Zdraví-AZ Vaše fórum o zdraví

Právě je čtv bře 28, 2024 10:40 am

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 17 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: BMI je přežitek, nahradil ho ABSI
PříspěvekNapsal: sob úno 02, 2013 10:33 am 
Offline

Registrován: čtv bře 29, 2012 3:11 pm
Příspěvky: 324
Vzhledem k tomu, že BMI nezohledňuje množství tělesného tuku (zejména toho nebezpečného na břiše), začíná se nově používat podobný vzoreček (tzv. ABSI), který kalkuluje kromě výšky a váhy také s obvodem pasu, takže výsledek má mnohem vyšší vypovídací hodnotu.
http://www.absi-kalkulator.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: BMI je přežitek, nahradil ho ABSI
PříspěvekNapsal: sob úno 02, 2013 7:15 pm 
Offline

Registrován: úte led 08, 2013 8:52 pm
Příspěvky: 292
Pěkná kravina \":)\"
Zatímco bmi mám 41, což je skoro dost, tak absi mi napsalo jen 0.084, což je jen nepatrně víc než průměr 0,08 \":)\"
Na obvod pasu asi 137cm to ujde. Takže můžu bejt klidnej, jsem naprosto v normě \":)\"

Na průměr populace se dostanu když zadám třeba 135 kilo a 127 v pase


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: BMI je přežitek, nahradil ho ABSI
PříspěvekNapsal: sob úno 02, 2013 7:25 pm 
Offline

Registrován: čtv bře 29, 2012 3:11 pm
Příspěvky: 324
Kachně píše:
Pěkná kravina \":)\"
Zatímco bmi mám 41, což je skoro dost, tak absi mi napsalo jen 0.084, což je jen nepatrně víc než průměr 0,08 \":)\"
Na obvod pasu asi 137cm to ujde. Takže můžu bejt klidnej, jsem naprosto v normě \":)\"

Na průměr populace se dostanu když zadám třeba 135 kilo a 127 v pase

To je hloupost, co píšeš, určitě jsi zadal špatně údaje do tabulky. Zkus to znovu a dávej pozor, co kam píšeš. Většinou to lidem vychází naopak, tedy že podle BMI jsou na tom dobře, ale podle ABSI by měli zhubnout. ABSI totiž potvrzuje skutečnost, ze nejvíce zdravotně jsou ohroženi hubení lidé s velkým břichem (jablečná obezita). Člověk, který je tlustý od hlavy až k patě, je zdravotně ohrožen relativně málo.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: BMI je přežitek, nahradil ho ABSI
PříspěvekNapsal: sob úno 02, 2013 8:37 pm 
Offline

Registrován: úte dub 26, 2011 8:57 pm
Příspěvky: 560
tak mne vysla uplne idealna hodnota, pritom BMI 17


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: BMI je přežitek, nahradil ho ABSI
PříspěvekNapsal: ned úno 03, 2013 12:17 am 
Offline

Registrován: pát kvě 14, 2010 4:04 pm
Příspěvky: 445
Bydliště: Hodonínsko
Výška 161cm, váha 48kg, obvod pasu 74cm

ABSI 0.083
Průměr pro ženu 40 let 0.078
BMI 18


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: BMI je přežitek, nahradil ho ABSI
PříspěvekNapsal: ned úno 03, 2013 10:29 am 
Offline

Registrován: čtv bře 29, 2012 3:11 pm
Příspěvky: 324
jani píše:
Výška 161cm, váha 48kg, obvod pasu 74cm

ABSI 0.083
Průměr pro ženu 40 let 0.078
BMI 18

Jsi názorným příkladem, proč by si měl člověk svoje parametry vyhodnocovat podle obou systémů. Dle BMI jsi podvýživená, ale podle ABSI jsi v rizikovém pásmu co se týče tuku v břiše, máš na svoji nízkou váhu neuvěřitelně obrovský pas! Tuk v břiše (viscelární tuk) narušuje hladiny hormonů a zvyšuje taky špatný cholesterol, takže riziko rakoviny nebo kardiovaskulárních chorob je u Tebe vyšší, než u člověka, který je tučný na stehnech, zadku nebo hrudníku a je podle BMI obézní.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: BMI je přežitek, nahradil ho ABSI
PříspěvekNapsal: ned úno 03, 2013 5:47 pm 
Offline

Registrován: pon srp 30, 2010 2:07 pm
Příspěvky: 280
ABSI se počítá z BMI, výšky a obvodu pasu tak, že čím vyšší BMI, tím nižší ABSI (třetí odmocnina z BMI v druhé mocnině je ve jmenovateli). Jenomže člověk s BMI 40 má rozhodně v břiše tuku mnohem víc, než člověk s BMI 18, bez ohledu na nějaké ABSI...
Navíc ABSI tím, že se počítá přímo z BMI doplněného o jednoduchý poměr obvodu pasu a odmocniny z výšky, tedy přejímá nevýhodu BMI a to zkreslování výsledků mimo průměrné výšky kolem 175cm. Tedy 190cm muži nebo 160cm ženě vyjdou blbosti jak v případě BMI, tak v případě ABSI.
Konkrétně v případě nízké výšky (třeba případ jani) vychází BMI nižší (tedy 18 není podvýživa, ale ve skutečnosti ještě naprosto s přehledem v normě, klidně by mohlo být i nižší) a naopak ABSI vychází vyšší, tedy těch 0,083 není tak hrozné, ve skutečnosti se to blíží normálu víc, nicméně zrovna v tomto případě je to stále nadprůměrně velký obvod pasu a zhubnout/nabrat svaly by určitě neuškodilo.

Ates píše:
To je hloupost, co píšeš, určitě jsi zadal špatně údaje do tabulky. Zkus to znovu a dávej pozor, co kam píšeš.
No právě že je to přesně tak, jak píše Kachně, to ABSI je prostě kravina. Můžeš mít klidně BMI 50 a ABSI ti může vyjít i pod normou, z výše uvedených důvodů. Zkus si to spočítat.
Nebo dám konkrétní příklad:
muž 190cm, 150kg, obvod pasu 130cm: ABSI = 0.0786
žena 160cm, 50kg, obvod pasu 75cm: ABSI = 0.0818

Tedy podle ABSI ta žena se skoro polovičním obvodem pasu má velké riziko zatímco ten obézní chlap je úplně v normě \":roll:\"


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: BMI je přežitek, nahradil ho ABSI
PříspěvekNapsal: ned úno 03, 2013 6:08 pm 
Offline

Registrován: čtv bře 29, 2012 3:11 pm
Příspěvky: 324
ravima píše:
ABSI se počítá z BMI, výšky a obvodu pasu tak, že čím vyšší BMI, tím nižší ABSI (třetí odmocnina z BMI v druhé mocnině je ve jmenovateli). Jenomže člověk s BMI 40 má rozhodně v břiše tuku mnohem víc, než člověk s BMI 18, bez ohledu na nějaké ABSI...
Navíc ABSI tím, že se počítá přímo z BMI doplněného o jednoduchý poměr obvodu pasu a odmocniny z výšky, tedy přejímá nevýhodu BMI a to zkreslování výsledků mimo průměrné výšky kolem 175cm. Tedy 190cm muži nebo 160cm ženě vyjdou blbosti jak v případě BMI, tak v případě ABSI.
Konkrétně v případě nízké výšky (třeba případ jani) vychází BMI nižší (tedy 18 není podvýživa, ale ve skutečnosti ještě naprosto s přehledem v normě, klidně by mohlo být i nižší) a naopak ABSI vychází vyšší, tedy těch 0,083 není tak hrozné, ve skutečnosti se to blíží normálu víc, nicméně zrovna v tomto případě je to stále nadprůměrně velký obvod pasu a zhubnout/nabrat svaly by určitě neuškodilo.

Ates píše:
To je hloupost, co píšeš, určitě jsi zadal špatně údaje do tabulky. Zkus to znovu a dávej pozor, co kam píšeš.
No právě že je to přesně tak, jak píše Kachně, to ABSI je prostě kravina. Můžeš mít klidně BMI 50 a ABSI ti může vyjít i pod normou, z výše uvedených důvodů. Zkus si to spočítat.
Nebo dám konkrétní příklad:
muž 190cm, 150kg, obvod pasu 130cm: ABSI = 0.0786
žena 160cm, 50kg, obvod pasu 75cm: ABSI = 0.0818

Tedy podle ABSI ta žena se skoro polovičním obvodem pasu má velké riziko zatímco ten obézní chlap je úplně v normě \":roll:\"

Chceš říct, že pas 74 cm při výšce 168 je normální, nebo dokonce štíhlá postava? Na tak malou postavu je to pas přímo gigantický! A právě k odhalení takové proporcionální nevyváženosti je ABSI velmi dobrá věc.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: BMI je přežitek, nahradil ho ABSI
PříspěvekNapsal: ned úno 03, 2013 6:39 pm 
Offline

Registrován: úte led 08, 2013 8:52 pm
Příspěvky: 292
Evidentně tam maj chybu, dementi.
Zadal jsem schválně 30 let, muž, 150cm,170kilo, 170cm v pase a vyšlo že je to OK 0,077 \":)\"


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: BMI je přežitek, nahradil ho ABSI
PříspěvekNapsal: ned úno 03, 2013 6:57 pm 
Offline

Registrován: pon srp 30, 2010 2:07 pm
Příspěvky: 280
Kachně píše:
Evidentně tam maj chybu, dementi.
Zadal jsem schválně 30 let, muž, 150cm,170kilo, 170cm v pase a vyšlo že je to OK 0,077 \":)\"

Není tam chyba, tohle je správné ABSI pro tyto údaje \":lol:\" . Je to opravdu neskutečná kravina, nevím proč to Ates nevidí... Prostě stačí si k BMI spočítat poměr výška/obvod pasu a je to, naopak ten vzoreček pro ABSI je fakt naprosto nesmyslný.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: BMI je přežitek, nahradil ho ABSI
PříspěvekNapsal: pon úno 04, 2013 12:27 am 
Offline

Registrován: pát kvě 14, 2010 4:04 pm
Příspěvky: 445
Bydliště: Hodonínsko
Ještě, že nedám na tyto blbosti, jen jsem to tak zkusila. Mám cca po 10ti denním štávovém půstu, ( jinak jsem téměř vitoška ), břicho jak obrácený lavor, celkově prý působím momentálně jak reklama na hlad. Schudnout ještě víc, tak budu jak řádná bulimička ( jo, měla jsem už i 43 kg a byl to hnus ). Přirovnání parametrů zvláště pak název gigantického pasu mě mega pobavil. Nejlepší je pocitový vjem svého zdravotního stavu, žádné indexy. Já si časem hupsnu na svých oblíbených 50-52 kg a všechno bude ok, indexům se budu opětovně jen smát. Jo BMI mi vychází 18 - norma, ale když zadám 47kg, už je to 17 -podváha.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: BMI je přežitek, nahradil ho ABSI
PříspěvekNapsal: pát úno 22, 2013 9:39 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28242
Bydliště: Poděbrady
Ates píše:
Vzhledem k tomu, že BMI nezohledňuje množství tělesného tuku (zejména toho nebezpečného na břiše), začíná se nově používat podobný vzoreček (tzv. ABSI), který kalkuluje kromě výšky a váhy také s obvodem pasu, takže výsledek má mnohem vyšší vypovídací hodnotu.
http://www.absi-kalkulator.cz

No, nevím k čemu je to dobré, možná tak na matení lidí, ale na první pohld nevidím jedinou výhodu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: BMI je přežitek, nahradil ho ABSI
PříspěvekNapsal: pát úno 22, 2013 11:29 pm 
Offline

Registrován: sob dub 30, 2011 3:08 pm
Příspěvky: 273
Je jasné že nadváha není zdraví prospěšná pro člověka a je pouze jedním z mnoha rizikových faktorů a dle mého názoru se až moc všude a pořád řeší.Různé diety ....kam se podíváte.Co vypovídá o zdraví BMI nebo ABSI...nic mohu je mít v normě a přesto být k smrti nemocen.

_________________
Pokud nejsi připraven změnit svůj život,není ti pomoci.
HIPPOKRATES(460-377 PŘ.KR.)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: BMI je přežitek, nahradil ho ABSI
PříspěvekNapsal: pon bře 25, 2013 11:36 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28242
Bydliště: Poděbrady
RaDu píše:
Je jasné že nadváha není zdraví prospěšná pro člověka a je pouze jedním z mnoha rizikových faktorů a dle mého názoru se až moc všude a pořád řeší.Různé diety ....kam se podíváte.Co vypovídá o zdraví BMI nebo ABSI...nic mohu je mít v normě a přesto být k smrti nemocen.

To je sice pravda, ale také je pravda, že neznám mnoho zdravých tlouštíků a nebo jim to zdraví drží pouze silou vůle.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: BMI je přežitek, nahradil ho ABSI
PříspěvekNapsal: pát úno 03, 2017 10:04 am 
Offline

Registrován: pát led 06, 2017 1:34 pm
Příspěvky: 11
Je zvláštní, že u bmi jsem na hraně nadváhy a u absi jsem lehce pod průměrem stejně starých mužů. \":)\"


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 17 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz