Zdraví-AZ Vaše fórum o zdraví

Právě je úte dub 16, 2024 3:09 pm

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 203 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 14  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: pon kvě 27, 2013 7:50 pm 
Offline

Registrován: úte kvě 04, 2010 10:08 am
Příspěvky: 1472
Ta luštěnina Lupina je docela zajímavá že má tolik bílkovin a tak málo sacharidů - jako asi jediná luštěnina vhodná k období low carb... :
(taky vysoký obsah antioxidantů a samozřejmě minerálů...)

LUPINA 100g má 33-36g bílkovin, a jen 8-10g sacharidů ...

Článek Lupina ve výživě:
(http://www.diamix.cz/cms.php?id_cms=5)

Oproti soje není takové riziko GMO, a má i tradici u našich předků...jak ji kdo používáte , nebo máte proti ní něco? (kromě obecných pouček jak luštěniny vůbec nejíst ap.)
------------------

PS: co si myslíte o slunečnici...? V Lídlu sem viděl pruhovanou (žíhanou) malý sáček za cca 7kč (solené a pražené), tak sem uvažoval že by nemuselo být špatné koupit NELOUPANOU nepraženou...: http://www.cavallino.me/product/slunecn ... -1-kg-192/
(sežvejkat a vyplivnout obal...tak jako u těch z Lídlu...nebo v nejhoršim krátce opražit NASUCHO a posolit himal.solí \":-)\"


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob čer 01, 2013 6:37 pm 
Offline

Registrován: úte kvě 04, 2010 10:08 am
Příspěvky: 1472
Zahraniční sýry z NEPASTEROVANÉHO mléka:
http://www.hakarmel.cz/syry-vino/syry-z ... /#navigace

Jinak kvalitní (pravý) italský parmazán Parmaggiano Reggiano 1kg vyjde na e-shopech na cca 600-800kč
(,měl by být starý aspoň 24 měsíců)
a levnější strouhaná varianta Reggiano + Gran Padano vyjde 1kg na cca 360kč:
http://www.mala-italie.cz/food/eshop/16 ... Padano-1kg

Jednou za čas, proč sebe nebo druhé neodměnit \":-)\"


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob čer 01, 2013 7:01 pm 
Offline

Registrován: pát črc 22, 2011 8:29 pm
Příspěvky: 627
muflon píše:
Ta luštěnina Lupina je docela zajímavá že má tolik bílkovin a tak málo sacharidů - jako asi jediná luštěnina vhodná k období low carb... :
(taky vysoký obsah antioxidantů a samozřejmě minerálů...)

LUPINA 100g má 33-36g bílkovin, a jen 8-10g sacharidů ...

Článek Lupina ve výživě:
(http://www.diamix.cz/cms.php?id_cms=5)

Oproti soje není takové riziko GMO, a má i tradici u našich předků...jak ji kdo používáte , nebo máte proti ní něco? (kromě obecných pouček jak luštěniny vůbec nejíst ap.)
------------------

PS: co si myslíte o slunečnici...? V Lídlu sem viděl pruhovanou (žíhanou) malý sáček za cca 7kč (solené a pražené), tak sem uvažoval že by nemuselo být špatné koupit NELOUPANOU nepraženou...: http://www.cavallino.me/product/slunecn ... -1-kg-192/
(sežvejkat a vyplivnout obal...tak jako u těch z Lídlu...nebo v nejhoršim krátce opražit NASUCHO a posolit himal.solí \":-)\"

Neloupana slunecnice by se musela proprat, je tam moc prachu, v Lidlu ji maji uz propranou, pak by to asi zvykat slo, do prazene bych nesel.
Zatim jsem z neloupane zkousel delat pouze olej, ale protoze jsem uz mel moc zahratou OMEGU, tak mi to neslo, musim zkusit znova se studenou.

Jen pro informaci, zatim jsem uz vylisoval olej ze lnu, dyne a sezamu. Konopi jde take, ale je to uz pracne, pri tom jsem zjistil, ze kdyz hodim konopne seminko do drticiho mlynku, tak dostanu docela fajn mnamku. Je to sice se sluppkou, ale skoro zadarmo proti tomu loupanemu. Jestli to loupane casem zlukne netusim, to ve slupce nadrcene tesne pred spotrebou urcite zlukle neni. S tou slunecnici by to slo asi take a posolit by se to take dalo. Uvazuji, ze to budu delat take se sezamem ve slupce, protoze tvrdi, ze loupany sezam rychle zlukne.

Konopne seminko u Cavallina sezenete take.

Inzenyr


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob čer 01, 2013 11:33 pm 
Offline

Registrován: úte kvě 04, 2010 10:08 am
Příspěvky: 1472
Krok za krokem Nordic Walking a Nordic Running(běh s holemi) :
http://www.nwlive.cz/krok_za_krokem.php

Nejčastější chyby: http://www.nwlive.cz/chyby.php

...taky mne zaujal Mgr.Kůtek, co získal evropské ocenění za metodiku a propagaci běhu se specielními holemi (už i u nás jsou k sehnání! : http://www.nwlive.cz/nabizime.php - pozor, při objednávce nutno uvést pro jaký účel hole chcete, zda na běhání nebo jen na chození, délka holí se výrazně liší (až o cca 20cm \":!:\" ...)
- nezatěžuje to tolik klouby a ČASOVĚ je trénink EFEKTIVNĚJŠÍ a posiluje nejen nohy ale i ruce a vydá člověk více energie za kratší čas než při běhu, je to v podstatě BĚH ("BĚŽKOVÁNÍ") BEZ BĚŽEK

JAK VYBRAT HOLE na běh s holemi, a PROČ vlastně běhat s holemi:
http://www.bezvabeh.cz/clanek/1653-beh- ... -vase-nohy
(zde i kontakt na p.Kůtka který pořádá i kursy...)

Brzy prý bude spuštěn web behsholemi.cz \":-)\"


Naposledy upravil muflon dne pon čer 03, 2013 9:57 am, celkově upraveno 4

Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned čer 02, 2013 12:28 am 
Offline

Registrován: pát črc 22, 2011 8:29 pm
Příspěvky: 627
muflon píše:
1) Krok za krokem Nordic Walking a Running:
http://www.nwlive.cz/krok_za_krokem.php

Nejčastější chyby: http://www.nwlive.cz/chyby.php

...taky mne zaujal Mgr.Kůtek, co získal evropské ocenění za metodiku a propagaci běhu se specielními holemi (už i u nás jsou k sehnání! : http://www.nwlive.cz/nabizime.php - pozor, při objednávce nutno uvést pro jaký účel hole chcete, zda na běhání nebo jen na chození, délka holí se výrazně liší (až o cca 20cm \":!:\" ...)
- nezatěžuje to tolik klouby a ČASOVĚ je trénink EFEKTIVNĚJŠÍ a posiluje nejen nohy ale i ruce a vydá člověk více energie za kratší čas než při běhu, je to v podstatě BĚH ("BĚŽKOVÁNÍ") BEZ BĚŽEK
viz JAK VYBRAT HOLE na běh s holemi: http://www.bezvabeh.cz/clanek/1653-beh- ... -vase-nohy
(zde i kontakt na p.Kůtka který pořádá i kursy...)

Brzy prý bude spuštěn web behsholemi.cz
---------

2) a BEZ HOLÍ ---Chi running/walking: ....učí jak chodit i běhat uvolněně a přesto díky tomu ve výsledku rychleji...a hlavně BEZ zranění... :

Jde o to, že pracuje člověk lépe s gravitací a s uvolněním (jako u taiči a bojových sportů...) :
viz http://www.behbezusili.cz/index/__neome ... vi-energie (zde i kursy nebo indiv.zaškolení)
------------

K behu potrebujete uplne jednoduche boty, neco jako byly spartakiadni "jarmily" nebo nejjednodusi lidove "kecky", ktere mely tenkou podrazku, nejvhodnejsi je behat bez bot nebo v petiprstech.
Zakladem je, ze teziste tela se nesmi pohybovat nahoru a dolu po vlnovce, ale musi se pohybovat po primce. Da se toho jednoduse dosahnout tak, ze se predkladnite tak dlouho, az vas to donuti predsunout jednu nohu dopredu, takze zustavate v maximalnim predklonu a jenom posouvate nohy dopredu a tim zaroven doslapujete na spicky a ne jako v botach, ktere prodava vetsina firem jako bezecke. Tyto boty Vas nuti doslapovat bud na chodidlo nebo na patu. Navic jsou vycpane vsim moznym a jeste odpruzene, takze nejlepsi zpusob jak si znicit cele nohy od chodidel az po kycle.

Na tom odkazu je video, kde to ukazuji na kenskych bezcich, presne tak jak to popisuji, maximalni predklon, posouvat nohy dopredu a doslapovat na spicky.
Da se tak bezet velice rychle bez velke namahy.
Jeste je nekde web naseho dalkoveho bezce, tam je to popsane spravne, vcetne bezeckych bot, ktere vyvinul.

Inzenyr


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned čer 02, 2013 8:29 am 
Offline

Registrován: pát črc 20, 2012 1:54 pm
Příspěvky: 85
inzenyr píše:
K behu potrebujete uplne jednoduche boty, neco jako byly spartakiadni "jarmily" nebo nejjednodusi lidove "kecky", ktere mely tenkou podrazku, nejvhodnejsi je behat bez bot nebo v petiprstech.
Zakladem je, ze teziste tela se nesmi pohybovat nahoru a dolu po vlnovce, ale musi se pohybovat po primce. Da se toho jednoduse dosahnout tak, ze se predkladnite tak dlouho, az vas to donuti predsunout jednu nohu dopredu, takze zustavate v maximalnim predklonu a jenom posouvate nohy dopredu a tim zaroven doslapujete na spicky a ne jako v botach, ktere prodava vetsina firem jako bezecke. Tyto boty Vas nuti doslapovat bud na chodidlo nebo na patu. Navic jsou vycpane vsim moznym a jeste odpruzene, takze nejlepsi zpusob jak si znicit cele nohy od chodidel az po kycle.

Na tom odkazu je video, kde to ukazuji na kenskych bezcich, presne tak jak to popisuji, maximalni predklon, posouvat nohy dopredu a doslapovat na spicky.
Da se tak bezet velice rychle bez velke namahy.
Jeste je nekde web naseho dalkoveho bezce, tam je to popsane spravne, vcetne bezeckych bot, ktere vyvinul.

Inzenyr

To jste mě s těma keckama překvapil, chci začít běhat a zrovna jsem si jedny běžáky pořídil, všude na netu jsou miliony článků, jak jsou důležité kvalitní značkové běžecké boty, jinak si člověk oddělá páteř, nohy .... Tak to fakt nevím, čemu dneska můžu věřit.... \":?\"


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned čer 02, 2013 8:55 am 
Offline

Registrován: úte kvě 04, 2010 10:08 am
Příspěvky: 1472
[quote="inzenyr":166c19i6]
...ne jako v botach, ktere prodava vetsina firem jako bezecke. Tyto boty Vas nuti doslapovat bud na chodidlo nebo na patu. Navic jsou vycpane vsim moznym a jeste odpruzene, takze nejlepsi zpusob jak si znicit cele nohy od chodidel az po kycle.

Na tom odkazu je video, kde to ukazuji na kenskych bezcich, presne tak jak to popisuji, maximalni predklon, posouvat nohy dopredu a doslapovat na spicky.
Da se tak bezet velice rychle bez velke namahy.
Jeste je nekde web naseho dalkoveho bezce, tam je to popsane spravne, vcetne bezeckych bot, ktere vyvinul.

Inzenyr[/quote:166c19i6]
Samozřejmě že přemíra tlumení a hlavně neohebnost špičky boty je to čemu je lépe se obloukem vyhnout (to ale neznamená nepoužívat tlumení vůbec, jen jde o to kolik jej je vhodné, aby noha ještě mohla VNÍMAT TERÉN a reagovat přirozeněji ....ale NENÍ to o tom používat jen jeden typ obuvi !!!! (ROZUMNÍ běžci jak z řad těch co převážně používají minimalistickou, nebo naopak klasickou obuv, už dospěli k tomu, že je možné a pro nohu dobré STŘÍDAT v tréninku minimalistickou a klasickou obuv s mírným tlumením a lehkou váhou boty ([size=150:166c19i6]na tu bych se zaměřil!! a kupoval pouze BOTY VÁŽÍCÍ POD 300g, nejlépe okolo 250g nebo i méně (ale neznamená automaticky že čím méně gramů tím lépe...[/size:166c19i6]!)

Skutečně je těžké vybrat dobrou botu na trhu, a to dokonce i když už máte lecos nastudováno, naběháno a odzkoušeno mnoho... (Daniel Dryer v knize Chi running doporučuje pokud objevíte model co vám sedne, hned zakoupit více párů...jakmile totiž vyjde novější model, ten "váš" oblíbený přestanou vyrábět...a na férovku přiznává, že i z těch relativně dobrých bot které jsou k sehnání, si každý až po čase najde a stále dál musí hledat to co jemu sedne...
(půlmaraton nebo maraton ani Michal Dobiáš nedoporučuje běhat v botech s minimální podrážkou, to je jen už pro opravdu zkušenější co se tomu věnují soustavně a delší dobu, a jejich chodidlo je už patřičně přizpůsobené "rozhýbané" , lýtkové a ostatní svaly přizpůsobené \":!:\"

Minimal.boty na běhy do 10km, časem snad i do 21km lze sice použít - PO DOSTATEČNĚ DLOUHÉM vytrénování chodidla (měsíce, u někoho roky!!!), ale u většiny začátečníků se to nedoporučuje, málo se totiž mluví o tom, že zranění mohou být nejen z bot hodně tlumených a nadupaných technologiemi, ale i z nesprávně používaných minimalistických bot....\":-(\"

Každý si nakonec vytvoří stejně ale časem svůj osobitý styl, měl by ale respektovat některé prvky základní dynamiky a fyziologie těla (to poznáte podle počtu zranění ve své běžecké karieře..., i když třeba Zátopek měl všemi odsuzovaný "příšerný" styl, a přesto jak běhal!!! (ale taky ten jeho trénink by dnes dal málokdo...hodně běhal i se zátěží v lese, zima nezima, boty neboty apod.).

Ono těch stylů "správného běhání je více a v některých věcech se od sebe mohou i lišit....:
doporučuju věnovat pozornost a inspirovat se např. technikami:

[b:166c19i6]Good form running [/b:166c19i6]: video http://www.youtube.com/watch?v=Tx6x2cD6Y8Q

[b:166c19i6]Chi running[/b:166c19i6] :video


Naposledy upravil Návštěvník dne čtv led 01, 1970 2:00 am, celkově upraveno 1
xQ==


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned čer 02, 2013 12:39 pm 
Offline

Registrován: pát črc 22, 2011 8:29 pm
Příspěvky: 627
Podle mne zacatecnik nema vubec behat dlouhe behy, ma se soustredit na dynamiku, t.j. kratke behy a postupne zvysovat rychlost, ale bez prodluzovani behu. Kombinace rychleho behu a chuze pro vydychani. Na dobre zabehnuti timto zpusobem klidne staci kilometr az dva. Dlouhe behy jsou uz pro zkusene bezce a ne pro zacatecniky. Kdyz vidim kolem behat lidi, kteri jenom v podstate soupou nohama, tak je mi jich lito, jak casem dopadnou. To s behem nema vubec nic spolecneho, nohy musi jit do odrazu a ne s nimi soupat po zemi. To uz je daleko lepsi dynamicka chuze. Na kratke behy zacatecnikum bohate staci jednoducha podrazka a siroka bota, aby se posilovala klenba chodidla. V tech bezeckych superbotach a pri tom soupani nohou si opravdu zacatecnici znici nohy.
Primarne pokud chci behat, tak bych nejdriv mel zacit s ABECEDOU, ktera posili vsechny svaly v nohou. Nekde ji jeste s dcerou mam na videu. Pak jsou take dobre kratke behy do kopce, ktere nuti behat spravnym stylem pres spicku a s odrazem. Takto do kopce jsem pred zavody behal kazdy den 2 km z Dolniho Benecka na Horni Benecko ke Zlate Vyhlidce. To da cloveku daleko vic, nez 20 km behu po rovine.

Take mam za sebou treninky dcery, ktera hrala 10 let vrcholove squash, zucastnil jsem se i treninku Sarky a Petra Zahrobskeho, a vzdycky jsme kladli predevsim duraz na dynamiku, ne na vydrz.

Dobre boty dela treba firma MUSTANG, kdysi i BOTAS, ted jsem jeste nove BOTASky neprohlizel, ale kdysi jsem v rucne delanych BOTASKach behal a vydrzely mi 10 let. Ted jsem mel asi 5 let uplne jednoduche MUSTANGy. Bohuzel mne uz pomalu opousti. Behal jsem pouze doplnkove, primarne jsem jezdil na bezkach a sjezdovkach. Tesne pred zavodama na bezkach jsem vetsinou behal v tezkych pohorkach.
Nebehal jsem nikdy po silnici, ale v terenu, tam podrazky u dobrych bot vydrzi dlouho. Pokud nekdo beha po silnici a jeste pri tom soupe nohama, tak samozrejme nevydrzi dlouho ani dobre boty. \":-)\"

Inzenyr


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned čer 02, 2013 12:56 pm 
Offline

Registrován: pát črc 22, 2011 8:29 pm
Příspěvky: 627
[quote="Noel":3v7seq9v]To jste mě s těma keckama překvapil, chci začít běhat a zrovna jsem si jedny běžáky pořídil, všude na netu jsou miliony článků, jak jsou důležité kvalitní značkové běžecké boty, jinak si člověk oddělá páteř, nohy .... Tak to fakt nevím, čemu dneska můžu věřit.... \":?\"[/quote:3v7seq9v]
Treba tomuto:

http://lednacek.net/beh/index.html



Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned čer 02, 2013 1:20 pm 
Offline

Registrován: úte kvě 04, 2010 10:08 am
Příspěvky: 1472
inzenyr píše:
Podle mne zacatecnik nema vubec behat dlouhe behy, ma se soustredit na dynamiku, t.j. kratke behy a postupne zvysovat rychlost....Kombinace rychleho behu a chuze pro vydychani. Na dobre zabehnuti timto zpusobem klidne staci kilometr az dva. Dlouhe behy jsou uz pro zkusene bezce a ne pro zacatecniky. Kdyz vidim kolem behat lidi, kteri jenom v podstate soupou nohama, tak je mi jich lito, jak casem dopadnou. To s behem nema vubec nic spolecneho, nohy musi jit do odrazu a ne s nimi soupat po zemi. To uz je daleko lepsi dynamicka chuze. Na kratke behy zacatecnikum bohate staci jednoducha podrazka a siroka bota, aby se posilovala klenba chodidla. V tech bezeckych superbotach a pri tom šoupaní nohou si opravdu zacatecnici znici nohy.
Primarne pokud chci behat, tak bych nejdriv mel zacit s ABECEDOU, ktera posili vsechny svaly v nohou. Nekde ji jeste s dcerou mam na videu. Pak jsou take dobre kratke behy do kopce, ktere nuti behat spravnym stylem pres spicku a s odrazem. Takto do kopce jsem pred zavody behal kazdy den 2 km z Dolniho Benecka na Horni Benecko ke Zlate Vyhlidce. To da cloveku daleko vic, nez 20 km behu po rovine.

Take mam za sebou treninky dcery, ktera hrala 10 let vrcholove squash, zucastnil jsem se i treninku Sarky a Petra Zahrobskeho, a vzdycky jsme kladli predevsim duraz na dynamiku, ne na vydrz.

Dobre boty dela treba firma MUSTANG, kdysi i BOTAS, ted jsem jeste nove BOTASky neprohlizel, ale kdysi jsem v rucne delanych BOTASKach behal a vydrzely mi 10 let. Ted jsem mel asi 5 let uplne jednoduche MUSTANGy. Bohuzel mne uz pomalu opousti. Behal jsem pouze doplnkove, primarne jsem jezdil na bezkach a sjezdovkach. Tesne pred zavodama na bezkach jsem vetsinou behal v tezkych pohorkach.
Nebehal jsem nikdy po silnici, ale v terenu, tam podrazky u dobrych bot vydrzi dlouho. Pokud nekdo beha po silnici a jeste pri tom soupe nohama, tak samozrejme nevydrzi dlouho ani dobre boty. \":-)\"

Inzenyr

Pro mnoho lidí opravdu stačí dynamická chůze a jak píšete třeba ty kratší běhy.... Ano je dobré do tréninku zařadit i kratší (=intervalové) běhy, zrychlení apod., to MÁ být součástí tréninku každého běžce, který se běhu věnuje. Jednoduché botasky opravdu dříve byli s rovnou podrážkou naprosto vyhovující a dnešní trend je de facto trochu v něčem návratem do 70.let...

ALE...endorfiny se vyplaví účinněji až po cca 30minutách dostatečně intenzivní činnosti (u chůze až tak po hodině bych to tipnul) ...za půl hodiny se uběhne i POMALÝM VÝKLUSOVÝM TEMPEM!!! docela dost kilometrů...), takže pokud někoho prostě NEBAVÍ chodit, nebo prostě Z ČASOVÝCH DŮVODŮ kdy 30min.běhu plně nahradí mnohem delší čas nutný na chůzi, pak je VHODNĚJŠÍ právě vytrvalostní běh než "jen" ta chůze, nebo nějaké sprintové vložky...(nic proti nim \":-)\" )
...proto NESOUHLASIM že delší běhy (od 5km výše) nejsou pro začátečníky !!! - je to spíše o stylu běhu a o botách (ale souhlasim, že většina lidí běhá opravdu dost mizerně, a místo šoupání nohama si je dobré představit a praktikovat kruhový pohyb nohou (postupně časem zvyšovat základní aerobní práh a VYTRVALOSTNÍ KONDICI ...5km, po čase 10, pak 15km a časem třeba i těch 21km půlmaratonu). Pro každého sprinty nejsou a vytrvalostní kondici pro uběhnutí delší vzdálenosti člověk získá třeba tou dynamickou chůzí nebo nordic walkingem (taky bych mohl říct že to není pro každého, což je blbost, jde POUZE o to POSTUPNĚ navyšovat dobu a délku, aby třeba dynam.chůzí i ten letitý a nemocný časem mohl ujít doporučovanou hodinku v přírodě..., zpočátku samozřejmě pomalou chůzí a zařazováním kratších svižnějších úseků). VE ŠKOLE SEM NENÁVIDĚL 12MINUTOVÉ BĚHY, běhat jsem začal až okolo věku 40...a dnes bez problémů a S RADOSTÍ běhám do práce běžně 15km a občas si dám 21km...

Ten styl - Chi running/walking učí jak chodit i běhat uvolněně a přesto díky tomu ve výsledku rychleji...a hlavně BEZ zranění... :

Jde o to, že pracuje člověk lépe s gravitací a s uvolněním (jako u taiči a bojových sportů...) :
viz http://www.behbezusili.cz/index/__neome ... vi-energie (zde i kursy nebo indiv.zaškolení)

Pokud člověk začne terénem, kratšíma vzdálenostma, naučí se ZVEDAT PATY!!!, a běhat s rovnou páteří (resp.mírně do písmene C, ale s přímkou spojující ucho-ramena-kyčle-kotníky !), tak se nemusí bát začít běhat..., pokud má strach, nebo se chce zdokonalit, doporučuju ten kurs ve Stromovce na behbezusili.cz \":-)\"


Naposledy upravil muflon dne ned čer 02, 2013 4:45 pm, celkově upraveno 2

Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned čer 02, 2013 1:44 pm 
Offline

Registrován: pát črc 20, 2012 1:54 pm
Příspěvky: 85
že z toho bude až taková věda, to jsem fakt nečekal... \":?\"
hledám nějakej způsob svižnějšího pohybu venku k prokysličení, poslední roky jsem to kvůli škole dost opomíjel


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned čer 02, 2013 1:50 pm 
Offline

Registrován: úte kvě 04, 2010 10:08 am
Příspěvky: 1472
Noel píše:
že z toho bude až taková věda, to jsem fakt nečekal... \":?\"
hledám nějakej způsob svižnějšího pohybu venku k prokysličení, poslední roky jsem to kvůli škole dost opomíjel

...je to jednoduchý....stačí nazout boty aspoň 3x týdně na 30minut, a jít se proběhnout do přírody, nejlépe do lesa kde je trošku i kopcovato...(jsou jedinci co to zvládnou i bez bot...)

...pokud se potřebujete jen občas proběhnout a jste mladý, tak víc bych asi neřešil, přirozeně běhat umí každé malé dítě a vy jste ještě docela mladý (na rozdíl od starých pardálů jako my, co to musí už řešit kvůli bolístkám z nedostatku pohybu, a protože my už zapomněli jak se běhalo když jsme byli děti \":-)\"
(většina , žel dnes už i mladých..., má různé dysbalance těla, neumí rovně sedět, natož chodit a běhat..., pohybové stereotypy se s přibývajícím věkem stále víc vzdalují od "ideálu" malého dítěte.... \":mrgreen:\" \":mrgreen:\" \":roll:\"
-----
Jen nekupovat kotníkové boty, kotníky musí být volné aby mohly dobře konat svou práci...

Nic proti botaskám (i když mám obavu že váží nad 300g...), přesto do terénu bych si je nevzal, to chce už nějakou vhodnou texturu podrážky pro seběh z kopce...a pokud chceš zažít opravdovou RADOST z pohybu, tak určitě nějaké LEHKÉ trail běžecké boty okolo 250g, třeba tady, kde to není jen prodat boty, ale hlavně i opravdu dobře poradit (po registraci zdarma, máš hned slevu):
http://www.trailpoint.cz/obuv
.....a klikni na filtr výběru bot na záložku "Parametry" a zaškrtni Trail/Lehký terén (3hvězdičky, pak 4, a pak 5 hvězdiček)

Nebo pokud nechceš do terénu, tak na CROSSFIT a funkční trénink lehké botky:
http://www.trailpoint.cz/crossfit-fitness/

Tady je podnětná literatura: http://www.trailpoint.cz/literatura/
(Běhání s Keňany, Chi running, Test bot v časopise Běhej...)

Články o běhání v elektronické podobě za pár korun, jsou tady:
http://www.floowie.com/cs/behejcom
(doporučuju článek Trénink - Běhy do vrchu ( k zakoupení zvlášť za 10kč)

...a pokud se ti zdají boty drahé, stačí poro začátek opravdu nějaké jarmilky...a hlídat si výprodeje loňských modelů bot (stále jsou od jara doteď k sehnání často po celý rok, jen ke konci roku už nemusí být v tvé velikosti k sehnání ten model co bys třeba rád)...., dobrý je obchod http://www.babos.cz Pavla Baběráda, nebo si prostě na heuréka zadej výběrový filtr běžecké trail boty... a koukej co je kde nejlevnější. \":-)\"

Pro začátek ti stačí nějaké Pumy nebo třeba levné boty zn.Venice, oboje s rovnou podrážkou a krásně ohebné \":-)\"
(viděl sem je u Deichmanna nebo ve Sportissimu v akci za pár stovek !!)

PS: mexičtí indiání používaj i na běh v horských velkých převýšeních jen sandálky vyrobené z kousku řemínku a části pneumatiky...., občas sem zkoušel běhat v sandálech s kaučukovou podrážkou...(mám sandály Source classic co nejsou sice ala mexiko, ale dá se v nich solidně i běhat, mají rovnou tlutou podrážku. Jinak se dají koupit i ty hodně podobné mexických, co vyrábí Ted Barefoot, různé modely "Luna":
http://www.lunasandals.cz/

Nebo si pořiď koloběžku pro dospělé \":-)\" (já mám Kostka Hill Speed)


Naposledy upravil muflon dne čtv črc 04, 2013 1:45 pm, celkově upraveno 9

Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned čer 02, 2013 5:09 pm 
Offline

Registrován: úte kvě 04, 2010 10:08 am
Příspěvky: 1472
Článek Dana Orálka o legendární postavě z Born to Run, Caballo Blancovi (Micah True) :
http://www.behej.com/clanek/8744-ten-ch ... lla-blanca

"....Závod Copper Canyon Ultra Marathon (CCUM), kterému v Mexicu neřekl nikdo jinak než Caballo Blanco Ultra Marathon, byl především podporou těchto přírodních běžců. K tomuto účelu se také podílel na založení fondu na jejich podporu.

Cílem bylo jak podpořit indiány dodávkami kukuřice v období neúrody, tak rozvíjet jejich běžecké aktivity. Svědectvím, že se to mu to dařilo, je účast 350 Tarahumarů na letošním CCUM. V rozporu s knihou Born to Run Micah nebyl žádným vášnivým zastáncem barefoot runningu nebo minimalismu. Jeho filozofií bylo: běhám v tom co mám a v čem se mi běhá dobře. Skoro každý text, co napsal, potom zakončil větou „Run free“, která asi nejlépe vystihovala jeho filozofii...."


PS: runfree je i název dobrého českého webu o botách a běhání i bez bot :
http://www.runfree.cz/

(je tam třeba i recenze na knihu "Katovsky/Larson:Našlapuj lehce - Vše, co jste kdy chtěli vědět o běhu..", která souzní s vyjádřením D.Dryera v jeho knize Chi running (kde říká že běžet by se mělo lehce jako bysme běželi po tenkém ledě \":wink:\"


Naposledy upravil muflon dne pon čer 03, 2013 7:30 am, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned čer 02, 2013 7:49 pm 
Offline

Registrován: pát zář 30, 2011 9:02 pm
Příspěvky: 129
Moc zajímavé myšlenky a příběhy o běhání kde borec mimo jiné vysvětluje, že jestli je člověk k něčemu výborně uzpůsoben, tak je to právě vytrvalostní běh... Na boso samozřejmě \":-)\"
http://www.ted.com/talks/lang/cs/christ ... o_run.html

_________________
Čl. obětuje zdraví,aby vydělal peníze.Pak obětuje peníze,aby získal zpět zdraví.Je tak úzkostlivý ohledně budoucnosti,žesi neužívá přítomnost;následkem čehož nežije v přítomnosti,ani v budoucnosti;žije,jakoby neměl umřít a pak umírá,aniž kdy skutečně žil


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon čer 03, 2013 7:02 am 
Offline

Registrován: úte kvě 04, 2010 10:08 am
Příspěvky: 1472
Filip08 píše:
Moc zajímavé myšlenky a příběhy o běhání kde borec mimo jiné vysvětluje, že jestli je člověk k něčemu výborně uzpůsoben, tak je to právě vytrvalostní běh... Na boso samozřejmě \":-)\"
http://www.ted.com/talks/lang/cs/christ ... o_run.html

...na TED přednáškách se dají opravdu objevit mnohé skvosty z různých oblastí netradičních pojetí vzdělání a pokrokových tendencí... \":-)\"

K tomu na boso bych měl připomínku:
Z hlediska TCM by čínský mudrc nesouhlasil s chozením naboso kvůli studené energii od země která se přenáší do ledvin...a ledviny v trad.čín.medicíně vyžadují jak známo teplo...(proto taky taiči cvičí v čínských "jarmilkách" a nikoli naboso v parcích...
\":!:\" kdo neví, tak ledviny zaujímají v TCM asi nejdůležitější místo, nikoli v evropském chápání ledvin, ale z hlediska energetického hospodářství těla a vlivu na ostatní orgány...v ledvinách je sídlo esence ťing, a dle tohoto pojetí ve zdravých ledvinách je zdroj zdravé krve pouze POKUD je v ledvinách dostatek ťing....
Citace:
"...Stahovat do sebe, uschovávat, zadržovat, jsou podle čínské medicíny typické vlastnosti ledvin, Souvisejí s tím, že ledviny jsou prenatálním kořenem, kořenem života, který představuje jejich esenciální čchi - prvopočáteční jin a prvopočáteční jang. Tuto základní životní sílu je nutné uschovávat a chránit před vyčerpáním, poněvadž na ní závisí život člověka - jeho zrození, růst i další reprodukce. Voda, čili esence ledvin (jin), je pro všechny jinové složky organismu důležitá jako pramen pro celé povodí řeky; oheň, čili čchi ledvin (jang), je jako zdroj, z něhož proudí energie a dodává sílu do celého systému. Proto se o ledvinách říká, že jsou pramenem, jenž nesmí vyschnout, anebo že jsou kořenem, jenž nesmí být přeseknut.

...Ledviny, jakožto zhmotnění prvku voda v lidském těle, jsou spojeny se zimou, což znamená, že na jejich čchi nejvíce působí atmosféra tohoto ročního období. Během něho jsou nejvíce náchylné ztratit rovnováhu své čchi, onemocnět...

Více zde: http://www.rahunta.cz/news/tradicni-cin ... -ledviny-/"

To poslední co by si člověk dle TCM měl přát, je právě oslabení ledvin (a "prázdnotu krve") \":!:\"

Stojí za povšimnutí, že domorodci většinou běhají naboso v hodně teplých krajinách, zatímco mnozí jiní domorodí indiáni (včetně Tarahumarů) co jsou i v horských oblastech, už mají nějaké vyrobené sandály.... \":roll:\" \"8)\"
- proto naboso venku to má smysl podle mne jedině tak v létě... \":-)\" na krásně rozpáleném asfaltu aby se teplý asfalt udržel na nohách a zahřál člověka jako lázeňské bahno....(pokus o vtip, no asi nevyšel, tak třeba příště \":mrgreen:\"
(ale co brání chodit naboso v botech, nebo doma?? - lenost či nedostatek otužilosti a zažité společenské konvence, nebo nevhodné boty (New Balance boty jsou vyráběné právě se zřetelem používání i bez ponožek), taky ....)

Ale vážně (následující platí hlavně pro nějak nemocné (což je většina co vyhledala toto fórum \":-)\" ) :
- takže hlavně u lidí co se hýbou nedostatečně intenzivně , a jen pomalu vyklusávají , nebo chodí, bych o nějakém naboso uvažoval jen opravdu na krátkou dobu (jak jsem psal, třeba těch 500m..., a pak hned zas hups do sandálů či bot \":wink:\" (a takto lze samozřejmě víckrát...)
\":idea:\" základ je být vždy dostatečně prohřátý (takže naboso bych zkoušel až nejdřív po cca 20 minutách intenzívní tělesné aktivity....), a dobré je ten den zařadit i nějaké cviky na prohřátí ledvin (kdo neumí čchi kungové cviky, tak infra sauna aspoň na 10minut, nebo dnes je plno přístrojů (třeba v Lídlu "Hand-held infra red massager") ap. s INFRA světlem, které je dobré aplikovat na oblast ledvin (v nejhoršim termofor nebo petka s horkou vodou...).

...tady bych se naopak přiklonil k inženýrovi, a o naboso uvažoval spíše v tréninku, kde lze využít intenzivně ZAHŘÍVACÍ dynamické (intervalové) kratší sprintové běhy (nemusí jít o maximální sprinty, ale prostě rychlejší běhy než jen nějaký výklus, potřebný pro dálkové nebo regenerační běhy \":wink:\"

\":idea:\" Nejvíc tepla člověk při běhu ztrácí (kromě bosých nohou, pokud zrovna běžíte bez bot...) rukama a hlavou, proto zásadně pokud není vyložený hic, běhám s FUNKČNÍ běžeckou kšiltovkou nebo aspoň čelenkou, a v lehkých funkčních běžeckých rukavicích (všimněte si i na tom videu od Noela, že ač běží naboso, aspoň ty rukavice má...


Naposledy upravil muflon dne pon čer 03, 2013 9:53 am, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 203 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 14  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz