Zdraví-AZ Vaše fórum o zdraví

Právě je čtv dub 25, 2024 2:52 am

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 203 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 14  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: sob kvě 04, 2013 4:40 pm 
Offline

Registrován: úte kvě 04, 2010 10:08 am
Příspěvky: 1472
[b3vs4xl54][u3vs4xl54]10 největších mýtů[/u3vs4xl54][/b3vs4xl54]


Naposledy upravil muflon dne čtv led 01, 1970 2:00 am, celkově upraveno 0
1


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob kvě 04, 2013 5:30 pm 
Offline

Registrován: úte kvě 04, 2010 10:08 am
Příspěvky: 1472
Užitečné info: http://www.wellness-trend.cz/zdravi/alo ... okyseliny/
a http://www.karatetygr.cz/o_karate_08-03.htm

[u:jqajua5i]Esenciální AK:[/u:jqajua5i]

LEUCIN,ISOLEUCIN,VALIN - dobré asi koupit od Jardy BCAA, pro regeneraci a ochranu svalů zřejmě nepostradatelná pro sportovce...
- Spolu s BCAA je vhodné přijmout i vitamíny skupiny B.

LYSIN - dobré asi koupit od Jardy...zvláště pokud nejste denními konzumenty masa a živoč.výrobků \":-)\"

METHIONIN (potřeba hodně doplňovat pokud jíte hodně hrachu jako já \":-)\" , a řešim to rybím tukem, semeny a vejci...)
- Methionin chybí v zelenině a v luštěninách, což je pro rozhodné zastánce konzumace masa základní argument pro jeho použití. Dobrým zdrojem však jsou [b:jqajua5i]obilniny, ryby,[u:jqajua5i]ořechy (semena), vejce[/u:jqajua5i], jogurty a maso[/b:jqajua5i]. Mezi základní způsoby využití patří již zmíněná pozitivní role při redukci nadváhy jako "spalovač tuků", dále pomáhá chránit

Naposledy upravil muflon dne čtv led 01, 1970 2:00 am, celkově upraveno 569
1367933244


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob kvě 04, 2013 6:17 pm 
Offline

Registrován: stř čer 02, 2010 6:10 am
Příspěvky: 389
muflon píše:
Cela ta problematika okolo inzulinu je mnohem slozitejsi, napriklad zde uvadena "hroziva" inzulinova reakce je u sportovcu, obzvlaste vytrvalcu, pomerne nizka, Nebo problematika tuku je nesmirne siroka – vzdyt tuky nejsou jednolita hmota, jeden chemicky vzorec, ale naopak siroka skala latek s ruznymi dopady na lidske zdravi od skodlivych po priznive.
Myslim si, ze zasadnejsi a straslive zanedbavanou otazkou ve vyzive nez to, z ceho presne si vezmou svaly energii,je: dostatek vsech mineralu, vitaminu, (ko)enzymu, fytochemikalii a stovek nepojmenovanych latek. A na to existuje [b]jediny recept – jist pestre a nenicit prilis jidla tepelnou ani ....[/i]"

Naprostý souhlas,hlavně s těmi vitamínama a minerálama,fitochemikáliema.
Bohužel \":lol:\" konkrétně já jsem tímto dost posedlý a kombinuju jak umělé(tabletky,soli) tak přírodní věci(byliny,extrakty) i věci v přirozené stravě(hlíva,borůvky,áronie,zelenina,zelené bylinky)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob kvě 04, 2013 6:38 pm 
Offline

Registrován: stř čer 02, 2010 6:10 am
Příspěvky: 389
[quote="muflon":3qcotwbs][b:3qcotwbs][u:3qcotwbs]10 největších mýtů:[/u:3qcotwbs][/b:3qcotwbs]


Naposledy upravil Pavel Veselý dne čtv led 01, 1970 2:00 am, celkově upraveno 0
1


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob kvě 04, 2013 6:49 pm 
Offline

Registrován: stř čer 02, 2010 6:10 am
Příspěvky: 389
muflon píše:

z diskusí k LOW CARB
téma Ako sklbim nizkosacharidovu stravu (<50g/den) s intenzivnymi treningmi?:
http://www.behej.com/topic/13795-ako-sk ... ovu-stravu

Nízko sacharidová strava a vytrvalosť:
http://www.behej.com/topic/8438/5

Ten Rudo z těchto diskuzí byl jedním z mejch prvních učitelů-pohybuje se na fóru vitarian.cz které jsem hojně navštěvoval když jsem držel tu přiblblou 811 dietu \":roll:\" .Naštěstí mě přesvědčil že low carb je lepší \":)\"


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob kvě 04, 2013 10:20 pm 
Offline

Registrován: čtv dub 11, 2013 12:46 pm
Příspěvky: 17
mel bych dotaz ohledne pomeru omega-6 : omega-3 pri low carb diete (prip. i keto), kde je potreba doplnit (a tim spis pro sportovce) relativne dost velky mnozstvi omega-3.. z jakyho zdroje je primarne brat? bavme se zhruba o mnozstvi mezi 30-50g/den.. rybi tuk je urcite dobra volba, ale ta horni hranice prijmu se vetsinou doporucuje kolem 20g a to spis kratkodobe, tusim ze prave Pavel V. psal kdysi v jinym topicu o doplnovani z rybiho tuku bez pridavku vit. D, aby nedoslo k "predavkovani" , konkretne slo o vyrobek od f. nutraceutica, ale v dalsi diskuzi byla jeho vhodnost, vzhledem k celkem zasadnim upravam, zpochybnovana.. takze i tady bych uvital nejaky tip \":)\"

nicmene i kdyz budu pocitat s max. prijmem 20g omega-3 z rybiho oleje, tak mi porad bude dost chybet a netusim cim doplnovat, castecne snad omega vejce a kvalitni maso, ale tezko rict jak moc se to projevi na celkovym prijmu..

diky


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned kvě 05, 2013 12:57 am 
Offline

Registrován: úte kvě 04, 2010 10:08 am
Příspěvky: 1472
Floater píše:
... je potreba doplnit (a tim spis pro sportovce) relativne dost velky mnozstvi omega-3.. z jakyho zdroje je primarne brat?...

Tak pan Jarda u levného a postačujícího rybího oleje z lékárny (Jecoris Aselli), doporučuje dlouhodobě maximálně 1pol.lž., krátkodobě lze i měsíc 2pol.lž. ale pak je nutná přestávka...
Z ryb je tučný hlavně losos...ale cpou tam někdy asi nějaký dobarvovadla a riziko těžkých kovů...

Jinak tradičně na tomto fóru se doporučuje sirná patlanice z umixovaného mletého lněného panen.oleje a semene a tučného tvarohu (nejlépe kozího).

Na 4fitness.cz mají i potr.doplněk s omega3 a mletým lněným semenem specielně patentově upraveným (otázka ale nakolik jsou či nejsou narušeny a oxidovány prospěšné tuky....), no ale píšou že je to:
"jediná ingredience obsahující ALA, EPA i DHA ( docosahexaenová kyselina ) Omega 3 v jednom!
- mikrozapouzdřený olej ve lněném semínku neoxiduje a neztrácí svou hodnotu
- unikátní kombinace lněného a rybího oleje..."

http://www.4fitness.cz/vyhodna-baleni-n ... dha-p-579/

\":wink:\" ...docela by mne zajímal názor pana Jardy na tuto omega3 z tohoto 4fitness.cz ....


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned kvě 05, 2013 1:19 am 
Offline

Registrován: úte kvě 04, 2010 10:08 am
Příspěvky: 1472
[quote="Pavel Veselý":rzmgkrww]
No já mám odzkoušeno že pro závodní cyklistiku to "neládování" neplatí.Na pár závodech už jsem se pěkně spálil a nedojel je,ale teď už v tom umím chodit.U běhu to funguje líp protože je to vytrvalostní aktivita a cyklistika je silově-vytrvalostní a ještě navíc závody většinou trvají 150-350 minut.Ten Dave Scot jí low carb?
[size=150:rzmgkrww]Moje low carb je 50-100g běžně celý rok a závodní ládování buď 2 dny 250g nebo jeden den 400g.[/size:rzmgkrww]Je třeba počítat s tím že pokud je člověk zvyklý na low carb tak nemusí být to ládování zrovna moc příjemné a minimálně bude působit mírně sedativně(i když je to možná lepší,protože se utlumí předzávodní nervozita).
...Nevidím ale vůbec žádný rozdíl v čistě anaerobní síle - ta je na low carb i high carb stejná-alesoň podle mejch testů v laborce a výsledků v závodech. Jediný přínos vidím co se týče sportu v kvalitě regenerace a zdraví celkově (u low carb).
Tu věc s hydratací řešim tak že když mám dlouhej závod ve vedru tak vypiju několik hodin před závodem třeba litr a půl vody se lžičkou himalájské soli a na při závodě piju slanou vodu(1g na litr) a vyhejbám se draslíku-melouny,banány.[/quote:rzmgkrww]
Taky to tak chápu, že je high carb dobrá tak jedině těsně před závodem nebo případně i tréninkem s větší než obvyklou zátěží... \":?:\" ..a co během závodu a těsně po závodu - láduješ se zvýšenými sacharidy, a jakými... ????
Zajímalo by mne také, jaká je Pavle tvá váha... \":wink:\" , aby tvá řeč čísel okolo množtví uhlohydrátů měla větší vypovídací hodnotu.(ale tipuju, že ten denní příjem carb máš mimo závody okolo 1,5g/kg své váhy a před závodem 4-5g/kg váhy sportovce...kdyžtak upřesni nebo mne oprav).

Dave Scott nic netají...tady je něco víc jak jí:


Naposledy upravil Anonymous dne čtv led 01, 1970 2:00 am, celkově upraveno 65535
rzmgkrww


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned kvě 05, 2013 11:56 am 
Offline

Registrován: čtv dub 11, 2013 12:46 pm
Příspěvky: 17
muflon píše:
Na 4fitness.cz mají i potr.doplněk s omega3 a mletým lněným semenem specielně patentově upraveným (otázka ale nakolik jsou či nejsou narušeny a oxidovány prospěšné tuky....)

mel sem je, jediny co k tomu muzu napsat, ze chutove to opravdu chutna lehce po oriscich, daval sem 10g denne, ucinnost tezko posuzovat.. dal sem mel bezny doplnky omega-3 z lekarny nefdesante, wallmark.. ale uprimne nepoznam rozdil pokud je beru, nebo ne, proto se snazim najit neco lepsiho (a idealne s bezpecnym vyssim davkovanim)

PS: kvalitni cerstvy morsky ryby sou urcite fajn, ale nejsem milionar, takze o pravidelny konzumaci si muzu enchat jenom zdat \":D\"


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned kvě 05, 2013 12:33 pm 
Offline

Registrován: stř čer 02, 2010 6:10 am
Příspěvky: 389
Floater píše:
mel bych dotaz ohledne pomeru omega-6 : omega-3 pri low carb diete (prip. i keto), kde je potreba doplnit (a tim spis pro sportovce) relativne dost velky mnozstvi omega-3.. z jakyho zdroje je primarne brat? bavme se zhruba o mnozstvi mezi 30-50g/den.. rybi tuk je urcite dobra volba, ale ta horni hranice prijmu se vetsinou doporucuje kolem 20g a to spis kratkodobe, tusim ze prave Pavel V. psal kdysi v jinym topicu o doplnovani z rybiho tuku bez pridavku vit. D, aby nedoslo k "predavkovani" , konkretne slo o vyrobek od f. nutraceutica, ale v dalsi diskuzi byla jeho vhodnost, vzhledem k celkem zasadnim upravam, zpochybnovana.. takze i tady bych uvital nejaky tip \":)\"

nicmene i kdyz budu pocitat s max. prijmem 20g omega-3 z rybiho oleje, tak mi porad bude dost chybet a netusim cim doplnovat, castecne snad omega vejce a kvalitni maso, ale tezko rict jak moc se to projevi na celkovym prijmu..

diky

Příteli nemůžeš to takhle brát.Bylo by jich(omega 3) opravdu moc.Ze začátku jsem to zkoušel a nedělalo to dobrotu.
Musíš brát v potaz že pro zdravého,běžně se stravujícího člověka se doporučuje denní příjem omega 3 i omega 6 dohromady do 10g denně.Při poměru 1:1 je to 5g a 5g od každé.
Při low carb dietě se doporučuje aby bylo esenciáních mastných kyselin(omega 3 a 6) do 10% přijaté tukové energie ale i to se mě zdá docela dost.
A s těmito čísly už můžeš počítat a vybírat potraviny.Taky záleží jestli jsi sportovec a potřebuješ energii nebo nesportovec.
Příklad nesportovec(150g tuku na den,80sacharidů,a 80-100 bílkovin)- když si dáš 100g másla(nejlépe z pasoucích se krav),40g kokosový olej,30g olivový olej a 10g rybí olej nutraceutica tak máš vystaráno,protože máslo obsahuje cca 1,5% omega 3 i 6 takže skoro nic,kokosák nic,olivový olej omega 6(13%)tj. necelé 4g a rybí olej od nutraceutiky má garantováno 4g omega 3 v 10g,takže se vejdeš do 10ti gramů EMK a poměr je přibližně 1:1.Takhle když to uděláš tak už nemusíš dál nic řešit.Pokud do toho začneš přidávat ořechy a semínka tak už budeš muset použít google,tabulky,kalkulačku,váhu,vlastní rozum atd.Ořechy pokud nemáš domácí a uskladněné v mrazáku tak jsou podle mě všechny plesnivé nebo napuštěné chemikáliemi takže já je nepoužívám.
Sportovec si k uvedená množství pouze upraví množství živin podle toho v jaké fázy přípravy je nebo jaký je jeho cíl.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned kvě 05, 2013 12:50 pm 
Offline

Registrován: stř čer 02, 2010 6:10 am
Příspěvky: 389
muflon píše:

1)Taky to tak chápu, že je high carb dobrá tak jedině těsně před závodem nebo případně i tréninkem s větší než obvyklou zátěží... \":?:\" ..a co během závodu a těsně po závodu - láduješ se zvýšenými sacharidy, a jakými... ????

2)Zajímalo by mne také, jaká je Pavle tvá váha... \":wink:\" , aby tvá řeč čísel okolo množtví uhlohydrátů měla větší vypovídací hodnotu.(ale tipuju, že ten denní příjem carb máš mimo závody okolo 1,5g/kg své váhy a před závodem 4-5g/kg váhy sportovce...kdyžtak upřesni nebo mne oprav).


3)A jak se ti Pavle daří při tvé sport.zátěži a stravě, držet rozumně na uzdě tvé pH \":?:\" ...a co používáš na srovnání zda sodu s melasou a citronem, Tepperweinku, živou vodu nebo něco jiného...

1)Ano chápeš to správně,ale i itenzivní treninky s prázdným glykogenem nejsou k zahození-udělají z tebe drsňáka protože ta samá zátěž kterou dáš na sacharidy je bez sacharidů dvojnásobně těžká.
Během závodu používám tebou zpomínanou palatinosu tady o ní máš článek http://www.championseverywhere.com/supe ... palatinose
Po závodech si dávám vodu,pak palatinozu,po hodině protein a po další hodině pevnou stravu,množství všeho záleží na tom jestli budu závodit i další den nebo jestli až za týden.

2)moje váha je 76kg v zimě a 68kg v létě-spadne to samo protože v létě nemám moc potřebu jíst a přes zimu jsem zas skoro furt venku takže si potřebuju pořádně "zatopit"

3)ph křivka mi běží normálně-jednou za den nad 7 a jednou za den pod 5 jinak je to něco mezi.Přestal jsem to sledovat když tady Rawima někde psal že ledviny vylučují dost kyselin a proto je ph nízko,ale nemusí to znamenat překyselení organismu.Jinak na odkyselení používám ještěrčí dech,procházky nebo sifon6.Když mám pocit že jsem opravdu překyselen tak si sodu dám ale nepravidelně.
Melasa obsahuje na můj vkus příliš mnoho železa a tomu se momentálně snažím vyhnout takže ji nepoužívám.Ale netvrdím že někomu nemůže pomoct.Vždy záleží na konkrétní osobě.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned kvě 05, 2013 9:54 pm 
Offline

Registrován: pon srp 30, 2010 2:07 pm
Příspěvky: 280
Pavel Veselý píše:
Příteli nemůžeš to takhle brát.Bylo by jich(omega 3) opravdu moc.Ze začátku jsem to zkoušel a nedělalo to dobrotu.
Musíš brát v potaz že pro zdravého,běžně se stravujícího člověka se doporučuje denní příjem omega 3 i omega 6 dohromady do 10g denně.Při poměru 1:1 je to 5g a 5g od každé.
Při low carb dietě se doporučuje aby bylo esenciáních mastných kyselin(omega 3 a 6) do 10% přijaté tukové energie ale i to se mě zdá docela dost.

Tak 50g omega-3 je dlouhodobě opravdu hovadina, tedy pokud to není zrovna ALA s tvarohem podle Budwig - to je bezpečné, ale živočišné EPA/DHA ve větším množství docela škodí.
Na druhou stranu 5g omega-6 je zase dost málo, zvlášť při high-fat stravě. Minimální doporučená denní dávka je myslím cca 10g omega-6 na základní metabolické pochody a při high-fat se spotřebuje spíš ještě víc. Těch 10% tuků by PUFA určitě měly být.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte kvě 07, 2013 7:16 am 
Offline

Registrován: úte kvě 04, 2010 10:08 am
Příspěvky: 1472
\":?:\" Jak je to teda s tím rizikem předávkování a narušení oběhu železa, díky řasám chlorella a spirulina a řepné šťávě (a týká se to nejspíš i melasy)...a jaké jsou teda poměrně bezpečné dávky konkrétně u chlorelly a spiruliny při dlouhodobějším užívání ?? (spirulina obsahuje velké množství železa v chelátové formě (10 g spiruliny obsahuje stejné množství železa jako 450 g špenátu)

Si to protiřečí...na jedné straně je spirulina a chlorella chelační produkt...
\":arrow:\" rizika užívání chlorelly viz http://www.nutraceutica.sk/sk/nutaceuti ... rellu.aspx
a taky Železo a plísně: http://www.nutraceutica.sk/sk/nutaceuti ... ekcie.aspx )

... možná lépe nějaké přestávky a nebrat toho moc (beru pár let cca 2-3 mocca lžičky směsi spirulina+chlorella)
(pan Jarda píše v prodeji k řase Spirulina: používat ve spojení s vitamínem C, aby se lépe využil vysoký obsah železa. 10-15 g spiruliny denně stačí na pokrytí denní potřeby železa....)
--------


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte kvě 07, 2013 1:43 pm 
Offline

Registrován: stř čer 02, 2010 6:10 am
Příspěvky: 389
Na tohle ti poradím jediné a to aby sis nechal udělat krevní testy na minerály,železo,ferittin a vit. D a současně s nima vlasovou analýzu.To je to jediné co ti odpoví na tvé otázky jinak je to jako střílet naslepo.Oboje výsledky by měly bejt přibližně stejný.
Já se třeba teď už nebojím rybího tuku ani vitamínu D v tabletách protože i přes jeho doplňování(průběžně 3 roky+rybí olej) jsem mírně pod optimem.Zřejmě ho kvuli treninku mám vysokou spotřebu.
A naopak se bojím železa-jednak kvuli tomu co jsi o něm psal ve vztahu k bakteriím a kvasinkám a jednak kvuli tomu že i přesto že ho nijak cíleně nedoplňuju tak ho mám hodně nad limit.(zřejmě nadužíváním vit.C,ale nejsem si jist).Na další testy jdu na podzim a pokud ho budu mít stále vysoké tak začnu darovat krev.Nic rozumějšího a smyslupnějšího mě v této situaci nenapadá.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte kvě 07, 2013 2:58 pm 
Offline

Registrován: úte kvě 04, 2010 10:08 am
Příspěvky: 1472
Pavel Veselý píše:
...už nebojím rybího tuku ani vitamínu D v tabletách protože i přes jeho doplňování(průběžně 3 roky+rybí olej) jsem mírně pod optimem.Zřejmě ho kvuli treninku mám vysokou spotřebu.
A naopak se bojím železa....přesto že ho nijak cíleně nedoplňuju tak ho mám hodně nad limit.(zřejmě nadužíváním vit.C,ale nejsem si jist)....

Podobně jako u železa, mám obavu z předávkování vitamínem D pokud bych jako sportovec jedl dlouhodobě rybí tuk 2 pol.lžíce (pan Jarda pokud vím píše že dlouhodobě max.1.pol.lž ...) .
Hlavně přes léto, kdy je člověk sportem v přírodě hodně na slunci...možná přes léto lépe nahradit zdroj omega3 místo r.tuku něco jiného jíst...
\":?:\" a asi nepřehánět s mákem (taky obsahuje vit.D, a jím ho hodně páč mi chutná...jsem schopnej zbouchat pytlík máku na dvě jídla ve dvou dnech... \":mrgreen:\"

\":idea:\" Pavle, ta tvoje zmínka o VĚTŠÍ POTŘEBĚ vit.D u sportovců při pohybu mne připomněla...že asi zas tak vysoké riziko předávkování Déčkem nebude, když terapeut J.Veselý experimentoval (podle své knihy Dynamická chůze) na poušti že neměl téměř žádnou ochranu před sluncem, a jen TÍM ŽE SE INTENZIVNĚ POHYBOVAL (svižná chůze), nedošlo prej u něj k žádnému spálení sluncem a vit.D se nejspíš plynule (díky pohybu!) distribuoval po těle a snad i lépe snášel jeho "nadbytek"...navíc každý sportovec se nejspíš sprchuje po výkonu v chlorované vodě (navíc mnozí i mýdlo), což smejvá z pokožky vstřebaný vitD, který se tak skoro do těla nevstřebá...(i když kdo si vzal před vyběhnutím do přírody kokos.tuk,vstřebal nejspíš vit.D víc...). Navíc pokud už jsme opálení, tak hnědá pokožka už více Déčka moc nevstřebává...
--------


Naposledy upravil muflon dne čtv kvě 09, 2013 3:23 pm, celkově upraveno 2

Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 203 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 14  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz