK" o tom, zda je přirozenější tělu chůze nebo běh:
http://www.behej.com/topic/10173-je-zak ... lebo-beh/1

Zaujalo mne např.: V jednom příspěvku říká Luboš Brabec – "Představa, že existuje jeden ideální a všem vyhovující běžecký styl, je poněkud mimo…"

Líbí se mi také názor od PeterFabok, který na tom fóru propaguje běh naboso nebo běh v minimalistické obuvi: „…verim, ze kazdy z nas pokial umozni mozgu dostat sa k signalom z rozhrania noha-teren a robit si svoju pracu, pride casom na svoj optimalny pohybovy vzorec…“ a taky jak píše: „…urcite mas pravdu, ze 5min/km je pre sportovca pomale. pre paleolitickeho cloveka boli prave taketo rychlosti sucastou strategie pre prezitie. kedze nie som „sportovec“, pre mna to staci, beh vnimam ako oslavu nasej prirodzenosti…...“
----

Vidím to tak: Stejně jako mi školitel nordic walkingu řekl při zaškolování, že je někdy lépe nečíst moc protiřečících si knih o „správném stylu“, je lépe nechat tělo ať si najde to své bez násilné manipulace, CO NEJPŘIROZENĚJI… – tělo si samo časem najde své optimum, pokud mu k tomu dáme šanci a vhodný prostor (čím víc za každou cenu chceme výkony nebo „správnost“, tím víc je riziko že styl pohybu při jakémkoli sportu bude nepřirozený, násilný a tudíž rizikový na zranění…)

Inspirativní náhled na běhání :
http://www.runfree.cz/manifest/

72 stránková brožura o tom jak předcházet zraněním při běhu (anglicky, zdarma po zadání vašeho mailu a potvrzení klikem z došlé zprávy na vaši mail adrtesu - subscribe) :
http://naturalrunningcenter.com/

Velmi dobré je podle mne zajímat se o souvislostech chůze i běhu a vlastně jakéhokoli způsobu pohybu (i sezení), ve vztahu k cvičením, postupům a technikám které vyvinuli pánové F.M.Alexander, Dorn a Feldenkrais, Christian Larsen, u nás Dr.Smíšek (k nápravě vadných pohybových vorců a držení těla !!)


Naposledy upravil muflon dne stř pro 07, 2011 10:43 am, celkově upraveno 3

Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon pro 05, 2011 9:38 pm 
Offline

Registrován: úte kvě 04, 2010 10:08 am
Příspěvky: 1472
Téma regenerace, fyzioterapie a prevence bolestí pohybového aparátu, analýza a náprava vadného drržení těla,
"probuzení" našich dysfunkčních chodidel, cviky proti svalovým dysbalancím a k prevenci potíží s klouby a páteří, svižná chůze a pomalý vytrvalostní běh, knihy které na to téma stojí za přečtení apod.:

http://www.behej.com/topic/10225-regene ... ost-133110


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte pro 06, 2011 10:09 am 
Online
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28247
Bydliště: Poděbrady
muflon píše:
Téma regenerace, fyzioterapie a prevence bolestí pohybového aparátu, analýza a náprava vadného drržení těla,
"probuzení" našich dysfunkčních chodidel, cviky proti svalovým dysbalancím a k prevenci potíží s klouby a páteří, svižná chůze a pomalý vytrvalostní běh, knihy které na to téma stojí za přečtení apod.:

http://www.behej.com/topic/10225-regene ... ost-133110

Zdravý je jakýkoliv pohyb, ale chůze se nedá ničím nahradit.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Chůze, sport & cvičení
PříspěvekNapsal: úte pro 06, 2011 1:09 pm 
Offline

Registrován: úte kvě 04, 2010 10:08 am
Příspěvky: 1472
některá videa Dr.Nešpora jsou možná pro leckoho užitečná...:

Šest jednoduchých kroků, jak zlepšit život


Naposledy upravil muflon dne čtv led 01, 1970 2:00 am, celkově upraveno 569
1323171115


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte pro 06, 2011 1:22 pm 
Offline

Registrován: úte kvě 04, 2010 10:08 am
Příspěvky: 1472
terapeut Jan Veselý doporučuje na uvolnění svalových dysbalancí a zatuhlostí (hlavně po ránu, nebo po sezení u PC apod....), uvolňovací vlnění se (=cvičební "tanec" ala indiáni a indové..., dobrý relax pro tělo i psýché) .


Naposledy upravil muflon dne čtv led 01, 1970 2:00 am, celkově upraveno 0
1


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte pro 06, 2011 4:39 pm 
Offline

Registrován: úte pro 06, 2011 4:30 pm
Příspěvky: 102
S metodou SM dr. Smíška mám vlastní, velmi dobré zkušenosti. Dokázala mne mne vrátit, spolu s Dornovou masáží, zničenou páteř do normálu. Během půl roku každodenního hodinového SM cvičení a občasného rovnání páteře, jsem se propracoval zase do stavu "zdravý človek" \":D\"
Teď už pár týdnů provozuji dynamickou chůzi a je to paráda. Přivedla mne k tomu právě četba blogu pana Veselého. Nikdy jsem sport moc nemusel, a tak je pro mne pocit těšení se, na odpolední hodinovou "procházku", něco velmi nového a silně pozitivního. Prostě, tělo si teď už řekne a nedá se jen tak odbýt \":lol:\"


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte pro 06, 2011 5:04 pm 
Offline

Registrován: úte kvě 04, 2010 10:08 am
Příspěvky: 1472
OndraN píše:
S metodou SM dr. Smíška mám vlastní, velmi dobré zkušenosti. Dokázala mne mne vrátit, spolu s Dornovou masáží, zničenou páteř do normálu. Během půl roku každodenního hodinového SM cvičení a občasného rovnání páteře, jsem se propracoval zase do stavu "zdravý človek" \":D\"
Teď už pár týdnů provozuji dynamickou chůzi a je to paráda. Přivedla mne k tomu právě četba blogu pana Veselého. Nikdy jsem sport moc nemusel, a tak je pro mne pocit těšení se, na odpolední hodinovou "procházku", něco velmi nového a silně pozitivního. Prostě, tělo si teď už řekne a nedá se jen tak odbýt \":lol:\"

Gratuluju !!


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř pro 07, 2011 9:59 am 
Online
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28247
Bydliště: Poděbrady
OndraN píše:
S metodou SM dr. Smíška mám vlastní, velmi dobré zkušenosti. Dokázala mne mne vrátit, spolu s Dornovou masáží, zničenou páteř do normálu. Během půl roku každodenního hodinového SM cvičení a občasného rovnání páteře, jsem se propracoval zase do stavu "zdravý človek" \":D\"
Teď už pár týdnů provozuji dynamickou chůzi a je to paráda. Přivedla mne k tomu právě četba blogu pana Veselého. Nikdy jsem sport moc nemusel, a tak je pro mne pocit těšení se, na odpolední hodinovou "procházku", něco velmi nového a silně pozitivního. Prostě, tělo si teď už řekne a nedá se jen tak odbýt \":lol:\"

Vidíte, jak jsou jednoduché postupy schopné řešit problémy, které moderní medicína těžce nezvládá.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned pro 18, 2011 12:53 am 
Offline

Registrován: úte kvě 04, 2010 10:08 am
Příspěvky: 1472
Právě čtu knihu Zdrava zada (Peter Schwind) – ROLFING

(rolfing není žádný módní výstřelek, ale po několik desetiletí ověřená úspěšná metoda…, stále zdokonalovaná – např.díky viscerální a kraniosakrální fyzioterapii apod.)

O vzájemném vlivu gravitace a postury (držení) těla je tam hodně… (dá se koupit, nebo jsem to viděl někde i ke stažení). Na konci knihy jsou cviky a svépomocný kurs o pohybu a gravitaci

Tvrdí se tam mimo jiné z praxe terapeutů, např. že mnoho pozdějších zranění či následků, je z nesrovnané postury těla, různých vyosení těla (která jsou dnes velmi častá díky hodinám sezení v práci nebo u pc,tv…), a takto získané a posilované špatné pohybové stereotypy se přenáší i do nevhodných pohybových vzorců při cvičení a běhání…(i nevhodným sezením si zaděláváme na…)

Překvapilo mne třeba, že kombinací viscerální terapie při rolfingu, byly u daného člověka odstraněny potíže s opakovanými zraněními stejného kotníku…pokud sem dobře pochopil, tak viscerální terapie připisuje spolupůsobění „zatvrdlin“ ve vazivu a povázkách (fasciích), vzniklým nevhodně „doléčených“ a nekompenzovaných potíží vnitřních orgánů, které zase navzájem úzce souvisí se stavem vaziva v těle a to pak ovlivňuje např. že je nějaká končetina delší, nějaké rameno výše, různá vyosení a rotace(pokřivení) různých částí těla…což má samozřejmě pak vliv na svalové dysbalance a dříve či později na počet a závažnost zranění…

Dokonce se tam tvrdí, že srovnání „vnějších“ svalových dysbalancí bez odstranění zatvrdlin hlubokých vnitřních vaziv, je nedostačující a neřeší věc důsledně ale jen povrchně…!!

Akorát je dobré asi 10x absolvovat rolfing, a to si nemůže dovolit finančně každý (ale svépomocné cviky na konci knihy ano...(P.Schwind),
nebo vzít za vděk jinými metodami, jak píšu na konci příspěvku.

---------

Odtud je krůček k pochopení, že nejprve by se člověk měl srovnat (třeba pravidelným cvičením sm-systému, rolfingem, dornovou metodou ap.), a teprve pak začít nějaký sport, běhání apod.…jinak špatné pohybové vzorce (a nekompenzované sedavé zaměstnání vhodnými cviky), mohou běžci a obecně sportovci ublížit (jak říká Dr.Smíšek, takový člověk vykonává při sportu vadné pohyb.vzorce s větší intenzitou a po delší čas, než v běžném životě…takže o to větší následky pak může mít…)

Všechno do sebe logicky zapadá- Dr.Smíšek (sm-system), J.Veselý (dynamická chůze), Dornova metoda (bez domácích cviků se srovnání kostry brzy opět rozhaší...), Ida Rolf („rolfing“ neboli strukturální integrace), Alexandrova technika (jejíž prostředky dovednosti útlum/pokyn se de facto shodují s Tai-chi nebo asi jednodušším chi-kung cvičením co cvičí Číňané v parcích), M.Feldenkrais, Christian Larsen atd…


Naposledy upravil muflon dne ned pro 25, 2011 1:18 am, celkově upraveno 3

Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát pro 23, 2011 10:51 am 
Offline

Registrován: úte pro 06, 2011 4:30 pm
Příspěvky: 102
Tak přesně tohle, co píšete, že je nejprve nutné dysbalance srovnat, a pak teprve začít posilovat, mi osobně řekl jak fyzioterapeut přes "dornovku" tak i fyzioterapeut přes SM u dr. Smíška. Ona vlastně celá SM metoda je o opravení vadných pohybových vzorců v mozku. I ta dynamycká chůze by se měla provádět až po srovnání páteře. U mě trvalo základní srovnání páteře (cca 2x měsíčně) asi 1/4roku, pak jsem půl roku cvičil hodinu denně SM a cca měsíčně chodil na dornovku a teprve pak už to bylo natolik srovnané, že jsem mohl začít posilovat další svaly a zabývat se dynamickou chůzí. Prostě co se 40let ničí, to se nespraví za týden a tak i teď se při kontrolách ještě nějaké stále zapadající obratle najdou, ale už je toho jen minimum.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob led 07, 2012 9:52 pm 
Offline

Registrován: úte kvě 04, 2010 10:08 am
Příspěvky: 1472
Vliv svižné chůze (nejen) na křečové žíly (dle pokynů Pavla na pust.cz) ...tj. rada 10/100 :

cituji:
"Odstranění přebytečné hmoty a "pročištění stěn trubek" je základním krokem k odstranění křečovek. Dalším je pak sport - lépe dlouhá chůze tempem 10/100
Pozor, je to [b:3c44iuqw][u:3c44iuqw]deset minut udržet 100 tepů[/u:3c44iuqw][/b:3c44iuqw]. Už mi někdo do mailu napsal, že to zkoušel a že mu to nejde. Když jsem so optal co mu nejde, že to není žádný výkon, tak mi řekl že to dělají olympionici. Pak jsme zjistil, že zkouší uběhnout sto metrů za deset sekund!
Když udržíte toto tempo každý den, za půl roku nebudete mít ani jednu křečovku"


Naposledy upravil Návštěvník dne čtv led 01, 1970 2:00 am, celkově upraveno 0
3c44iuqw


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob led 07, 2012 10:34 pm 
Online
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28247
Bydliště: Poděbrady
[quote="muflon":31yvc7n6]Vliv svižné chůze (nejen) na křečové žíly (dle pokynů Pavla na pust.cz) ...tj. rada 10/100 :

cituji:
"Odstranění přebytečné hmoty a "pročištění stěn trubek" je základním krokem k odstranění křečovek. Dalším je pak sport - lépe dlouhá chůze tempem 10/100
Pozor, je to [b:31yvc7n6][u:31yvc7n6]deset minut udržet 100 tepů[/u:31yvc7n6][/b:31yvc7n6]. Už mi někdo do mailu napsal, že to zkoušel a že mu to nejde. Když jsem so optal co mu nejde, že to není žádný výkon, tak mi řekl že to dělají olympionici. Pak jsme zjistil, že zkouší uběhnout sto metrů za deset sekund!
Když udržíte toto tempo každý den, za půl roku nebudete mít ani jednu křečovku"


Naposledy upravil Návštěvník dne čtv led 01, 1970 2:00 am, celkově upraveno 0
31yvc7n6


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte led 10, 2012 1:39 pm 
Offline

Registrován: úte pro 06, 2011 4:30 pm
Příspěvky: 102
S každodenní chůzí jsem začal poměrně nedávno (cca 2měs) a nad tep 100 (ze svých 60ti) se dostanu v první čtvrtině hodinového kolečka. Sice nemám pulsmetr, ale sem,tam jsem se zastavil pod lampou a 15sekund jsem počítal pulsy na krkavici. Za ten čas už to mám docela dobře "v oku" a nemusím ani zastavovat a měřit, stačí si sáhnout. Od 1/2 hodiny až do konce se pohybuju od 110-120. Docela se mi osvědčilo zakončovat procházku rychlým klusem, co to jde, až než mi začnou "gumovatět" nohy. Krásně to na závěr prokysličí tělo a člověk má skvělý pocit. Potom ještě tak 5 minut jenom jdu a prodýchávám.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte led 10, 2012 6:36 pm 
Offline

Registrován: úte kvě 04, 2010 10:08 am
Příspěvky: 1472
OndraN píše:
S každodenní chůzí jsem začal poměrně nedávno (cca 2měs) a nad tep 100 (ze svých 60ti) se dostanu v první čtvrtině hodinového kolečka. Sice nemám pulsmetr, ale sem,tam jsem se zastavil pod lampou a 15sekund jsem počítal pulsy na krkavici. Za ten čas už to mám docela dobře "v oku" a nemusím ani zastavovat a měřit, stačí si sáhnout. Od 1/2 hodiny až do konce se pohybuju od 110-120. Docela se mi osvědčilo zakončovat procházku rychlým klusem, co to jde, až než mi začnou "gumovatět" nohy. Krásně to na závěr prokysličí tělo a člověk má skvělý pocit. Potom ještě tak 5 minut jenom jdu a prodýchávám.

Taky dobré, a pokud člověk půjde tím tempem (co má po zastavení a naměření 100 tepů za minutu), tak je to OK...

Souhlasím s Ondrou že občas - po zahřátí (cca po 10-15min. svižné chůze nebo na konci procházky), je dobré zařadit rychlejší pasáž pár minut (co kdo snese), a pak dojít v klidu chůzí se srovnáním dechu a tepu na klidnější parametry na závěr.

K úvaze o těle, z webu P.Máchy:
http://www.pust.cz/frame.php?load=kalendar_den
Abychom pochopili funkce těla, je potřeba s ním zacházet - jej cvičit. Cvičení není lehká procházka se psem, ale ani marathon každý den. Zapamatujeme si, že cvičení je každodenní činnost, kdy uvedeme tělo do takového napětí, aby požadavek kyslíku vyvolal v plicích a srdci takové napětí, které vyvolá frekvenci 100 tepů za minutu po dobu deseti minut každý den. A zapamatujeme si za druhé, že vynechání jednoho dne v týdnu nezanechává žádné nasledky, ale pokoušet se dohnat týden v neděli hodinovým během je holým nesmyslem.. V průběhu sportovních aktivit sledujeme tělo - havně plíce a srdce. Jak rychlý ja nárůst tepu a dechu a za jak dlouho se uklidní na běžnou hodnotu. To je klíčem ka jakémukoliv vkonu. Po sportu je potřeba tělo očistit jako každé jiné nářadí po použití. Sprcha, sauna, klistýr, výplach nosu a další očistné techniky dle potřeby v potřebném čase - žádný stres...Běh zásadně po špičkách tak, aby kotník fungoval jako tlumič. Naučit se takto běžet je otázkou týdne. Zapamatujem si, že nejpší činka na Zemi je lidské tělo a nejlepší cvičení je rychlá chůze nebo pomalý běh na špičkách.


Naposledy upravil muflon dne pát úno 10, 2012 2:01 pm, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 298 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 20  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz