Zdraví-AZ Vaše fórum o zdraví

Právě je ned dub 28, 2024 1:21 pm

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Vyhledáváním bylo nalezeno 83 výsledků
Text vyhledávání: krevní* skupin* Prohledat tyto výsledky:

Autor Zpráva

 Fórum: Základ našich nemocí   Téma: Štítná žláza

 Předmět příspěvku: Re: Štítná žláza
Napsal: ned bře 26, 2023 11:54 am 

Odpovědi: 866
Zobrazení: 791514


Ÿura píše:
Pane Jarda znate pripady kdy nekdo kdo mel TSH pres 10 a to cislo dokazal snizit bez brani hormonu stitne zlazy do normalu a citil se dobre? Treba pomoci toho jodu + selen..? Je pravda, ze ja dlouhodobe opravdu vysoke davky jodu nikdy nebral. Mam lugol od vas a beru ho uz x let tak nejak ruzne od jedne po 10 kapek... Jinak ja jsem prestal k endokrinolozce chodit protoze pouhe brani synteticke T4 me stav spise zhorsovalo. TO bylo jeste v dobe kdy moje telo bylo hodne v nerovnovaze, nevedel jsem jeste nic o mineralech, stale jsem jedl lepek ktery evidentne zpusoboval autoimunitni problemy a pod.. No nejake 4-5 let se to snazim nejak nakopnout, ale v poslednim testu TSH zase dokonce 13.. Co memu stavu nepomaha je stres z docela blbe zivotni situace kdy prave kvuli zdravi nemam stalou praci a jako bonus kdyz se citim lepe, tak si dam treba 3 hodiny na kole a tim se vratim zpet do "normalu".. Ted jsem si teda rekl ze zadne blbnuti se sportem. Jen opravdu lehce, aby to melo kladny efekt ze je clovek venku a na cerstvem vzduchu, ale zadne honeni se za rychlosti a kilometry a pod.. Ale stejne by to asi chtel navstevovat endokrinologa. Bohuzel tady v Olomouci to je s nima hodne spatne. Tam jak se clovek na neco chce zeptat a kdyz ta doktorka zjisti, ze se v tom clovek vyzna, tak okamzite zacne utocit a oznacovat lidi za hypochondra a pod.. Proste oni jsou zvykli na hodne snadnou praci. Jen predepisovat prasky tak aby udrzeli laboratorni vysledky v referencni mezi a nic jineho je nezajima. Hrozne rad bych dojizdel i klidne nekam do Cech za doktorem, ktery ma i nejakou potrebu lidem opravdu pomahat a je ochoten predepisovat ruzne kombinace i s T3 ne jen syntetickou T4 a pod.. Dalsi moznost je poridit nejaky Armour thyroid pripadne nejaky T3 samotny a vyzkouset si to davkovat sam. Mate pano Jarda zkusenosti s oblibenym produktem v UK/USA Armour Thyroid? Musim to resit, protoze ve 36 letech mam casto zvyseny cholesterol a bolesti u srdce(je znamo ze nedostatek hormonu stitne zpusobuje ucpavani cev) tak bych to rad zvratil nebo aspon to zhorsovani toho stavu stopl, abych nedostal infarkt v tak mladem veku to by me docela mrzel. Rad bych tu pobyl jeste aspon 20 let.. :)

Tak určitě se dají srovnat i čísla podstatně vyšší, osobně mám zkušenost s člověkem kde se začínalo od čísla nad 25 a základ je v testování minerálů nutných pro chod štítné tedy zjistit stav selenu a jódu, případně hořčík v erytrocytech, dále od oka protože to se zde netestuje doplnit bór, křemík a rozumnou cestou dodávat vitamíny skupiny B. Pochopitelně je nutné štítnou stimulovat poměrně velkým přísunem sacharidů a docela slušně zrychluje štítnou kokosový olej. Další možnosti úpravy jsem popisoval v článcích do časopisů a jsou v archivu na hlavních stránkách tak si je pročtěte. Ty bolesti u srdce může způsobovat i pokles krevního cukru, na to trpí mnoho lidí a zpravidla po větší dávce jídla problém mizí. Na cholesterol platí lecitin, vitamín C, u lidí bez amalgámových plomb kyselina alfa lipoová a červená rýže. Ten výčet pochopitelně také není úplný v zásadě vše souvisí se vším tedy je vždy potřeba léčit celého člověka ne konkrétní oslabený orgán.

 Fórum: Připomínky a názory   Téma: Koronavir

 Předmět příspěvku: Re: Koronavir
Napsal: pon bře 30, 2020 8:20 pm 

Odpovědi: 1033
Zobrazení: 568776


jajak píše:
Název článku: Dokáže předcházet a léčit včasné podání vysoké nitrožilní dávky vitaminu C koronavirovému onemocnění z roku 2019 (COVID-19)?
Autor článku: Richard Z. Cheng, M.D., Ph.D.
Pracoviště autora článku: Cheng Integrative Health Center, Columbia, SC 29212, USA.
Údaje o zpracování a publikaci textu: Časopis „Medicine in Drug Discovery“, vydavatelství Elsevier; text přijat vydavatelem ke schválení 19. března 2020, revidován 23. března 2020, znovu přijat 24. března 2020, k dispozici on-line 26. března 2020.
Odkaz na článek: https://www.sciencedirect.com/…/artic…/pii/S2590098620300154 (https://doi.org/10.1016/j.medidd.2020.100028)
Licence k publikování a dalšímu užití článku: „Creative Commons, attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International (CC BY-NC-ND 4.0)“, https://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/4.0/
Text článku: Pandemie COVID-19 (SARS-2-Cov), která byla poprvé zjištěna v čínském městě Wu-chanu, se nyní šíří na území mnoha jiných kontinentů, států a způsobuje vážné zatížení systémů veřejné zdravotní péče. V současnosti neexistuje žádná vakcína nebo specifické antivirotikum pro léčbu smrtícího onemocnění COVID-19. K záchraně životů a omezení šíření tohoto onemocnění je nezbytně nutná rychlá, použitelná a dostupná, účinná a bezpečná léčba. Syndrom akutní respirační tísně (ARDS) zde přitom sehrává klíčovou roli vzhledem k riziku smrti. Výrazně zvýšený oxidační stres způsobený rychlým uvolňováním volných radikálů a cytokinů je charakteristickým znakem ARDS, který vede k poškození buněk, selhání orgánů a smrti. Včasná aplikace velkých dávek antioxidantů, jako je vitamin C (VC), může být pro tyto pacienty účinnou léčbou. Klinické studie ukazují, že také perorální podání vysokých dávek VC poskytuje určitou míru ochrany před virovou infekcí. Intravenózní ani orální podávání vysokých dávek VC není spojeno s významnými vedlejšími účinky. Tato metoda by proto měla být zahrnuta do celkového léčebného režimu pacientů nemocných COVID-19 a navíc používána v rámci preventivních opatření pro ty nejohroženější skupiny obyvatelstva, ke kterým patří především zdravotní personál s vyšším rizikem expozice virovou nákazou.
Koronaviry a chřipka patří mezi pandemické viry, které dokáží způsobit smrtelné poškození plic a fatální ARDS [[1], [2], [3]]. Virové infekce mohou vyvolat „cytokinovou bouři“, která vede k aktivaci plicních kapilárních endoteliálních buněk, k infiltraci neutrofilů a ke zvýšenému oxidačnímu stresu (reaktivní kyslík a dusík). ARDS, charakteristický pro těžkou hypoxémii, je obvykle doprovázen nekontrolovaným zánětem, oxidačním poškozením a poraněním alveolární kapilární bariéry [4]. Zvýšený oxidační stres je v tomto případě hlavní příčinou poškození plic včetně jejich vážného poškození (ALI) a ARDS, dvou klinických projevů akutního respiračního selhání s podstatně vysokou morbiditou a mortalitou [5,6].
Podle medicínské zprávy o léčbě dvaceti devíti pacientů s pneumonií COVID-19 jich 27 (93%) vykázalo zvýšený C-reaktivní protein (hsCRP), tedy indikátor zánětu a oxidačního stresu [7]. Transkripční faktor, erythroid 2 (nfe2), příbuzný faktor 2 (nrf2), je hlavním regulátorem projevů cytoprotektivního proteinu řízeného antioxidačními odpověďmi (ARE). Aktivace Nrf2 hraje zásadní roli při prevenci poranění buněk a tkání, které způsobuje oxidační stres. VC představuje důležitou součást buněčného antioxidačního systému [8] a je prospěšný pro zvládání urgentní nemocniční péče [9]. „Cytokinovou bouři“ pozorujeme v případě virových a bakteriálních infekcí [3] a tato „bouře“ vede ke zvýšenému oxidačnímu stresu běžnou a nespecifickou cestou. Jelikož dokážeme zvládnout projevy oxidačního stresu, ať již v rámci prevence nebo řízení péče o nemocné, pomocí aplikace velké dávky antioxidantů, může být tento přístup použitelný také pro pacienty s COVID-19, a to za použití metody intravenózně podávané vysoké dávky VC dle výsledků tří předchozích klinických studií zahrnujících celkem 146 pacientů postižených sepsí [10].
Doktor Harri Hemilä a kolegové zjistili, že různě vysoké dávky intravenózní infuze VC (např. 200 mg/kg tělesné hmotnosti/den, rozděleny do 4 dávek) zkrátily pobyt na jednotce intenzivní péče (ICU) o 97,8% [11], a byly doprovázeny výrazným snížením úmrtnosti [12]. Taková zkušenost byla zjištěna u pacientů s těžkou chřipkou [13,14]. Vskutku bylo prokázáno, že dietní antioxidanty (VC a sulforaphan) snižují akutní zánětlivé poškození plic vyvolané oxidačním stresem u těch pacientů, kteří byli napojeni na přístroje zajišťující jejich plicní ventilaci [15]. Navíc bylo zjištěno, že perorální podání VC (např. 6 g denně) dokázalo snížit riziko virové infekce [16] nebo zlepšit stav nemocných pacientů [17].
Vysoké dávky intravenózního VC byly také úspěšně použity v Číně při léčbě padesáti středně těžce až těžce nemocných pacientů. Použitá gramáž VC se pohybovala mezi 2 g a 10 g denně v rozmezí 8 až 10 hodin. V případě pacientů v kritickém stavu může být nutné nasadit další bolus (podání léku) VC. Index okysličení se v reálném čase zlepšoval a všichni pacienti byli nakonec vyléčeni, načež byli propuštěni z nemocniční péče [18]. Je nutné připomenout známá fakta, že byla léčebná metoda nitrožilní aplikace vysokých dávek VC již několik desítek let klinicky testována a například nedávný dokument odborného medicínského panelu NIH jasně uvádí, že podávání VC v určitém režimu (1,5 g na kg tělesné hmotnosti) je bezpečné a bez závažných nežádoucích účinků [19].
Protože vyžaduje vývoj účinných vakcín a antivirotik svůj čas, představuje aplikace léčby VC a dalšími antioxidanty účinnou metodu léčby ve srovnání s v současnosti dostupnými látkami používanými ke zmírnění ARDS ve spojení s COVID-19. Vzhledem k tomu, že bylo prokázáno, že jsou vysoké dávky VC bezpečné, by se měli lékaři touto léčebnou metodou dále blíže zabývat. Je nicméně zřejmé, že pro vytvoření standardních léčebných postupů pro aplikaci vysokých dávek VC pacientům v nemocnicích budou ještě nutné další pečlivě zpracované klinické studie.
Poznámkový aparát
[1]
D. Wang, B. Hu, C. Hu, F. Zhu, X. Liu, J. Zhang, et al.Clinical characteristics of 138 hospitalized patients with 2019 novel coronavirus-infected pneumonia in Wuhan, China JAMA, 323 (2020), pp. 1061-1069.
[2]
N. Chen, M. Zhou, X. Dong, J. Qu, F. Gong, Y. Han, et al.Epidemiological and clinical characteristics of 99 cases of 2019 novel coronavirus pneumonia in Wuhan, China: a descriptive study Lancet, 395 (2020), pp. 507-513.
[3]
A.A. Fowler III, C. Kim, L. Lepler, R. Malhotra, O. Debesa, R. Natarajan, et al.Intravenous vitamin C as adjunctive therapy for enterovirus/rhinovirus induced acute respiratory distress syndrome World J Crit Care Med, 6 (2017), pp. 85-90.
[4]
L. Meng, X. Zhao, H. ZhangHIPK1 interference attenuates inflammation and oxidative stress of acute lung injury via autophagy Med Sci Monit, 25 (2019), pp. 827-835.
[5]
X. Yan, X. Fu, Y. Jia, X. Ma, J. Tao, T. Yang, et al.Nrf2/Keap1/ARE signaling mediated an antioxidative protection of human placental mesenchymal stem cells of fetal origin in alveolar epithelial cells Oxid Med Cell Longev, 2019 (2019), p. 2654910.
[6]
L. HeckerMechanisms and consequences of oxidative stress in lung disease: therapeutic implications for an aging populace Am J Physiol Lung Cell Mol Physiol, 314 (2018), pp. L642-L653.
[7]
L. Chen, H.G. Liu, W. Liu, J. Liu, K. Liu, J. Shang, et al.Analysis of clinical features of 29 patients with 2019 novel coronavirus pneumonia Zhonghua Jie He He Hu Xi Za Zhi, 43 (2020), Article E005.
[8]
Q. Liu, Y. Gao, X. CiRole of Nrf2 and its activators in respiratory diseases
Oxid Med Cell Longev, 2019 (2019), p. 7090534.
[9]
C.S. Nabzdyk, E.A. BittnerVitamin C in the critically ill — indications and controversies World J Crit Care Med, 7 (2018), pp. 52-61.
[10]
J. LiEvidence is stronger than you think: a meta-analysis of vitamin C use in patients with sepsis Crit Care, 22 (2018), p. 258.
[11]
H. Hemilä, E. ChalkerVitamin C can shorten the length of stay in the ICU: a meta-analysis Nutrients, 11 (2019), p. 708.
[12]
P.E. Marik, V. Khangoora, R. Rivera, M.H. Hooper, J. CatravasHydrocortisone, vitamin C, and thiamine for the treatment of severe sepsis and septic shock: a retrospective before-after study Chest, 151 (2017), pp. 1229-1238.
[13]
High dose vitamin C and influenza: a case report. ISOM, cited on Feb 9 2020 (https://isom.ca/…/high-dose-vitamin-c-influenza-case-repo…/… ).
[14]
Levy T. Primal Panacea. MedFox Publishing; 350 p. (Kindle Edition).
[15]
V. Patel, K. Dial, J. Wu, A.G. Gauthier, W. Wu, M. Lin, et al.Dietary antioxidants significantly attenuate hyperoxia-induced acute inflammatory lung injury by enhancing macrophage function via reducing the accumulation of airway HMGB1
Int J Mol Sci, 21 (2020), p. 977.
[16]
T.K. Kim, H.R. Lim, J.S. ByunVitamin C supplementation reduces the odds of developing a common cold in Republic of Korea Army recruits: randomised controlled trial BMJ Mil Health (2020), 10.1136/bmjmilitary-2019-001384.
[17]
H.C. Gorton, K. JarvisThe effectiveness of vitamin C in preventing and relieving the symptoms of virus-induced respiratory infections J Manipulative Physiol Ther, 22 (1999), pp. 530-533.
[18]
Shanghai Expert Panel, cited on Mar 23 https://mp.weixin.qq.com/s… .
[19]
High-dose vitamin C (PDQ®)–Health professional version. National Cancer Institute, cited on Feb 9 2020 (https://www.cancer.gov/about-canc…/treatment/…/vitamin-c-pdq ).
https://www.sciencedirect.com/…/artic…/pii/S2590098620300154

Tak krátkodobě se ani obrovskou dávkou céčka nedá nic pokazit a člověk může jenom získat nicméně dlouhodobě to již nemusí být jenom dobrý nápad protože vytlačuje měď a snižuje ceruloplazmin tedy zase si člověk vyvolá další potíže. To se pochopitelně nedá docílit v řádu pár týdnů, ale již po měsíci braní vysokých dávek může být v krevních hodnotách celkem citelný rozdíl.

 Fórum: Připomínky a názory   Téma: Koronavir

 Předmět příspěvku: Re: Koronavir
Napsal: stř bře 25, 2020 9:05 am 

Odpovědi: 1033
Zobrazení: 568776


Alopat píše:
Zde je jednoduché řešení, podávat takový blokátor vápníkových kanálů, který prokazatelně zvyšuje hladinu oxidu dusnatého, předchází vzniku diabetu a poškození ledvin a u jiného je zase zdokumentováno potlačení toxoplazmy.

S těmi inhibitory ACE bílé pláště nějak pozapomněli, že se nejedná pouze o vysoký krevní tlak, ale zároveň i obranný mechanismus poskytují výhodu před těžkým průběhem nákazy vnitrobuněčnými parazitickými prvoky. Narazil jsem na zmínku, že se Covid-19 váže na receptory ACE2 exprimované těmito kardio léky podávanými chronicky nemocným polymorbidním pacientům. Takzvané ARB blokátory receptoru angiotensinu II budou teprve klinicky vyhodnoceny. Z tohoto pohledu by se jednalo o biologickou zbraň, která útočí na lidi s oslabenou buněčnou imunitou - již probíhající parazitární zátěží u vysokého krevního tlaku, diabetu a rakoviny.

Should patients stop ACE inhibitors (ACEi) and Angiotensin blockers (ARBs) to reduce their risk of COVID-19 infection?
https://www.docwirenews.com/nephtimes/nephtimes-top-stories/should-patients-stop-ace-inhibitors-acei-and-angiotensin-blockers-arbs-to-reduce-their-risk-of-covid-19-infection/
SARS-CoV2: should inhibitors of the renin–angiotensin system be withdrawn in patients with COVID-19?
https://academic.oup.com/eurheartj/advance-article/doi/10.1093/eurheartj/ehaa235/5810479
Treatments for COVID-19: Drugs being tested against the coronavirus
https://www.livescience.com/coronavirus-covid-19-treatments.html
The High Blood Pressure-Malaria Protection Hypothesis
https://www.ahajournals.org/doi/10.1161/CIRCRESAHA.116.309602

Vše nasvědčuje tomu že máte pravdu a jde pravděpodobně o cíleně upraveného šmejda který vlastně zabíjí na zakázku konkrétní jedince. Také jsem zaznamenal že mimo faktory které uvádíte je ještě údajně celkem dost podstatná i konkrétní krevní skupina. Pokud je to pravda je asi pravděpodobně možné tyto malé zmetky zacílit dost přesně a likvidovat tak pouze konkrétní segment populace, což je docela silná káva.

 Fórum: Potraviny jako jedy i léky   Téma: Minerály, vitamíny a enzymy

 Předmět příspěvku: Re: Minerály, vitamíny a enzymy
Napsal: sob srp 17, 2019 10:46 am 

Odpovědi: 2956
Zobrazení: 2024379


Jednorazovy_Nick píše:
Ahojte.
Moja mamka užíva denne 100mg TOKOFEROLACETÁT (vitamín E), a B-komplex (Zentiva, nejaký šmejd...)
Moja mamka je obrazne povedané PADNUTÁ NA HLAVU....
1. Odmieta kváskové pečivo (vraj ju z neho nafukuje), takže veselo si konzumuje najobyčajnejší pšeničný chlieb
2. Odmieta surovú ovčiu bryndzu, pretože jej NECHUTÍ (dal som jej ochutnať viacero druhov, takže mala na výber)
3. Kvalitnejšie maslá (gazdovské - ale nie len názvom, ale reálne, nepasterizované či pasterizované) ODMIETA, má rada len také "s dezodorizovanou chuťou" či ako to povedať, proste tie klasické "kocky", ktoré každá chutia rovnako od rôznych značiek
4. pred X rokmi jej bolo zle z treščej pečene, a DOTERAZ odmieta jesť ryby (aj sardinky)
5. Pripravil som jej kvalitnú hovädziu pečeň 30g porcie na každý deň (zamrazil), ODMIETA ich jesť
6. Uprednostňuje kúpené ovocné šťavy (ale aspoňže kvalitnejšie - tie drahé z lidlu, 100% šťava chladená) pred odšťavovaním doma (má k dispozícii Hurom odsťavovač)
7. Odoberám vajíčka (46 týždenne) z voľného výbehu, sliepky pobehujú po dvore.... Povedala, že jej mám dať z toho 6 vajec týždenne (chcel som jej dať 10).... Ale odkedy to povedala (prešiel asi rok odvtedy) zje týždenne tak 3 vajcia...
8. Odmieta piť odstatú vodu z džbánu, pije vodu hneď napustenú z vodovodu (žiadny filter, nič)...
A mohol by som pokračovať....

O čo ide ? ... ONA ANI NESUPLEMENTUJE VITAMÍM C, HLAVNE, ŽE SUPLEMENTUJE TOKOFEROLACETÁT..... Vitamín D nijak nerieši (nesuplementuje, na Slnku je málo, ryby nič), vitamín A nijak nerieši (nesuplementuje, nekonzumuje potraviny ktoré by ho obsahovali, alebo ich konzumuje v minimálnom množstve, 125g masla jej vydrží týždeň...3 vajcia za týždeň)...

Otázka znie : MôŽE SA ČASOM "DODŽ*BAŤ" TÝM samotným TOKOFEROLACETÁTOM ?
NEJAKÉ DOPORUČENIA PRE ŇU OD NIEKOHO INÉHO NEŽ ODO MŇA ?
Ona mňa nechce v otázkach stravovania počúvať, je to strašne divná povaha, ja nemám slov...
Inak, konzumuje málo jedla celý život, takže sa neprejedá. Ale čo z toho, keď je málo, ale samý šmejd ? Denne má dlhodobo v priemere možno zhruba 30g bielkovín.... ? ... Na váhu 65kg ? ...

Ďakujem pekne za vyjadrenie/vyjadrenia...

Každý vitamín rozpustný v tuku je vždy oponentem pro další vitamíny rozpustné v tuku a zrovna tak jakýkoliv vitamín skupiny B je vlastně teoretickým oponentem jiných vitamínů skupiny B. Z logiky věci předávkováváním jednoho vytvářím potenciálně deficit jiného a vlastně se tak dostávám z jednoho problému do jiného, ale celkově asi nic nevyřeším. Něco jiného je orientovat se podle výpočtů z nutriční kalkulačky nebo z krevních laboratorních testů i když mnohé z nich je problém v místních podmínkách vůbec udělat nebo zaplatit protože ceny jsou nesmyslné. Každopádně pokud doplňuji vitamín E, pokud ho mám objektivně málo, tak raději gama E, nebo mix éček ne pouze afu.

 Fórum: Stavba nových základů   Téma: Zuby+nehty

 Předmět příspěvku: Re: Zuby+nehty
Napsal: ned čer 23, 2019 7:36 pm 

Odpovědi: 328
Zobrazení: 385711


johnns píše:
Dobrý den Jardovi i ostaním,
mám dotaz z oblasti diagnostiky z nehtů. Před rokem v zimě se mi konce nehtových lůžek zbarvila do červena (u konce nehtu), to samé valy u nehtů - také lehce zarudlé. Taktéž se mi nehty podélně zvrásněly (u malíků a prsteníků výrazněji) a prsteníčky se občas na konci díky zvrásnění třepí. Levá ruka je horší - foto. Nehty na palcích rukou mám příčně zvrásněné co pamatuji. Levá zase hoší - foto.
Jardovo stránky sleduji již 8 let. Strava od základu změněna - postupně. Zhubnutí 13kg.
Nyní:
40% stravy ovoce, zelenina, ořechy, semena, oliváč, kokosák a jiné panen. oleje (tykev, mák, sezam apod.)
20% Maso, tvrdé kvalitní sýry,ovesné vločky, vejce, kefír (houbičky).
20% rýže (1/2 celozrnná), jáhly, quinoa, luštěniny...
20% si dopřeji klasickou stravu. Obvykle jako poslední jídlo za den.
V zimě více tepelně upravené stravy, v létě více syrové stravy (sezónní)
Stolice většinou výborná, nesleduji nějaké zhoršení zdravotního stavu. Trochu bolí ramenní klouby - pomalu se to zlepšuje.
2x měsíčně klystýr urinou
1x měsíčně se protáhnu solí (taková malá šanka)
mám za sebou 10 jaterních očist, 2 ledvinové.
Krevní testy viz foto - deficit Mg a K, již kompenzuji Magnesií, beru zinek.

Co můžou takovéto nehty diagnostikovat?
Jak poznám plíseň v těle?

Moc děkuji za každou radu či postřeh

Honza
43 let, 52kg/167cm. Alergie, astma (velké zlepšení změnou stravy)

Nehty reagují na docela dost široké spektrum deficitů a většina se zde běžně ani netestuje, tedy jenom jako info. Asi největší problém představují deficity křemíku a dále pak vitamín A retinol a zinek. Méně se tam odrážejí deficity dalších prvků a některých vitamínů skupiny B. Každopádně prakticky vždy jde o souběh několika faktorů tedy spoléhat se na odstranění jedné konkrétní položky mnohdy moc nefunguje. Osobně bych začal výpočtem na nutriční kalkulačce kde se poměrně slušně dá mnoho deficitů vysledovat a pak s takovým zjištěním i operativně pracovat.

 Fórum: Potraviny jako jedy i léky   Téma: Stravování podle krevních skupin

 Předmět příspěvku: Re: Stravování podle krevních skupin
Napsal: stř led 09, 2019 5:57 pm 

Odpovědi: 22
Zobrazení: 31135


Deane píše:
Večer som sa cítil nejak nesvoj, cítil som tlak, nikdy som sa na tlak neliečil, nikdy som nemal problém. Vytiahol som nový ženin tlakomer a som sa zhrozil, 165, taký som nikdy nemal. Tak som zašiel na pohotovosť, odmerala mi a poslala ma na EKG na príjem. Tam mi urobili vyšetrenie, vzali krv, dali mi 2 nejaké tabletky a musel som čakať. po cca 1,5 hodine klesol na 140, krv bola vraj ok, tak ma poslali domou, doktorka mi nakázala aby som si 3x denne meral a zapisoval a napísala mi tabletky že ak mi stúpne na 150 si mám vziať. Že potom doktor rozhodne na základe 2-týždňového pozorovania či budem užívať lieky trvale. A keďže som sa skoro 2 roky nevážil tak som sa tam postavil na váhu a hrozné, pribral som min. 5 kíl, už ani nohavice nemôžem poriadne zapnúť, keď sa obúvam sa zadýcham. Musím niečo zo sebou robiť. A to si myslím že sa zdravo stravujem. Dnes som urobil šalát s azuki, recept som vygooglil. Len syr som si tam nedal.
https://varecha.pravda.sk/recepty/adzuk ... ecept.html

No, ono se stačí pořádně nakrknout a máte tlak i 190, to zase krátkodobě nepředstavuje velký problém. Hodně záleží na době trvání toho tlaku a také ten horní tlak není takový problém jako ten spodní. Horní představuje většinou stres a dolní zacpané cévy. Z tohoto pohledu je určitě lepší 150/70, než 140/100 a v naprosté většině případů stačí hodinu v klidu chodit a člověk má tlak zase v pohodě. Problém představuje trvale vyšší tlak než je hodnota 140/90, tedy pod tuto hodnotu neklesne v průběhu dne vůbec. Mám klienty kteří náhodou zjistí trvalý tlak 200/100 a dokonce extrém 280/180 a i to se dá nějakou dobu přežít. Vidím to tak, více se pohybovat, trochu sundat kila a nebrat prášky.

 Fórum: Potraviny jako jedy i léky   Téma: Stravování podle krevních skupin

 Předmět příspěvku: Re: Stravování podle krevních skupin
Napsal: čtv led 03, 2019 8:52 pm 

Odpovědi: 22
Zobrazení: 31135


Deane píše:
Ja som bol vyslovene masožravec, pracoval som na šachte, konkrétne na ČSM, tam čo bol ten výbuch, vtedy som si stravu bez masa nevedel predstaviť. Raz mi doktorka povedala že mám ztukovatenú pečeň, aby som držal diétu. Prestal som jesť hovädzie aj bravčové, jem hydinu a hlavne ryby. 7 rokov dozadu som bol na kolonoskopii a odstránil mi nejaké polypy a jeden nádorček o veľkosti višne. Tak som zaradil ráno sírnu patlaninu, inak som sa stravoval ďalej bez hovädzieho a bravčového. Po 5-tich rokoch som bol znova na kolonoskopii a mal som to čisté. Ako som šiel na dôchodok som sa pokúšal zaradiť do stravy nejaké vitariánske prvky, napr. ráno konopno-mandľové mlieko s ľanovým semenom, striedal som mandle s kešu, no očividne mi to nerobí moc dobre. Mávam dosť podráždené črevo, niekedy ma páli okolo konečníka. Problém mám aj pri zvýšenej fyzickej námahe, neviem to ani nazvať, v bruchu také pnutie, riedku stolicu aj keď väčšinou 1x za deň, niekedy 2x. Kedysi som mohol pojesť hocičo a okrem zácpy som nemal žiaden problém. Na pravej strane v bruchu mávam taký tlak, vždy si to ľahko masírujem. Gastroenterológ ktorý má dobré meno, je považovaný za odborníka mi robil aj sono a povedal že mám všetko ok, teda povedal som mu že sa snažím vynechať lepok a on mi povedal že to je dobre a že aby som aj mlieko vynechal. Tak preto chcem skúsiť niektoré veci vynechať čo v tejto strave zakazujú. Zajtra idem kúpiť tú adzuky, som zvedavý.

Tak vyzkoušením těch doporučení pochopitelně nic pokazit zásadně nejde a pokud vám to nesedne není problém řešit něco jiného. Jak vám píše členka ZDENINA těch faktorů je více a je klidně možné že co vám sedne v zimním období vám vůbec nemusí sedět v období letním.

 Fórum: Co ovlivníme a co ne   Téma: Případy vyléčení z rakoviny hladovkou a ketogenní dietou

Napsal: stř pro 27, 2017 5:00 pm 

Odpovědi: 110
Zobrazení: 132477


[quote="pv33":wpjsit49][b:wpjsit49][color=#FF0000:wpjsit49]PROGRAM LÉČBY RAKOVINY CHRISE WARKA[/color:wpjsit49].[/b:wpjsit49]
Stručný popis 3 modulů programu léčby rakoviny Chrise Warka. Celý program má 10 modulů
(videí) a spolu s dalšími cennými materiály ho lze koupit na
http://squareone.chrisbeatcancer.com/own. Chrisova doporučení jsou založena na jeho vlastní
úspěšné léčbě rakoviny 3. stupně a na informacích získaných při jeho rozhovorech se stovkami lidi,
kteří rovněž zvládli rakovinu bez konvenční léčby - především stravou a dalšími přírodními
postupy. Vychází i z řady vědeckých studií o léčbě rakoviny, detaily jsou zde často vynechány.
Termín alternativní medicína nebo léčba v tomto materialu znamená jinou léčbu než konvenční,
především léčbu stravou a dalšími přírodními postupy.
[b:wpjsit49]PROGRAM LÉČBY RAKOVINY – PRVNÍ ROZHODNUTÍ[/b:wpjsit49]
Stručný popis prvního modulu programu léčby rakoviny Chrise Warka. Celkem je modulů 10. V
tom prvním nejsou detailní alternativní postupy léčby, ale hodně se zabývá prvním nejdůležitějším
rozhodnutím, jestli zvolit alternativní léčbu podle Chrisova programu nebo konvenční léčbu.
První díl má za cíl změnu myšlení o své situaci, rakovině a životě. Rakovina je boží poklepání na
tvé rameno a k tomu je připojena zpráva: Hej, to, jak žiješ, tě zabíjí. To neříkám proto, abych tě
pomlouval… Ale aby sis uvědomil, že nyní je čas převzít plnou odpovědnost za svůj život.
Nejdůležitější co jsem já udělal, když jsem dostal rakovinu, bylo, že jsem si řekl, že jsem možná
sám přispěl ke své nemoci a že možná taky můžu sám přispět ke svému uzdravení. Žijeme ve světě
příčina – důsledek. Je důležité, jak se rozhodujeme Je důležité co dáváš do úst, jak žiješ, jak
pracuješ, tvá rozhodnutí jsou důležitá. Rakovina je výsledkem řady faktorů ničících zdraví v tvém
životě, které přišly najednou ve stejnou dobu. Způsob jak žiješ tě zabíjí. Když si to uvědomíš a
akceptuješ to, dá ti to sílu ke změně. Rakovinový průmysl chce, aby sis myslel, že to není tvoje
chyba. Chtějí, aby sis myslel, že to je zkrátka náhodná smůla a že cokoliv jsi dělal na to nemělo vliv
a stejně na to nebude mít vliv cokoliv bys udělal nyní, s výjimkou absolvování operace, ozařování a
chemoterapie. Ale pravda je, že budeš dělat může mít vliv na to, jestli přežiješ nebo nepřežiješ.
Jestli podstoupíš oficiální léčbu nebo ne. Existuje spousta možností co můžeš udělat k uzdravení. A
o všech budeme mluvit v tomto kurzu. Idea není v tom si to vyčítat a litovat se, ale převzít
odpovědnost za svou situaci. A změnit všechno tak, aby to bylo lepší. Já věřím, že cokoliv se v
životě stane má příčinu. Většinou jsi tou příčinou ty. Ne vždy, ale hodně toho co se v tvém životě
stalo souvisí s tím, co jsi dělal. Rozhodnutí, která jsme udělali v minulosti, ovlivňují naší situaci
dneska. Tvá rozhodnutí týkající se tvé stravy a životního stylu ovlivnila tvé zdraví, ať už si to
uvědomuješ nebo ne. A nyní uděláme nějaké změny. Takže mluvme o rakovině. Za prvé, rakovina
je přirozená a je normální. Každý si v průběhu života vytvoří před-rakovinové a rakovinové buňky.
Ale ne každý si vytvoří nádory. Rozdíl mezi těmi, kterým se vytvoří nádory a kterým se nádory
nevytvoří je jejich imunitní systém. Imunitní systém je vytvořen, aby odhalil a likvidoval viry,
bakterie, parazity, patogeny a zmutované rakovinové buňky. Z různých důvodů se stává, že jsou
buňky poškozené. Může být poškozená DNA, poškozené mitochondrie, … Když jsou buňky
poškozené, tak se obvykle samy opraví nebo zemřou. Ale v některých případech buňky mutují, aby
přežily. Každá buňka má naprogramované kdy umře, ale rakovinové buňky ne. A nekontrolovatelně
se množí. A vytvoří nádor a ten případně některé buňky opustí a vytvoří nádor v jiných částech těla.
To je způsob vzniku rakoviny jak je nám prezentován. Ale v nějakých studiích zjistili, že metastázy
v některých případech vznikají ještě dříve, než je nádor dost veliký, aby byl detekován. Stadium 1
je již s metastázami, které cirkulují tělem. To je příčina, proč je včasná detekce často již pozdě. A to
je důvod, proč nastanou metastázy i potom, co po operaci řeknou „dostali jsme všechno“. Správně
fungující imunitní systém je určený, aby rakovinové buňky našel a odstranil. A pokud vznikne
nádor, znamená to, že imunitní systém je přetížený nebo potlačený nebo obojí. Rakovina není něco,
co přiletělo z jiné planety. Jsou to tvé buňky, rakovina jsi ty, je to tvé DNA, tvé tělo ji vytvořilo a
taky ji může vyléčit. Jak to vím? Mimo mé vlastní zkušenosti s léčbou jsem mluvil, dělal interview
a koučoval stovky lidí, kteří si vyléčili rakovinu. A hodně z nich na tom bylo mnohem hůř než já.
Byli tam i lidi v terminálním stadiu, stadium 4, poté, co operace, ozařování a chemo neuspěly. A
byli tam další, kteří se vyléčili i bez operace, ozařování a chemoterapie. Já sám jsem měl operaci a
pak místo chemoterapie jsem zvolil léčbu výživou a přírodními netoxickými terapiemi. A moje
předpověď dožití 5 let s metastázami a stupně 3 C byla velmi špatná. Podle onkologa jsem neměl
ani 30 procent naději, že se dožiji 5 let a ani 20 procent, že se dožiji 10 let. Pevně věřím, že rozdíl
mezi prognózou a skutečností je díky radikální změně životosprávy, kterou jsem udělal. A že jsem
tu ještě dnes je díky tomu, co jsem udělal a změnil. Medicína věří, že jakmile rakovina začne, nelze
ji zastavit. A že jediná šance je operace, chemo a ozařování. Ale spousta vědeckých důkazů mluví o
opaku. Když se rakovina sama vyléčí, nazývají to spontánní remise. Existuje tlustá kniha nazvaná
Projekt spontánní remise. Je tam 3500 referencí z 800 lékařských časopisů. Jsou to případy s
rakovinou, kdy pacienti nebyli léčeni nebo byli, ale neúspěšně, a pak najednou rakovina zmizela.
Máme vědecký důkaz, že tělo dokáže vyléčit rakovinu. Zdravotní průmysl to nazývá spontánní
remise. My proto máme jiný termín, léčba. Spontánní remise znamená, že to vyléčilo tělo. Tělo to
vytvořilo a tělo to může vyléčit. Existují tisíce případů, ale skeptici stále říkají, že to jsou jen
jednotlivé příběhy (jsou to anekdoty). Skutečnost je, že se učíme ze zkušeností ostatních. Spousta
vědeckých objevů takto začínala. Občas takový příběh může zachránit život. Když jsem já začínal
mé léčebné dobrodružství, internet nebyl k ničemu. Nebyly weby o rakovině, nebyl Facebook,
YouTube, nebylo nic. Všechno co jsem měl byla jedna kniha, svědectví jednoho člověka, ale to bylo
všechno, co jsem potřeboval. Věděl jsem, že to je odpověď na mé modlitby a bylo to dost, aby mě
to inspirovalo, že jsem všechno změnil. Dnes je všechno lepší. Nikdy nebyla lepší doba k tomu
dostat rakovinu \":-)\" . Existují tisíce svědectví o vyléčení, 50 je jich na svém webu. Rakoviny se lze
zbavit. Nazývají to spontánní remise. Já bych chtěl, abyste chápali a věřili, že vyléčení je možné.
Tělo to vytvořilo, tělo to může vyléčit – pokud mu dáme správnou výživu a péči. To znamená, že
musíš změnit jak žiješ. A odstranit všechny rakovinu způsobující faktory ve svém životě. V mnoha
případech nemá rakovina jedinou příčinu. V jednom případě dostalo hodně lidí rakovinu, protože
nějaká firma vypouštěla do vody nějakou jedovatou látku. V tomto případě měli jednu příčinu
rakoviny. Ale stejně ne každý, kdo pil toxickou vodu, dostal rakovinu. Dobrá zpráva je, že i když jsi
vystavený toxinům, tvá dieta a životní styl tě může ochránit. Ale stejně musíš zredukovat toxiny na
absolutní minimum. Jak, ukážu ve 4. dílu. Několik nedávných studií uvádí, že 70 – 95 procent
rakovin je způsobených stravou, životním stylem a životním prostředím. A k tomu mám ještě 4.
faktor, stres. Tím se zabývám v dílu 5. Ale nyní se budeme bavit o prvních 3 faktorech. Hodně
vědců se domnívá, že méně než 5 procent rakoviny je dědičných. A že víc než 95 procent je stravou,
životním stylem a životním prostředím. A i když to bude blíže k 70 procentům, i to je obrovské. 70
procent je kompletně závislých na tobě.
(To bylo necelých 12 minut přednášky dost podrobně přeložených, celá první přednáška má 34
minut, a přednášek bude 10, myslím. V dalším se budu snažit přeložit aspoň to nejdůležitější, ale už
to nebude tak podrobné. Chris má řadu svých závěru zdůvodňovaných různými studiemi, já se
pokusím aspoň sepsat ty závěry, ale už ne jejich zdůvodnění)
Epigenetika je vědecké odvětví, které zkoumá, jak se projeví geny, protože víme, že ne každá žena s
genem rakoviny prsu tuto rakovinu opravdu dostane. Proč, protože geny neurčují osud, vaše strava,
životní styl a životní prostředí, to všechno má vliv na to, jestli se geny projeví. My jsme zdědili
nějaké dobré geny a nějaké špatné geny a chceme, aby se projevilo co nejvíc těch dobrých a co
nejméně těch špatných. Na to má velký vliv strava, životní styl a životní prostředí. Existují nedávné
studie na jednovaječných dvojčatech, kdy jedno dostane například rakovinu prsu a druhé ne, liší se
stravou, životním stylem,... a to je důvod, proč jedno rakovinu dostane a druhé ne.
Predstavte si své tělo jako gigantickou továrnu, začátek pásu jsou ústa, těmi přichází do těla strava a
pokračuje po pásu dál trávicím traktem až po konečník. Podél pásu jsou dělníci, kteří zpracovávají
potravu, rozkládají ji na jednotlivé živiny, roznášejí je po celém těle... A pracují 24 hodin denně a
linka se nikdy nezastaví. A postupně se nakládá na pás víc a víc, ale dělníků je pořád stejně. A
dělníci to přestávají zvládat a postupně začína chaos. Tělo je přetížené a nestačí všechno zpracovat.
A imunitní systém je přetížený a nestačí likvidovat rakovinové buňky, které se začnou množit a
vytvářet nádory nebo se šíří krví jako leukémie nebo lymfomy. Co je třeba udělat je zredukovat
stres, množství toxických látek, vytvořit zdravější prostředí, ve kterém se rakovině nedaří. Je třeba
nahradit nezdravé vysoce zpracované jídlo potravinami tak jak je vyprodukovala země, co nejméně
zpracovanými. Nyní se zeptám proč si myslíte, že máte rakovinu. Pokud máte něco na psaní, tak
příčiny sepište. Jsem si jistý, že víte, proč rakovinu máte a pokud si myslíte, že to je tím, že jste o
sebe nepečovali, tak máte pravdu. Jak to vím? Protože jsem mluvil se stovkami pacientů s
rakovinou a když jsem se jich ptal, všichni mi řekli, že se o sebe nestarali a že měli spoustu stresu.
Poslouchejte svůj instinkt a svou intuici. Doktor se vás nebude ptát, proč si myslíte, že jste dostali
rakovinu. Většinu doktorů nezajímá co si myslíte o příčinách své rakoviny. A když jim to sami
řeknete, tak odpovědí, že to není stravou, životním stylem nebo stresem, ale že máte zkrátka smůlu
nebo špatné geny. Já jsem neměl v rodině rakovinu a řekli mi, že jí mám v genech. Svést to na
dědičnost je cesta jak udělat pacienta bezmocného. Rakovinový průmysl chce udělat z vás
bezmocnou oběť, která nemá žádný vliv na situaci, což znamená, že se musíte plně spoléhat na
doktory a že nic, co můžete sami udělat, nemůže nic ovlivnit. A že je v pořádku, když jíte zmrzlinu,
pizzy, hamburgery, jen musíte jíst dost, abyste nezhubli. Přírodní netoxické terapie nepomůžou, my
jsme vaše jediná naděje, to je zpráva pro nemocného s rakovinou.
A já jsem zde, abych vám řekl, že to je lež, doktoři nejsou vaší jedinou nadějí. Vaše tělo to
vytvořilo, vaše tělo to dokáže samo vyléčit. Druhý dotaz, na který se ptám každého nemocného s
rakovinou je, jestli chce opravdu žít. Když se mne na to poprvé někdo ptal, tak mě to vystrašilo,
protože jsem na to nikdy nemyslel. Je to dotaz, na který musíte odpovědět, ano nebo ne. Protože
jestli opravdu nechcete žít, není důvod cokoliv dělat, není důvod měnit svůj život, není důvod
absolvovat operaci, chemo a ozařování. Pokud nechcete žít, nemám s tím problém. Mé doporučení
je, proč byste si nemohli užít zbytek života, dělat to, co chcete. A nemusíte dělat nic, ať už to je
operace, chemo, ozařování, alternativní terapie. Cokoliv to je, pokud to nechcete dělat, pokud
nemáte silnou vůli žít, nedělejte to.
Pokud chcete žít, měli byste vědět, že porazit rakovinu a uzdravit se chce totální nasazení a žádné
výmluvy. Charakteristiky pacientů s rakovinou kteří se vyléčili, moje a stovek lidí z netu, jsou
stejné.
Silná vůle žít a chtějí dělat cokoliv je potřeba aby jim bylo dobře. Nemají žádné výmluvy. To jsou
lidi, pro které je tento kurz. Je pro lidi, kteří mají silnou vůli žít, převzít plnou odpovědnost za své
zdraví a chtějí všechno změnit. Pokud jste to vy, výborně, jsem zde pro vás. Ale pokud nemáte
silnou vůli žít, když nechcete změnit svůj život, jestli nechcete skončit s kouřením nebo změnit
stravu nebo cvičit nebo odpustit, tak tento kurz pro vás není. Musíte mít silnou vůli žít, dělat
cokoliv je potřeba a dělat masivní akce. Minimální akce obvykle dávají minimální výsledky,
masivní akce masivní výsledky. Někdy malé změny dávají velké výsledky, ale pokud je to to, v co
doufáte, jste na špatném místě. Já vám nikdy neřeknu, že tento doplněk nebo bylina nebo jídlo
vyléčí vaši rakovinu a kdokoliv vám něco podobného řekl nemá pravdu. Neexistuje zázračný lék,
léčba vyžaduje totální změnu života. Musíte být připravení na velké akce s totálním nasazením.
Mluvím aspoň o 2 letech. 2 roky zásadních životních změn. Viděl jsem řadu pacientů, kteří měli
dramatické změny zdraví ve velmi krátkém čase 30 60 90 dní. Nádor se začal zmenšovat a dokonce
se ztratil, ale vaše nasazení je základní. Protože je vysoké riziko návratu rakoviny. Všechny buňky
se regenerují, za rok budete mít prakticky celé nové tělo. S každým kousnutím do jídla budujete
nové tělo. Někdy bych měl radši cheeseburger než salát, ale připomínal jsem si, že buduji nové tělo.
A to musíte dělat aspoň 2 roky. Viděl jsem, že pacienti nasadili tvrdou dietu, nádory se začaly
zmenšovat a některé zmizely během prvních několik měsíců, a potom z nějakého důvodu zlenivěli a
postupně se vrátili ke starým zvykům a začala se zas vracet rakovina. Nebo byli netrpěliví, že
nádory mizí pomalu, a nechali se vystrašit svými doktory a přesvědčit se na rychlé řešení operací,
chemoterapií a ozařováním, a znovu začali být nemocní nebo slabí, nemohli jíst, nemohli opustit
postel, měli deprese a ztratili motivaci a všechno pozitivní se ztratilo. A potom se vrátila rakovina a
jejich situace se rychle zhoršovala a často to nedopadlo dobře. …. Rakovinový průmysl používá
strach aby motivoval pacienty k rychlým rozhodnutím přijmout okamžité řešení/akci. Řeknou, že
pokud neprovedou určité zákroky, pacient zemře. Že je třeba začít ihned. Nezapomeňte, že
rakovinový průmysl má obrat triliony dolarů. Během let si spočítali, že pokud ihned ještě než
pacient opustí ordinaci neobjednají pacienta na operaci nebo chemo, je možnost, že o toho pacienta
přijdou a ztratí peníze. Neobávajte se vzít si čas číst a udělat si výzkum. Máte čas. Jsou vyjímky
když máte nádor, který blokuje dýchání nebo vaše trácicí ústrojí vyžaduje okamžitou operaci, ale
většina pacientů s rakovinou má čas. Mnoho pacientů se dokonce ani necítí nemocných, když
přijdou a dostanou diagnózu. Máte čas číst, zkoumat, změnit svůj život a máte možnost nenechat se
rychle natlačit do čehokoliv co nechcete. Nedělejte rozhodnutí založené na strachu. Poslouchejte
své instinkty a intuici. Pokud nechcete určitý zákrok nebo léčbu, jestli něco hluboko uvnitř vás
říká nedělej to, tak to nedělejte. Je jedno, jestli vaše rodina a přátelé chtějí, abyste to udělali, a že to
říká doktor. Váš instinkt a intuice jsou mocné. Potřebujete čas na čtení a výzkum a změnu života.
Můžete zažít dramatické zlepšení během pouhých 30 až 90 dní když budete dělat přesně to, co je v
tomto kurzu.
Často se mne ptají, jestli bych si nechal dělat operaci, kdybych tehdy věděl to co dnes. A moje
odpověď je ne. Na operaci bych nespěchal, protože mne nádor neohrožoval na životě. Vzal bych si
čas 30-90 dní, abych změnil svůj život a dal tělu šanci se vyléčit. A monitoroval bych pokrok, o tom
se mluví v modulu 9. Ve 20 otázkách pro onkologa, které jsou součástí kurzu, jsou kritické dotazy
na doktora. Jeden z nich je, jestli se jedná o rychle rostoucí nebo pomalu rostoucí rakovinu. Je
šance, že je pomalá. Že se vytvářela řadu let, že se neobjevila přes noc. Takže lze říct doktorovi, že
potřebujete víc času, já bych si vzal několik měsíců. Že nejsem nyní připravený na zákrok. A v
mnoha případech by odklad dali. Pokud ne, tak se musíte rozhodnout, jestli jít proti doporučení
doktora. Není to tak snadné, ale lidi to stále dělají. Řekněte doktorovi, že potřebujete víc času a rádi
byste si vzali několik měsíců dát si život do pořádku a že ještě nejste připraveni pro jejich zákroky.
A v mnoha případech to povolí a posunou léčbu.... Pokud máte arogantního doktora, kterému jde
jen o peníze, tak pravděpodobně bude dál dělat nátlak a zastrašování a může vás taky vyhodit jako
pacienta. Ale dobře, proč pracovat s takovým doktorem. Jinak je zabíjení času vysvětlovat
doktorovi něco o výživě a alternativních terapiích, protože s tím nesouhlasí a řekne, že to nefunguje
a že to nemá cenu a že měl pacienty, kteří to zkusili a zemřeli. Pravděpodobně s vaším postupem
nebudou souhlasit vaši blízcí a budou vás přesvědčovat, ať děláte to, co doporučují doktoři. Lze jim
ukázat podklady a příklady úspěšné léčby z mých stránek.... je dobré najít někde na sociálních sítích
nějakou podpůrnou skupinu. Vyhýbejte se skupinám, které používají konvenční léčbu. Nemyslete
si, že jim můžete pomoct a osvítit je. Oni nechtějí pomoc. A pokud nejste úplně v pořádku, tak vás
budou stresovat. A dělejte si plány do budoucna, na příští rok, 5 let, 10 let, cíle, které chcete
uskutečnit... Když jsem já dostal diagnózu, neměl jsem ještě děti a chtěl jsem mít rodinu. A pokud
bych měl chemo, je pravděpodobné, že bych děti mít nemohl. To byl jeden z důvodů, proč jsem
nechtěl chemo. A poslední věc, užívejte si života, nenechte strach a rakovinu ukrást vám radost.
Deprese potlačuje imunitní systém. Takže se soustřeďte na věci, které vám přinášejí radost, naději a
optimizmus.
[b:wpjsit49]PROGRAM LÉČBY RAKOVINY – PROTIRAKOVINOVÁ DIETA 1[/b:wpjsit49]
Modul číslo 3, kde Chris Wark především říká co jíst a co nejíst. My jíme hodně zpracovaných
potravin vytvořených člověkem, na které nebylo naše tělo přizpůsobené. Můžeme sníst hodně
tohoto jídla a použít ho, abychom přežili, ale dostáváme se tím daleko od zdravé stravy našich
předků, kteří jedli, aby přežili – nyní jíme především pro potěšení a to je velký rozdíl. Je velký
rozdíl, jestli jíme, abychom žili, nebo žijeme, abychom jedli. Jestliže máte rakovinu, je čas změnit
myšlení, protože cokoliv jíte má potenciál podpořit vaše zdraví nebo podpořit vaši nemoc. Pokud si
koupíte nějaké balené jídlo a čtete složení, je tam dlouhý seznam přídavků, konzervantů, příchutí,
barviv,…, na jejichž konzumaci není vaše tělo uzpůsobeno.
Tělo je uzpůsobeno na konzumaci celého jídla tak jak vyrostlo ze země. Takže odstraníme potraviny
vytvořené člověkem a jídlo v restauracích, které obsahuje spoustu cukru, soli, konzervantů a olejů.
Takže nyní potřebujete jíst doma. Vím, že někteří z vás začínají mít depresi a myslí si, že tím končí
jejich život, váš život nekončí, ale začíná. Není to navždy, jen nyní na uzdravení z rakoviny
potřebujete provést radikální změny v dietě a životním stylu a udržovat to po zbytek života. Ale
nastane čas po několika letech kdy se vám vrátí zdraví a pak samozřejmě můžete jít ven a užít si
toho, co nazývám rekreační jídlo, ale nyní nelze dělat žádné výjimky. Dodržovat správnou stravu na
100 procent je snadné, ale dodržovat na 99 procent je těžké.
Zde jsou jídla, kterým je nutné se vyhnout, bílý cukr, podporuje růst rakoviny a způsobuje řadu
problémů. Stejně cukrovinky a nezdravé jídlo (junk food). Bílá mouka, jakékoliv jídlo vytvořené
lidmi, cokoliv umělého – to je strava podporující nemoc.
Doporučené jídlo je ovoce a zelenina, celé, tak jak vyrostlo. Nechceme jíst maso a mléčné produkty
a rovněž eliminujeme většinu obilí. Nebudeme jíst žádnou živočišnou stravu, hovězí, drůbež,
vepřové, vajíčka, ryby, krevety, garnáty..., nic, co je živočišného původu. Proč to nejíst vysvětluje
například studie dr Deana Ornishe, který vzal skupinu lidí s rakovinou prostaty, dával jim
nízkotučnou rostlinnou stravu, chodili 30 minut denně a hodinu denně dělali protistresovou jogu,
strečing, dýchací cviky a relaxaci. Po roce měli vynikající výsledky. A jsou i další studie. Vynechání
živočišné stravy je zdůvodněné i úrovní igf-1, tím, že mléko obsahuje spoustu hormónů, …
Je třeba mít dostatek vitamínů, minerálů, enzymů, antioxidantů, fytonutrientů, … Když jsem dostal
rakovinu, přešel jsem z jedné až dvou porcí ovoce a zeleniny, když jsem měl dobrý den, na 15-20
porcí každý den. V modulu jedna jsem mluvil o masivních akcích, takto masivní akce vypadá. První
způsob jak jsem to dělal je odšťavňování. Pro pochopení je třeba rozumět, co se děje v ústech při
jídle. Při kousání a žvýkání se mění strava na tekutou a když je změněna na tekutinu, tak ji
polkneme. Trávení začíná v ústech. Sliny obsahují enzymy které rozkládají potravu v průběhu
žvýkání, čím lépe, tím víc živin se využije. A při odšťávení se jich využije 3x víc, než při
dokonalém kousání a žvýkání, využije se 90 procent živin. Takže odšťavňování je snadná cesta jak
získat masivní množství živin aniž by člověk seděl a žvýkal 10 kilo každý den.
Ja dělám 1,8 litru zeleninových šťáv každý den ráno a piji je během dne. Je to přibližně 8 porcí po 2
deci a čtvrt. Nemůžu si dovolit odšťavňovat 8x denně. Někdo může říct, že se džus musí vypít
ihned. Ale není to nutné. Džus vydrží v lednici i několik dní. Džus je speciálně vhodný pro pozdní
stádia rakoviny, kdy mají nemocní málo energie, Džus se snadno vstřebává, není nutná energie na
žvýkání, jde přímo do krve a přináší vitamíny, minerály, enzymy, fytonutrienty a energii. Můj
základní recept z roku 2004 obsahuje mrkev, celer, červenou řepu a zázvor. (Dál Chris zdůvodňuje,
jaké všechny vitamíny a další látky jednotlivé složky jeho receptu obsahují, všechny složky jsou
velice užitečné. Nemám moc času, takže zatím nepřekládám).
A nyní něco o cukru a rakovině. Rakovina se živí cukrem, to je pravda. Ale každá buňka ve vašem
těle se jím živí rovněž. Vy potřebujete cukr, přírodní cukr v ovoci a zelenině je pro vás dobrý. Je to
izolovaný rafinovaný bílý cukr a kukuřičný sirup (corn syrup), které jsou toxické, nepřirozené a
nezdravé. Mrkev a červená řepa obsahuji všechny mocné protirakovinové živiny, které jsem právě
popsal (já jsem zatím nepřekládal). A tyto živiny daleko převažují nad potenciálními zápory cukru.
A já nevěřím, že nějaké zápory existují. Šťávy z mrkve a červené řepy jsou součástí dvou
legendárních protirakovinových protokolů, dr. Max Gersona a Rudolfa Breusse, takže nemusíte mít
starost o jejich obsah cukru. Rakovinu jste nedostali z nadměrné konzumace červené řepy a mrkve.
Když pijete šťávy, musejí být čerstvé. Takže nekupujte džus v lahvích, protože je často
pasterizovaný a kdo ví, jak je starý. Já to nedělám a ani nedoporučuji. Buďte si být jistí, že jsou
produkty organické, pokud je najdete a můžete si to dovolit. Ale pokud nemáte organické, nebuďte
paralyzováni a kupte konvenční, i ty jsou OK. Jíst konvenčně pěstované ovoce a zeleninu je pořád
lepší, než nejíst je vůbec, to pozitivní převažuje nad rizikem.
Další součástí džusu je zázvor. Je to silný antioxidant, je protizánětlivý a bylo prokázáno, že
zmenšuje nádory a blokuje vytváření nádorových krevních cév. Pokud nemáte rádi chuť zázvoru, i
tak ho pijte. Ale můžete začít s menším množstvím. Můj recept na džus:
- 3-5 mrkví
- 1-2 stonky celeru,
- ½ kořene červené řepy
- 1-2 kusy listů z červené řepy
- plátek zázvoru
- kolik snesete kořene kurkumy
- ¼ citronu
- ½ jablka
- 1 stroužek česneku
Já neodšťavňuji listovou zeleninu, protože z ní nedostanu moc šťávy. Takže preferuji jíst listovou
zeleninu celou nebo jako smoothie. Vždy jsem cítil, že mrhám listy, když se je snažím odstavit.
Takže jsem přestal dělat gersonovu terapii, protože zahrnuje odšťavňování listů zeleniny. S
některými odšťavňovači to jde lépe než s jinými. Dobře je odšťavňuje Norwalk a Omega. Já
používám Champion, který miluji, je fantastický na mrkev, jablka a řepu a podobné, ale není dobrý
na listovou zeleninu.
Každé ráno udělám 64 uncí (asi 1800 ml) šťávy, to zabere asi hodinu. Džus dám do sklenic,
rozdělený na malé dávky. Sklenice úplně plné a uzavřené víčkem. Beru si je s sebou tam, kde
pracuji nebo trávím čas a dám je tam do ledničky. A piji je každou hodinu. Při Geronově terapii pijí
13 dávek džusu, já jen 8. Když pijete hodně mrkvové šťávy, počítejte s tím, že vám zoranžoví kůže.
To neznamená žádný problém. Problém jsou žluté oči, znamenají nemocná

 Fórum: Potraviny jako jedy i léky   Téma: Zelené nezralé ořechy i na rakovinu ?

Napsal: sob srp 20, 2016 11:52 am 

Odpovědi: 7
Zobrazení: 9487


srna píše:
Zelené nezralé ořechy - ořešák královský - Juglans regia -ted je doba jejich sběru , máte zkušenosti s "léčbou",ale i výrobou tinktury, nebo sušením zelených plodů (na prášek rozmixovat a užívat),....ruská lidová medicína třeba zelené ořechy v medu (zdali by to šlo i jenom v třtinovém cukru?)
Četla jsem o ůčincích proti parazitům, hledám recept, a našla jsem tento odkaz
http://zkvaseno.blogspot.cz/2013/06/nezrale-orechy.html ,který v článku odkazuje na zajímavý článek , kde JUNGLON - výtažek z ořešáku by měl mít protirakovinné ůčinky...

http://www.linkos.cz/po-kongresu/databa ... cislo/297/
Ůvod a kousek (kus \":-)\")článku kopíruju....
Databáze tuzemských onkologických konferenčních abstrakt

Konference: 2004 XXVIII. Brněnské onkologické dny a XVIII. Konference pro sestry a laboranty

Kategorie: Nádorová biologie/imunologie/genetika a buněčná terapie

Téma: Novinky v onkologii

Studium biologické aktivity naftochinonů
............................
Klíčová slova: Plumbagin; Juglon; 3-hydroxy-1,4-naftochinon; Dionaea muscipula; protinádorový efekt; antimikrobiální efekt; CDK1/cyklin B; CDK2/cyklin E

1. Úvod
Hledání nových antibakteriálních a cytotoxických látek se v době, kdy prudce narůstá incidence civilizačních chorob, dostává do popředí zájmu mnoha vědních oborů. Mezi nově zkoumané látky patří také naftochinony (juglon, plumbagin a lawson). Některé vystupují jako hlavní obsahové látky hospodářsky zcela nevýznamných rostlin, jako je „masožravá“ Dionaea muscipula Ell. (Droseraceae). Z methanolového extraktu Dionaea muscipula byly b-izolovány deriváty naftochinonů, a to plumbagin, hydroplumbagin 4-O-β-glukopyranosid, 3-hydroxyplumbagin (droseron) a chlorovaný derivát plumbaginu 3-chloroplumbagin [Kreher et. al., 1990]. Další autoři uvádějí výskyt 8,8’-biplumbaginu při in vitro kultivaci Dionaea muscipula [Pakulski and Budzianowski, 1996]. Z čerstvých listů a kořenů byly rovněž získány další dvě látky fenolické povahy, diomuscinon a diomuscipulon, které se z hlediska biogenetického zdají být příbuzné naftochinonu [Myioshi et. al., 1984]. Někteří autoři udávají také izolaci a identifikaci droseronu (3-hydroxyplumbagin) [Kreher et. al., 1990]. Naftochinony se v přírodě vyskytují u celé řady rostlinných čeledí, zejména u čeledí Plumbaginaceae, Juglandaceae, Ebenaceae, Droseraceae, Boraginaceae, Verbenaceae, Balsaminaceae, Bignoniaceae, Ancistrocladaceae, Avicennianaceae, Dioncophyllaceae, Iridaceae, Nepenthaceae, Lythraceae, Gentianaceae, Malvaceae a dalších. Kromě rostlin jsou naftochinony produkovány také houbami, a to zejména rodemFusarium a také mikroorganismy rodu Streptomyces.

2. Farmakologické vlastnosti naftochinonů
V minulosti byly rostlinné drogy s obsahem naftochinonů používány v tradičních medicínách různých národů; v Číně a jiných asijských zemích byly a jsou využívány při léčbě rakoviny, revmatoidní arthritidy, bolestivé menstruace a zhmožděnin. Jihoameričtí Indiáni používali a stále používají některé rostliny s obsahem naftochinonů k léčbě kožních forem leishmanióz, jiné jsou využívány jako účinné antimalarikum. V Indii se některých rostlin s obsahem naftochinonů využívá jako prostředku proti pohlavním chorobám. V minulosti bylo publikováno pouze málo prací, které by se zabývaly farmakologickým účinkem naftochinonů.
Několik naftochinonů bylo testováno na akutní toxicitu, přičemž byly popsány některé méně i více závažné nežádoucí účinky: průjem, kožní vyrážky, leukocytopenie, zvýšení hladiny fosfatázy v krevním séru a hepatotoxicita [Singh and Udupa, 1997]. Plumbagin a juglon u krys významným způsobem indukují chinon reduktázu (dále QR) a glutathion transferázu (dále GT) v tkáních gastrointestinálního traktu a v ledvinách, přičemž jako silnější induktor se projevil juglon. Účinky v některých typech tkání se projevily již mv malých dávkách (velmi výrazně u ledviny v dávkách 25 µmol/kg/den v případě juglonu i plumbaginu). V indukci QR, v případě GT se jako silnější induktor projevil ve většině případů juglon. V některých tkáních neměl plumbagin sledovaný efekt, zatímco juglon ano (např. tlusté střevo). Efekt nebyl prokázán v tkáních jater, plic, srdce, močového měchýře. Tyto indukované enzymy jsou spjaty s fází II detoxikace karcinogenů, pozitivní efekt v oblasti „ochrany“ tkání byl sledován u krys v případě ně kterých karcinogenů při souč asném podávání plumbaginu a juglonu [Munday and Munday, 2000]. Ně která analoga naftochinonů vystupují jako inhibitory cdc25 fosfatázy A a B. Enzymy zřejmě odpovídají za některé typy nádorového bujení; díky tomu, že jsou inhibovány některými deriváty naftochinonů, ty by mohli být potenciálními terapeutickými zdroji při léčbě některých typů nádorů [Ham et. al., 1998]. V některých studiích byl prokázán antimutagenní efekt naftochinonů [Edenharder and Tang, 1997]. Plumbagin byl testován na antiproliferativní aktivitu in vitro na nádorových buněčných liniích Hep-2 a sarkom S–180, přičemž byly stanoveny také hodnoty glutathionu (GSH), lipidových peroxidů a rovněž byla sledována i inkorporace thymidinu pomocí značeného thyminu označného 3H do nádorových buněk za přítomnosti plumbaginu. Bylo prokázáno zvýšení hla diny lipidových peroxidů za současného snížení GSH a rovněž byla zjištěna signifikantní inhibice inkorporace thyminu do nádorové DNA, což mělo za následek celkovou inhibici biosyntézy DNA.
Při biologickém testování obsahových látek druhu Diospyros maritima Blume (Ebenaceae), byl rovněž jako jeden z naftochinonů testován plumbagin, který projevil velmi silný toxický účinek pro ryby, silný inhibiční účinek na klíčení semen a výrazný účinek antifungální. Tyto efekty byly u plumbaginu nejvýraznější [Higa et. al., 1998]. Ze stonků této rostliny byly izolovány a testovány kromě jiných sloučenin také naftochinony 8’-hydroxyisodiospyrin, isodiospyrin a plumbagin na potenciální cytotoxicitu. Testovaly se čtyři rakovinné buněčné linie, a to HEPA-3B způsobující hepatom, KB způsobující nasofaryngeální karcinom, COLO-25 způsobující karcinom tlustého střeva a HELA způsobující karcinom děložního čípku. Velmi výraznou cytotoxickou aktivitu na linie HEPA-3B, COLO-205 a HELA prokázaly isodiospyrin a plumbagin. Alkannin a shikonin byly spolu s dalšími, i uměle připravenými deriváty naftochinonů, testovány jako možné inhibitory topoisomerázy I [Plyta at. al., 1998]. Plumbagin byl testován u savců v procesech mitózy – bylo zjištěno, že brání procesu rozmotávání DNA – interkaluje se do DNA [Fujii et. al., 1992].
Naftochinony byly testovány i na antimikrobní účinky, některé práce byly zaměřeny na bakterie dutiny ústní. Bylo zjištěno, v porovnání s další testovanou skupinou látek – antrachinony, že nejlepších výsledků bylo dosaženo u plumbaginu, lawsonu a juglonu, při kombinaci dvou naftochinonů docházelo k synergistickému působení a ještě výraznějšímu antimikrobnímu efektu. Nejnižší hodnotu minimální inhibiční koncentrace (MIC) ve studii prokázal plumbagin a kombinace juglon-lawson. Tato studie předpokládá dobrý výhled pro použití těchto látek v boji proti ústním infekcím [Dirdy et. al. 1994]. U nás neregistrovaný léčivý přípravek Mepron® je úspěšně používán jako antiprotozoikum s výrazným účinkem proti Pneumocystis carinii a Plasmodium sp.; obsahovou látkou je atovaquon, derivát 1,4-naftochinonu, analog ubichinonu. Mechanismus účinku na Pneumocystis carinii není zcela objasněn. U druhu Plasmodium je místem účinku naftochinonů cytochrom cb1. Na potenciální antimikrobiální aktivitu byly testovány syntetické 3-hydroxy-2-hydrazino-1,4-naftochinony, odvozené od lapacholu. Toto testování bylo provedeno diskovou difúzní metodou. Test prokázal výrazný antimikrobní účinek na nefermentující gram-negativní bacily (deriváty měly vyšší účinek než lapachol), samotný lapachol prokázal tento efekt i na Klebsiella sp. a Proteus mirabilis, zatímco připravené deriváty tento účinek neměly. Výrazný účinek měly syntetické deriváty na kmeny Staphylococcus aureus 001, 003, 004, ATCC 29.213 a na Staphylococcus epidermidis, zatímco lapachol tento účinek neměl [Oliviera et. al., 2001]. Především syntetické deriváty naftochinonů byly testovány na účinnost proti Trypanozoma cruzi. Jako standard byla použita krystalová violeť. Nejvyšší tripanocidní aktivitu prokázaly některé naftoimidazoly, a to až 34,8 násobně vyšší aktivitu v porovnání se standardem. Monomerní a dimerní synteticky připravené deriváty 1,4-naftochinonu byly testovány in vitro na účinek proti různým stádiím parazitů rodu Leishmania (L. donovani, L. infantum, L. enriettii, L. major), a to na savčích buněčných kulturách pro studium extracellulární leishmanicidní aktivity (promastigoty výše uvedených druhů). Studie ukázala, že antileishmaniální efekt silně závisí na stupni substituce a počtu substituentů skeletu naftochinonů. U monomerních naftochinonů jejich aktivita roste v závislosti na velikosti substituentu na C–2 uhlíku naftochinonového skeletu, u dimerních na stupni substituce a méně také na počtu případných dalších aromatických kruhů. Mechanismus účinku není ještě zcela objasněn, ale naftochinony pravděpodobně zasahují do řetězce přenosu elektronů na mitochondriálních membránách parazitů a způsobují jeho přerušení, čímž dochází kinhibici růstu parazitů a jejich zániku [Boehm et. al., 1981; Kayser et. al., 2000].

Tak je holým faktem že ořešák patří ke tradičním a dlouhodobě prověřeným přírodním možnostem léčby i když jako na jediný prostředek by na něj určitě nespoléhal, vždy jde o komplexní problém a toto je pouze jedna z možností léčby.

 Fórum: Stavba nových základů   Téma: Candida a chlamydioza

 Předmět příspěvku: Re: Dotaz asi kandida+slinivka+žlučník
Napsal: sob kvě 07, 2016 8:21 pm 

Odpovědi: 5315
Zobrazení: 2883165


Petr.ova píše:
Zdravim,
mám už asi 10let problém, zpočátku jsem nemohl přijímat cukr protože jsem měl po tom záatě a nejasné myšlení /to je i nyní akorát o dost horší/, postupem času se to zhoršovalo začalo mě bolet v boku v místě žlučníku, při hladovce taky ve střední čáře žaludek/dvanáctník.. Po asi 4letech letech pokusů se přidala intolerance na pečivo, průjem a pocity nevolnosti a taky pěnění v žaludku, hodně se mi po pečivu brká horem i spodem.. Taky když sním brambory nebo rýži, tak mám trochu průjem a hleny ve stolici, navíc mě bolí žlučník po tom zase.. Takže v podstatě teď jim jen vařenou zeleninu, ale jen brokolici,celer,květák,kapustičky a cuketu. Na kedlub třeba syrový mám už taky alergii, zvedne mi to hodně cukr a mám ve svalech pocit nervozity jakoby lechtání to je asi poslední 2-3roky /dočet jsem se že to je při borelioze něco takového/, to samé o jakémkoliv ovoci nebo mrkvi či pereželi /po ovoci se mi ještě točí i hlava, taky po luštěninách, mám jakoby takovou kocovinu/. Jim taky maso, ryby a vepřové, to mi problém taky nedělá. Syrovou zeleninu na kterou ještě nemám alergii je okurek, celer a řekvička. občas ještě rajče ale to jen když mám před sebou hodně fyzické aktivity. Po řekvi nebo okurce mám občas takový vlčí hlad, pomůže mi maso nebo taky ještě snesu kvalitní jogurt nebo acidofilní mléko. Ale třeba už po tvarohu zase cítím žlučník..a sýry taky vůbec nemůžu, protože by mi žlučník asi vyletěl z břicha/. Po ovoci se ty kdysi zlepšilo vždycky ale teď už ho vůbec nemůžu. Vážím asi 70kg a stále se na nich držím v poslední 1-2roky, tabletky žádné nejím ani nechci, protože v tom nevidím spásu, jen zakrývání problémů..Snad občas zobnu jen B1 nebo hořčík /třeba 1x za 7-14dní/. Když se léčí jen tělo tak se problém jen odsouvá, tako to vidím.. Jenže stravou a hladem se vyléčit za těch 10 let nedokážu, dostal jsem se do určitých extrémů vždycky přes léto kdy jsem třeba zhubnul na 50kg /asi 4x/, ale nikdy mě při tom nepřestal bolet žlučník, prostě jsem nedokázal najít vhodný stravovací režim, při kterém bych se cítil dobře. Vždycky tam byly muka hypoglykémie a nedostatku energie, nebo žlučník zlobil a nízký tlak. /na to že mě žlučník bolí po škrobu jsem přicházel celkem dlouho/. Teď mě už žlučník nepobolívá jenže musím jíst častěji než 3xden, pokud vynechám jogurty, mám hypoglykémii. Fakt nevim co mám se sebou dělat..může mi někdo prosím poradit? Rád bych se už z toho konečně vylízal.
Díky Petr, 14.9.1981 krevní skupina 0

Tak z toho co píšete se dá usuzovat na více problémů, hlavní jsou podle všeho oslabené nadledvinky a pak neschopnost štěpit složité sacharidy. Patrně by dost pomohlo docela hodně solit a vyzkoušet stravu SCD, GAPS, nebo paleo, kde se složité sacharidy cíleně vynechávají. Určitě bude lepší pokud mě zavoláte a doladíme některé věci což je dopisováním opravdu na dlouho.

 Fórum: Životní osudy   Téma: Rakovina prsu

 Předmět příspěvku: Re: Rakovina prsu
Napsal: ned led 03, 2016 12:10 am 

Odpovědi: 514
Zobrazení: 550619


Zuzu píše:
Dobrý den všem. Znovu a znovu hledám na zdejších fórech a vždy najdu potřebné informace, děkuji Jardovi i ostatním. Nyní aktuálně mě dost zlobí klouby - odkyseluji a tak nějak se snažím dodržovat zdejší zásady. Vím, že mi pan Zajíček zdůrazňoval důležitost procházek v lese, vyhnout se stresu a tak, ale šidím to. Teď jsem se na "odkyselovacím fóru" dočetla, jak se při nedostatku kyslíku tělo snaží udržet pH krve zadržováním kyselin, např. močové, aby neutralizovalo Co2, které působí zásaditě, no a ta se pak s minerály ukládá.... Doporučuji toto fórum pořádně přečíst \":-)\". Pořád dělám chyby.
Pamatuji si, jak jsem v r. 2009 nejenom zde lapala informace se zoufalou touhou žít, spoustu věcí jsem přehlédla. Dělala spoustu chyb, mozek vše nepobral, někdy v textech viděl jen to, co se mu hodilo do krámu. Ale každý krok je dobrý! Prodělala jsem rakovinu prsu se vším - chemo, ozářky, 2. stupeň, zasažená uzlina a už žiji sedmým rokem a plně, chodím celou dobu do zaměstnání, dost stresujícího, sice to nějak neumím vyřešit, finance atd., měla jsem pocit, že musím okamžitě dát výpověď, ale pak jsem si to nějak srovnala v hlavě, a snažím se najít i v něm své naplnění. I přes uvedné žiju už 7 let a zdá se, že jsem i dost v pořádku. Píši to, abych povzbudila všechny, které zde hledají jako já dříve.
Začátek je zmatek, neuměla jsem si představit, jak to zvládnu, všechny ty informace a kombinace tady. Je to jak vysoká škola. \":-)\". Měla jsem pocit, že nemám dost vůle a sebeovládání, každý, kdo sem píše rady, mi připadal takový uvědomělý a vzdálený, přitom smrt za dveřma, děti na škole atd. Ale každý krok, i malý, tělu uleví a posune ho ke zdraví. Na začátku je člověk jenom vyděšený. Každý Vám radí něco jiného, jeden makrobiotiku, druhý živou - nevařenou stravu, dále dieta podle dr. Budwigové, jeden nejíst cukry, druhý maso, jsou diety podle krevní skupiny, hladovky a další a další. Připadalo mi, že si to navzájem odporuje. Kupovala jsem ingredience a pak je vyhazovala. Navíc zlobily střeva, žlučník, žaludek, takže mi po syrové zelenině bylo zle a další problémy (tady musím již napsat, že většina těchto problémů je minulostí,, \":-)\")
Strava - to byl pro mě největší oříšek, např. téměř nejíst sacharidy (Dr. Coy) , t.j. i ovoce, (rakovinové buňky nepotřebují k výživě kyslík, potřebují pouze sacharidy), další - nejíst maso, jsou výzkumy na myších, kdy bílkoviny opravdu podporují růst rakoviny. Nakonec jsem si to dala dohromady tak, že rakovina se živí sacharidy a maskuje se za bílkoviny, při přemíře bílkovin nemá tělo potom dostatek prostředků, aby to všechno zlikvidovalo. Zbývá potom zelenina, oleje a oříšky, kdo nemá dostatečný strach nebo vůli, tak to pomalu nedá. Po zelenině bývá i lidem špatně, netráví ji apod. já měla problémy se žlučníkem, zácpou, játry, dnes už to je docela v pohodě, ale těch experimentů, (opět mi pomohly informace na zdravi-az, hcl atd.) V kupované zelenině je dále spousta chemikálií, no prostě to v dnešních podmínkách si pomalu nevybereš. Já maso jím, dnes už bych ho nepotřebovala, ale neobstarám si dostatek dobré a rozmanité zeleniny (moje lenost), Budwigová se mi nějak přejedla. Já už mám dnes pocit, že mi tělo hlásí, co je třeba, ale ne vždy ho poslechnu.
Koupila jsem také knížku Jak se dožít 140 let, napsal ji S. Bradleay, jeho stránky a osoba vypadají jak z amerického úletu, ale ta kniha mi připadala bezvadná, já se vždy nadchnu pro další a další knihy, ale ono mi to už nějak navazuje. Ten hladovky nemocným rakovinou nedoporučuje (odpusť PV), dle něho je to hlavně o vit. C rutinu, koenzymu Q10 a B3, naopak nedoporučuje A, B12, D2 a mořské řasy, ty vám zase cpe každý. Tak si vyberte. Živá strava lze prý bez následků držet opět pouze dočasně, může se prý časem zhroutit organismus, imunita, znám i osobně pána, kterému se to přihodilo a to měl dostatek peněz na kvalitní suroviny, viz Průchovi - Omyly, na které se doplácí a umírá (jing, jang atd.), zase tedy nic nevím určitě, ale věřím, jak zde píše pan Jarda, je to vše o imunitě, každý má rakovinu z jiného důvodu, který je nutno najít a vypořádat se s tím.
Co mě nejvíce vystrašilo, že jsem prodělala chemoterapie, které zřejmě prodlužují život jen v řádech měsíců, nikoliv let a hlavně ničí imunitu, falšují se prý statistiky, výzkumy mají hranici pěti let přežití, to se statisticky prodlužuje především dřívější diagostice onemocnění. Prý byznys pro farmaceutické firmy, ještě jsem se nezeptala svojí onkoložky, zda by chemo předepsala svým dětem. Vždycky prý zbyde nějaká buňka, tu musí právě zlikvidovat imunita a chemo ničí i imunitu. Po ozařování vnitřních orgánů jsou doživotní průjmy apod. Já jsem asi ráda , že jsem klasickou léčbu absolvovala dříve než, jsem se to dozvěděla a nenapadlo mě, že mám možnost volby, takové to, co by, kdyby.. je hrozná věc. Mně se však po té horšily přes rok výsledky, vysadila jsem proto všechny prášky od lékaře a brala přípravky dědka kořenáře, + praktikovala různé očisty dle zdejšího fóra a výsledky na onkologii potom byly v normě i bez jejich prášků, ale ten strach, když se na tu klasickou medicínu vykašleš, je hrozný!!!!! Tady je to každého věc, jak se rozhodne, jak to ustojí. Alternativní léčba je také pěkně shrnutá v knize Vyhrajte svůj boj s rakovinou od Billa Henderse. doporučuji
Držím všem palce, ať jsme tady ještě dlouho, ale ať to také stojí za to, pro nás i ostatní. Omlouvám se gramatiku.Veselé Vánoce

To jste se krásně rozepsala a je vidět, že už mnohé chápete. Nakonec vždy je lepší udělat cokoliv než čekat, protože se není čeho dočkat. Člověk prostě musí udělat rozhodnutí sám za sebe a nést si za něj i zodpovědnost, což dnes lidem nevoní, chtějí tu zodpovědnost hodit na někoho druhého, ale se zdravím to prostě nejde, což jim bohužel nedochází. Základem pochopení rakoviny je že vlastně nejde o nemoc ve své pravé podstatě, ale o metabolický rozvrat, který se bohužel nedá ani uříznout, ani chemizovat, ani ozařovat, vždy se tím nadělá jenom mnoho další škody na orgánech, ale podstata se tím bohužel nikterak neřeší. To lidem nedochází, protože raději věří na duchy a nejsou ochotni logicky přemýšlet. Pravděpodobně by výsledky přeživších bylo možné dostat do jiných procent, ovšem to by nesměla výměna názorů alternativců s moderní medicínou probíhat jak ve válce, kde každý bojuje za tu svojí pravdu za jakoukoliv cenu, zde i za cenu nejvyšší, tedy cenu smrti klienta.

 Fórum: Další druhy očisty   Téma: Očista jater

 Předmět příspěvku: Re: Očista jater
Napsal: ned pro 20, 2015 11:33 pm 

Odpovědi: 4029
Zobrazení: 2526440


[quote="catcher":1o77y4tz]Já se naopak experimentování, pokud je v rozumných mezích, nebráním. Každý to máme trochu jinak (krevní skupina, metabolický typ, typ dle ájurvédy, zvíře podle číňanů, a co hlavně - aktuální zdravotní stav, ten může hodně kolísat i v rámci ročních období), takže není špatné být pozorný k signálům vlastního těla při [b:1o77y4tz]standardním protokolu [/b:1o77y4tz]jaterky a podle průběhu se zařídit.
Např. já jsem postupně zjistil, že u mě má dost vliv na celkový výsledek [b:1o77y4tz]změkčování [/b:1o77y4tz]- ten konkrétní den, pokud je to v zimě, už moc neběhám v chladném větru, raději se držím u kamen, a velký důraz kladu na zahřívání podžebří - mám dva klasické gumové termofory a dávám je už cca od 18h. Sůl používám [b:1o77y4tz]Glauberku[/b:1o77y4tz] - je razantnější, a občasná nálož sodíku mi zas tak nevadí. Ledviny fungujou a hořčíku mívám dost z pití MgCl.
Olej jsem dost dlouho používal Fanz Josef (jeho podobizna je na etiketě flašky - to je ten, co ho na konci už ani nepouštěli z hajzlu, aby jim neposral celej Schoenbrunn), teď už jsem nějakou dobu přešel na řecký Minerva v plechovce - v rámci možností je chuťově skvělý.
Poslední rok mi připadá, že ta směs s grepem je víc šťáva než olej, takže ji piju jakoby "na žízeň" a s chutí není nejmenší problém. Ovšem připadá mi, že bych zvládl i jiný poměr, více oleje, nebo i samotný, ta chuť se mi vůbec neekluje. Ještě posbírám informace a asi to zkusím s výhledem na větší razanci. Poslední podnět, co jsem někde zachytil, je teplota směsi - údajně je optimální hodnota 40oC. Asi na tom něco bude, pokud má někdo směs nachystanou od brzkého večera ve flašce někde za oknem, tak to možná studené víc chutná, ale trochu to asi "srazí" vnitřní svalstvo, což tady není moc žádoucí.
Polohu mám už dlouho vleže na zádech, přijde mi mnohem víc relaxační, a myslím že uvolnění je přínosnější než "tlak" ve schoulené poloze na boku. Možná toho vystřelí trochu míň, ale zato riziko "zašprajcování" žlučovodů je asi mizivé. Protože čistím poměrně pravidelně (6 - 8x ročně) až tak mi to nevadí, že ty

 Fórum: Odstranění dysbakteriózy   Téma: Plynatost

 Předmět příspěvku: Re: nadymani, problem s lymfou
Napsal: ned kvě 10, 2015 12:21 pm 

Odpovědi: 94
Zobrazení: 164172


papricka28 píše:
Dobry den,
Prosim o radu,jste ma posledni nadeje.tyhle stranky mam uz trochu prolitnute,jsou uzasne,dekuji za takovou hromadu informaci
Uz x let mam problemy s nafouklym brichem.Zacalo to na stredni,nyni mi je 21 let a zda se mi to cim dal horsi. Pred rokem jsem asi mesic mela prujem po kazdem jidle,v brise krucelo,zblunkalo,bolelo,to me dohnalo az na gastro a gastroskopii,kde nic nezjistili.po mesici to samo preslo,ale nafukovani ani zdaleka.
Posledni rok se snazim najit styl stravovani,ktery mi pomuze.Marne.Zkusila jsem paleo - i striktni formu bez mlecnych vyrobku s minimem ovoce. Dale prerusovany pust, lowcarb,lowfat.Pokazde se stravovani zlepsilo prvni tyden cca a pak se vratilo do normalu.Uvazuji i o testu potravinove intolerance,jen nevim jestlo nepujde o vyhozene penize.Nyni zkousim stravovani podle krevnich skupin,kamaradce to pomohlo,ale u me zatim zadne velke vysledky.
Sportu mam dostatek,4-6 krat tydne cca 1,5-2 hod (crossfit,behani,joga,posilovani).Vlakninu doplnuji zeleninou,ovocem a psylliem.Rano nalacno piji psyllium s umeoctem,obcas caj ze senny a presto mam casto zacpu,nafoukle bricho,prujmy.Nekdy je rano ploche,ale nafoukne se behem dne. Vetsinou je vsak takove cele dny od rana do vecera.
Je to opravdu demotivujici,o sve telo se snazim pecovat co nejvic,ale bricho me trapit neprestava.
Vcera jsem se poprve odhodlala ke klistyru.jen cistou vodou,cca 1 litr,udrzela jsem to v poradku 15 minut,i se zmenou poloh. Zklamalo me,kdyz vychazela jen cista voda a nasledne klasicky prujem.po zbytek dne bylo bricho nafoukle a bolelo (coz moc casto neboli ani kdyz je nafoukle).Behem dne pak obcas male prujmy,coz u me neni vyjimkou.
Bojim se klistyr provest znovu,protoze ten den nebyl zrovna prijemny.Ale doufam,ze prekonam strach a zkusim urinovy klistyr.
Krom nadymani me trapi unava,trepeni nehtu,vypadavani vlasu (docela silne),celulitida (i pres zdravy zivotni styl, s tou si nevim rady vubec).Nevim jestli je podstatne,ze mam od 5let jednu ledvinu.
Rano udelam kvasinkovy test. Myslite ze mi neco dokaze pomoct?prirodni cestou.
Lze nejak i rozproudit lymfa na odstraneni celulitidy?kdyz 6krat tydne dru ve fitku, hlidam jidlo, vysledky nejdou uz temer videt,deprimuje me to.Skrz ruzne stravovaci styly a diety mam i dost zpomaleny metabolismus.A vsechno kvuli nadymani,chci najit nejaky zlaty stred a netrapit se porad stejnym problemem.

Moc dekuji za odpoved.

No, na ten věk toho již máte docela dost, je vidět, že se o sebe dobře staráte, ale konec srandy. Podle všeho jíte málo a ještě špatně, tedy si spočítejte stravu na kalkulačce cronometer. com, což si myslím vám dost napoví, případně se s tím výsledkem ozvěte a trochu to poladíme. Vyzkoušel bych stravu bez složitých cukrů tedy SCD, GAPS, nebo paleo, tam bude patrně problémů nejméně, pak se zklidnit, na což je zátěžový sport naprostá blbost, to vám zvedá kortizol, prostě delší procházky lesem, nebo podle řeky. Štítná se dá rozpohybovat hlavně dobrou a dostatečnou stravou, což neznamená, že nemůže být dietní, ale musíte jíst kaloricky dostatečně. Jako vhodné bych viděl krevní testy a vlasovou analýzu, což by odpovědělo na konkrétní deficity, ale pokud na té kalkulačce uvidíte, že několik dnů po sobě něčeho jíte málo, nebo moc, tak je skoro jisté že tu položku máte blbě. Klystýry mohou být zpočátku hodně nepříjemné, ale to po pár dnech odezní, jak se trochu utlumí záněty ve střevě.

 Fórum: Potraviny jako jedy i léky   Téma: Stravování podle krevních skupin

 Předmět příspěvku: Re: Zdravé hubnutí podle krevní skupiny
Napsal: pát kvě 01, 2015 3:32 pm 

Odpovědi: 22
Zobrazení: 31135


ruznoocko píše:
Narazila jsem na tuto dietu.. nebo spíše seznam vhodných potravin podle krevních skupin teprve nedávno. A musim říct, že se mi to moc nezdá. Konkrétně jsem skupina B+ .. uvádí se, že tato skupina velice prospívá na mléčných výrobcích, že je velice dobře snášíme. Ale já z vlastní zkušenosti vím, že mi mléčné výrobky vyloženě nedělají dobře! Mám po nich šílené křeče v břiše. Od té doby co jsem je vyřadila z jídelníčku (dva roky) tak se mi již tento stav nikdy nezopakoval! Dále že není prospěšné abych jedla ořechy a semínka.. hmm donedávna jsem je moc nejedla a od té doby co jsem je zařadila pravidelně každý den do jídelníčku je mi lépe.. Tak nevim.. osobně to ve mě nebudí důvěru. To víc ke mě sedí ajurvéda a její rozlišení dóša testem.. když čtu vatu tak to je jak když čtu o sobě..

Mám stejnou skupinu a nefunguje mě to také, tedy třeba zrovna máme smůlu a jiným by to fungovalo, nevím.

 Fórum: Potraviny jako jedy i léky   Téma: Stravování podle krevních skupin

 Předmět příspěvku: Re: Zdravé hubnutí podle krevní skupiny
Napsal: pát kvě 01, 2015 3:30 pm 

Odpovědi: 22
Zobrazení: 31135


LeničkaV píše:
Hezký den,

přečetla jsem si nějaké informace ohledně stravování podle krevních skupiny, kdy dotyčný užívá pouze potraviny vhodné pro danou krevní skupinu.
Například článek zde: http://hubnuti-az.cz/hubnuti-podle-krevni-skupiny.

Zajímalo by mě, jaký na to máte názor? Zda je dobré vycházet z naší krve a DNA a podle toho přizpůsobit i jídelníček?

Děkuji za rady.

Tak já to zrovna moc nepropaguji, na mě tento postup vůbec nefunguje. Nicméně je mnoho lidí, kterým to funguje a nezbývá než vyzkoušet.
Seřadit podle:  
Stránka 16 [ Vyhledáváním bylo nalezeno 83 výsledků ]


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz