Zdraví-AZ Vaše fórum o zdraví

Právě je pát kvě 17, 2024 7:57 pm

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 203 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 14  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: pát kvě 17, 2013 12:50 pm 
Offline

Registrován: úte kvě 04, 2010 10:08 am
Příspěvky: 1472
Pár jídel co se mohou hodit ( \":arrow:\" přispějte prosím s dalšími, ať máme na výběr kvalitní [b:13n0wis9]repertoár bílkovino-tukové stravy[/b:13n0wis9] a nemusíme vymýšlet denně co si zrovna dáme k jídlu...poměr bílkovin uvádět nemusíte \":-)\" :

1) [u:13n0wis9][b:13n0wis9]1 jídlo dle A.Lysebetha[/b:13n0wis9][/u:13n0wis9] (on píše snídaně, já bych to dal raději navečer...) upravené na dvojnásobné dávky (jen lněné semínko jsem nechal původní hodnotu) :

250g (4vrch.pol.lž.) tučného tvarohu (= cca [b:13n0wis9]40g bílkovin[/b:13n0wis9])
1 pol.lž. lněného oleje (= 10g tuku)
2-6 pol.lž. olivového nebo sezamového oleje (= 20-60g tuku)
3 pol.lž. mletého lněného semínka (= cca [b:13n0wis9]5g bílkovin[/b:13n0wis9] a cca 14g tuku)
dále přidáme šťávu z 1/2-1 citronu
+ volitelně ořechy (1 pol.lž semen nebo ořechů, tedy nějakých 12g váhy, obsahuje cca 6g tuku a jen cca [b:13n0wis9]3g bílkovin[/b:13n0wis9])
nebo žloutek (1 velké vejce = 5g tuku)
nebo naklíčená slunečnice

(množství a gramáž si každý upraví dle potřeb...)
---------

2) Pro srovnání [b:13n0wis9][u:13n0wis9]sirná patlanina: [/u:13n0wis9][/b:13n0wis9]
(podrobnější návod viz:

Naposledy upravil muflon dne čtv led 01, 1970 2:00 am, celkově upraveno 569
1368883977


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát kvě 17, 2013 6:00 pm 
Offline

Registrován: úte kvě 04, 2010 10:08 am
Příspěvky: 1472
Další poměrně časté jídlo během týdne:

VEJCE
- pan Jarda doporučuje jíst syrová, nejlépe 1-2 dny po snůšce čerstvá farmářská, nebo od souseda..., bio vejce jsou chutnější než ta z obchodu z velkochovů, a výživná hodnota mnohem větší, vyplatí se připlatit si (já beru od souseda 3kč/ks nebo farmářská 4kč/ks)...
\":idea:\" přidávám pro chuť vždy kurkumu, chilli nebo jolokia, nebo kari...a himal.sůl (lepší je na chuť tzv.černá indická sůl!), a nezapomeňte k vajíčkům jíst vždy něco zeleného (čerstvé bylinky, nebo šnitlik, pampeliškový salát (necháte-li 45m ve vodě mladé zelené lístky, ztratí svou hořkost).

co vše za aminokyseliny, vitamíny a další prospěšné látky obsahuje slepičí vejce (do cca 10 vajec týdně se příliš není nutné bát zvýšení cholesterolu)... \":-)\" :
http://www.czfcdb.cz/potraviny/?id=78

Obsah živin 1ks / 70g vejce :
bílkovin 8,6g
tuků 8,2g
112 kcal
(- tj. v jedné porci 4ks vejce, každé o váze 50g, mají dohromady 24g bílkovin a téměř stejné množství tuku
(resp.4ks vejcí, každé o váze 70g, mají celkem 34g bílkovin!!...a téměř stejné množství tuku)

\":?:\" máte nějaké podobné recepty či týdenní složení stravy, kde je množství bílkovin a tuků...? \":-)\"

\":arrow:\" přispějte prosím s dalšími recepty, ať máme na výběr kvalitní repertoár bílkovino-tukové stravy a nemusíme vymýšlet denně co si zrovna dáme k jídlu... \":-)\"


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát kvě 17, 2013 7:53 pm 
Offline

Registrován: pon srp 30, 2010 2:07 pm
Příspěvky: 280
muflon: Ono na tom není moc co řešit, moje jedno jídlo na nízkosacharidovce obsahuje zpravidla zeleninu + bílkoviny + tuky, je to úplně jednoduché, množství jednotlivých potravin podle pocitu.
Takže:
zelenina + vejce + tuk
zelenina + sýr + tuk
zelenina + maso + tuk
zelenina + ořechy + tuk
zelenina + semínka + tuk
Žádná jiná varianta pro hlavní jídla snad ani neexistuje \":-)\"

Pokud tě zajímají nějaké složitější recepty, tak si zagoogli něco jako "low carb recepes" a najdeš toho spoustu.

BTW vejce (a obecně cholesterol v potravě) na cholesterol v těle nemají prakticky vůbec žádný vliv, protože tělo si vždy vytvoří cholesterolu přesně tolik, kolik potřebuje a většinou je to mnohem víc, než kolik člověk sní ve stravě. Nehledě na to, že vejce obsahují látky, které cholesterol z těla naopak vylučují, hlavně lecitin. Když mám zrovna čerstvá domácí vajíčka, jím klidně 10 kusů denně a k tomu ještě pěkně cholesterolové máslo \":-)\"
...tvých 10 kusů vajec týdně platí pro běžnou vysokosacharidovou stravu, v takové stravě je problém i větší množství tuku a další věci, ale to nás na nízkosacharidovce přece vůbec nezajímá...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob kvě 18, 2013 9:02 am 
Offline

Registrován: úte kvě 04, 2010 10:08 am
Příspěvky: 1472
Hodně velké téma jsou taky některé [size=150:1jesk489]NEVHODNÉ KOMBINACE jídel a VHODNÁ KOMPENZACE "ŠKODLIVOSTI"[/size:1jesk489]

Ale nedá se nic přeceňovat, ani vytvářet nějaká dogmata...pan Jarda píše:
[quote:1jesk489]dotaz: Mnohé zdroje doporučují oddělovat bílkoviny od sacharidů. Jiné zase uvádí, že by naopak bílkoviny měly být jezeny společně se sacharidy, protože se mimo jiné vzájemně doplňují co se týče aminokyselin. Dále bílkoviny umožňují pozvolnější uvolňování energie ze sacharidů, což v podstatě odpovídá teorii, že se vzájemné trávení Sach. a Bíl. zpomalí díky tomu, že obojí vyžaduje jiné prostředí.

odpověď pana Jardy:... vždy jde o individuální snášenlivost, čili pokud vám to komplikace nevyvolává, nehledejte v tom problém, ale pokud ano, jednoznačně oddělit. Nemá cenu řešit jaká kombinace je špatná, to bude opravdu u každého jiné....
...poznáte celkem snadno, pokud po jídle krkáte a prdíte, tak kvasíte, což je špatně
[/quote:1jesk489]
Přesto pan Jarda třeba na titulní straně zdravi-az.cz v článku Vaříte jako pejsek s kočičkou?, uvádí ajurvédskou tabulku Nevhodných kombinací .

-jasně že v tom neni potřeba hledat příliš složitosti, přesto špetka praxe a zkušeností ostatních mohou ušetřit tunu teorií, proto uvádím něco ze své praxe a poznatků (jasně že vždy půjde o verzi někoho co komu funguje, kterou si nakonec postupně každý musí už doladit sám co jemu (ne)dělá dobře, ale aspoň je od čeho se odpíchnout a vůči čemu se třeba trochu možno porovnat \":wink:\" :
--------------


[b:1jesk489]VEJCE [/b:1jesk489]- neměly byse kombinovat s masem ani s mlékem..., ani s jogurtem, sýrem.rybou nebo banánem....
U vejcí je dle mne důležitá ZDÁNLIVÁ maličkost (pokud jí někdo po tréninku nebo během dne "svačinu" 1-2 vajíčka bez zeleniny, je vhodné je jíst s aspoň trochou něčeho zeleného a vhodným kořením ([b:1jesk489]ajurvéda doporučuje na vyrovnání "negativních" vlivů vejcí na dóšu, používat s vejci kurkumu, koriandr, petržel, zelené, cibuli)[/b:1jesk489]. To už sou právě ty VYCHYTÁVKY, které mne obzvláště zajímají (co se s čím dobře doplňuje a co naopak se moc nemusí spolu...).

[b:1jesk489]MLÉKO[/b:1jesk489] - vypiju jako "hlavní jídlo" 3/4-1L, už s ničím jiným nekombinuju (ajurvéda doporučuje přidat trochu kardamonu, muškátu (ořech nebo květ), fenyklu či skořice). SPÍŠE NAVEČER, neboť utlumuje psychiku tolik mléka, ospalost ...(lépe nejíst už po osmé hodině večer, ale mléko skvělé před spaním na nespavost \":idea:\" ). Hodinu před konzumací mléka zvýším minerály (iontový domácí nápoj z himal.soli,KCl,atd (viz první příspěvek ve vláknu Sport...), a taky béčka, a hlavně hořčík...které trávení mléka vyčerpává...

[b:1jesk489]SÝR A TVAROH[/b:1jesk489] - P.Veselý píše že občas syrečky,brynzu,cottage,mozarelu,parmezán....Já se taky taveným ale i tvrdým sýrům vyhýbám, nejlépe je kozí domácí tvaroh...obecně dávám před sýry přednost tučnému tvarohu ve formě sirné patlaniny s různými obměnami (jak píše pan Jarda: viewtopic.php?p=2410#p2410 ), nebo nějaké varianty jídla z tvarohu (jako sem uváděl dva příspěvky zpět toho Lysebetha).
Sýry dle ajurvédy by se měly konzumovat spolu s chilli, případně s trochou pepře...
Nekombinovat s vejci, masem a jogurtem.....

[b:1jesk489]RYBY [/b:1jesk489]- jím opravdu jen vyjímečně (třeba tatarák z lososa, občas kapra \":-)\" ), spíše spoléhám na rybí tuk...a další zdroje omega3 a vit.D
Ryby dle ajurvédy vhodné jíst nejen s citronem jak všeobecně známo, ale navíc s kokosem...případně i limetkou.
Nekombinovat s mlékem, jogurtem, vejci a masem....

[b:1jesk489]MASO[/b:1jesk489] - jím hlavně krůtí, bio kuřecí, občas kachnu nebo ovar z nožiček, nebo kolena...Hovězímu se spíš vyhýbám, a hlavně nejim hormonama a ATB nadupané kuřecí brojlery z normální masny \":mrgreen:\" \":mrgreen:\"
U červeného masa (kachna , vepřové, ap.), pomáhá kompenzovat škodliviny ajurvédské koření chilli cajenský pepř, hřebíček

[b:1jesk489]CIBULE [/b:1jesk489]- nedá se jíst ve velkém syrová..., ale dozajista by se MĚLA jíst ve velkém pro její levnost a obsah hodnotných látek \":-)\"
... ajurvéda doporučuje cibuli spíš vařenou a kompenzovat plynotvornost citronem, solí, hořčicí (případně jogurtem - nejlépe ve formě lassí)

[b:1jesk489]RAJČATA[/b:1jesk489] - hlavní potíž že nemám dostupné jiné než skleníkové co moc slunce neviděly (supermarketové ale většinou i ty na tržnici),... kdo má souseda se zahrádkou co nepoužívá skleník (takových asi taky moc neni \":-(\" ), nebo vlastní pěstuje, má vyhráno \":-)\"
...nevim zda rajčata nutno loupat či nikoli, asi lépe loupat \":-)\" po krátkém spaření, vydlabovat jadýrka už je ptákovina na kterou asi málokdo má nervy a čas...
Ajurvédsky vhodné k rajčatům opět kokos a citron. Zajímalo by mne, JAKÉ KOMBINACE s rajčatem z jiné zeleniny či potravin, považujete za (ne)vhodné... \":?:\"
(třeba sem se dočet že není dobré kombinovat CITRON s rajčatama, ani s okurkama....)

[b:1jesk489]OKURKY[/b:1jesk489] - nevhodná kombinace je s rajčaty (!!!), citronem... \":!:\"

[b:1jesk489]ZELENÝ SALÁT[/b:1jesk489] - velmi dobrý zdroj např.draslíku a zeleného chlorofylu (proto beru i spirulinu...)...vlákno o "ZELENÝCH potravinách" (píšu nikoli pro ravima ale pro nové čtenáře ) - viz např. funkce Hledej vpravo nahoře vedle FAQ (spirulina..., nebo Zelený nápoj )
Salát vhodný jak všeobecně známo, jíst s citronem a olivovým olejem...

[b:1jesk489]AVOKÁDO[/b:1jesk489] - kupuju hlavně když je v akci v Tescu...velmi hodnotná věc nejen kvůli hodnotným tukům, doporučuju!!!
Ajurvédsky vhodné koření k avokádu: kurkuma,citron,česnek, případně pepř

[b:1jesk489]OŘECHY A SEMENA[/b:1jesk489] - Pavel Veselý si stěžoval že je blbě tráví...ale že pokud jí jednodruhové je to lepší..., možno zkusit i ajurvédské doporučení krátce je porestovat na sezamovém oleji a jíst spolu s chilli kořením....to samé platí pro semena (namočit a KRÁTCE opražit). Komu nedělá trávení potíže, lépe neopražené ve formě ořechového mléka (viz

Naposledy upravil muflon dne čtv led 01, 1970 2:00 am, celkově upraveno 569
1368954808


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob kvě 18, 2013 9:28 am 
Offline

Registrován: úte kvě 04, 2010 10:08 am
Příspěvky: 1472
ravima píše:
... Ono na tom není moc co řešit, moje jedno jídlo na nízkosacharidovce obsahuje zpravidla zeleninu + bílkoviny + tuky, je to úplně jednoduché, množství jednotlivých potravin podle pocitu.
Takže:
zelenina + vejce + tuk
zelenina + sýr + tuk
zelenina + maso + tuk
zelenina + ořechy + tuk
zelenina + semínka + tuk
Žádná jiná varianta pro hlavní jídla snad ani neexistuje \":-)\"

Pokud tě zajímají nějaké složitější recepty, tak si zagoogli něco jako "low carb recepes" a najdeš toho spoustu.

BTW vejce (a obecně cholesterol v potravě) na cholesterol v těle nemají prakticky vůbec žádný vliv, protože tělo si vždy vytvoří cholesterolu přesně tolik, kolik potřebuje a většinou je to mnohem víc, než kolik člověk sní ve stravě. Nehledě na to, že vejce obsahují látky, které cholesterol z těla naopak vylučují, hlavně lecitin. Když mám zrovna čerstvá domácí vajíčka, jím klidně 10 kusů denně a k tomu ještě pěkně cholesterolové máslo \":-)\"
...tvých 10 kusů vajec týdně platí pro běžnou vysokosacharidovou stravu, v takové stravě je problém i větší množství tuku a další věci, ale to nás na nízkosacharidovce přece vůbec nezajímá...

...ta ZELENINA U KAŽDÉHO VĚTŠÍHO JÍDLA je opravdu klíčová, obzvláště je-li hodně tuků... \":-)\"

\":?:\" ravima - kam se ztratily luštěniny?...vůbec je nejíš, ani naklíčené?.....je pravda, mnohé z nich obsahují "moc" sacharidů (je tedy spíš otázka KOLIK jich jíst (ne jako hlavní jídlo, ale spíše když už, tak jako MALOU přílohu...), nejlépe 1 pol.lž.denně ve formě naklíčené jako pan Jarda (po naklíčení se z luštěniny stane spíše zelenina.....,
ALE koukám na naklíčenou cizrnu, a má i po naklíčení stále MOC SACHARIDŮ - na 100g váhy, cca 55-62% sacharidů \":-(\" (přesto 1pol.lž. naklíčených jakýchkoli luštěnin, nijak výrazně low-carb nenaruší, když uvážíme že 1pol.lž. bude mít jen pár gramů....

...Možná v týdenním jídelníčku by se i vařené luštěniny objevit mohli častěji...hlavně u sportovců v období okolo závodů nebo těžších tréninků! Je to LEPŠÍ ZDROJ sacharidů pro doplnění glykogenu pro energ.zásoby svalů, než sacharidy z nějakých těstovin, rýže apod....

Faktem je, že pro spoustu lidí (včetně mne než sem se k tomu dokopal), je pěkná VOTRAVA počítat stále nějaké gramy bílkovin, sacharidů a tuků.... \":mrgreen:\" \":roll:\" \":cry:\" \":shock:\" \":mrgreen:\"

PROTO bych přivítal NIKOLI MRAKY RECEPTŮ LOW-CARB z internetu, ale spíš pár NEJČASTĚJŠÍCH JÍDEL sportovců co se tak už nějakou dobu stravují, nejlépe s nějakýma "vychytávkama" jako sem uvedl u těch vejcí (nebo
konkrétně by mnoha čtenářům usnadnilo, pokud ravima nebo někdo jiný, napíšete nejběžnější typy zeleniny s nízkým obsahem sacharidů, a jak zacházet s těma luštěninama v obdobích zvýšené fyz.zátěže - lépe asi pouze naklíčené...ale některé mi neklíčí (adzuki), takže občas v období závodů je chci zařadit i vařené (raději než nějakou rýži nebo špagety...). Jinak spíše souhlasim že luštěniny mimo období fyz.zátěže kdy je člověk spíše na low-carb, je lépe vynechat....a i v době zvýšené fyz.námahy je otázka zda není lépe než luštěniny, zajistit tu dočasně zvýšenou spotřebu sacharidů raději ovocem (hlavně šťávama), mrkví, případně pohankou apod... \":?:\" Z čeho vlastně ravima pochází nejvíc tvůj denní příjem sacharidů, když jsi na low-carb.... ???
--------

\":idea:\" PS: Zpřehlednil jsem "tabulky" pro míry a váhy (lžičkové míry \":idea:\" \":-)\" ) pro snadnější (tý)denní výpočet bílkovin a tuků - viz toto vlákno v podvlákně 6, první dva příspěvky... \":-)\" . Viz také NEVHODNÉ KOMBINACE jídel a VHODNÁ KOMPENZACE "ŠKODLIVOSTI" = předchozí příspěvek.

.....U všeho budu rád když doplníte co podle vás má být jinak nebo chybí...\":-)\"


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob kvě 18, 2013 1:13 pm 
Offline

Registrován: pon srp 30, 2010 2:07 pm
Příspěvky: 280
muflon píše:
\":?:\" ravima - kam se ztratily luštěniny?...vůbec je nejíš, ani naklíčené?.....je pravda, mnohé z nich obsahují "moc" sacharidů (je tedy spíš otázka KOLIK jich jíst (ne jako hlavní jídlo, ale spíše když už, tak jako MALOU přílohu...), nejlépe 1 pol.lž.denně ve formě naklíčené jako pan Jarda
Luštěniny používám velmi zřídka, třeba vařenou čočku (jako velmi malou přílohu k vejcím).
muflon píše:
...nejběžnější typy zeleniny s nízkým obsahem sacharidů...
muflon píše:
Z čeho vlastně ravima pochází nejvíc tvůj denní příjem sacharidů, když jsi na low-carb.... ???
Použitelné je všechno kromě brambor (a já z jiných důvodů nejím ani moc rajčat a paprik). Zvlášť když člověk nechce být přímo v ketóze, tak je naopak nutné jíst hlavně sladkou kořenovou zeleninu, klidně přes kilo denně. Tolik já třeba nezvládám, protože nikdy nesním v jednom jídle víc než 300g zeleniny a nikdy nemám víc než 2 jídla za den. Další možnost je třeba dopolední čistě ovocné jídlo, ale já dopoledne nejím. Takže si dávám často lžičku medu k chia/lnu a občas jiné koncentrovanější zdroje sacharidů, třeba pohanku, a v takovém jídle zase vynechám koncentrované bílkoviny a tuku dám jen málo.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon kvě 20, 2013 3:30 pm 
Offline

Registrován: pát črc 22, 2011 8:29 pm
Příspěvky: 627
[quote="muflon":1oeieyi6]d
Až teď sem si všimnul že jsou tady i nekulturisti...nehledal bych je tady, ve vláknu o posilování, které sem proto ani nečetl...

...proto sem v prvním příspěvku nového vlákna "Sport-úprava jídelníčku...", uvedl odkaz na toto vlákno "Posilování" - pro ty co chtějí opravdu spíše svaly..., aby se zbytečně netříštili názory a přístupy (jako v citovaném komentáři...).

Skutečně dost sportů je spíš o vytrvalosti a pružnosti a síle i bez velkých viditelných svalů \":-)\"
(takže sem to vlákno Sport..., raději přejmenoval výstižněji na Vytrvalostní sporty.... ! Budu rád když se tam někdo podělíte o své názory, pokud kromě posilování děláte i nějaký vytrvalostní sport \":-)\"...

to inženýr: taky běhám a jezdím na kole silnici... \":-)\", mohl by jsi prosím napsat zhruba svůj jídelníček a jaké doplňky případně (a kdy) bereš? (Buď můžeš sem, nebo spíše -

- do toho [u:1oeieyi6]nového vlákna zaměřeného právě na vytrvalostní sporty:[/u:1oeieyi6]


Naposledy upravil inzenyr dne čtv led 01, 1970 2:00 am, celkově upraveno 0
1


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř kvě 22, 2013 6:36 pm 
Offline

Registrován: úte kvě 04, 2010 10:08 am
Příspěvky: 1472
inzenyr píše:
No nevim, jestli to nekdo po mne bude ochoten opakovat. \":-)\"

Rano na lacno 3 dl osmoticke vody.
Potom pivovarske kvasnice, Schindeleho mineraly, siran horecnaty, MSM, glukosamin, chondroitin sulfát.

V lete 0,6 l az 0,9 l stavy z vojtesky, jecmene, pampelisek (listy + kvety), kopriv, 3 lzic maku, nakliceneho munga a bud jednu mrkev nebo jablko, obcas doplnim rebricek, svizel, jitrocel, jetel, hluchavku, spenat, brokolici, mangold, okurky, podle toho co zrovna dorostlo na zahrade nebo na louce.

V zime 0,6 az 0,9 l stavy z jablek, mrkve, cervene repy, 3 lzice maku, naklicene mungo a zelenou rasu.

Svacina 20g orechu (kesu, mandle, para, liskove).

Pred obedem 0,3dl caj matcha, oslazeny cajovou lzickou medu.
Obed 10 lzicek pohankovych vlocek s korenim (kurkuma, zazvor, kayensky pepr, majoranka, cesnek medvedi) posolenych kombinaci kuchynska sul + chlorid draselny s pridanymi konskymi mineraly a vitaminy, a doplnenych koprivou nebo cibuli nebo pazitkou nebo rajcaty, s kvety sedmikrasek a 3 lzice ostropercoveho oleje.

Odpoledni svacina 20g semen (sezam, slunecnice, dyne, chia)

Vecere cista sirna patlanina s nadrcenym lnenym seminkem cca 150g nebo kefir.
Pozdeji po veceri 3 lzicky kustovnice a caj z vyberu asi 8 exotickych caju kvuli mineralum se lzickou medu.

Jednou za dva az tri dny nekdy i dele, jedno syrove domaci vejce nebo hlivu, co je zrovna k dispozici.

Obcas jahody, tresne, hrusky, kivi, granatove jablko, mango, avokado, susene merunky, susene svestky, cedrova seminka, lzicka cedroveho oleje nebo lzicka arganoveho oleje nebo lzicka konopneho oleje....
Inzenyr

koukám že jíš dost často za den...a nemáš v součtu málo bílkovin za den na svou váhu..?
(já taky byl línej to počítat, proto sem v tomto vláknu (podvlákno 6) udělal ty přehledy, abych to nemusel furt znova přepočítávat...a teď už to mám trochu v oku, tak celkem odhadnu zda sem ten den splnil svých cca 100-130g bílkovin denně (někdy i trochu víc pokud je po závodu...)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř kvě 22, 2013 8:58 pm 
Offline

Registrován: pát črc 22, 2011 8:29 pm
Příspěvky: 627
muflon píše:

koukám že jíš dost často za den...a nemáš v součtu málo bílkovin za den na svou váhu..?
(já taky byl línej to počítat, proto sem v tomto vláknu (podvlákno 6) udělal ty přehledy, abych to nemusel furt znova přepočítávat...a teď už to mám trochu v oku, tak celkem odhadnu zda sem ten den splnil svých cca 100-130g bílkovin denně (někdy i trochu víc pokud je po závodu...)

Jim casteji jenom proto, abych pokud mozno nemichat dohromady ruzne druhy potraviny. Takze jsem schopen vetsinu jidla stravit tak do 30 minut az hodiny.
V podstate mam skoro porad mirny hlad.
Dival jsem se jake problemy zpusobuje nedostatek bilkovin, ani jeden se u mne zatim neprojevuje, naopak se projevuje opacny tred, ze se stav porad zlepsuje.
Pokud se uvadi, ze na 1kg telesne hmoty je treba denne snizt 0,8 až 1g bilkovin, tak mne staci denne 51 az 64 g na den.
Ty uvadis 100 az 130 g, to by na mne asi bylo moc.
Ja navic uz na kole nezavodim, driv jsem i zavodil, pouze se premistuji z bodu A do bodu B. \":-)\"

Inzenyr


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv kvě 23, 2013 7:30 am 
Offline

Registrován: úte kvě 04, 2010 10:08 am
Příspěvky: 1472
inzenyr píše:
Jim casteji jenom proto, abych pokud mozno nemichat dohromady ruzne druhy potraviny. Takze jsem schopen vetsinu jidla stravit tak do 30 minut az hodiny.
V podstate mam skoro porad mirny hlad.
Dival jsem se jake problemy zpusobuje nedostatek bilkovin, ani jeden se u mne zatim neprojevuje, naopak se projevuje opacny trend, ze se stav porad zlepsuje.
Pokud se uvadi, ze na 1kg telesne hmoty je treba denne snist 0,8 až 1g bilkovin, tak mne staci denne 51 az 64 g na den.
Ty uvadis 100 az 130 g, to by na mne asi bylo moc.
Ja navic uz na kole nezavodim, driv jsem i zavodil, pouze se premistuji z bodu A do bodu B. \":-)\"

Inzenyr

Máš pravdu že nadbytek bílkovin (hlavně nestrávených ve střevě) je pro tělo větší problém než případně mírný nedostatek...(na svoji váhu 70kg jim většinou okolo 100g denně bílkovin, těch 130g je spíše vyjímečně a těch závodů zase tolik neni, považuju se spíše za hobíka v běhu i cyklistice... \":mrgreen:\"
(ale tvých 20g ořechů je JENOM okolo 6g bílkovin, a těch 150g patlaniny na večeři ti dá nějakých cca 25g, takže za den máš celkem jenom okolo 30g bílkovin
(to 1vajíčko ob 2-3 dny to nevytrhne...to má taky jen okolo 6g bílkovin).
...takže to není ani těch tvých deklarovaných 0,8-1g , ale POD 0,5G BÍLKOVIN, A TO JE PODLE MNE OPRAVDU MÁLO.

...no ořechy (svačina) se tráví dost dlouho a těch tuků co jíš přes den taky prodlužuje dost trávení (proto jím 2x denně hlavní jídlo, a pokud už svačinka, tak leda banán, psyllium nebo něco lehce stravitelného (a navíc hlad je převlečená žízeň...)..., sirná patlanina se lněným olejem taky nebude za chvilku vytrávená (tu máš k večeři, čili tam už je dost času vytrávit přes noc)...
Ale je skvělé že tam máš hodně zelených fytochemikálií...na tom musim víc zapracovat já.

K těm bílkovinám - mohl by jsi uvést pár "příznaků" , které podle tebe by byly varující že už bys cítil potřebu navýšit u sebe bílkoviny?
(u mne se řídím pocitem po těžším tréninku, nebo závodu...třeba nedávno sem si zaběh tréninkově 25km a díky BCAA a CFM proteinu80 navečer (a bílkovinám okolo 100), jsem druhý den rychle zregeneroval a necítil vůbec svalovou bolest....a jak i pan Jarda pro fyzicky aktivní (nejen závodně ale i REKREAČNĚ) uvádí že bílkovin je potřeba cca 1g na kilo váhy, když je den s větší fyz.námahou tak uvádí že rozhodně nad 1g.
Pokud se ale cítíš OK, tak to je dobře, což ale je otázka zda by ses necítil ještě lépe kdyby bílkovin bylo okolo 1g...., chce to zkusit, abys viděl zda je nějaký rozdíl, pokud jako já máš obtíže dát některé dny dost bílkovin, lze doporučit doplněk CFM80 co chválí pan Jarda.

\":?:\" Možná (-otázka i pro ostatní, rád bych znal asi nejen já na to názor), zda by se dalo jíst trochu víc bílkovin pouze ve dnech tréninku, případně den poté..., a ostatní dny možná že by šlo být na režimu trochu sníženého stavu bílkovin (třeba těch 0,8g pokud jde o rekreační sport)...

Jde taky o STRAVITELNOST bílkovin...třeba ta syrová vejce jsou určitě stravitelnější a využitelnější pro tělo než vařená vejce... (a ten syrovátkový doplněk Protein CFM80, je stravitelný do 30minut!...má ho v nabídce i pan Jarda).
Jak dbáš o zajištění potřebných aminokyselin? (ty vejce co jíš mi připadá hodně málo, ale ta sirná patlanina a kefír spolu s ořechy jsou i pro mne dost klíčové - přesto mám pocit že nezajistí dostatek CELÉHO spektra aminokyselin v potřebných množstvích..., maso nepíšeš že bys jedl, a jak koukáš na vařené luštěniny...?

Jak se díváš na třeba okolo 100g tuků za den? (díky tomu že sem zvýšil dost tuky, nemám přes den vůbec hlad)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv kvě 23, 2013 11:52 pm 
Offline

Registrován: pát črc 22, 2011 8:29 pm
Příspěvky: 627
muflon píše:
(ale tvých 20g ořechů je JENOM okolo 6g bílkovin, a těch 150g patlaniny na večeři ti dá nějakých cca 25g, takže za den máš celkem jenom okolo 30g bílkovin
(to 1vajíčko ob 2-3 dny to nevytrhne...to má taky jen okolo 6g bílkovin).
...takže to není ani těch tvých deklarovaných 0,8-1g , ale POD 0,5G BÍLKOVIN, A TO JE PODLE MNE OPRAVDU MÁLO.

Zkousel jsem podle ruznych zdroju pocitat bilkoviny v tom ostatnim co jim:
Vojteska, jetel, jecmen, kličky mungo, mak, mrkev, cibule, hlíva, 1/2 vajíčka, asi 20g bilkovin
20g orechu 6g bilkovin
150g patlaniny, 20g lněneho seminka 28g bilkovin
20g semen 4g bilkovin
15g pivovarskych kvasnic, 7g bilkovin

Dohromady nejakych 65g bilkovin za den, to by melo stacit. \":-)\"

muflon píše:
K těm bílkovinám - mohl by jsi uvést pár "příznaků" , které podle tebe by byly varující že už bys cítil potřebu navýšit u sebe bílkoviny?
(u mne se řídím pocitem po těžším tréninku, nebo závodu...třeba nedávno sem si zaběh tréninkově 25km a díky BCAA a CFM proteinu80 navečer (a bílkovinám okolo 100), jsem druhý den rychle zregeneroval a necítil vůbec svalovou bolest....a jak i pan Jarda pro fyzicky aktivní (nejen závodně ale i REKREAČNĚ) uvádí že bílkovin je potřeba cca 1g na kilo váhy, když je den s větší fyz.námahou tak uvádí že rozhodně nad 1g.
Pokud se ale cítíš OK, tak to je dobře, což ale je otázka zda by ses necítil ještě lépe kdyby bílkovin bylo okolo 1g...., chce to zkusit, abys viděl zda je nějaký rozdíl, pokud jako já máš obtíže dát některé dny dost bílkovin, lze doporučit doplněk CFM80 co chválí pan Jarda.

S temi priznaky nedostatku bilkovin mam trochu problem, vetsinou je testovali na lidech co jedi tak, jak ja vubec nejim.
1/ otoky nohou, mel jsem, ted uz nemam
2/ nemoci ledvin, mel jsem dost casto, ted uz nemam
3/ otoky vicek, nemam
4/ ubytek svalove hmoty, vaha mi neklesa, takze nemam
5/ oslabeni imuntniho systemu, mel jsem, ted uz nemam
6/ zpomaleni hojeni ran, take presny opak, rany se mi hoji tak do tri dnu
7/ lamani nehtu, nehty se mi lamaly, ted se uz nelamou
8/ Psychika, depesivni ladeni, apatie, letargie, tak to u mne vubec neprichazi v uvahu
9/ vypadavani zubu, zuby mi drzi dobre
10/ padani vlasu, ano, vlasy mi padaly, ted mi ale zacaly intenzivne rust
11/ zanety kuze, zanety primo ne, ale problemy jsem mel, ted vsechny problemy zmizely
12/ pribyvani na vaze, vahu mam stale stejnou
13/ bolesti hlavy, mel jsem a dost silne, ted uz nemam
14/ bolesti bricha, nemam
15/ svalova slabost, nemam
16/ svalove krece, nemam
17/ mdloby, nemam
18/ poruchy spanku, nemam

muflon píše:
Jde taky o STRAVITELNOST bílkovin...třeba ta syrová vejce jsou určitě stravitelnější a využitelnější pro tělo než vařená vejce... (a ten syrovátkový doplněk Protein CFM80, je stravitelný do 30minut!...má ho v nabídce i pan Jarda).
Jak dbáš o zajištění potřebných aminokyselin? (ty vejce co jíš mi připadá hodně málo, ale ta sirná patlanina a kefír spolu s ořechy jsou i pro mne dost klíčové - přesto mám pocit že nezajistí dostatek CELÉHO spektra aminokyselin v potřebných množstvích..., maso nepíšeš že bys jedl, a jak koukáš na vařené luštěniny...?

Aminokyselin je v zelene stave a pivovarskych kvasnicich hromada, s tim urcite problem nemam.
Z masa jim akorat lososa, vetsinou syroveho, jako tatarsky biftek a lusteniny nejim vubec, syrove se jist nedaji a vareneho nic nejim.

muflon píše:
Jak se díváš na třeba okolo 100g tuků za den? (díky tomu že sem zvýšil dost tuky, nemám přes den vůbec hlad)

To uz nemam silu zjistovat, ale odhadem jsem v kombinaci ruznych tuku nekde kolem 50g.
Plnotucne mleko, ostropercovy olej, orechy, semena, vajicko, atd.
Nekdy to zkusim zjistit.

Inzenyr

PS. Jinak k tomu hladu a piti, denne vypiju 2,5 az 3 litry.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob kvě 25, 2013 6:51 am 
Offline

Registrován: úte kvě 04, 2010 10:08 am
Příspěvky: 1472
inzenyr píše:
Zkousel jsem podle ruznych zdroju pocitat bilkoviny v tom ostatnim co jim:
Vojteska, jetel, jecmen, kličky mungo, mak, mrkev, cibule, hlíva, 1/2 vajíčka, asi 20g bilkovin
20g orechu 6g bilkovin
150g patlaniny, 20g lněneho seminka 28g bilkovin
20g semen 4g bilkovin
15g pivovarskych kvasnic, 7g bilkovin

Dohromady nejakych 65g bilkovin za den, to by melo stacit. \":-)\"

S temi priznaky nedostatku bilkovin mam trochu problem, vetsinou je testovali na lidech co jedi tak, jak ja vubec nejim.
1/ otoky nohou, mel jsem, ted uz nemam
2/ nemoci ledvin, mel jsem dost casto, ted uz nemam
3/ otoky vicek, nemam
4/ ubytek svalove hmoty, vaha mi neklesa, takze nemam
5/ oslabeni imuntniho systemu, mel jsem, ted uz nemam
6/ zpomaleni hojeni ran, take presny opak, rany se mi hoji tak do tri dnu
7/ lamani nehtu, nehty se mi lamaly, ted se uz nelamou
8/ Psychika, depesivni ladeni, apatie, letargie, tak to u mne vubec neprichazi v uvahu
9/ vypadavani zubu, zuby mi drzi dobre
10/ padani vlasu, ano, vlasy mi padaly, ted mi ale zacaly intenzivne rust
11/ zanety kuze, zanety primo ne, ale problemy jsem mel, ted vsechny problemy zmizely
12/ pribyvani na vaze, vahu mam stale stejnou
13/ bolesti hlavy, mel jsem a dost silne, ted uz nemam
14/ bolesti bricha, nemam
15/ svalova slabost, nemam
16/ svalove krece, nemam
17/ mdloby, nemam
18/ poruchy spanku, nemam

Aminokyselin je v zelene stave a pivovarskych kvasnicich hromada, s tim urcite problem nemam.
Z masa jim akorat lososa, vetsinou syroveho, jako tatarsky biftek a lusteniny nejim vubec, syrove se jist nedaji a vareneho nic nejim.
...
Inzenyr


Je dobré když ti to funguje, a že je v tomto vlákně více možných přístupů...od paleo, přes vitariánský přístup až po třeba low carb, případně low-carb/high carb...., nebo od každého něco...

Je nutné aby si každý vyzkoušel, co právě u něj DLOUHODOBĚJI dobře funguje, tak jako třeba Pavel Veselý delší dobu hledal až našel pro sebe schůdné řešení co splňuje jak sportovní potřeby, tak zdravotní aspekt \":-)\"


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob kvě 25, 2013 4:55 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28288
Bydliště: Poděbrady
muflon píše:
Tak pan Jarda u levného a postačujícího rybího oleje z lékárny (Jecoris Aselli), doporučuje dlouhodobě maximálně 1pol.lž., krátkodobě lze i měsíc 2pol.lž. ale pak je nutná přestávka...
Z ryb je tučný hlavně losos...ale cpou tam někdy asi nějaký dobarvovadla a riziko těžkých kovů...

Jinak tradičně na tomto fóru se doporučuje sirná patlanice z umixovaného mletého lněného panen.oleje a semene a tučného tvarohu (nejlépe kozího).

Na 4fitness.cz mají i potr.doplněk s omega3 a mletým lněným semenem specielně patentově upraveným (otázka ale nakolik jsou či nejsou narušeny a oxidovány prospěšné tuky....), no ale píšou že je to:
"jediná ingredience obsahující ALA, EPA i DHA ( docosahexaenová kyselina ) Omega 3 v jednom!
- mikrozapouzdřený olej ve lněném semínku neoxiduje a neztrácí svou hodnotu
- unikátní kombinace lněného a rybího oleje..."

http://www.4fitness.cz/vyhodna-baleni-n ... dha-p-579/

\":wink:\" ...docela by mne zajímal názor pana Jardy na tuto omega3 z tohoto 4fitness.cz ....

Nedovedu si představit jak to bez zabalení do nepropustné tobolky udrží v pořádku a nezoxidované, ale pokud o tom nic nevím, nebudu se k tomu vyjadřovat.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned kvě 26, 2013 3:33 pm 
Offline

Registrován: úte kvě 04, 2010 10:08 am
Příspěvky: 1472
Jarda píše:
Nedovedu si představit jak to bez zabalení do nepropustné tobolky udrží v pořádku a nezoxidované, ale pokud o tom nic nevím, nebudu se k tomu vyjadřovat.

Ono to není v tobolkách, ale sypané....prostě to vypadá i chutná jako pomleté lněné semínko (tak doufejme že tam opravdu ten rybí tuk je \":-)\" , neboť cítit jako rybí VŮBEC není...). To inzerované že to neoxiduje je samozřejmě už více o důvěře v prodejce nebo tu "tajemnou" patentovanou technologii...

Jen mne zaráží (kromě té ceny) to složení (zdá se mi nějak málo složek EPA,DHA, ale třeba jde kvalita převyšuje kvantitu...?)
Ale za tu cenu stále váhám zda to budu znova kupovat, nebo spíš zůstzat u svého Jecoris asseli oleje...spolu se sirnou patlaninou, a spíš zvednout svou průměrnou denní spotřebu lň.semínka na cca 5pol.lžic \":-)\"
http://www.4fitness.cz/vyhodna-baleni-n ... dha-p-579/

\":?:\" dá se omega3 předávkovat??? KOLIK G JE JEŠTĚ TAK NĚJAK OK DÁVKA OMEGA3 - je to individuální, nebo podle váhy člověka, či to závisí víc na tom kolik ostatních (třeba živočišných!!) tuků člověk zbouchá??? U vysokotukového příjmu (100-200g za den) to je asi dost důležité navýšit omega3..., nevím zda ještě jiné věci je dobré zvýšit (jim teď o dost víc ghí, oliváče, a občas i dost sádla...) (někde sem čet pouze o možnosti průjmu, plynatosti ap. u přemíry omega3...)


Naposledy upravil muflon dne ned kvě 26, 2013 9:50 pm, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned kvě 26, 2013 6:29 pm 
Offline

Registrován: pát črc 22, 2011 8:29 pm
Příspěvky: 627
muflon píše:
Ono to není v tobolkách, ale sypané....prostě to vypadá i chutná jako pomleté lněné semínko (tak doufejme že tam opravdu ten rybí tuk je \":-)\" , neboť cítit jako rybí VŮBEC není...). To inzerované že to neoxiduje je samozřejmě už více o důvěře v prodejce nebo tu "tajemnou" patentovanou technologii...

Jen mne zaráží (kromě té ceny) to složení (zdá se mi nějak málo složek EPA,DHA, ale třeba jde kvalita převyšuje kvantitu...?)
Ale za tu cenu stále váhám zda to budu znova kupovat, nebo spíš zůstzat u svého Jecoris asseli oleje...spolu se sirnou patlaninou, a spíš zvednout svou průměrnou denní spotřebu lň.semínka na cca 5pol.lžic \":-)\"
http://www.4fitness.cz/vyhodna-baleni-n ... dha-p-579/

Na obale by mel byt uvedene cislo toho patentu, podle ktereho je dohledatelne, jak to delaji.
Pripadne by ho mel dodavatel sdelit.
Pokud to k necemu je, tak by mel byt znatelny nejaky pozitivni vysledek.
Osobne ale take dam prednost zakladnim surovinam pred mixem.

Inzenyr


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 203 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 14  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz